• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Bezczelni i pewni siebie". Wybrano trójmiejską płytę 2023 roku

goch
2 lutego 2024, godz. 07:00 
Opinie (37)


Album "Dwa" zespołu Mùlk został trójmiejskim albumem 2023 roku. Plebiscyt organizowany przez Trójmiejską Encyklopedię Muzyczną odbył się już po raz ósmy. Na podium znalazły się jeszcze płyty Tomasz Chyła Quintet oraz ńoko.IMPREZY I WYDARZENIA Ponad 150 koncertów w najbliższym tygodniu w Trójmieście

kwi 22
Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby"
Kup bilet
maj 12
Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."
Kup bilet
kwi 13
Dianne Reeves | Ikony Jazzu
Kup bilet


Dziewięcioosobowe jury złożone z lokalnych dziennikarzy, organizatorów i przedstawicieli stowarzyszenia miało co robić. Do selekcji zgłoszono 150 albumów, z których organizatorzy plebiscytu wybrali 49 do oceny. Trzeba przyznać, że 2023 rok obrodził w sporo dobrych lokalnych płyt. W pierwszej dziesiątce różnice były minimalne, jednak pierwsze miejsce nie może dziwić.

Czy śledzisz nowości muzyczne z Trójmiasta?

Mùlk - "Dwa"Niesamowita jest konsekwencja tego zespołu. Oni po prostu są bezczelnie dobrzy i pewni siebie. Najpierw wydali debiut, który był niepokojący, pełen emocji i niesamowicie spójny. Teraz nagrali płytę, która brzmieniowo sporo się różni i w pierwszej chwili ma się wrażenie, że ta spójność gdzieś uciekła. Ale później do słuchacza dociera, że te pozornie odmienne kompozycje do siebie pasują.

Liczba inspiracji jest tak duża, że nie ma miejsca na wymienianie wszystkiego. W skrócie - od echa Killing Joke po INXS. Kiedy rozmawiałem z zespołem po debiucie, zapytałem, czy namieszają. Bez wahania powiedzieli, że tak. Na ten moment jeszcze to się nie udało. Dziwne, bo ten zespół idealnie wpisuje się w konwencję chociażby mainstreamowego Męskiego Grania.

Mùlk to bezsprzecznie jeden z najlepszych polskich zespół na szeroko pojętej rockowej scenie. Wyśmienity brzmieniowo, inteligentny tekstowo. Po prostu świetny.

Niepokojący debiut Mùlk Niepokojący debiut Mùlk

Tomasz Chyła Quintet - "Music We Like To Dance To"

Trójmiasto jazzem stoi, wiemy to nie od dziś. Niemal w każdym pokoleniu pojawia się co najmniej kilku muzyków, którzy odnoszą sukcesy przynajmniej na krajowym poletku. Należy do niech Tomasz Chyła.

Skrzypek ze swoim zespołem tym razem zaprosił słuchaczy do tańca. To niezwykle dojrzałe, relaksujące i szczere wydawnictwo. Zespół tu nie kombinuje. Korzysta z jazzu z domieszką progresywnego rocka, ale przede wszystkim stawia na melodie. Niby oczywiste, ale w ostatnich latach muzycy często właśnie o tej podstawie zapominają. Kwintet Tomasza Chyły przypomina, że siła tkwi w prostocie. Ale też niezwykle trudno jest zagrać prosto i dobrze.

ńoko - "Aurora"

Drugi jazz na podium, ale jakże inny. Maciej Sadowski zredefiniował swój poprzedni projekt sygnowany imieniem, nazwiskiem i dopiskiem Kwadrat. Stanął (ń)okoniem i przypomniał wszystkim jak bezkresnym, chłonnym i plastycznym gatunkiem jest jazz. To jest "Las Vegas Parano" trójmiejskiej muzyki - pulsujący rytm, gęsta elektronika i sporo freejazzowych wariantów powodują, że nie sposób oderwać się od tej muzyki.

Myślę, że bywalcy Wisłoujścia nie pogardziliby imprezą z takim brzmieniem. Niesamowicie energetyzująca twórczość, którą chce się chłonąć i która wręcz omamia nasz umysł. Album, do którego chętnie się wraca i który ma potencjał na międzynarodowy sukces.Trójmiejska scena wciąż jest mocna. Zadziwiające, jak niewielu wykonawców stąd robi większe kariery albo zdobywa chociaż krajową rozpoznawalność. Tak jest co najmniej od 15 lat. Ciekawy, acz smutny przypadek.

Pełna lista ocenionych albumów z 2023 roku znajduje się na stronie Trójmiejskiej Encyklopedii Muzycznej.

2023 rok obrodził w sporo dobrych lokalnych płyt. 2023 rok obrodził w sporo dobrych lokalnych płyt.
goch

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (37)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (10 opinii)

(10 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych?