• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy potrafimy nadal... słuchać?

Alicja Olkowska
5 lutego 2024, godz. 11:00 
Opinie (9)
Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku. Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku.

- Im częściej mamy ze sobą kontakt wirtualny i elektroniczny, tym bardziej potrzebujemy spotkania z człowiekiem - mówi Szymon Góralczyk, bajarz, podróżnik i poszukiwacz. Przemierzając małe i duże miejscowości, przypomina, a nawet wskrzesza sztukę opowiadania baśni, bajek, zwykłych i niezwykłych historii. Najbliższe spotkanie w ramach projektu Karawana Opowieści już 6 lutego w Projektorni w Gdańsku. Wstęp wolny.



Czy lubisz słuchać radia, podcastów, słuchowisk?

Alicja Olkowska: Czy w dobie smartfonów, krótkich filmików z TikToka, które pochłaniają i wciągają jak wir, potrafimy jeszcze... słuchać? Czy ta umiejętność nie została nieco "stępiona?". A może zastąpiły ją słuchowiska i podcasty?

Szymon Góralczyk: Zgadzam się, że jest trudniej, szczególnie dzieciom, skupić się na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Zwłaszcza że jako opowiadacz jestem pozbawiony wielodźwięków, krzykliwości, ciągłej gonitwy fabuły i mnóstwa gadżetów. A jednak jest jakaś magia w tych opowieściach, że chce się ich słuchać. A kiedy słuchacze przekonają się, że warto, to sami chcą.

Widzę często dużą różnicę w odbiorze, kiedy jakaś grupa przychodzi na takie spotkanie z opowieściami po raz trzeci, czwarty, to ich umiejętność skupienia uwagi jest o wiele wyższa niż za pierwszym razem. Sam mam też wrażenie, że umiejętność opowiadania nauczyła mnie przede wszystkim słuchać.



W dawnych czasach to "opowiadacze" nieśli historię po świecie, bajarze, bardowie, trubadurzy, wajdeloci - opisywali to, co się dzieje, poruszali wyobraźnię i horyzonty słuchaczy. Czy dziś też jest dla nich miejsce w społeczeństwie?

Jest! Mimo że obecnie dostęp do informacji jest niemal natychmiastowy i na każdy temat, to takie spotkanie z człowiekiem "tu i teraz" ma zupełnie inny wymiar jakościowy. To jak być na koncercie gitarzysty, a oglądać ten koncert na YouTube. Jak zwiedzać jakiś kraj poprzez program telewizyjny albo być tam naprawdę ze swoim plecakiem. To jest nieporównywalne. A im częściej mamy ze sobą kontakt wirtualny i elektroniczny, tym bardziej potrzebujemy spotkania z człowiekiem.

  • Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku.
  • Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku.
  • Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku.
  • Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku.
  • Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku.
  • Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku.
Kto jest najwdzięczniejszym odbiorcą opowieści - dzieci czy dorośli? Karawana Opowieści, do której pan należy, łamie stereotyp, że baśnie są tylko dla dzieci. Ale od kiedy jestem mamą i czytam popularne baśnie mojej córeczce, coraz częściej łapię się na tym, że to nie są historie dla maluchów... (śmiech).

Obecnie bajki są wydawane i często graficznie szykowane pod maluchów. Stąd ten stereotyp. Kiedyś było jednak tak, że to dorośli opowiadali dorosłym, a dzieci miały szczęście, jak ich nikt nie pogonił. Są więc obecnie historie dla dzieci. Są dla dorosłych. Są uniwersalne dla wszystkich. Ważne, żeby je rozróżniać, a nie wrzucać do jednej książki: "bo to przecież bajki, więc są dla dzieci".

Każda publiczność jest wdzięczna na swój sposób. Dzieci potrzebują prostszych historii, są bardzo szczere i spontaniczne w odbiorze. Dorośli bardziej doceniają pomysł, przesłanie, kunszt, niespodziewany zwrot akcji i zaskoczenie. Wyróżniłbym jeszcze dwie kategorie: młodzież i seniorów. Dobrze jest pracować ze wszystkimi grupami, bo różnorodność form jest ciekawa.

Wspomniana Karawana Opowieści przemierza cały kraj, odwiedzając biblioteki, ośrodki kultury i festiwale. W Trójmieście również działacie, a najbliższe spotkanie w cyklu już we wtorek w Projektorni. Co przygotowaliście dla słuchaczy?

Będą to warsztaty dla młodzieży z propozycją, jak zacząć swoją przygodę z opowiadaniem historii, co nam to daje i dlaczego warto to robić. Mam nadzieję, że ten warsztat będzie inspiracją otwierającą różne możliwości i uświadamiającą, jak ważne to jest w codziennym życiu każdej osoby.

  • Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku.
  • Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku.
  • Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku.
  • Szymon Góralczyk opowiada historie słuchaczom w każdym wieku.
Wtorkowe wydarzenie jest częścią projektu "Kultura Włącza", organizowanego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot i ma na celu niwelowanie barier w dostępie do kultury dla młodzieży, seniorów, imigrantów oraz osób z niepełnosprawnością. Sporo pan podróżuje, współtworzy spotkania - czy rzeczywiście w Polsce nadal tak dużo jest barier i utrudnień związanych z dostępem do kultury i sztuki? Jak na tym tle wypada Trójmiasto?

Ze wspomnianym projektem mam przyjemność podróżować na Pomorzu, jednak moje podróżowanie po Polsce i po świecie związane jest z misją animacji środowiska opowiadaczy, z organizacją spotkań edukacyjnych i rozrywkowych (bo opowiadanie historii to świetna zabawa!).

Podobne utrudnienia i bariery, jeśli chodzi o dostęp do kultury i chęć uczestnictwa w niej (a to są dwie różne kwestie), występują w całym kraju podobnie. Widoczna różnica jest, jeśli porówna się mniejsze miejscowości z dużymi miastami. Dlatego cieszę się, że "Kultura Włącza" ma możliwość trafienia również do mniejszych miejscowości i przedstawienia tam takiej oferty, jaka prawdopodobnie nigdy by się tam nie pojawiła - i to jest wyraźna korzyść.

IMPREZY I WYDARZENIA Polecane imprezy dla dzieci w Trójmieście

W krainie bajek Disneya
maj 12
W krainie bajek Disneya
Kup bilet
maj 10-12
Ogród Gdynia & Wielka Majówka
Kup bilet
maj 24
Koncert edukacyjny - Bajki symfonicznie
Kup bilet


Wiele osób ma ukochaną książkę, która wpłynęła na ich życie, zmieniła postrzeganie, jest pewnego rodzaju kamieniem milowym. Gdyby miał pan wymienić taką baśń, to byłaby to...? I dlaczego?

Rozczaruję panią albo i nie, ale nie mam jednej ulubionej historii. Jest bardzo, bardzo wiele historii, które uwielbiam, które są mi bliskie, które mają wpływ na moje życie i postrzeganie świata. Wymienienie tylko jednej byłoby więc niesprawiedliwe.

Ponoć "najchętniej opowiada pan bez mikrofonu i na boso, tak po prostu" - czemu właśnie tak?

Bo wtedy jest najlepszy kontakt z osobami, które przychodzą na takie spotkania z opowieściami. Bo czuję się swobodnie i naturalnie. Wtedy najłatwiej mi mówić, nawiązać kontakt i być z publicznością w opowieści.

Wydarzenia

Karawana opowieści

spotkanie

Arbuz

spotkanie

Arbuz - spotkanie muzyczno-filmowe

spotkanie

Miejsca

Zobacz także

Opinie (9)

Wszystkie opinie

  • Puka do drzwi komornik. Przyszedlem cos zajac, mowi na dzien dobry

    - moze pan zajac gluchego dziadka rozmowa.

    • 7 5

  • Opinia wyróżniona

    Pięknie opowiadają baśnie "Łowcy słów". (1)

    Jeżeli będziecie mieli okazję, to koniecznie posłuchajcie ze swoimi dziećmi.

    • 3 1

    • A gdzie ci łowcy??

      Gdzie można ich spotkać??

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Ludziska teraz

    przeważnie mówią po polskawemu, bełkoczą, mamroczą, więc kogo mam słuchać?

    • 14 3

  • Kto za to płaci?

    Mam wrażenie , że niestety nie są to słuchacze...

    • 6 14

  • Opinia wyróżniona

    Ja np. wolę czytać.

    Wtedy sam nadaję tempo, mogę np. w każdej chwili wrócić do poprzednich zdań czy akapitów.

    • 6 1

  • To szansa ułyszeć wiele pieknych, lecz zapomnianych legend i historii (1)

    Polecam. Jeżeli jeszcze nie miałeś/aś okazji być na takim wydarzeniu to polecam (szczególnie) dla dorosłych- bo to takie pozytywne zaskoczenie.
    Połączenie słowa, muzyki, stroju, śpiewu - daje niezapomniane wrażenia.
    Byliśmy na baśniach w Gdańsku. Cena 25 zł za osobę. Tanio, a wrażenia jak z dobrego teatru.

    • 3 1

    • czyli jednak nie tylko slowo lecz dodatkowo cale medialne bombardowanie?

      • 0 0

  • jest tyle pieknych audiobookow, ktore pozwalaja przeniesc sie na inny swiat podczas stania w korkach

    do tego rodzaju wypoczynku nie potrzeba zadnego pana na bosaka, co uwazam za poze...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Z jaką modelką współpracował gdyński projektant i finalista programu Project Runway, Patryk Wojciechowski, przy projektowaniu kolekcji dla paryskiej marki Iro?