• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trójmiasto w filmie "Kolory zła: Czerwień". Niektóre miejsca trudno rozpoznać

Alicja Olkowska
5 czerwca 2024, godz. 15:30 
Opinie (76)
Gmach Politechniki Gdańskiej to dobrze znane miejsce, ale są w filmie lokalizacje, które nie są już tak oczywiste... Gmach Politechniki Gdańskiej to dobrze znane miejsce, ale są w filmie lokalizacje, które nie są już tak oczywiste...

Kilka dni temu zadebiutował na platformie Netflix wyczekiwany film "Kolory zła: Czerwień" na podstawie książki o tym samym tytule. Oglądają go fani kryminałów, ale też miłośnicy twórczości autorki sagi, pochodzącej z Trójmiasta Małgorzaty Oliwii Sobczak, oraz lokalni internauci, którzy poszukują mniej lub bardziej znanych plenerów. Jakie trójmiejskie lokalizacje "wystąpiły" w produkcji i czy wszystkie od razu rozpoznaliście? Niektórzy mają ponoć problem z budynkiem z cegły (nie PG) oraz trasą wiodącą przy samym morzu...Jeśli lubicie takie lokalizacyjne zagadki, to koniecznie sprawdźcie naszą nową zabawę "Gdzie zrobiono to zdjęcie" w Trójmieście. Dacie radę rozszyfrować tajemnicze miejsca po jednym detalu?


Czy po obejrzeniu filmu "Kolory zła: Czerwień" rozpoznałe(a)ś wszystkie trójmiejskie lokalizacje wykorzystane w produkcji?

"Kolory zła: Czerwień": Trójmiasto w roli głównej"Czerwień" Małgorzaty Oliwii Sobczak to pierwszy tom serii zatytułowanej "Kolory zła" (w kolejnych latach ukazały się jeszcze "Czerń", "Biel" i "Żółć"). Wspólnym mianownikiem są niektórzy bohaterowie (prokurator Leopold Bilski i policjanci - Kita i Pająk) oraz miejsce akcji, czyli Trójmiasto i okolice.

Czasoprzestrzeń w książkowej "Czerwieni" została zorganizowana w oparciu o dwa plany fabularne: część akcji dzieje się współcześnie, a część w latach 90. ubiegłego wieku.

Recenzja filmu Recenzja filmu "Kolory zła: Czerwień". Zbrodnie po trójmiejsku

Filmowcy Netflixa postanowili jednak całkowicie zrezygnować z odnośników do lat 90. - akcja dzieje się "teraz", nie ma żadnych retrospekcji. Dla mnie, czytelniczki i fanki sagi Sobczak, decyzja filmowców, aby tak mocno zmienić treść książki, jest dużym nieporozumieniem.

Właśnie prowadzenie akcji także w latach 90. nadawało "Czerwieni" wyjątkowego klimatu oraz jednocześnie "grało" na emocjach i sentymencie osób, które tę dekadę pamiętają. To szczególnie cenne fragmenty zwłaszcza dla mieszkańców Trójmiasta, którzy mogli ponownie "przenieść się" do kultowych, niestety w większości nieistniejących już klubów i miejscówek.

Tu bawiło się Trójmiasto. Kultowe kluby, które zniknęły z mapy Tu bawiło się Trójmiasto. Kultowe kluby, które zniknęły z mapy

No cóż, nie mamy powrotu do przeszłości, ale za to na ekranie możemy podziwiać wiele dobrze nam znanych lokalizacji. Niektóre są już dość mocno ograne, jak np. orłowski klif, ale są też inne - mniej oczywiste i świetnie prezentujące się przed kamerą.

Niektóre sceny mogą nas wręcz nieco rozbawić: Trójmiasto w "Czerwieni" wygląda tak, jakby niemal wszystkie zabudowania znajdowały się wzdłuż linii brzegowej: szkoły, domy, kluby, urzędy... Niemal każdy obiekt w tle ma wodę albo plażę. Nowy film Netflixa nie jest jednak odosobnionym przypadkiem. Rok temu redaktor Piotr Weltrowski trafnie podsumował to zjawisko i porównał Trójmiasto do... Zatoki Pensacola na Florydzie.

Trójmiasto w serialu HBO. Mieszkamy na polskiej Florydzie? Trójmiasto w serialu HBO. Mieszkamy na polskiej Florydzie?

Ale to wiemy i widzimy my, mieszkańcy Gdańska, Sopotu i Gdyni. Dla widzów to już wcale nie musi mieć znaczenia. Ważne, by akcja była wciągająca i miała dobre tempo, a kadry efektowne.

Trójmiejskie lokalizacje w filmie "Kolory zła: Czerwień"Ulica ElektrykówB90 są w filmie klubem Stocznia. W "Czerwieni" pokazano nie tylko charakterystyczną przestrzeń przed budynkiem, ale też wnętrze klubu, m.in. główną halę ze sceną, bar na piętrze oraz toalety.

 • Jedną z najczęściej powtarzających się lokalizacji jest filmowy klub Stocznia, czyli B90 i Ulica Elektryków.
 • Jedną z najczęściej powtarzających się lokalizacji jest filmowy klub Stocznia, czyli B90 i Ulica Elektryków.
 • Jedną z najczęściej powtarzających się lokalizacji jest filmowy klub Stocznia, czyli B90 i Ulica Elektryków.
 • Ulica Elektryków.
 • Okolice Ulicy Elektryków.
A jeśli w filmie występuje Trójmiasto, to koniecznie musi pojawić się klif w Orłowie... To tu znaleziono ciało jednej z głównych bohaterek.

Klif w Orłowie to jedno najchętniej wybieranych miejsc przez filmowców w Trójmieście. Klif w Orłowie to jedno najchętniej wybieranych miejsc przez filmowców w Trójmieście.
Także w Orłowie, tuż przy plaży na ul. PrzebendowskichMapka, mieszka małżeństwo Boguckich. Akcja rozgrywa się w nowoczesnym apartamencie z widokiem na morze.

 • Orłowo, po lewej fragment apartamentu, w którym mieszka rodzina Boguckich.
 • Orłowo. Apartament, w którym mieszka Helena Bogucka, bohaterka grana przez Maję Ostaszewską. Tuż obok znajduje się molo.
 • Orłowo, apartament rodziny Boguckich.
 • Orłowo, po lewej fragment apartamentu, w którym mieszka rodzina Boguckich.
Ciąg dalszy orłowskich plenerów: molo, po którym spacerują Helena Bogucka (Maja Ostaszewska) oraz prokurator Leopold Bilski (Jakub Gierszał), zniszczony budynek starego sanatorium oraz fragment Domku Żeromskiego.

9 kawiarni z duszą w Trójmieście 9 kawiarni z duszą w Trójmieście

 • Ulica prowadząca do starego sanatorium w Orłowie.
 • Po prawej: Domek Żeromskiego w Orłowie.
 • Wnętrze dawnego sanatorium w Orłowie.
 • Wnętrze dawnego sanatorium w Orłowie.
 • Molo w Orłowie.
Centrum Gdyni także okazało się wdzięcznym tłem do zdjęć. Są tu m.in. Sąd Rejonowy z ciekawym ujęciem Sea Towers w oddali, przestrzeń między Sea Towers, ul. DerdowskiegoMapka oraz nowa marinaMapka.

 • Sąd Rejonowy w Gdyni i ciekawa perspektywa na Sea Towers w tle.
 • Scena pod Sea Towers.
 • Ulica Derdowskiego w Gdyni.
 • Nowa marina w Gdyni.
Gdańska w filmie jest zdecydowanie mniej. Poza stoczniowymi imprezowymi terenami widzimy m.in. gmach Politechniki Gdańskiej, budynek Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli na ul. Hallera we Wrzeszczu, który na potrzeby filmu stał się komisariatem, oraz pięknie położoną ul. kpt. Żeglugi Wielkiej Witolda Poinca w GdańskuMapka, niedaleko portu przy Westerplatte. Ta ostatnia lokalizacja jest od kilku lat regularnie "ogrywana" przez filmowców i twórców reklam.

 • Budynek Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli na ul. Hallera we Wrzeszczu.
 • W filmie siedziba Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli gra komisariat. Na zdjęciu: wejście do budynku i ciało jednego z bohaterów.
 • Ul. kpt. Żeglugi Wielkiej Witolda Poinca w Gdańsku, niedaleko portu przy Westerplatte.
Czy wyłapaliście podczas seansu jeszcze jakieś lokalizacyjne perełki z Trójmiasta?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (76)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ed Sheeran 2024 Gdańsk (6 opinii)

(6 opinii)
344 - 444 zł
pop

Koszykówka: TREFL Sopot - King Szczecin

39 - 59 zł
mecz

Strefa Trojmiasto.pl na Cudawiankach

w plenerze, gry

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Komu, w 2016 roku, prezes TVP próbował wręczyć nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za opuszczonymi kurtynami?