• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Fotografowanie duszy. Reżyserzy w obiektywie Rafała Placka na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Borys Kossakowski
1 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

- W zeszłym roku wyprorokowałem Łukaszowi Palkowskiemu Złote Lwy za "Bogów". A wszystko przez tę jego koszulkę z kurą. Tak mi się spodobała, że zaproponowałem mu układ: jak wygrasz główną nagrodę, to dasz mi koszulkę. Zgodził się - śmieje się Rafał Placek, który fotografuje najważniejszych reżyserów na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jego prace będą pojawiać się w Teatrze Muzycznym na bieżąco, po każdym dniu festiwalowym.Koszulka z kurą Łukasza Palkowskiego. Koszulka z kurą Łukasza Palkowskiego.
Borys Kossakowski: Czy portretowanie znanego reżysera lub aktora jest dla fotografa przeżyciem? A może to taka sama twarz, jak każda inna - oczy, uszy, nos...

Rafał Placek: Fotografuję reżyserów od dziesięciu lat m.in. dla festiwalu Nowe Horyzonty. Pamiętam, że było takie spotkanie, które mnie "zabiło". Robiłem portret Petera Greenawaya. Miałem ogromną tremę. Nie miałem pojęcia, jak sfotografować faceta, który ukształtował mój świat wizualny.

Ugięły się pod tobą kolana?

Gdy już stanąłem przed nim, to strach minął. Wszystko się rozegrało na poziomie spotkania faceta z facetem. Trudno opisać to, co dostałem od Greenawaya, jak jego filmy na mnie wpłynęły, jak ogromną wagę przykładałem do jego twórczości. Nagle spotykasz kogoś, kto w sposób perfekcyjny pracuje z obrazem. I teraz to niby ja jestem "reżyserem", a on - aktorem.

Magdalena Piekorz - autorka m.in. "Pręg" i "Zbliżeń". Magdalena Piekorz - autorka m.in. "Pręg" i "Zbliżeń".
Jak wygląda taka sesja portretowa? Próbujecie faktycznie coś wyreżyserować?

Siadamy, gadamy. Mówię, o co mi chodzi, on lub ona mówi o co chodzi mu (jej). Ja daję siebie, on/ona daje siebie i coś wychodzi (śmiech). W zeszłym roku mieliśmy ideę, by każdy portret jakoś interpretował film, który dany reżyser przedstawiał w Gdyni. Chcieliśmy uwiecznić istotny fragment filmu.

Takich portretów powstają na festiwalach setki. Co sprawia, że wasze są wyjątkowe?

Chcemy, żeby to nie były takie prasowe portrety, które znikną po festiwalu. Chcemy budować historię. W przyszłym roku na festiwalu Nowe Horyzonty zostanie wydany album z 200 fotografiami reżyserów z całego świata. Wierzymy, że i w Gdyni za kilka lat powstanie wielka księga reżyserów.

Rafał Placek - na festiwalu w Gdyni będzie portretował najważniejszych reżyserów. Rafał Placek - na festiwalu w Gdyni będzie portretował najważniejszych reżyserów.
Któraś sesja szczególnie zapadła ci w pamięć?

Spójrz na zdjęcie Łukasza Palkowskiego (reżysera filmu "Bogowie", laureata Złotych Lwów). Ma taką śmieszną koszulkę z kurą, która bardzo mi się spodobała. Wyobraź sobie, że wyprorokowałem mu Złote Lwy! Podczas rozmowy w końcu wypaliłem: słuchaj, jak wygrasz główną nagrodę, to dasz mi koszulkę. Łukasz się wtedy zgodził, ale na koszulkę czekam do tej pory (śmiech).

Oglądałeś wcześniej "Bogów"?

Nie! Podczas festiwalu nie mamy na to czasu. Czasami zresztą oglądanie filmu przeszkadza, trudno od tego odskoczyć i zrobić portret w oderwaniu od filmu.

Wasze zdjęcia będą robione i od razu wieszane podczas trwania festiwalu.

Instalujemy się w Teatrze Muzycznym. Tam odbywają się pokazy z udziałem ekip filmowych. Po otwarciu pokazu zapraszamy reżysera do nas. Całość trwa zazwyczaj od 20 do 40 minut. Tego samego dnia pliki trafiają na postprodukcję, dzięki czemu wszystkie mają powtarzalny charakter. W nocy są drukowane, a rano je odbieramy i wieszamy w foyer teatru. Wystawa więc będzie się powiększać z dnia na dzień.

Jerzy Stuhr w zeszłym roku pokazywał film pt. "Obywatel". Jerzy Stuhr w zeszłym roku pokazywał film pt. "Obywatel".
To nie jest jednak taka hollywoodzka postprodukcja, na której się ludzi wypięknia do bólu...

To nie jest projekt marketingowy - nie ma budować obrazów, które by wchodziły w machinę sprzedażową. My nawet nie robimy make'upu. Nie zmieniamy koloru skóry, proporcji ciała, nie usuwamy niedoskonałości, jak to się robi w fotografii reklamowej. Nasza postprodukcja dotyczy głównie tła.

Czy na portrecie fotograficznym można uwiecznić duszę człowieka?

Cudownie, jeśli fotografia mówi coś ważnego. Jak po sesji podchodzi do mnie fotografowany i mówi - tak, to o mnie! Wtedy się czuję świetnie. Ale to relacja między widzem a portretem, więc na każdego działa inaczej. To niemożliwe, aby sfotografować portret duszy, który będzie czytelny w ten sam sposób dla każdego. Takie sytuacje zdarzają się, gdy pokazywany jest pewien image opracowany i wyprodukowany przez specjalistów od marketingu. Wtedy mamy do czynienia z jasnym przekazem, łatwym do odczytania. Ale wtedy jest to raczej komunikat niż zdjęcie duszy.

Wydarzenia

40. Festiwal Filmowy w Gdyni

impreza filmowa, festiwal filmowy

Miejsca

Opinie (3) 2 zablokowane

 • niebywałe, zobaczę duszę polskiego "rerzysera"......

  • 4 3

 • Probuja zrobic z tego prowincjonalnego festiwalu drugie Cannes..

  ale podstawa dobrego festiwalu jest jakosc filmow a nie 400 sponsorow i zdjecia na sciankach.. to charakteryzuje pokaz mody a nie festiwal filmowy.. poijam brak selekcji filmow w konkursach..

  • 1 1

 • zjechało się...

  Hordy dandysków z festiwalowymi wisiorami już przyatakowały świętojańską.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (73 opinie)

(73 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Techno orkiestra Meute

muzyka elektroniczna

Piotr Rubik "Niech mówią że to nie jest miłość" (8 opinii)

(8 opinii)
129 - 399 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

FETA to festiwal: