Wiadomości

Jazzowa kropka nad "i". Rusza Ladies' Jazz Festival

Koncert Dionne Warwick to bez wątpienia największe wydarzenie tegorocznej, dziewiątej edycji Ladies' Jazz Festival. Artystka wystąpi w sobotę, 13 lipca o godz. 19 w Hali Gdynia.


IX Ladies' Jazz Festival zapowiada się nie tylko ciekawie, ale i różnorodnie. Największą gwiazdą będzie bez wątpienia Dionne Warwick, artystka, która umieściła w pierwszej setce "Billboardu" przeszło pięćdziesiąt swoich przebojów. Usłyszymy również subtelną Stacey Kent oraz bawiącą się brzmieniem i stylami muzycznymi Akiko. Polskim akcentem będą występy dwóch debiutantek - Gaby Janusz oraz Alicji Serowik. Festiwal potrwa od piątku do niedzieli, 12-14 lipca.Podczas piątkowego koncertu, który odbędzie się w Sali Koncertowej Portu Gdynia o godz. 19 Stacey Kent wykona piosenki przygotowywane na najnowszą płytę.
Podczas piątkowego koncertu, który odbędzie się w Sali Koncertowej Portu Gdynia o godz. 19 Stacey Kent wykona piosenki przygotowywane na najnowszą płytę. mat. prasowe
- Marcin Olak parę razy podchodził do tego, żeby występować na Ladies Jazz. Tłumaczyliśmy mu, że to przecież Ladies Jazz i jeżeli chce u nas wystąpić to musi sobie znaleźć jakąś lady. No i sobie znalazł - śmieje się Maciej Farski. W niedzielę 14 lipca o godz. 20 w Klubie Ucho muzycy z Marcin Olak Trio będą towarzyszyli japońskiej wokalistce Akiko. Koncert zostanie zarejestrowany na płycie.
- Marcin Olak parę razy podchodził do tego, żeby występować na Ladies Jazz. Tłumaczyliśmy mu, że to przecież Ladies Jazz i jeżeli chce u nas wystąpić to musi sobie znaleźć jakąś lady. No i sobie znalazł - śmieje się Maciej Farski. W niedzielę 14 lipca o godz. 20 w Klubie Ucho muzycy z Marcin Olak Trio będą towarzyszyli japońskiej wokalistce Akiko. Koncert zostanie zarejestrowany na płycie. fot. Kyosuke Irifune

Czy weźmiesz udział w IX Ladies' Jazz Festival?

oczywiście, jestem stałym bywalcem tego festiwalu 24%
może wybiorę się na jeden koncert 11%
nie, ponieważ nie zainteresował mnie program festiwalu 29%
chętnie bym się wybrał, ale bilety są zbyt drogie 36%
zakończona Łącznie głosów: 42
Są tacy, którzy uważają, że najlepszymi jazzmanami na świecie są mężczyźni. Organizatorzy Ladies' Jazz Festival co prawda nie wdają się z nimi w polemikę, podkreślają natomiast, jak ważną rolę na międzynarodowej scenie jazzowej odgrywają kobiety.

- Chcemy pokazać publiczności, że damy w muzyce jazzowej to nie tylko kwiatek do kożucha, ale bardzo ważna kropka nad "i"- mówi Maciej Farski, rzecznik festiwalu.

Trwająca rozbudowa Teatru Muzycznego w Gdyni pokrzyżowała plany organizatorom festiwalu. Sala Kameralna, w której odbywały się koncerty w ubiegłym roku, okazała się zbyt mała i nie spełniła oczekiwań.

- Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem, a my nie chcemy publiczności upychać w salach koncertowych - tłumaczy Farski. - Poszukiwaliśmy zatem sal, które pomieszczą więcej niż 350 słuchaczy, które będą przy tym ładne, komfortowe oraz dobrze skomunikowane. Oczywiście, jeżeli ktoś będzie miał ochotę podczas koncertu potańczyć nie ma problemu. Zdarzało się nawet, że publiczność bawiła się na scenie razem z wykonawcami. Jeżeli jednak ktoś woli wygodnie siedzieć i wsłuchiwać się w muzykę, chcemy mu taki komfort zapewnić - dodaje.

Pierwszą gwiazdą festiwalu będzie Stacey Kent, która w piątek, 12 lipca o godz. 19 wystąpi w Sali Koncertowej Portu Gdynia zobacz na mapie Gdyni. Artystka wykona głównie przeboje ze swojej najnowszej płyty, która ma ukazać się jesienią tego roku. Stacey Kent wystąpiła dla gdyńskiej publiczności podczas pierwszej edycji festiwalu, po czym jej kariera nabrała rozpędu i to nie tylko w Polsce. Do 2011 r. nagrała jedenaście płyt, pojawiała się gościnnie na krążkach innych artystów oraz podpisała kontrakt z renomowaną wytwórnią Blue Note Records. Bilety kosztują 160 i 120 zł.

Dzień później, 13 lipca o godz. 19 w Hali Gdynia zobacz na mapie Gdyni zaśpiewa Dionne Warwick, stawiana w jednym szeregu z Madonną i Aretą Franklin w czwórce wokalistek mających największą liczbę piosenek na listach przebojów (od 1962 r. ponad 56 jej singli trafiło do pierwszej setki list przebojów "Billboardu").

- Do zaproszenia Dionne Warwick przymierzaliśmy się od kilku lat - mówi Maciej Farski. - Hala Sportowo- Widowiskowa w Gdyni nie jest może najlepszym miejscem dla koncertów jazzowych, ale jest to zarazem jedyne miejsce, które pomieści więcej osób, a tego występu po prostu nie można przeoczyć. Warwick od kilku miesięcy jest w trasie, podsłuchujemy te koncerty i zapewniam, że możemy spodziewać się fantastycznego show również w Gdyni - zapewnia Farski. Bilety w cenie: 100- 250 zł.

Festiwal zamknie występ japońskiej wokalistki Akiko 14 lipca o godz. 20 w Klubie Ucho zobacz na mapie Gdyni. Artystce towarzyszyć będą polscy muzycy z Marcin Olak Trio (Marcin Olak, Maciej Szczyciński, Hubert Zemler). Akiko jest artystką uniwersalną, bawiącą się muzycznymi stylami. Na występ złożą się standardy jazzowe oraz tradycyjne pieśni japońskie w jazzowych aranżacjach. Koncert zostanie zarejestrowany na płycie, która w przyszłym roku ukaże się w sprzedaży. Bilety kosztują 80 zł.

Polskim akcentem imprezy będą prezentacje dwóch młodych wokalistek - Gaby JanuszAlicji Serowik 12 i 13 lipca o godz. 21 w Kawiarni u Muzyk'uff zobacz na mapie Gdańska. Bilety kosztują 40 zł.

- W tym roku dajemy szansę debiutantkom. Obie panie niedawno robiły dyplomy w klasie Krystyny Stańko, która niedawno otrzymała nagrodę Gryfa Pomorskiego za płytę z tekstami m.in. Wisławy Szymborskiej. Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli z dumą powiedzieć "debiutowały na Ladies' Jazz Festival" - mówi Maciej Farski.

Bilety na wszystkie koncerty do nabycia przed koncertami.

Opinie (4)

 • (2)

  Chciałem żonę wysłać na te Akiko, ale chłopy w robo mówiły, że te Ucho to straszny chlew i jak chce mieć jeszcze kiedyś jakiś obiad na stole, to żeby jej tam raczej nie puszczać..

  Dobrze gadają??

  • 3 3

  • Po części (1)

   Moim skromnym zdaniem Ucho to fajne miejsce, ale nie na tego typu imprezy. Koncerty rockowe - jak najbardziej.

   • 2 1

   • Dzięki! No to zostaje w domu..

    • 3 2

 • Playback jak ostatnio w Gdyni, czy live ?

  • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29

września

02

października

10 Tenorów Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

04

października

Targi Ślubne Weselnik Gdańsk, Plenum

Kultura

Koncert skrzypcowy w zaskakującej scenerii
Koncert w zaskakującej scenerii
Roztańczony introwertyk. Artur Rojek w Starym Maneżu
Rojek w Starym Maneżu

Kulinaria

Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Szampańsko i rybnie. Kolacja komentowana w Grand Blue
Kolacja komentowana w Grand Blue

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Kto jest patronem corocznego, gdańskiego jarmarku?