• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Niepełnosprawni z Gdyni zagrali w filmie. "Amatorzy" za rok w kinach

Tomasz Zacharczuk
17 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
"Amatorzy" to fabularna opowieść o niepełnosprawnych intelektualnie artystach z gdyńskiego teatru Biuro Rzeczy Osobistych. Członkowie grupy w filmie zagrali samych siebie, a partnerowali im znani ludzie kina. "Amatorzy" to fabularna opowieść o niepełnosprawnych intelektualnie artystach z gdyńskiego teatru Biuro Rzeczy Osobistych. Członkowie grupy w filmie zagrali samych siebie, a partnerowali im znani ludzie kina.

Powstaje film o osobach niepełnosprawnych intelektualnie z Trójmiasta. Bohaterami "Amatorów" w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej są członkowie Teatru Biura Rzeczy Osobistych w Gdyni, którzy przed profesjonalną kamerą ramię w ramię stanęli ze znanymi aktorami. W projekcie biorą bowiem udział m.in. Anna Dymna, Roma Gąsiorowska czy Krzysztof Kowalewski. Zakończono już zdjęcia w Trójmieście, przy udziale wielu lokalnych twórców filmowych i z rozpoznawalnymi miejscami w tle. "Amatorzy" kinową premierę będą mieć w przyszłym roku.To wyjątkowy projekt, bowiem u boku zawodowych aktorów grają niedoświadczeni w występach przed profesjonalną kamerą miłośnicy sztuki filmowej i teatralnej. Tytułowymi amatorami są w tym przypadku członkowie gdyńskiego Teatru Biura Rzeczy Osobistych. Ich artystyczna działalność zafascynowała filmowców, a jest szansa, że już w przyszłym roku zachwyci również publiczność w całej Polsce.


Pomysł na fabułę "Amatorów" podsunęło samo życie. Teatr BRO działa w Gdyni od 1998 r. Właśnie wtedy Zbigniew Biegajło terapię dla osób niepełnosprawnych umysłowo zaczął łączyć z działalnością artystyczną. Dziś grupa liczy kilkanaście osób, a jej członkowie nie tylko wystawiają spektakle teatralne, ale również uczestniczą w letnich obozach, aktorskich warsztatach i otwartych spotkaniach z publicznością. Z grupą blisko związana jest pochodząca z Gdyni reżyserka, Iwona Siekierzyńska, i to właśnie ona wpadła na pomysł przedstawienia historii Teatru BRO na wielkim ekranie.

Zobacz także: Spektakl o ciąży niepełnosprawnych. Reportaż z próby "Moja sprawa"

Bohaterowie "Amatorów" wygrywają konkurs i w nagrodę mogą wystawić w profesjonalnym teatrze własny spektakl. Za namową dyrektora decydują się zagrać "Hamleta". Podczas współpracy z zawodowymi aktorami bohaterowie filmu przeżywają wiele ciekawych i często zabawnych przygód. Bohaterowie "Amatorów" wygrywają konkurs i w nagrodę mogą wystawić w profesjonalnym teatrze własny spektakl. Za namową dyrektora decydują się zagrać "Hamleta". Podczas współpracy z zawodowymi aktorami bohaterowie filmu przeżywają wiele ciekawych i często zabawnych przygód.
Filmowa opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy grupa BRO wygrywa konkurs i w nagrodę jej członkowie mogą wystawić na deskach teatru własny spektakl. Jednak dyrektor placówki wpada na pomysł, aby aktorzy przedstawili swoją wersję "Hamleta". Amatorzy mają tym samym współpracować na jednej scenie z zawodowcami i z wielką filmową gwiazdą. Zanim dojdzie do uroczystej premiery na deskach Teatru Szekspirowskiego, bohaterowie filmu przeżyją różne przygody i perypetie - nieraz komediowe, innym razem pełne wzruszeń.

- Zależy nam na tym, by był to film obyczajowy z elementami komedii. To nie jest kino społeczne. Chcemy na ekranie skonfrontować ze sobą dwa światy: aktorów zawodowych i mniej profesjonalnych, ale nie mniej ambitnych amatorów. To jednocześnie również opowieść o akceptowaniu inności osób z niepełnosprawnością, którzy doskonale potrafią odnaleźć się nie tylko w życiu codziennym, ale również na teatralnej scenie czy na planie filmowym - podkreśla producentka filmu, Anna Wereda.
Do filmowego przedsięwzięcia udało się zaprosić znane aktorskie nazwiska. W rolę dyrektora teatru wcieli się Mariusz Bonaszewski ("Historia Roja", "Powidoki", "Kurier"), trenerem grupy BRO będzie Wojciech Solarz ("U Pana Boga w ogródku", "Nigdy nie mów nigdy", "80 milionów"), gwiazdę filmową odegra Roma Gąsiorowska ("Sala samobójców", "Listy do M.", "Całe szczęście"), a pracownikami filmowego teatru będą z kolei Krzysztof Kowalewski oraz Małgorzata Zajączkowska. Gościnnie w filmie pojawi się także Anna Dymna.

W "Amatorach" oprócz aktorów z Trójmiasta pojawią się też postaci znane z małego i wielkiego ekranu. Wśród nich gościnnie gra m.in. Anna Dymna. W "Amatorach" oprócz aktorów z Trójmiasta pojawią się też postaci znane z małego i wielkiego ekranu. Wśród nich gościnnie gra m.in. Anna Dymna.
- Atmosfera podczas prac na planie była cudowna. Aktorzy BRO wykazali się ogromnym profesjonalizmem. Byli niesamowicie skupieni, powtarzalni, doskonale wiedzieli, co mają robić. Byli naprawdę świetni. A do tego znakomicie dogadywali się z zawodowymi aktorami. To również działało w drugą stronę. Mam nawet wrażenie, że niektórym udało się zaprzyjaźnić. Na planie każdy każdemu pomagał - wspomina Anna Wereda.
W samych superlatywach o projekcie Iwony Siekierzyńskiej wypowiada się filmowa Wiktoria, czyli Roma Gąsiorowska, która pracą nad "Amatorami" pochwaliła się na facebookowym profilu:

- Projekt, w którym obecnie biorę udział, jest wyjątkowy na wielu poziomach. Stykają się ze sobą światy osób z różnymi ograniczeniami. Nasze wady stają się naszymi zaletami i odwrotnie. Co, jeśli dusza artysty zaklęta jest w ciele osoby niepełnosprawnej? Taka osoba też ma marzenia. W filmie "Amatorzy" Iwony Siekierzyńskiej właśnie te marzenia się spełniają. To jest niespotykane, niesamowite, to jest piękne i cudne, i wyjątkowe. Spełniają się nasze sny.
Premiera "Amatorów", do których zdjęcia kręcono w różnych częściach Trójmiasta, odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku. Film wejdzie do dystrybucji kinowej. Premiera "Amatorów", do których zdjęcia kręcono w różnych częściach Trójmiasta, odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku. Film wejdzie do dystrybucji kinowej.
Marzenia członków teatru BRO o filmowym debiucie spełnią się w przyszłym roku. Ukończono już zdjęcia, które realizowano głównie w centrum Gdyni, na plaży oraz w Teatrze Muzycznym (co ciekawe, podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych). W "Amatorach" można będzie również zobaczyć m.in. Sea Towers czy Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Partnerami filmu są miasto Gdynia, miasto Gdańsk, Telewizja Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Miejsca

Opinie (9) 8 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  no i fajnie (1)

  w kazdym tkwi potencjal trzeba umiec go wykorzystac !

  • 10 6

  • np piszac komentarze

   • 3 1

 • A do kina pojedziemy do Wrocławia Krakowa albo Warszawy.

  Bo w 3m praktycznie nie ma juz kin. A filia UM na Zaspie nie jest w centrum zadnego z miast.

  • 2 3

 • kiedy w końcu skumacie, że (3)

  nie mówi się niepełnosprawni, tylko ludzie z niepełnosprawnością

  • 8 3

  • No ale w pelnosprawni to oni nie sa ...

   • 3 2

  • Potocznie tak się mówi.

   Nic w tym obraźliwego przecież.

   • 0 0

  • hmmm...za dlugie wyrazenie zeby sie przyjelo. "niepelnosprawny" jest neutralne i nie wydumane. w przeszlosci byly proby poszukiwania roznych neutralnych okreslen a czesc z nich skonczyla sie przesmiewczo i komicznie jak np "sprawny inaczej". stalo sie tak dlatego ze wydawaly sie zbyt rozwlekle i wyszukane. z drugiej strony okreslenia typu kaleka uposledzony (np ruchowo) nabraly pejoratywnego znaczenia i wydaje sie ze "niepelnosprawny" skutecznie je wyparl i zastapil.

   • 0 0

 • Celem poprawności

  Proszę o wzięcie pod uwagę zmianę tytułu z "niepełnosprawni " na "osoby z niepełnosprawnością" .

  • 2 3

 • Opinia wyróżniona

  Brałem

  udział w nagraniu w teatrze szekspirowskim jako statysta. Jestem wdzięczny gdyż wspaniała atmosfera, wspaniali aktorzy z niepełnosprawnością, poruszająca sztuka. Wyrażane przez nich emocje były momentami bardzo przejmujące.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (82 opinie)

(82 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Piotr Rubik "Niech mówią że to nie jest miłość" (10 opinii)

(10 opinii)
129 - 399 zł
Kup bilet
pop

ZOO Festiwal (16 opinii)

(16 opinii)
35 zł
targi, pokaz

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Podczas oficjalnego otwarcia Jarmarku św. Dominika Prezydent Miasta przekazuje kupcom: