• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śledzik i ostatki w Trójmieście w cieniu wojny

Aleksandra Wrona
25 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Śledzik to ostatni dzień na zabawę przed początkiem Wielkiego Postu. Śledzik to ostatni dzień na zabawę przed początkiem Wielkiego Postu.

Koniec karnawału upływa nie tylko pod znakiem wciąż trwającej pandemii, ale przede wszystkim pod znakiem inwazji Rosji na Ukrainę. Wojna tuż za naszą granicą nie sprzyja świętowaniu i zabawie, co widać po kalendarzu ostatkowych imprez. Brakuje w nim hucznych bali i imprez, niemniej ostatni karnawałowy weekend oraz "śledzik", który przypada na wtorek to okazja do wyjścia z domu po to, by choć na chwilę oderwać się myślami od tego, co dzieje sie za wschodnią granicą.Imprezy rozrywkowe w Trójmieście


Czy planujesz bawić się w ostatki?

Zarówno ostatki, jak i śledzik to święta ruchome, nieodłącznie związane z początkiem Wielkiego Postu, który zgodnie z wiarą chrześcijańską jest okresem wstrzemięźliwości m.in. od hucznych zabaw. Śledzik, czyli wtorek poprzedzający Środę Popielcową, miał być więc zapowiedzią "40 postnych dni" i okazją do ostatniej biesiady przy suto zastawionym stole. Czasy się jednak zmieniły i o hucznych, wtorkowych biesiadach słychać coraz mniej.

- Wydaje mi się, że karnawał świętuje się już tylko w przedszkolu - śmieje się Ania, mama dwójki dzieci. - Od lat jedynymi osobami w naszym domu, które chadzają na bale karnawałowe są nasze dzieci.
Świętowanie karnawału, śledzika czy ostatków, to jednak wcale nie tak odległe czasy.

- Pamiętam, że kiedy byłem mały, moi rodzice pięknie się ubierali i chadzali na karnawałowe bale - wspomina Mateusz. - Zostawałem wtedy pod opieką dziadków i bardzo zazdrościłem im zabawy. Teraz, kiedy jestem dorosły, ta tradycja jakoś zanikła. Pytałem moich znajomych o wspólne wyjście z okazji "śledzika", ale nikt nie był zainteresowany imprezowaniem w środku tygodnia.

Lata 90. Miss mokrego podkoszulka w SopocieBale i imprezy w ostatnie dni karnawałuTo, że tradycja świętowania ostatków powoli zanika, nie oznacza, że najbliższy weekend musimy spędzić w domu, tym bardziej że czekają na nas aż cztery koncerty karnawałowe. Filharmonia Bałtycka zaprasza na przeboje starego kina, w ART 39 wystąpi Gdyński Chór Kameralny, w Kościele Zielonoświątkowym Capella Gedanensis, a Oliwski Ratusz Kultury zaprasza na wirtuozowskie aria operowe, operetkowe, solo i duety, musicalowe hity i piosenki z dawnych lat sentymentalne.

Zobacz też: Jak kształtowały się ceny biletów na koncerty w ostatnich pięciu latach?

Miłośnicy zabawy w balowym stylu mogą wybrać się na Bal PrzebierańcówSwojaku, pożegnanie karnawałuBanGlob Marina, KarnawałZłotym Stawie albo XIX Bal Sympatyków Wyspy Sobieszewskiej. Karnawałową zabawę przygotował też klub Pokład.

Na Craftowego Śledzika, czyli kolację degustacyjną z rzemieślniczymi alkoholami zaprasza Restauracja Fino.

W ten weekend odbędzie się też kilka ciekawych koncertów niekoniecznie związanych z mijającym karnawałem - m.in. SłońParlamencie, KombiiStarym ManeżuSzymon JachimekTeatrze BOTO. Wszystkie nadchodzące wydarzenia znajdziecie w naszym Kalendarzu imprez.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (47)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile wynosi temperatura wody w basenie schładzającym?