• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Surowy, ale świetny Samael w B90

Patryk Gochniewski
25 lutego 2024, godz. 12:30 
Opinie (65)

Samael przyjechał do Polski trochę rozgrzać publiczność przed tegorocznym Mystic Festival, a przy okazji przypomnieć w całości jeden ze swoich najważniejszych albumów, czyli "Passage" z 1996 roku. Szwajcarzy są uwielbiani przez naszą publiczność, nie mogło więc dziwić, że B90 wypełniło się niemal do ostatniego miejsca.

Szwajcarzy już dawno przestali być tylko zespołem, który gra black metal. Mniej więcej od zagranego w B90 "Passage" zaczęli eksperymentować i tak naprawdę nie przestali do dziś. Metalowy brutalizm łączą z industrialnymi melodiami. Ten krążek był dla nich właśnie punktem przejścia, zmian i zabawy brzmieniem.

W 2022 roku grali album w całości na trasie koncertowej, która zakończyła się w Krakowie. I to właśnie na tym występie zarejestrowano materiał, który później wydano jako "Passage - Live". To ukłon w stronę polskiej publiczności, która zawsze ciepło przyjmowała szwajcarski zespół. Sami muzycy wielokrotnie podkreślali, że na tutejszych koncertach panuje wyjątkowa atmosfera, a widownia reaguje tak gorąco, jak nigdzie indziej. Nie dziwne, że chcieli to wszystko uchwycić na krążku.

W sobotę w B90 nie było inaczej - sala aż kipiała podczas występu zespołu Samael. Ale trzeba też przyznać, że grające wcześniej formacje, Shining i Yoth Iria, naprawdę dobrze rozgrzały publiczność przed wejściem na scenę głównej gwiazdy wieczoru.

Atak nożownika przy ul. Narzędziowców. Rannych sześć osób Atak nożownika przy ul. Narzędziowców. Rannych sześć osób

To wydarzenie było miłym wspomnieniem, kiedy to nie tak dawno temu w tym klubie miały miejsce wieczory, podczas których najróżniejsze odcienie metalu wybrzmiewały niemal co tydzień. Kolorytu dodały także koncerty w Drizzly Grizzly - odbywał się tam finał konkursu Road to Mystic, na którym pojawiły się cztery kapele: Axe Crazy, Exist, Rascal i Sewer Dwellers.

A Samael? No, trzeba przyznać, że panowie nie brali jeńców i zagrali surowy, ale gęsty muzycznie koncert, który na pewno na długo pozostanie z publicznością. Świetne brzmienie dopełnione było wizualizacjami i fantastyczną grą świateł. Widać, że zespół bardzo rozwinął się pod kątem oprawy w ostatnich latach.

Zawsze doceniam także punktualność metalowców. Zarówno publiczności, która zawsze jest sporo przed czasem, jak i wykonawców. Koncert rozpoczął się niemal punktualnie, około godz. 21.30 i trwał około półtorej godziny - klasyczny headlinerski set.

Szwajcarski kwartet podzielił swój występ na dwie części. Pierwsza to odegranie niemal jednym tchem albumu "Passage", który mimo upływu już niemal trzydziestu lat, praktycznie się nie zestarzał. To bardzo dobre wydawnictwo, które łączy w sobie wiele gatunków. Druga natomiast, niemal tak samo długa, to swoiste "the best of". Od "Ceremony of Opposites", przez "Infra Galaxia" po "Black Supremacy".

Znajdziesz u nas bilety na wszystkie koncerty w TrójmieściePo takim zestawie utworów nie wiem, czy ktokolwiek ze zgromadzonych mógł wyjść z klubu zawiedziony. Samael wrócił do Gdańska po dziewięciu latach i spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności, która żywiołowo reagowała na utwory, wykrzykując niemal każdą kolejną zwrotkę.

Takie koncerty są trudne do opisania - niby wiele się nie działo. Wyszli, zagrali, poszli. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że żeby po prostu wyjść, zagrać i pójść, a przy tym wszystkim porwać niemały przecież tłum, trzeba mieć umiejętności, charyzmę i markę. Ten zespół to wszystko posiada i myślę, że jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczy swoją wizją metalu.

Wydarzenia

Mystic Festival 2024 (19 opinii)

(19 opinii)
699 - 1299 zł
ciężkie brzmienia, festiwal muzyczny

Passage to Mystic Festival 2024: Samael (3 opinie)

(3 opinie)
140 zł
ciężkie brzmienia

Finał Road to Mystic

ciężkie brzmienia

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (65)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (11 opinii)

(11 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki program wygrała Marta Burdynowicz?