• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe Westerplatte odniesie sukces?

Michał Stąporek
27 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 

Kilkadziesiąt milionów złotych ma kosztować przekształcenie terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Muzeum Pola Bitwy. Placówka powstanie przed 1 września 2009 roku, czyli najpóźniej w 70. rocznicę wybuchu walk na półwyspie.



- Chcemy uczynić z Westerplatte miejsce pamięci narodowej, które odniesie podobny sukces i trafi do młodych ludzi jak Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy - zapewnia wojewoda pomorski Piotr Karczewski.

Spory krok w tę stronę już uczyniono. W ciągu ostatniego roku wydano pół miliona złotych na m.in. kwerendę archiwalną i biblioteczną dokumentacji kartograficznej, ikonograficznej i techniczno-budowlanej, badania historyczno-architektoniczne zachowanych obiektów WST oraz Mewiego Szańca, poszukiwania archeologiczne, inwentaryzację geodezyjną pola bitwy oraz zieleni.

Dzięki badaniom archeologicznym dokonano kilku spektakularnych odkryć: znaleziono m.in. fundamenty muru okalającego składnicę, resztki bramy, a także fundamenty i część infrastruktury dawnej stacji kolejowej.

- Te wykopaliska mają fundamentalne znaczenie dla przyszłości Westerplatte. Dzięki nim możliwe będzie pokazanie, w których miejscach i jak przebiegała obrona WST we wrześniu 1939 roku. Po raz pierwszy przybywający na Westerplatte będą mogli zapoznać się z prawdziwą historią tego miejsca - wylicza Marcin Tymiński z urzędu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Nad zagospodarowaniem tego miejsca pracuje architekt Igor Strzok. - W znajdującym się u nasady półwyspu Mewim Szańcu powstanie punkt informacji turystycznej. Odbudujemy także czerwony mur, który stanowił granicę między polską placówką, a Wolnym Miastem Gdańskiem. Na pewno pozbędziemy się z tego terenu dzisiejszych straganów z pamiątkami, za to wybudujemy więcej parkingów dla turystów - tłumaczy swoją wizję projektant, który już zapowiedział, że rysunki zrewitalizowanego Westerplatte pokaże pod koniec sierpnia.

Przerzedzona ma zostać roślinność na półwyspie. Z jednej strony upodobni to Westerplatte do tego, jak wyglądało latem 1939 roku, z drugiej zaś pozwoli wyeksponować zabytki.

W skład Muzeum Pola Bitwy Westerplatte mają wejść Wartownia nr 1 (dziś należy do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska), Mewi Szaniec (Zarząd Portu Morskiego Gdańsk), Elektrownia (Morski Oddział Straży Granicznej, trzy inne budynki na terenie wojskowym oraz m.in. torowiska (PKP PLK).

- Przejęcie torowisk od PKP pozwoli nam genialnie urozmaicić sposób poruszania się turystów po Westerplatte. Mogliby oni przemieszczać się drezynami, których poszczególne przystanki byłyby kolejnymi punktami opowieści o walkach na Westerplatte - opowiada Marian Kwapiński, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku.

Z kolei Mariusz Wójtowicz-Podhorski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którego roli w aktywizacji urzędników wokół idei przywrócenia półwyspowi ładu nie sposób przecenić uważa, że rolą muzeum będzie uświadomienie Polakom prawdy o tym, co działo się tu we wrześniu 1939 roku.

- Większość relacji na temat walk na Westerplatte podaje błędne dane o ilości ofiar po stronie polskiej, zasobach magazynowych polskich żołnierzy czy decyzjach dowództwa placówki - przekonuje. - Rolą muzeum będzie przekazywanie prawdziwych relacji na temat tamtych wydarzeń.

Miejsca

Opinie (53) 3 zablokowane

  • Ostpreußer...

    A tobie brunatna koszula nie wystaje spod sweterka? I grzywka na lewo? Nick wszystko mówi. Kolejny gdański faszysta jakich pełno niestety w Gdańsku którzy nie mogą odżałować że nad miastem niemiecka flaga już nie powiewa. Pewnie byś chciał żeby np zamiast wartowni nr 1 ocalała wartownia Schupo na Westerplatte..... Mógłbyś wtedy Tuskowi i Adamowiczowi pomóc urządzić w niej muzeum Grassa oraz izbę pamięci gdańskich ss-manów

    Sucharskiego i tak zrobić muszą bo to droga z nowego terminalu na projektowaną obwodnicę południową. Do tego jeszcze ma być tunel koło Wisłoujścia. Pewnie to za 5-10 lat, ale przynajmniej jakaś perspektywa. Wstyd żeby na Westerplatte trzeba było jechać betonowymi płytami zalanymi cienka warstwą asfaltu

    • 1 0

  • Jak chcą rekonstruować Westerplatte, to niech zrekonstruują jego historię i sprawdzą, jaką faktycznie rolę odegrał mjr Sucharski, bo kwestia ta do końca nie jest jasna.

    • 0 0

  • Nie przesadźmy tylko z Hollywoodem (1)

    A'ropos prom (ktos o nim wspomina), to taki z Westerplatte do N Portu już pływa. Latarnia i wieza pilotow zarazem oczywiscie odegrala swoja role i pewnie warto tam podplynac.
    Natomiast samo Westerplatte i jego rewitalizacja. Gdy slucham o "odglosach pola bitwy", ktore ma byc slychac w tle, o gablotkach, o scenkach i multimedialnych przedstawieniach, o odbudowie obiektow (przeciez z uzyciem wspolczenych materialow i technologii) itp, wlos jezy mi sie na glowie. Od przesady do przesady. Drogi Urzedzie, drodzy historycy i badacze, NIE PRZESADZAJCIE. Czesc warto odtworzyc, czesc pozostawic tak, aby bylo widac takze historie i walke (a nie tylko hollywoodzkie ekspozycje muzealne). To, ze nasza kultura pauperyzuje sie, ze jej odbiorcy sa na sile infantylizowani, nie oznacza, ze wszyscy musza isc ta droga. Zaproponujmy dzisiejszym gosciom / odwiedzajacym wyobrazenie, jak wygladal teren, i swiadomosc prowadzonych walk, ktore oczywiscie nie odbyly sie bez konfrontacji i problemow poza sama Skladnica, jak i wewnatrz dowodztwa placowki. Roznice wyobrazen i tradycji, co winien zolnierz i oficer. Postawa plk. Dabka, postawa mjr Sucharskiego, postawa kpt Dabrowskiego, postawy wielu innych. Kazda z tych postaw to odmienna odpowiedz na pytanie o owa powinnosc, a nie okazja do prymitywnych klotni i niezdrowej podniety. Pozwolmy ludziom i sobie na zadume w tak szczegolnym miejscu. Muzeum Pola Bitwy, uwazam, to doskonala nazwa. I zrobmy to muzeum naprawde dobrze. Niekoniecznie w zlym, wspolczesnym stylu papki produkowanej dla "jednokomorkowcow" i klotni.
    Europa od kilkudziesieciu lat rozwija sie bez obecnosci wojny. A wojna, ktora w sposob ostateczny i tragicznie nieodwolalny wybuchla na Westerplatte, wplynela na takie wlasnie myslenie.
    Rozwazania mozna ciagnac, ale w gruncie rzeczy chodzi o to, by nie zbudowac drugiego Hollywood'u, bo nastepnym krokiem beda eksluzywne wille kilku "pieknych, młodych i bogatych" i swietne imprezki dla masowych turystow. Budy znikna, ale kielbaski z grilla i piwo pojawia sie na pewno. Trzeba zyc

    • 0 0

    • "bo nastepnym krokiem beda eksluzywne wille kilku "pieknych, młodych i bogatych" i swietne imprezki dla masowych turystow."

      Jak do władzy dorwała się PO w 2007 r. to pierwsza rzecz jaką zrobili w projekcie budowy Muzeum Westerplatte to przeprojektowanie Basenu Amunicyjnego na marinę jachtową, dołożenie restauracji i klubów nocnych dla "bogatych Niemców i Szwedów", orliki, skateparki i inne pasujące do tego miejsca ciekawostki. Na szczęście przyszedł kryzys i nie starczyło kasy na robienie geszeftów pod hasłem "polityka historyczna wg PO". Za to mimo kryzysu wzięli się za duży geszeft w postaci muzeum II wś za pół bańki.

      • 0 0

  • do EMOS

    Podaj swoja konkretna propozycje jak wg. ciebie ma wygladac rewitalizacja, co odbudowac, co zostawic. Bo na razie twoja wypowiedź to typowe sypanie piachu w tryby, wparte ideologią o Europie bez wojny, o postawach dowódców itp.

    • 0 0

  • Do kolejarzy!

    Zgodzę się z Tobą/Wami że zrobiono dużo, natomiast część prac została zaprzepaszczona - popatrz chociażby na torowisko, które wygląda tak samo jak kilka lat temu...

    Piszesz o GRH LOW (które aktywnie zaczęło działać w tym roku), a nie wymieniasz działającego do tego roku 2MPS. Generalnie w tym roku pojawiła się nowa ekipa (oprócz paru osób ze Stowarzyszenia). Stara ekipa, która ciągnęła ze Stowarzyszeniem od dłuższego czasu, została skierowana na boczny tor.

    Pozdrawiam!

    • 0 0

  • to bardzo dobre decyzje - tylko że....

    może dla większości trudne do przelkniecia będzie zrozumienie faktu że Sucharski chciał sie poddać drugiego dnia a w czasie całej obrony zginęlo 16 na 210 Polaków..... Kiepsko jak bitwy II wojny św.

    • 0 0

  • Dlaczego najpierw buduje się za grubą kasę muzea poświęcone obcym, obecnie nie występującym w większych ilościach mniejszościom narodowym, a dopiero potem stawia te poświęcone naszej historii???

    • 0 0

  • DD - nie mniejszościom tylko mniejszości !

    a dlaczego ? Sam sobie odpowiedz na to pytanie

    • 0 0

  • muzeum II W.Ś.

    Moim skromnym zdaniem nowe muzeum na Westerplatte może iść dalej tzn. miejsce to ma podstawy by zrobić tam muzeum nie tylko bitwy o Westerplatte, nie tylko muzeum września ale muzeum II W.Ś. oczywiście z nastawieniem na polską historię i jej bohaterów. Kompleks zachowanych umocnień wraz z terenem, przywróconą historyczną siecią komunikacyjną z oprawą zdjęciową i tablicami informacyjnymi byłby faktycznie świadectwem i źródłem wiedzy o bitwie natomiast sam budynek muzealny (np. kompleks ukrytych podziemnych sal u podnóża półwyspu) byłby prawdziwym kompendium wiedzy o II W.Ś w miejscu w którym ona wybuchła. Oczywiście muzeum takie to niesamowity koszt i trudne przedsięwzięcie zważywszy na kontekst miejsca ale podobnego muzeum nie ma jeszcze w Polsce. Westerplatte powinno być miejscem w którym odbywać się mogą całodniowe, niebanalne "lekcje historii" bez tandetnych fastfoodów i jarmarcznych straganów natomiast z prawdziwą historią w tle, z szacunkiem dla miejsca i historii oraz z wykorzystaniem wszelakich nowinek technicznych i nowoczesnej myśli architektonicznej, która daje takie możliwości.

    • 0 0

  • Westerplatte...?

    Wróciłem w nocy z Wybrzeża, ale byłem 3 dni temu na Westerplatte szukając "REKULTYWACJI" terenu z czasów napaści Hitlera na Polskę! Znalazłem kilkanaście wykopanych cegieł przy byłej stacji kolejowej (sierż.W.Najsarek), kilka cegiełek i jeden mały blok przy byłej wartowni nr 5 /za cmentarzykiem obrońców/ i napis na drzwiach fortu mat.B.Rygielskiego - To będzie kiedyś muzeum! /taki sens napisu na skorodowanych drzwiczkach/! A nad morzem (od zatoki) - dziwne odłamy budowlane... Czy aby p.M.Wójtowicza nie przerosły plany i ambicja, ażeby Górnikiewicz-Kurowskiej /Lwy z Westerplatte/ - odebrać palmę pierwszeństwa? Tak naprawdę: odwiedzam W-tte co roku i poza szumnymi wypowiedziami i kilkoma cegłami z II WŚ - nic nowego nie widać!!! Może zatem poza przelewaniem z pustego w próżne i publikacjami z fajnych zabaw udających coś, co tam NAPRAWDĘ było - zrobicie coś??? POZDRAWIAM i życzę bardziej owocnych działań!!!

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Juwenalia Gdańskie 2024 (40 opinii)

(40 opinii)
75 - 290 zł
Kup bilet

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Dyrektorem artystycznym Siesta Festivalu jest: