• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Ida" zdobyła Oscara! Gdańszczanin bez statuetki

Łukasz Stafiej
23 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
aktualizacja: godz. 07:06 (23 lutego 2015)
"Ida" Pawła Pawlikowskiego z Hollywood wróci z Oscarem za "najlepszy film nieanglojęzyczny". "Ida" Pawła Pawlikowskiego z Hollywood wróci z Oscarem za "najlepszy film nieanglojęzyczny".

W nocy z niedzieli na poniedziałek Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Oscary, najważniejsze nagrody filmowe na świecie. W kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" statuetkę otrzymała "Ida" Pawła Pawlikowskiego. To jedyna nagroda dla Polaków podczas tego wieczoru. Najlepszym filmem został wybrany "Birdman".



"Ida" od kilku miesięcy była najczęściej wyróżnianym polskim filmem za granicą. Otrzymała nominację do Złotych Globów, nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych oraz kilka nagród Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

Amerykańska Akademia Filmowa nominowała film Pawła Pawlikowskiego w dwóch kategoriach - "najlepsze zdjęcia" i "najlepszy film nieanglojęzyczny". Właśnie w tej drugiej Polak otrzymał Oscara.

Pawlikowski nakręcił oniryczną, czarno-białą i bardzo minimalistyczną opowieść o młodej dziewczynie Annie (Agata Trzebuchowska), która kilka dni przed złożeniem ślubów w klasztorze spotyka się ze swoją ciotką, stalinowską prawniczką Wandą Gruz (Agata Kulesza). Odbywa z nią krótką podróż w poszukiwaniu swych korzeni i dowiaduje się, że jest Żydówką.

To jedyna statuetka dla Polaków tego wieczoru. W kategorii "krótkometrażowy dokument" walczyła "Joanna" Anety Kopacz oraz "Nasza klątwa" gdańszczanina Tomasza Śliwińskiego i Macieja Ślesickiego. Z obiema produkcjami wygrał "Crisis Hotline: Veterans Press 1".

Tomasz Śliwiński opowiada w 27-minutowym filmie "Nasza klątwa" historię swojej rodziny. Razem z żoną codziennie walczą o życie synka, Leo, który cierpi na ciężką, genetyczną chorobę, zespół centralnej hipowentylacji (CCHS), nazywaną "klątwą Ondyny". Chłopczyk urodził się w grudniu 2010 r. Swoje zmagania z chorobą syna rodzice opisują na blogu leoblog.pl. Również blog, tym razem młodej matki opisującej swoje zmagania z rakiem, był inspiracją dla filmu "Joanna".

Bez Oscara z Hollywood wróci również Anna Biedrzycka-Sheppard nominowana za kostiumy do filmu "Czarownica".

W kategorii "najlepszy film" wygrał "Birdman" w reżyserii Alejandro Gonzáleza Iñárritu, który otrzymał statuetkę również za reżyserię. Najlepszą aktorką została Julianne Moore ("Still Alice"), a najlepszym aktorem Eddie Redmayne ("Teoria wszystkiego"). Najlepszym dokumentem pełnometrażowym okazał się "Citizenfour" Laury Poitras, film o Edwardzie Snowdenie.

Przeczytaj recenzję "Birdmana".

Opinie (284) 3 zablokowane

  • (3)

    obejrzałam ten film i jestem szczerze rozczarowana...doprawdy nie wiem co spowodowało ,że film dostał oskara...Zdjęcia owszem podobały mi się ...ale film,jego tematyka? wcale.....oburza mnie fakt że z pani prokurator reżyser zrobił jakby ofiarę komunizmu...a przecież to ona tworzyła też to piekło w jakim przyszło żyć polakom i wielu też skazała na śmierć...tylko żydzi potrafią tak wybielić swoich katów -swoich w sensie pochodzenia a wieć też zydów.....wiele rodzin polskich nie wie do dnia dzsiejszego gdzie leżą ich bliscy..zamordowani .między innymi przez panią prokurator...Nudny i ciągnacy się jak flaki z olejem film...

    • 14 1

    • (1)

      zgadza się i ja tez tak odebrałem ten film...wkurza mnie fakt,że to z polaka zrobili zabójcę...to wielkie swiństwo tak oczerniać polaków....niech zrobią w koncu film o tym jak sami donosili i mordowali polaków ,najlepsi kapusie to żydzi ..zawsze blisko władzy-jakaby ona nie była..sprzedawczki

      • 8 0

      • Spokojnie,to samo robili w Niemczech przed 1939.

        • 1 0

    • ja

      Nie wiesz co spowodowało ? Zastanów się , pomyśł , to proste . Każdy film , o polskich żydkach jest od dawna nagradzany , byleby opluwał Polskę i Polaków. To jedyny warunek.

      • 1 0

  • zalosna tvp

    A żałosna tvp nawet nie transmitowała tego wydarzenia. Dali tylko okropne wywiady. Więcej seriali!!!!!!!! więcej Jaka to melodia!!!!!!!!! OSZUŚCI

    • 5 4

  • Czosnek!

    • 5 2

  • antycatholic London (2)

    polacy musza uczyc sie prawde ze tak samo byli Nazis jak byli niemcy, polaki nie byli lepsi od niemcow
    koniec z polish propaganda! polacy musza patrzec w prawde !

    • 0 6

    • Wali czosnkiem (1)

      • 7 0

      • ale autentycznym, po języku czuć halę odlotów z 1968 ;-)

        a teraz w akcie zemsty przysłali tego reżysera od "Dzidy".

        Swoją drogą, ciekawe kiedy Naród Wybrany zacznie "uczyc sie prawde ze tak samo byli Nazis jak byli niemcy" na Zachodnim Brzegu Jordanu.

        • 1 0

  • Indywidualne Doświadczenie Abstrakcyjne

    Nie widziałem tego filmu, za to tyle już o nim słyszałem, że nie goni mnie do kina. Wiele osób skreśla go za to, że źle pokazuje Polaków. Jestem Polakiem z dziada pradziada i to o dość prawicowych poglądach. Nie mam kompleksu niedoboru polskości. Trochę mnie drażni ocenianie wszystkiego w kategoriach politycznych i narodowych. Widziałem całe mnóstwo filmów "made in USA", które pokazywały zło, brzydotę, dwulicowość i inne złe cechy USA, ale nie nienawidzę przez to Amerykanów, ani nie uważam ich za mierne kreatury. Wg wypowiedzi reżysera "Idy", to jest film o problemie który trawił główną bohaterkę, a nie o tym jaka naprawdę jest Polska, czy Polacy. Każdy postrzega świat po swojemu - tego nie możemy nikomu narzucić i nawet nie powinniśmy próbować. Dzięki filmowi możemy się wczuć w daną sytuację i poznać odmienny sposób myślenia. Myślę, że komisji przyznającej nagrody spodobała się wnikliwa analiza psychiki głównej bohaterki, a Polska była tylko czarnym tłem dla szarej postaci. Zapewne równie dobrze zamiast Polski można by osadzić scenariusz w innym kraju. Myślę, że cały ten zgiełk wokół "Idy" wynika z chęci wypromowania się jakichś osób na fali rozgłosu, jaki uzyskał ten film. Kilkoro moich znajomych widziało ten film. Potwierdzają że Polska wygląda w nim wyjątkowo szpetnie, film im się nie podobał, ale są dalecy od kreowania jakichś antyżydowskich opinii.

    Oglądałem za to film "Bogowie". Bardzo mi się podobał. Kot rewelacyjnie wcielił się w Religę, a sam film przy okazji pokazał trochę Polski z czasów komuny. Sami powiedzcie, czy ta Polska Wam się w tym filmie podobała? Wszędzie korupcja i syf jak w kraju trzeciego świata, a główny bohater to furiat i alkoholik - można powiedzieć, że stereotypowy Polak. Co jednak jest najważniejsze - mimo otoczenia i swoich ułomności, Religa osiągnął wielkość, przez upór i ciężką pracę, za co zasłużył na wielki szacunek. Religa był człowiekiem inteligentnym, miał wyobraźnie i wolę walki. Ida to jego kompletne przeciwieństwo - nijaka osoba o skłonnościach samobójczych.

    Wolimy się utożsamiać z bohaterem, który nosi znamiona herosa, a nie z jakąś roztrzęsioną degeneratką. Przy herosie, ta nędzna Polska tamtych czasów nie zwróciła tak naszej uwagi.

    Polecam wszystkim film "Układ zamknięty" Bugajskiego - tego, który nakręcił kiedyś "Przesłuchanie". Oba filmy są świetne, straszne i co gorsza - autentyczne. Ciarki przechodzą po plecach kiedy się widzi Polskę od strony wnętrzności. Chodzimy po cienkiej skorupie, pod którą jest piekło.

    • 0 2

  • Przepis na Oscara dla Europy

    - reżyser o korzeniach żydowskich
    - tematyka żydowska
    - aktorzy też dobrze by było, by byli pochodzenia żydowskiego.
    Czyli tzw. nagradzanie swoich.

    • 5 1

  • ja

    Hańba , o co tu chodzi ? Co film, to o nich . Brak słów na to wszystko.

    • 2 0

  • hańba

    przekłamany filmik, jednak pieniądze wszystko mogą żydowsko-nazistowskie lobby zmieniają historie,za parę lat będą uczyć że polacy wywołali II wojnę a niemcy i sowieci tylko się bronili

    • 5 1

  • Czuć lekką paranoję w komentarzach...

    W dużym uproszczeniu - komentujący Polacy antysemici oburzają się, że film może pokazywać antysemityzm Polaków....

    Bo to niemożliwe jest, w naszym narodzie nie występuje przecież antysemityzm i obraz pokazany w filmie jest nieprawdziwy, niepolski, niepatriotyczny (i jaki tam sobie jeszcze chcesz).

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się ulica w Gdyni, na której znajdziemy czerwone latarnie?