• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa płyta rapera z Gdyni. Premiera projektu Próżnia

Helena Kaczmarek
2 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Filip Haveker, raper powiązany z gdyńskim kolektywem UNDADASEA, wydał debiutancką płytę. Album "Najprawdopodobniej" ukazał się pod szyldem Próżnia i zawiera zbiór dziesięciu piosenek o tęsknocie, życiu i emocjach. Jest on już dostępny w serwisach streamingowych.
Najbliższe koncerty hip-hopowe w TrójmieścieTrójmiejska scena rapowa co jakiś czas wypuszcza kolejne perełki. UNDADASEA, Szczyl, Belmondawg, Gruby Mielzky, Tomasin to tylko niektórzy artyści cenieni przez fanów i branżę za jakość i szczerość przekazu. Rok 2021 był szczególnie szczęśliwy dla trójmiejskich raperów. Warto tutaj wspomnieć choćby o płycie "Polska Floryda" Szczyla czy nagrodzie "Zespół Roku" dla UNDADASEA w konkursie Lech Polish Hip-hop Music Awards. W Trójmieście działa też Unda Records, jedna z najbardziej oryginalnych wytwórni muzycznych w kraju, która od lat zrzesza niezwykle oryginalnych, niezależnych polskich raperów, tworząc atmosferę przyjaźni, świeżości i wymiany kreatywności.

Jaki rap wolisz?

Teraz społeczność Undy świętuje premierę albumu solowego "Próżni". Za tym pseudonimem kryje się Filip "FeFe" Haveker, jeden z artystów pojawiających się na płytach UNDADASEA. Filip na co dzień mieszka w Berlinie i studiuje tam inżynierię dźwięku. Część dźwięków nagrywał, spacerując po mieście. W Gdańsku spędził swoją młodość - lata szkolne i na płycie wspomina ten czas. "Najprawdopodobniej" to głównie nostalgiczne utwory, przyjemne dźwięki i dużo wokalu. Notabene sam artysta w wywiadach podkreśla, że bardziej czuje się po prostu piosenkarzem niż raperem i zaznacza, że duży wpływ na jego muzykę ma zamiłowanie do gitarowego grania.

Pierwsze komentarze w sieci wskazują na to, że album przyjmie się naprawdę dobrze. Przez ostatnie kilka tygodni trwał preorder, w czasie którego na stronie wytwórni - oprócz płyty - można było zakupić koszulki. Nad oprawą graficzną projektu pracował m.in. znany członek UNDADASEA, Nikaragua Guacamole.

Trójmiejski raper Segi w projekcie FillomaticPraca nad płytą trwała wystarczająco długo (3 lata), by przelać na nią spory kawałek emocjonalności. Tym razem nie liczy się tylko zabawa. Dziesięć utworów od Filipa to podróż przez różne stany - lęk, smutek, tęsknotę, radość, wolność i próżność też. Klimat starej kasety podkreśla lepkość dobrych wspomnień. Jak to w próżni, każdy, kto wpadnie, może mieć kłopot z powrotem. Opis płyty mówi sam za siebie.

- Nie jesteś sam, chociaż w pobliżu nie ma nikogo. Wydawałoby się, że nic nie słychać. Brakuje tlenu. Krztusisz się dymem. Odpływasz, ale zaraz potem wracasz. Zamknięty w czterech ścianach, drapiesz stare rany i przywołujesz w głowie urywki tego, co widziałeś i czułeś wtedy. Nie pamiętasz, czy to było we śnie, czy na jawie. Bilans jest niejednoznaczny. Zdajesz sobie sprawę, że nie warto tego dalej badać, bo i tak nikt cię nigdy nie usłyszy. Do czasu, aż wydasz o tym płytę.
Album od Próżni "Najprawdopodobniej" jest już dostępny w serwisach streamingowych.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (14)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (11 opinii)

(11 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Skąd pochodzi ten cytat? "Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie."