• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odezwij się do baristy! Dobrze ci to zrobi

Aleksandra Wrona
18 kwietnia 2024, godz. 07:00 
Opinie (60)
Krótka rozmowa z baristą przy zamawianiu kawy może poprawić nam humor na cały dzień. Krótka rozmowa z baristą przy zamawianiu kawy może poprawić nam humor na cały dzień.

Przez internet możemy załatwić już praktycznie wszystko, od zakupów spożywczych przez podpisanie umowy na nowy abonament telefoniczny po konsultację lekarską. Z dostawą zamówimy leki, posiłki, ubrania, sprzęty elektroniczne, a nawet rośliny. A jeśli już nawet wyjdziemy z domu, to przy odrobinie chęci (a może niechęci), znów uda nam się uniknąć kontaktu z innymi. Wszak kasy samoobsługowe czy automaty do składania zamówień w fast foodach już nikogo nie dziwią.
Czy łatwo przychodzą ci spontaniczne rozmowy z nieznajomymi?

Można by powiedzieć, że życie staje się prostsze. W końcu nikt z nas nie lubi stać w kolejkach i godzinami załatwiać spraw na mieście. Nawet utrzymywanie kontaktów ze znajomymi stało się prostsze - ciągnące się godzinami rozmowy na komunikatorach dają nam wrażenie, że jesteśmy na bieżąco, że wciąż jesteśmy w kontakcie, mimo że nie widzieliśmy się od tygodni.

W dawnych czasach życie pustelnika było czymś, na co decydowali się nieliczni, głównie z pobudek religijnych. W tym celu wyprowadzali się z dala od społeczeństwa spędzając życie w pustelniach lub klasztorach. Teraz, kiedy wszelkie usługi dostępne są na wyciągnięcie ręki (po telefon), "pustelnicze" życie przestaje być rodzajem ascezy, a staje codziennością wielu osób.

9 kawiarni z duszą w Trójmieście 9 kawiarni z duszą w Trójmieście

Do napisania tego tekstu skłoniła mnie książka "Nie rób nic" Celeste Headlee. Autorka powołuje się w niej na wiele ciekawych badań dowodzących, że interakcje społeczne są nam niezbędne do zachowania dobrego samopoczucia. Jak choćby to przeprowadzone przez Gillian Sandstorm i Elizabeth Dunn, które dowiodły, że ludzie, którzy załatwiając swoje sprawy poświęcili chwilę na rozmowę z pracownikiem kawiarni (tj. uśmiechnęli się, nawiązali kontakt wzrokowy, przeprowadzili krótką rozmowę), czuli się później szczęśliwsi niż ludzie skupieni wyłącznie na swoich zajęciach.

Gdzie znaleźć miłość? Czytelnicy podpowiadają Gdzie znaleźć miłość? Czytelnicy podpowiadają
Więcej przykładów? Nie ma problemu. Ta sama badaczka, Gillian Sandstorm, przeprowadziła ciekawy eksperyment, którego uczestnicy codziennie dostawali do wykonania jakieś zadanie np. skomplementować czyjeś ubranie lub zamienić kilka słów z osobą w okularach. Zasady eksperymentu zakładały też porozmawianie co najmniej z czterema nieznajomymi osobami w ciągu tygodnia. Osoby, które skończyły udział w eksperymencie zgodnie przyznały, że zadania i rozmowy sprawiły im znacznie więcej przyjemności niż się spodziewały.

Spontaniczne rozmowy z obcymi poprawiają nasze samopoczucie. Mogą też okazać się początkiem ciekawej znajomości. Spontaniczne rozmowy z obcymi poprawiają nasze samopoczucie. Mogą też okazać się początkiem ciekawej znajomości.
Czy naprawdę potrzebujemy projektu naukowego, żeby odezwać się do kasjera lub sąsiada? Przyzwyczajeni do życia w ciągłym pędzie, często odruchowo przyspieszamy kroku i odwracamy wzrok. Sama często łapię się na tym, że się gdzieś spieszę, choć nie zawsze mam ku temu powody. I choć staram się zatrzymać, do czego nie tak dawno namawiałam czytelników naszego portalu, to odezwać się do kogoś obcego wciąż jednak trochę mi... głupio.

Tymczasem te spontaniczne rozmowy naprawdę potrafią zapisać mi się w pamięci i poprawić humor. Jak wtedy, gdy pani kasjerka w sklepie zapytała mnie do czego można użyć tofu albo gdy obca dziewczyna na ulicy skomplementowała mój płaszcz. Niektóre spontaniczne kontakty zamieniły się w fajne znajomości, jak np. przypadkowa wymiana zdań z sąsiadką, która kupiła ten sam model i kolor wózka dziecięcego (dziś przyjaźnimy się my i nasi synowie), albo poranna wymiana uprzejmości ze starszym panem, który o tej samej porze co ja wyprowadza psa.


Tak, posiadanie dzieci lub zwierząt zdecydowanie ułatwia nawiązywanie nowych znajomości. Zawsze jest to jakiś pretekst, punkt wspólny, o który można zapytać. Ale studenci ze wspomnianego eksperymentu wcale go nie mieli, a i tak świetnie radzili sobie z zadaniem.

Może więc warto po prostu poprosić sąsiada o pożyczenie mąki (zamiast przepłacać za kuriera z ekspresową dostawą), skomplementować czyjeś okulary lub zapytać kelnera, które danie jest jego ulubionym? Dajmy sobie szansę i zobaczmy, co może się stać.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (60)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W trakcie Open'era na swoim jedynym koncercie w Polsce wystąpił zespół: