• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Top 10 gigantów Openera. Najbardziej pamiętne koncerty w historii festiwalu

Patryk Gochniewski
29 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Które openerowe koncerty najbardziej zapadły w pamięć? Na kogo publiczność czekała najmocniej? Zobaczcie nasz subiektywny top 10. Które openerowe koncerty najbardziej zapadły w pamięć? Na kogo publiczność czekała najmocniej? Zobaczcie nasz subiektywny top 10.

W środę stało się to, co dla wielu było oczywiste od dawna: Opener 2020 w tym roku się nie odbędzie, został przełożony na 30 czerwca-3 lipca 2021 roku. W związku z tym postanowiliśmy przypomnieć słynne festiwalowe koncerty. Zobaczcie nasz subiektywny Top 10: najwięksi artyści w historii Openera. Jeśli macie swoje typy, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.Opener 2020 przełożony na przyszły rokJack White:


The White Stripes 2005/The Raconteurs 2008/The Dead Weather 2010/Jack White 2014

Czy byłeś kiedyś na Openerze?

Jack White. Przez wielu uznawany jest za wizjonera rocka. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ każdy jego projekt jest bardzo dobry, a niektóre ocierają się wręcz o rockowy absolut. Popularność w Polsce po części zawdzięcza właśnie Openerowi, na którym występował czterokrotnie.

Po raz pierwszy pojawił się z projektem The White Stripes, absolutnym odkryciem pierwszej dekady XXI wieku. Jeszcze na Skwerze Kościuszki. Porywający koncert na dwa instrumenty i nieprzebrane morze przebojów. Był to też ostatni festiwal w tym miejscu, ponieważ ludzi było tak dużo, że kolejne edycje mogły mieć problemy z bezpiecznym przeprowadzeniem imprezy. Od 2006 roku Opener przeniósł się na Babie Doły.


Dwie kolejne wizyty White'a w Gdyni to koncerty The Raconteurs (2008) oraz The Dead Weather (2010). Były to jego projekty poboczne, w których sam zszedł na dalszy plan, dając się wykazać pozostałym muzykom. Oba występy były bardzo dobre, ciepło przyjęte przez festiwalową publiczność. Zwłaszcza ten The Dead Weather, który do dziś jest wspominany jako jeden z najlepszych w całej historii festiwalu.

The Raconteurs, 2008 rok. Na zdjęciu: Jack White. The Raconteurs, 2008 rok. Na zdjęciu: Jack White.
Po raz ostatni Jack White na Babie Doły przyjechał w 2014 roku. Był to dziwny Opener. Pierwszy bez sponsora tytularnego, tym samym zrobiony z mniejszym rozmachem, ale też na pewno jako jeden z najlepszych pod względem organizacyjnym. A koncert amerykańskiego rockmana? Porywający. White zagrał przekrojowy koncert, w którym zawarł największe przeboje własne, jak i z innych projektów. A kończące występ "Seven Nation Army", do którego skakało kilkadziesiąt tysięcy ludzi, jest jednym z najbardziej pamiętnych momentów w historii Openera.

Jack White: "Seven Nation Army", Open'er Festival 2014:

Pearl Jam 2010 i 2014Giganci grunge'u. Zespół ikona mający zdecydowanie więcej lat tłustych aniżeli chudych w swojej działalności. Pamiętam, że na ich koncert w 2010 roku mocno ostrzyłem sobie zęby, podobnie jak wielu innych słuchaczy. Zwłaszcza mając w pamięci rewelacyjny występ w Chorzowie w 2007 roku. Jednak tamten koncert był mocno poniżej oczekiwań. Zwłaszcza przez słabą formę Eddiego Veddera, do którego z każdą kolejną piosenką przystosowywał się zespół.

Szczęśliwie, cztery lata później, Amerykanie nadrobili z nawiązką to, co popsuli wcześniej. To był wyśmienity koncert, przepełniony najważniejszymi utworami zespołu. Czuć było luz płynący ze sceny. Vedder co chwilę zaczepiał publiczność, próbował coś czytać po polsku, szalał jak w latach 90. - brakowało tylko, żeby wspiął się na rusztowanie sceny.

Pearl Jam - Open'er Festival 2014:

Coldplay 2011Pamiętam, że jak zostałem oddelegowany do zrelacjonowania tego koncertu, mocno kręciłem nosem. Nigdy nie byłem fanem Coldplay. Nie przemawiała do mnie ta estetyka, nie do końca też widziałem jakieś znaczące walory artystyczne ich twórczości. Ot, po prostu brytyjski pop-rock. Niemniej jednak ten zespół to fenomen, a w tamtym czasie był w szczytowej formie.

Publiczność na Openerze - dużo zdjęćJakież było moje zdziwienie, kiedy po ich występie stwierdziłem "to było bardzo dobre!". Sporo nowego materiału, ale też przeboje, które już na zawsze zapisały się w historii muzyki. Do tego fantastyczna oprawa koncertu. Szczęśliwie też był to moment, kiedy Chris Martin był w bardzo dobrej formie wokalnej. Gdyby miał słabszy dzień, doświadczenie byłoby - lekko mówiąc - nieznośne.

Ten koncert warto odnotować również dlatego, że do dziś mówi się, że żaden inny wykonawca nie zgromadził tak dużej publiczności pod sceną. Pojawiały się głosy, że było nawet ponad 100 tys. osób, jednak - o ile mnie pamięć nie myli - organizatorzy wspominali wtedy o około 60 tysiącach i raczej ich wyliczeniom należy dać wiarę.

Coldplay zagrał na Openerze w 2011 roku. Coldplay zagrał na Openerze w 2011 roku.

Faith No More 2009 i 2014Ależ to była informacja. Po niemal dekadzie reaktywował się jeden z najważniejszych zespołów rockowych w historii - Faith No More. Babie Doły w 2009 roku przeżyły prawdziwy szturm fanów formacji, a ta nie zawiodła. Pamiętam, że ten Opener był gorący, ale cały czas czuć było, że w końcu lunie. Tak się stało tuż przed koncertem gigantów rocka, jednak ci nic sobie z tego nie zrobili - wyszli i zagrali tak, że wszystkim szczęki opadły. Ostatecznie też przegonili deszcz, z czego śmiał się ze sceny Mike Patton. Ten koncert to była deklasacja konkurencji - najlepszy występ tamtej edycji.

Faith No More powrócili do Gdyni pięć lat później. Piękny był to koncert - te kwiaty, to światło, te białe garnitury, ale muzycznie już nie tak porywający jak ten sprzed kilku lat. To jednak wciąż była ogromna przyjemność słuchać tych utworów, oglądać te postaci i być częścią wyjątkowości tego wieczoru.

Faith No More - Open'er Festival 2014:

Kings of Leon 2009 i 2013Amerykanie dwukrotnie odwiedzili Gdynię i były to dwa zupełnie inne koncerty. Pierwszy z nich jeszcze przeszedł bez większego echa. Kings of Leon byli tak naprawdę dopiero w drodze na szczyt. Wprawdzie już rok po wydaniu swojego najpopularniejszego singla "Sex on Fire", jednak gros publiczności wciąż nie mogło się przekonać do ich twórczości. Wielu wyśmiewało zespół, jednak sam koncert był bardzo przyjemny.

Wydarzenia online w Trójmieście


Inaczej było już w 2013 roku, kiedy zaczęła się powoli zmieniać publiczność festiwalu oraz gusta muzyczne. Pod sceną był istny tłum. Koncert był dobry, jednak czy Kings of Leon byli wtedy lepszym zespołem niż cztery lata wstecz? W mojej ocenie nie, wolałem jednak tę bezpretensjonalną szczerość z początków ich działalności.

Kings Of Leon "Sex On Fire Heineken", Open'er Festival 2009:

Mumford & Sons 2012 i 2015

Kolejny z tych zespołów, do których nie pałałem wielką sympatią. Nie byłem w stanie przesłuchać całych płyt, po prostu mnie męczyły. Dziś to zupełnie inna formacja niż jeszcze kilka lat temu - odeszli od stylistyki country na rzecz bardziej ambitnych brzmień i wyszło im to na dobre, ponieważ udowodnili, że potrafią tworzyć świetną muzykę.

W 2012 roku, podobnie jak rok wcześniej na Coldplay, zostałem mile zaskoczony, ponieważ Amerykanie dali fantastyczny, porywający koncert w zachodzącym już powoli słońcu. Przeboje jak "The Cave" czy "Little Lion Man" wybrzmiały wtedy fenomenalnie, a całość materiału mocno zyskała na żywo, dzięki dużo bardziej rockowemu podejściu.

Trzy lata później Mumford & Sons przyjechali na Openera jako jeden z najpopularniejszych zespołów na świecie i to było widać na scenie. Dużo większa pewność siebie, bardziej rozbudowana oprawa i jeszcze większa rzesza fanów. To było jasne, że projekt ewoluuje, zmienia się i staje się dojrzalszy.

Mumford and Sons na Open'erze 2015:

Red Hot Chili Peppers 2016Ten zespół był jednym z najdłużej wyczekiwanych. Kiedy w końcu się pojawił, trafił na datę, kiedy Polska walczyła z Portugalią w ćwierćfinale Mistrzostw Europy w piłce nożnej i duża część publiczności biegała między dużą sceną a telebimem ustawionym przy scenie namiotowej. Natomiast ci, którzy zdecydowali się zostać pod sceną, cały czas śledzili wynik na telefonach. Był to w końcu jeden z najważniejszych meczów polskiej piłki od dekad. Poruszenie to wykorzystał nawet wokalista RHCP, Anthony Kiedis, który wiedział, co się dzieje i pytał publiczność o wynik.

Bardzo popularni w Polsce "Redhoci" w Gdyni zagrali dobry koncert, jednak nie był porywający. Zapadł w pamięć bardziej dlatego, że w końcu udało ich się na Openera ściągnąć i zaśpiewać wspólnie wielkie przeboje, niż z racji wybitnej formy zespołu. Niemniej tacy wykonawcy na zawsze zapisują się w historii festiwali. W końcu to jedna z najpopularniejszych kapel rockowych w historii.

Red Hot Chili Peppers gra "Otherside" na Openerze:

Radiohead 2017Pierwszy koncert Radiohead w historii Openera, przyszło na nich długo czekać. Wiele osób niemal oszalało ze szczęścia, kiedy Alter Art ogłosił zespół jako headlinera, jednak Brytyjczycy zagrali wszystkim na nosie, bo... nie było przebojów. Nie wybrzmiał nawet evergreen "Creep". Był to koncert przede wszystkim dla najzagorzalszych fanów. Przekrojowy, owszem, jednak złożony głównie z mniej znanych kompozycji.

Zatem ci, którzy przyszli posłuchać hitów, byli zawiedzeni i dość szybko ulotnili się z tłumu. Trzeba jednak przyznać, że był to jeden z najważniejszych koncertów w historii gdyńskiego festiwalu. Jakościowo również na wysokim poziomie - świetnie poprowadzony, budzący emocje i przykuwający uwagę słuchacza.

Radiohead w 2017 roku na Openerze. Radiohead w 2017 roku na Openerze.

Depeche Mode 2018Depeche Mode w Polsce to nie zespół, to religia. Kult zespołu sięga lat 80. i do dziś chyba tylko nieznacznie stracił na sile. Wprawdzie już nie widzi się na ulicy "depeszowców", jednak oni cały czas są wśród nas. Dziś swoją miłość do zespołu w przestrzeni publicznej okazują np. naklejkami na samochodach. Na koncert Brytyjczyków przyjechały tłumy fanów z Polski oraz sąsiednich krajów. Byli wniebowzięci przekrojowym koncertem.

Ale co ze słuchaczami postronnymi, którzy po prostu chcieli zobaczyć legendę na żywo? Cóż, tu już tak różowo nie było. To był jeden z tych koncertów, który wzbudzał skrajne emocje. Przede wszystkim dało się zauważyć, że Depeche Mode już nie ma świeżości i korzysta z utartych schematów wypracowanych w latach swojej świetności.

Na pewno nie był to ich najlepszy polski koncert. Najgorszy też nie. Ot, taki sobie po prostu. Do posłuchania, do zobaczenia, do zapomnienia.

Depeche Mode - It's No Good - Opener 2018:

The Smashing Pumpkins 2019Kolejny z najbardziej wyczekiwanych gigantów pojawił się w końcu w ubiegłym roku. Zespół, którego szczyt przypada na lata 90. ubiegłego wieku, zgromadził pod sceną dużą publiczność, która mogła podziwiać niesamowitą scenografię i słuchać największych przebojów zespołu.

Co ważne, The Smashing Pumpkins podeszli do tego występu na poważnie. Nie było "odbębnienia pańszczyzny" i do widzenia. Świetna energia oraz zróżnicowany repertuar, gdzie największe przeboje były przeplatane bardziej melancholijnymi kompozycjami. Zdecydowanie jeden z najważniejszych koncertów na Openerze. Taki, który zapada w pamięć na długo.

Smashing Pumpkins na Openerze 2019:

Prince 2011Przede wszystkim Opener 2011 stał pod znakiem koszmarnej pogody, niemal cztery dni lało. Lipiec zamienił się w październik. Było zimno, wiał zimny wiatr z północy. Festiwalowe miasteczko jeszcze nigdy nie było tak wyludnione - ludzie szukali każdego możliwego miejsca, aby schować się przez chłodem i wilgocią.

I w tej aurze przyszło wystąpić jednej z największych legend popu. Prince. Wiele osób nie mogło się doczekać tego koncertu i znów, jak w przypadku Depeche Mode, wzbudził on skrajne emocje. Dla jednych był wybitny, dla innych nie do zniesienia. Jedni wychwalali wciąż buzującą w filigranowym wokaliście energię, niesamowity wokal oraz umiejętność stworzenia show, drudzy natomiast widzieli w tym wszystkim podupadłą gwiazdę, bazującą na schematach i już, niestety, przebrzmiałą.

"Purple Rain" usłyszane na żywo wielu zapamięta na zawsze. Jedni ze względu na to, że kompozycja ponadczasowa, na zawsze wpisana w historię muzyki, inni dlatego, że idealnie wpasowała się w aurę. Wśród tych najbardziej złośliwych przeważa jednak opinia, że jak się dobrze wsłuchać, to na Babich Dołach wciąż słychać refren, ponieważ utwór został wydłużony do kilkunastu minut.

Prince "Purple rain", Opener 2011:

Foo Fighters 2017Według wielu to najlepszy koncert w całej historii Openera i jestem skłonny się do niej przychylić. Niemal trzy godziny czystej energii, przebój za przebojem, wyśmienita forma wszystkich muzyków i szalejąca publiczność. Takich koncertów nie da się opisać, takie koncerty trzeba przeżyć, bo to esencja rocka w najczystszej postaci. I Dave Grohl rzucający ze sceny "jesteśmy Foo Fighters, będziemy grali tak długo, jak będziemy chcieli". Ten czas minął w okamgnieniu. Chciałoby się więcej i dłużej.

Na powrót Foo Fighters przyszło czekać polskiej publiczności bardzo długo, bo aż 21 lat! Grohl, widząc reakcję publiczności, sam się sobie dziwił, dlaczego tak długo nie wracali nad Wisłę. I to też jeden z tych argumentów przemawiających za tym, że był to najważniejszy i najlepszy koncert Openera.

"Nie lubimy się żegnać!", krzyknął na koniec frontman zespołu i wybrzmiało "Everlong" - obyśmy jeszcze ich zobaczyli na Babich Dołach.

Foo Fighters na Open'erze:


Wartych zapamiętania koncertów na Openerze było znacznie więcej, trudno je opisać w jednym tekście. Na festiwalowej scenie zobaczyliście jeszcze takie sławy, jak Florence And The Machine, Cypres Hill, Snoop Dogg, Jay-Z, Placebo, Pink, Bruno Mars, Arctic Monkeys, Kanye West, Beastie Boys, The Prodigy, Pulp, Nick Cave, Massive Attack i wielu innych. Napiszcie nam, które występy wspominacie do dziś.

Filmy z Openera - kawał festiwalowej historii

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (104) 6 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • a Kylie Minogue to nie występowała kiedyś na openerze? (1)

  Bo mi się wydaje że występowała, i jak najbardziej trzeba ją przypomnieć.

  • 20 4

  • Występowała :)

   Autor artykułu nie wspomina innych wspaniałych koncertach, które odbyły się w latach 2005-2006 i w roku 2008 już na Babich Dołach. Szkoda. To były wspaniałe koncerty :). I pogoda piękna!

   • 5 0

 • Massive attack!! (4)

  • 27 4

  • No dokładnie.
   Dla mnie to był nr1 wszystkich openerow.
   Del Naja my love ;)

   • 4 0

  • Chyba sobie żartujesz

   • 1 1

  • 2002 rok to był chyba jeszcze to było na końcu skweru w Gdynii

   • 3 0

  • Faithless, fatboy slim, chemical, prodigy, etc.

   • 2 0

 • (2)

  rapowa mielonka sie nie załapała na listę. podobnie jak pop XXI wieku

  • 13 2

  • Hehe lepiej bym tego nie ujal :)

   • 1 0

  • A coldplay to co niby jak nie pop XXI wieku?

   • 2 1

 • A$AP Rocky w zeszłym roku był najlepszy (2)

  do teraz nie wiem kto to.

  • 10 13

  • Rihanna była super

   • 1 1

  • dorośnij

   • 1 1

 • (3)

  A Massive Attack ???????????

  • 20 4

  • a massive attack nie.

   • 1 4

  • Chyba sobie żartujesz, g*wno jakich mało

   • 0 5

  • Nie ma bo lepszy feel z USA czyli Kings of Leon:)

   • 1 1

 • (1)

  Depeche mode,pamiętam jak cały czas się łapał za krocze główny solista,sam ich koncert średni

  • 6 12

  • To chyba byliśmy na dwóch różnych koncertach

   Bo pod scena stałem a wg mnie Dave dał czadu równie dobrze co 15 lat temu

   • 4 0

 • Wirus pokazał, że ma władze najwyższą nawet nad gigantami i wielkimi przedsięwzięciami (1)

  Natura jest cierpliwa, ale zaczęliśmy przeginać i dziś boimy się. I musimy się bać o świat, o siebie i bliskich, o przyszłość tego świata jego ekologie, bo jeszcze długo tu pozostaniemy, chyba, że zniszczymy nasze środowisko. Coraz częściej widzimy katastroficzne wizje do których doprowadziliśmy my sam. A doniesienia z całego globu bombardują straszącymi scenariuszami z których odczuwamy coraz większy lęk. Zupełnie naturalny i uzasadniony Opener'20 nie mógł się odbyć. Choć informacje o tym próbowano zagłuszyć na różne sposoby, ale dopada nas odpowiedzialność - rozsądek i przejawia się on na wiele sposobów. I wcale nie chodzi o jakieś indywidualne depresje, medialne newsy, społeczne paniki, wysublimowane konsumpcje rozmaitych wielbicieli - fanów, a także różne formy ucieczek od trywialnych codzienności. Wydaje mi się, że młodzi fani dobrej muzy mogą być problematycznymi, ale na pewno nie bardziej niż problematyczne są dzisiejsze "elity". One są nie tylko problematyczne, ale i dalece bardziej niebezpieczne, nie tylko że nie chylą czoła przed ekologią co jest w tym momencie najbardziej niebezpieczną grupą, która "wszystko wie lepiej" , a może doprowadzić do końca życia jakie znamy tu na Ziemi.

  • 5 2

  • Bardzo wysublimowana i nietrywialna wypowiedź, niestety pozbawiona kompletnie sensu

   • 5 0

 • Massive Attack !!! Panie dziennikarzu ? (1)

  Każdy ich koncert na openerze to było wydarzenie. Pierwszy na skwerze w Gdyni wbijał w ziemie. Kolejne zresztą też.

  • 22 3

  • Kiedy Massive grał na skwerze Pan Dziennikarz był w szkole podstawowej :)

   :)

   • 5 0

 • Sex Pistols (7)

  Było wielu gigantów ale chyba, żadna grupa nie jest takim symbolem swojego gatunku jak Sex Pistols, którzy dali mega koncert na Tent Stage w 2008. Każdy inny tu wymieniony wykonawca to wg mnie kontynuator albo rozwinięcie już wcześniej znanego stylu...może poza Depeche Mode. Sex Pistols to jednak ikona punk rocka tak jak Metallica thrash metalu.

  • 17 1

  • (1)

   John Lydon gorący zwolennik brexitu, który mieszka w USA .... poza tym koncert był dobry ale bez przesady

   • 0 0

   • Skoro zwolennik brexitu tzn że normalny z niego gość

    • 3 1

  • (1)

   Byłem raz na Openerze.Na Pistolsach właśnie.Koncert był bardzo dobry według mnie. Żałuję,że nie poszedłem na Princa...

   • 3 0

   • Kto to jest Princa????? Prince'a analfabeto

    • 0 8

  • Byłem, widziałem, pamietam (1)

   Sex Pistols w tent stage to był jeden z tych koncertów które pamięta się na całe życie.
   Byłem pod sama scena i pamietam, że było tam największe pogo jakie widziałem w życiu. W każdej sekundzie moje ciało było w innym miejscu, tłum unosił ludzi do góry, przez bardzo długi czas nie czułem gruntu pod nogami...z sufitu namiotu, spadał na ludzi pot a jak ktoś miał mniej szczęścia to piwo ..

   • 0 0

   • Chyba więcej szczęścia

    • 1 0

  • Do tej pory żałuję że nie byłem na Pistolsach...

   • 2 0

 • (1)

  depeche mode i wszystko jasne.

  • 10 4

  • A co niby jasne?????

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (82 opinie)

(82 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Piotr Rubik "Niech mówią że to nie jest miłość" (10 opinii)

(10 opinii)
129 - 399 zł
Kup bilet
pop

ZOO Festiwal (16 opinii)

(16 opinii)
35 zł
targi, pokaz

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Hardziej Studio z Gdyni prowadzone przez Patryka Hardzieja zajmuje się: