• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe Westerplatte odniesie sukces?

Michał Stąporek
27 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 

Kilkadziesiąt milionów złotych ma kosztować przekształcenie terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Muzeum Pola Bitwy. Placówka powstanie przed 1 września 2009 roku, czyli najpóźniej w 70. rocznicę wybuchu walk na półwyspie.



- Chcemy uczynić z Westerplatte miejsce pamięci narodowej, które odniesie podobny sukces i trafi do młodych ludzi jak Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy - zapewnia wojewoda pomorski Piotr Karczewski.

Spory krok w tę stronę już uczyniono. W ciągu ostatniego roku wydano pół miliona złotych na m.in. kwerendę archiwalną i biblioteczną dokumentacji kartograficznej, ikonograficznej i techniczno-budowlanej, badania historyczno-architektoniczne zachowanych obiektów WST oraz Mewiego Szańca, poszukiwania archeologiczne, inwentaryzację geodezyjną pola bitwy oraz zieleni.

Dzięki badaniom archeologicznym dokonano kilku spektakularnych odkryć: znaleziono m.in. fundamenty muru okalającego składnicę, resztki bramy, a także fundamenty i część infrastruktury dawnej stacji kolejowej.

- Te wykopaliska mają fundamentalne znaczenie dla przyszłości Westerplatte. Dzięki nim możliwe będzie pokazanie, w których miejscach i jak przebiegała obrona WST we wrześniu 1939 roku. Po raz pierwszy przybywający na Westerplatte będą mogli zapoznać się z prawdziwą historią tego miejsca - wylicza Marcin Tymiński z urzędu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Nad zagospodarowaniem tego miejsca pracuje architekt Igor Strzok. - W znajdującym się u nasady półwyspu Mewim Szańcu powstanie punkt informacji turystycznej. Odbudujemy także czerwony mur, który stanowił granicę między polską placówką, a Wolnym Miastem Gdańskiem. Na pewno pozbędziemy się z tego terenu dzisiejszych straganów z pamiątkami, za to wybudujemy więcej parkingów dla turystów - tłumaczy swoją wizję projektant, który już zapowiedział, że rysunki zrewitalizowanego Westerplatte pokaże pod koniec sierpnia.

Przerzedzona ma zostać roślinność na półwyspie. Z jednej strony upodobni to Westerplatte do tego, jak wyglądało latem 1939 roku, z drugiej zaś pozwoli wyeksponować zabytki.

W skład Muzeum Pola Bitwy Westerplatte mają wejść Wartownia nr 1 (dziś należy do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska), Mewi Szaniec (Zarząd Portu Morskiego Gdańsk), Elektrownia (Morski Oddział Straży Granicznej, trzy inne budynki na terenie wojskowym oraz m.in. torowiska (PKP PLK).

- Przejęcie torowisk od PKP pozwoli nam genialnie urozmaicić sposób poruszania się turystów po Westerplatte. Mogliby oni przemieszczać się drezynami, których poszczególne przystanki byłyby kolejnymi punktami opowieści o walkach na Westerplatte - opowiada Marian Kwapiński, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku.

Z kolei Mariusz Wójtowicz-Podhorski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którego roli w aktywizacji urzędników wokół idei przywrócenia półwyspowi ładu nie sposób przecenić uważa, że rolą muzeum będzie uświadomienie Polakom prawdy o tym, co działo się tu we wrześniu 1939 roku.

- Większość relacji na temat walk na Westerplatte podaje błędne dane o ilości ofiar po stronie polskiej, zasobach magazynowych polskich żołnierzy czy decyzjach dowództwa placówki - przekonuje. - Rolą muzeum będzie przekazywanie prawdziwych relacji na temat tamtych wydarzeń.

Miejsca

Opinie (53) 3 zablokowane

  • Jakby nie ci "panowie z kijkami" to by nadal pies z kulawa noga nie zadbal o Westerplatte

    A w Gdansku bysmy tylko mieli nostalgiczne ksiazeczki we wszystkich jezykach swiata "Es war ein mal Dantzig" autorstwa anjbardziej europejskiego polityka pana Donalda

    • 2 0

  • do holownikowego

    Facet zrobił choćby to, że w końcu są pieniądze na Westerplatte, o co walczył on i jego koledzy od 3 lat, ale na to trzeba było też czekać na zmianę u sterów w warszawce. Przez kilkadziesiąt lat wszyscy patrzyli z założonymi rękoma na niszczejące Westerplatte i uważali że tak ma być. A paru gości się skrzyknęło i nieoglądając się na innych zaczęło przywracać temu miejscu szacunek i wygląd (mowa o Stowarzyszeniu). I przez te 3 lata zrobili więcej własnymi siłami i własnymi pieniędzmi niż ci, którzy powinni to zrobić choćby po 1989 r. Dla wielu pewnie wygląd miejskiego parku wystarcza (plus zasikane zabytki i relikty i plus ciupagi i oscypki na straganach), ale dzieci z tego wiele nie wyniosą. Może też się paru frustratom nie podobają rekonstruktorzy na Westerplatte (w dużej mierze zawodowi wojskowi swoją drogą i to ze stopniami oficerskimi, a rekonstruujący zwykłych szeregowców z 1939 r. - mowa o SGRH LOW). Najważniejsze że coś się dzieje pozytywnego na Westerplatte odkąd działa Stowarzyszenie.

    • 3 0

  • A swoja droga komu tak bardzo nie na reke to Stowarzyszenie Rekonstrukcji Westerplatte?

    Czy nie kolesiom ktorzy powinni z mocy prawa, obowiazku i wyboru na stanowiska wladcow naszego miasta dbac o jego piekno a i o szacunek dla polskiej tradycji, historii i polskiego interesu narodowego? Tyle ze dbanie o to nie poplaca, nieprawdaz, panowie. Lepiej sie oplaca przy kazdej okazji podkreslac niklosc polskich sldow w Gdansku, no chyba ze trzeba sie popisac przed papiezem (sp) lub jakims biskupem, wtedy to robi sie na chwile minki patriotyczne. Obluda!!!!

    • 2 0

  • Rychlo patrzec, jak sie znajdzie 50 ojcow nowego Westerplatte

    Juz widze cal gdanska Platforme jak biegnie skladac wience na 1 wrzesnia kryjac tylko twarze przed fleszmi niemieckich reporterow a za to nadstawiajacych sie pod flesze polskojezycznych przekaziorow. A kto bedzie biegl na czele?
    Rozpiszmy konkurs - kto zgadnie kto bedzie liderem tego peletonu kameleonow?

    • 1 0

  • danzig danzig uber alles!

    gdansk to takie ch... miasto (pod kątem urzędasow), gdzie wazniejsze jest wystawianie pomnikow ssmanowi Grassowi i klanianie mu sie w pas przy okazji kazdej wizyty niz wygląd Westerplatte czy pamiec o tych ostatnich zyjacych. ilu ich zostalo? dwoch chyba?
    znow bedzie okazja do wlazidupstwa bo Grass bedzie mial swojego Bębenka na scenie teatralnej w Gdansku. premiera chyba we wrzesniu. oj bedzie cieklo wazelina trzeba podkuc buty zeby sie nie posliznac kolo urzedu miejskiego
    dobrze ze tusk prezydentem nie zostal bo by zamienil cale Westerplatte na terminal kontenerowy a tak milo jest czytac ze czlowiek dozyje chwili jak zobaczy odbudowaną chocby tą brame skladnicy czy cokolwiek innego z tamtych czasow a nie obrdzewialy ruski czolg

    • 1 0

  • Stanowczo NIE!

    zgodze sie z andy! to wszyszystko co tam jest to jest to historia ktora powinna zostac taka jak przetrwała! Wiele razy byłam na westerplatte i za kazdym razem spacery tam były wyjatkowe! wszystyko tam pozostalo takie dawne ze az milo sie chodzi! Jak powstanie tam muzeum czy cos w tym rodzaju ludzie beda tylko na tym zarabiac ale niestety nie odzwierciedli to tego co bylo tak jak jest teraz!

    • 0 1

  • jaki to skandal

    ze ktos cos zaczal robic.

    • 1 0

  • Kasiu, rozumiem ze dla ciebie Westerplatte powinno zostac skansenem lat gomulowskich

    Z tego okresu pochodzi bowiem 80 procent wszystkiego co tam jest.
    Nowe Koszary przetrwaly bowiem wrezsien 1939, Polowe ich rozebrali do fundamentow Polacy w 1967 roku by poprowadzic betonowa droga dla rzadowych "Czajek" pod sztucznie usypany wtedy kopiec z pomnikie,. Druga polowe tych koszar wysadzili w powietrze polscy i rosyjscy saperzy likwidujac tam niewybuchy. Zabytkowe forty zdjeto spychaczami.Domy kurortu w ktorych tez mieszkali i walczyli polscy zolnierze, splantowano kompletnie. Waly w 1.3 rozjechano. Zbudowano 3 olbrzymie paringi, zelbetowe szalety i ohydne wiaty autobusowe. Rozumiem ze ci sie to bardzo podoba i nastraja sentymentalnie. Zapewne tak jak sentymentalnie bujaja sie samochody wieczorami na tych parkingach.

    • 2 0

  • Kasia, zorientuj się co zostalo po 7 wrzesnia 1939 r. jak Niemcy weszli na Westerplatte i co zostalo po 7 kwietnia 1945 r. jak Sowieci weszli po Niemcach. Dzisiaj jest na Westerplatte nędzny parczek miejski, nawet śladu nie ma nie tylko po grozie dni wrześniowych, ale nawet po czasach Składnicy, że o świetności sławetnego kurortu i uzdrowiska nie wspomnę. Co jeszcze zostało po wojnie to zrównano w latach 60-tych spychaczami albo wysadzono w powietrze jak choćby koszary, które niemal w całości przetrwały siedem dni obrony. Zresztą to zawsze było wielkie marzenie westerplatczyków - pokazać Westerplatte nie jako ruiny, trawniki i klomby, miejsce gdzie można zjeść lody i wypić piwo, ale pokazać miejsce gdzie i jak walczyli. Teraz tego nie ma, 99,9% turystów widząc te betonowe kioski przy parkingu mysli że to fortyfikacje z 1939 r. ; ze ruina koszar to sprawka Niemiaszków; 99,9% odwiedzających nie wie gdzie dokładnie była granica Składnicy (brama kolejowa), placówki, wartownie, stanowiska działek, moździerzy. Najważniejsze to oczywiście popędzić pod pomnik i hajda z powrotem (ważne! po drodze kupić piracką flagę albo lepiej: miniaturę pomnika w złotym lub srebrnym kolorze!), zapominając nawet o tym by choć na chwilę przystanąć przy Cmentarzyku i oddać hołd tym paru chłopakow co wtedy mieli po 20-21 lat.
    Może lepiej pola golfowe na Westerplatte, co?

    • 1 0

  • Cenzura w Gdansku

    iekawe jak o dziennikarze a moze raczej redaktorzy naczelni cenzuruja w Gdansku nazwiska a nawet funkcje ludzi ktorzy cos dla miasta robia a nie sa z Platformy

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Juwenalia Gdańskie 2024 (40 opinii)

(40 opinii)
75 - 290 zł
Kup bilet

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym popularnym serialu grała Ewa Kasprzyk?