• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będziecie zdziwieni, o co Polacy pytają sztuczną inteligencję

Mateusz Groen
28 maja 2024, godz. 15:00 
Opinie (55)
Szukamy w internecie różnych rzeczy. Zaczynając od spraw technicznych, naukowych, rozrywki, jak i tych prywatnych. Czego zatem chcieliśmy dowiedzieć się od chatbotów? Szukamy w internecie różnych rzeczy. Zaczynając od spraw technicznych, naukowych, rozrywki, jak i tych prywatnych. Czego zatem chcieliśmy dowiedzieć się od chatbotów?

Wygląda na to, że sztuczna inteligencja zamiast pomocy technologicznej zaczyna pełnić rolę... nowoczesnej wróżki, oferując porady i odpowiedzi na egzystencjalne pytania. Wszystkie dostępne chatboty to jednak nie mityczne Mojry, które znają naszą przyszłość, a jedynie urządzenia, które na zasadzie prawdopodobieństwa i zgromadzonych danych w internecie potrafią wskazać nam potencjalnie trafne odpowiedzi na pytania. Czego oprócz wróżb próbujemy dowiedzieć się od sztucznej inteligencji?Chatboty z empatią odpowiedzą na pytanieCzy korzystasz z chatbotów opartych o sztuczną inteligencję?

Zaskakującą tendencją, którą można zaobserwować wśród użytkowników internetu, jest liczba zapytań trafiających do chatbotów dotyczących tematów osobistych i egzystencjalnych. Ludzie pytają o miłość, karierę zawodową, zdrowie, a nawet przyszłość - kwestie, które w zazwyczaj często były powierzane wróżkom lub doradcom rozwoju.

Chatboty, dzięki zaawansowanym algorytmom, odpowiadają na te pytania z zaskakującą empatią. Zapewne to skłania ludzi do dalszych pytań, ponieważ - psychologicznie patrząc - lubimy być wysłuchani.

Jednak prowadzi to do "digitalizacji" relacji międzyludzkich, gdzie poszukiwanie sensu i porad przenosi się z tradycyjnych konsultacji na internetowe platformy.

Nic mnie tak nie wkurza w kinie, jak... Nic mnie tak nie wkurza w kinie, jak...

Ostatnimi czasy internauci najczęściej szukali informacji za pośrednictwem sztucznej inteligencji w zakresie wsparcia w sprawach prywatnych. Ekspert z tej dziedziny, Michał Jaskólski, twórca i właściciel Czatu.ai, niedawno podzielił się zestawieniem kilkunastu pozycji, które w ostatnim czasie szczególnie były wyszukiwane przez użytkowników.

"Czy mój związek przetrwa kryzys?", "Kiedy wyjdę za maż lub się ożenię?", "Czy czeka mnie szczęśliwa przyszłość?" - to tylko jedne z przykładów.

  • Chat.AI: Wyszukiwania internautów
  • Chat.AI: Wyszukiwania internautów

O co chodzi z AI? Co to właściwie jest?- Czat.ai został stworzony z myślą o tym, aby dać każdemu wsparcie 24 h na dobę ze strony najbardziej zaawansowanej obecnie sztucznej inteligencji, z której korzystanie do tej pory wymagało zwykle płacenia comiesięcznego abonamentu kartą płatniczą oraz pewnej wiedzy technicznej. Użytkownicy mogą zadać dowolne pytanie, ale mogą też wybrać jedną z wielu dostępnych opcji. Najczęściej wybierają takie opcje, które dotyczą ich realnych codziennych problemów i pytań, które chodzą im po głowie - licząc na to, że sztuczna inteligencja jakoś ich zainspiruje, nakieruje czy poprowadzi - mówi Michał Jaskólski. I dodaje:

- Najpopularniejsze wirtualne postaci to Psycholog.ai, Wrozka.ai i Korepetytor.ai. Nic dziwnego więc, że pytanie "kiedy znajdę prawdziwą miłość?" - kierowane do Wrozka.ai - pojawiło się na pierwszym miejscu rankingu. Wirtualna wróżka nie odpowiada banałami, ale dopytuje o sytuację i kontekst (oraz datę urodzenia), a następnie na tej podstawie rekomenduje różne konkretne działania i inspiruje rozmówcę.

Pytania, które trafiają do Psycholog.ai, dotyczą często dużo trudniejszych kwestii. Użytkownicy anonimowo dzielą się z wirtualną psycholożką swoimi problemami i trudnościami, w tym również brakiem poczucia sensu życia. Psycholog.ai nie ma zastąpić prawdziwego psychologa, ale ma zachęcić i przygotować do wizyty u specjalisty, natomiast często zdarza się, że rekomenduje telefon na linię wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (podając jej numer) albo wskazuje na inne możliwości otrzymania wsparcia. Jest empatyczna, cierpliwa i zawsze gotowa do wsparcia.

Warto wiedzieć, że internetowa pomoc, którą może zaoferować sztuczna inteligencja, nie polega na rozmowie z "medium wszechwiedzącym". AI posiada dużą bibliotekę, która jest pomocna, jednak wszelkie chaty nie mogą w rzeczywistości odgrywać roli internetowej wróżki czy eksperta.

Kto chodzi po wróżby? Wywiad z zawodową wróżką Kto chodzi po wróżby? Wywiad z zawodową wróżką

Jeśli w grę wchodzą kwestie personalne, to nie są możliwe do przewidzenia. Pytania o przyszłe potomstwo czy wierność partnera stają się znacznie bardziej skomplikowane. Tego rodzaju pytania wymagają subiektywnego, emocjonalnego osądu, a te pozostają poza zasięgiem algorytmów i obliczeń, czyniąc takie odpowiedzi mało wiarygodnymi.

Sztuczna inteligencja działa na podstawie zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego i sieci neuronowych. Przez analizę ogromnych zbiorów danych modele AI "uczą się" wzorców i zależności, które pozwalają im na rozumienie i generowanie odpowiedzi na różnorodne pytania.

Sztuczna inteligencja dla wielu osób pełni rolę przepowiadacza przyszłości. Sztuczna inteligencja dla wielu osób pełni rolę przepowiadacza przyszłości.

Wróżki 2.0Sztuczna inteligencja w postaci chatbotów staje współczesnym odpowiednikiem wróżek. Czy zabierze im pracę? To fenomen, który pokazuje, jak bardzo zmienia się sposób, w jaki poszukujemy odpowiedzi na fundamentalne pytania, a także, że wciąż szukamy ich w sferze mistycyzmu, który przeszedł do internetu.

- Zauważyłem, że ludzie zaczynają korzystać z chatbotów jak z pomocy doraźnej i sam się na tym łapię. Na samym początku dla zabawy zadawałem pytania o to np. jaką pracę powinienem wykonywać, jak powinna wyglądać idealna randka czy inne tego typu. To, co mnie najbardziej wciągało, to fakt, że sztuczna inteligencja, jeśli nie umie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, to dopytuje, pyta o więcej szczegółów, by móc wygenerować odpowiedź nas satysfakcjonującą. Jest pomocna w wielu kwestiach, ale nie w kwestiach prywatnych. Chociaż niedawno na TikToku wyświetlił mi się filmik, na którym kobieta w wieku ok. 40 lat opowiada o nagłej zmianie kierunku zawodowego po dłuższej rozmowie z chabotem. A wcześniej, jak opowiadała, pełniła funkcje zarządcze w firmach. Brzmi to jakoś trywialnie, ale to - jak widać - się dzieje - mówi Marcin.
Dostęp do internetu ułatwia znalezienia odpowiedzi na pytania. Dostęp do internetu ułatwia znalezienia odpowiedzi na pytania.
Wirtualni asystenci stali się nie tylko narzędziami do rozwiązywania problemów, pomocy w pracy, na uczelni lub zwyczajnie "ułatwiaczem" życia, ale także powiernikami ludzkich obaw i nadziei. Co ciekawe, ta zmiana nie jest ograniczona jedynie do młodego pokolenia - osoby w różnym wieku coraz częściej poddają się urokowi cyfrowych przewodników, szukając w nich oparcia i rady. Wcześniej była to wyszukiwarka Google, która podsyłała nam setki stron o danej tematyce. Obecnie jest to AI. Dlaczego? Google dawało wachlarz możliwości, które sam użytkownik musiał odszukać wśród artykułów, prac naukowych, stron internetowych czy sklepów. AI daje potencjalnie najlepszą odpowiedź jak na tacy.

- Lubię korzystać ze sztucznej inteligencji. Tak jak na samym początku nieco się jej bałam, to jak się przełamałam i nauczyłam mechanizmów oraz zadawania pytań, to bardzo mi to ułatwiło pracę. Najbardziej podoba mi się to, że mogę jej podać takie ogólniki, jak np. co to był za film, w którym wystąpił aktor XYZ, film o wojnie. Zamiast godzinami szukać, dostaję kilka odpowiedzi i najczęściej jedna z nich jest trafna. Czasami poszukuję książek o podobnej tematyce jak ta, którą ostatnio czytałam. Jednak nie pytam o ludzi (nawet sławnych) lub zdarzenia obecne, bo czat się myli - mówi Sylwia.


Stąd też "internetowe wróżenie" w kontekście tworzenia interpretacji numerologicznych czy astrologicznych przez AI, jak przy pytaniu o horoskop i przyszłość, to nie problem. System jest w stanie wygenerować nam odpowiedź dość precyzyjnie na podstawie danych. Analizuje dane, takie jak daty urodzenia i horoskopy lub wyliczenia numerologiczne na podstawie określonych algorytmów i istniejących teorii ezoterycznych.

Ale jest to ogólnodostępna wiedza, która jest dostępna w internecie. Przypomnijmy sobie, że każdy z nas miał zapewne koleżankę lub kolegę, którzy w fazie zafascynowania ezoteryką chcieli nam wróżyć z dłoni, postawić tarota lub opowiedzieć coś na temat naszego życia na podstawie naszej numerologii lub kosmogramu. Jednak najprawdopodobniej wiedzę na ten temat czerpali z internetu, który jest skarbnicą wiedzy wszelakiej, dlatego tak jak i sztuczna inteligencja korzystali z tych samych materiałów.

Czy te przepowiednie jednak się sprawdziły? Czy było to samospełniające się proroctwo, czyli zjawisko polegające na tym, że określone oczekiwania w stosunku do pewnych zachowań lub zdarzeń wpływających na to, że realnie się one przydarzały.Zapytana o swoją rolę sztuczna inteligencja odpowiada:

- Moje działanie opiera się na analizie języka naturalnego (ang. Natural Language Processing), która umożliwia mi rozumienie kontekstu, syntaktyki i semantyki tekstu napisanego przez użytkownika. Dzięki temu mogę generować odpowiedzi, które są spójne, adekwatne i zrozumiałe, bazując na zgromadzonej wiedzy do określonej daty oraz na logice zaszytej w moich algorytmach - odpowiada internetowy ekspert Chat GPT 4.0.

Jako zaawansowana sztuczna inteligencja mogę wspierać w wielu zadaniach, dostarczając wszechstronne informacje i wspomagając procesy decyzyjne. Pomogę w nauce, tłumacząc skomplikowane pojęcia i rozwiązując problemy matematyczne, a także w pisaniu i redagowaniu tekstów - od e-maili biznesowych po kreatywne opowiadania. Mogę organizować zadania, tworzyć harmonogramy, proponować metody zarządzania czasem oraz przypominać o ważnych terminach. Dostarczę propozycje książek, filmów, muzyki czy gier, a także zapewnię rozrywkę w formie gier słownych i zagadek. Pomogę rozwiązywać problemy techniczne, doradzać w kwestiach zdrowotnych i fitness, a także generować pomysły na różne projekty, wspierając Twoją kreatywność. Warto jednak pamiętać, że nie zastąpię specjalistów, takich jak lekarze, prawnicy czy terapeuci.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ed Sheeran 2024 Gdańsk (6 opinii)

(6 opinii)
344 - 444 zł
pop

Koszykówka: TREFL Sopot - King Szczecin

39 - 59 zł
mecz

Strefa Trojmiasto.pl na Cudawiankach

w plenerze, gry

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Skąd nazwa stand-up?