• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Warsztaty, grządki i kuchnia błotna. We Wrzeszczu powstał ogród społeczny

Aleksandra Wrona
6 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Ogród Społeczny to nie tylko grządki i rabatki, ale przede wszystkim miejsce ciekawych spotkań i warsztatów dla dużych i małych. Ogród Społeczny to nie tylko grządki i rabatki, ale przede wszystkim miejsce ciekawych spotkań i warsztatów dla dużych i małych.

Między zniszczonymi kamienicami a odnowioną i modną ulicą Wajdeloty znajduje się miejsce, które próbuje połączyć oba te światy. Miejsce, w którym bycie eko nie oznacza tylko picia wegańskiego latte, ale wspólną pracę na rzecz pokolorowania szarej rzeczywistości wrzeszczańskich podwórek. W podwórku między ul. Chrobrego a Mickiewicza (wejście od ul. Chrobrego 5 zobacz na mapie Gdańska) powstał ogród społeczny, którego celem jest integracja wszystkich mieszkańców i bywalców dzielnicy.



- Wrzeszcz jest dzielnicą pełną sprzeczności- przyznaje Małgorzata Zamorska-Misztal, prezes Fundacji Generacja i jedna z inicjatorek powstania ogrodu społecznego. - Z jednej strony, na skutek rewitalizacji, bardzo się zmienił, jednak nie wszystkie problemy zostały rozwiązane. We Wrzeszczu znajdziemy trzy grupy społeczne, pierwsza, najnowsza to hipsterzy, wegetarianie, miłośnicy mody i dobrego jedzenia, z drugiej strony mamy rdzennych mieszkańców Wrzeszcza, którzy od lat zamieszkują mieszkania komunalne i w ich życiu niewiele się zmienia. Jest też grupa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, są to często osoby ubogie, mające problem z wychowaniem dzieci. To nie są ludzie, którzy przychodzą na ul. Wajdeloty. Jako fundacja działająca we Wrzeszczu chcieliśmy zrobić projekt, który będzie chociaż trochę niwelował te podziały, stworzy przestrzeń, w której te grupy będą mogły się integrować.
Na realizację projektu udostępniono Fundacji podwórko przy ul. Chrobrego. Teren ten był bardzo zaniedbany, a jako że mieszkańcy często spożywali tam alkohol, na ziemi znajdowało się pełno szkła.

- Miejsce wymagało włożenia w nie mnóstwa energii - wspomina Gosia Zamorska-Misztal. - Dużym sukcesem było to, że udało nam się zaangażować mieszkańców, nawet tych zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wzruszający był widok około 70-letniego pana, który wiadrami nosił nam wodę i napełniał beczki. Bardzo pomogła nam również Ania Szara, mama czwórki dzieci, która teraz o Ogród systematycznie dba. Pojawiło się też sporo osób z zewnątrz, z sąsiednich ulic, pomogła nam też Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny. Na początkowe nasadzenia przyszło ok. 30 osób, teraz w okresie wakacyjnym frekwencja nam trochę spadła.
W Ogrodzie Społecznym Wrzeszcz znajdziemy kącik z krzewami owocowymi, są tam też grusze, śliwy, jabłoń, rabata kwietna, żywopłot i kwatery warzywne, które zostały zmontowane przez prężną ekipę składającą się z samych kobiet, z jedną ciężarną na czele. W ogrodzie rosną więc pomidory, buraki i zioła.

- Nie wiem, czy ktoś to zje. Możliwe, że tak. Najważniejsza w tym projekcie jest radość z tego, że coś się uprawia.
  • Pierwsze prace w ogrodzie.
  • W pracach przy tworzeniu ogrodu pomagali duzi i mali.
  • Takie znaleziska kryła w sobie ziemia.
  • Tworzenie kuchni błotnej.
  • Tworzenie kuchni błotnej.
  • W ogrodzie odbywają się liczne warsztaty.
  • W ogrodzie odbywają się liczne warsztaty.
  • W ogrodzie odbywają się liczne warsztaty.
  • W ogrodzie odbywają się liczne warsztaty.
  • W ogrodzie odbywają się liczne warsztaty.
  • W ogrodzie odbywają się liczne warsztaty.
  • Piknik z okazji Gdańskich Dni Sąsiadów.
W ogrodzie znajdują się też ławki, tablica informacyjna i duży stół. Dzieci niedawno zyskały nowe miejsce zabaw, którym jest "kuchnia błotna". Jest to wykonana z drewna mała kuchnia do zabawy, posiada ona prawdziwe naczynia i inne kuchenne atrybuty. Cała zabawa polega na gotowaniu potraw przy użyciu tego, co znajdzie się na dworze - błota, trawy, kamyków. Została ona wykonana dzięki grantowi przyznanemu z okazji Gdańskich Dni Sąsiadów i cieszy się ogromną popularnością.

- Ideą ogrodu jest to, żeby stał się on miejscem spotkań. Organizujemy dużo warsztatów, raz w miesiącu odbywa się kino w ogrodzie, robimy też projekcje filmowe dla dzieci. Dom Samotnej Matki organizuje u nas pikniki. Regularnie odbywa się też cykl warsztatów przyrodniczych, realizowanych wraz z Radą Dzielnicy. Organizowane są spotkania z ogrodnikiem oraz innymi ekspertami w różnych dziedzinach związanych z przyrodą i ekologią, ostatnio wraz z florystką uczyliśmy się robić bukiety w stylu boho. Dzieci biorą też udział w projekcie Miejscy Ogrodnicy - mówi Gosia Zamorska.
Większość wydarzeń odbywających się w ogrodzie organizowanych jest przez Fundację Generacja. Projekt Ogrodu Społecznego Wrzeszcz wspierany jest przez Miasto Gdańsk, jego pomysłodawcy wygrali konkurs w Wydziale Rozwoju Społecznego, dzięki czemu funduszy na funkcjonowanie ogrodu wystarczy do końca roku. Ogród jest też miejscem, które łączy inne inicjatywy i organizacje takie jak Miejscy Przyrodnicy, Klub Wrzeszczaka prowadzony przez MOPR czy Dom Samotnej Matki. Co zmieniło się odkąd powstał?

- Mieszkańcy dużo lepiej się poznali, nawet ci, którzy mieszkają na dalszych ulicach. Narodziły się nawet nowe przyjaźnie. Ludzie zaczęli też sobie pomagać, np. wymieniać się roślinami. Powstała też stała ekipa, która działa w ogrodzie. Ten projekt nie powstałby bez mieszkańców. Śmiano się z nas, że robimy projekt jak za komuny, czyli ludzie przychodzą i pracują za darmo... może coś w tym jest, ale to właśnie jest pięknie, taka jest idea tego ogrodu - śmieje się Gosia Zamorska. - Dla nas najważniejsze jest, żeby dołączały do nas nowe osoby. Jeśli ktoś ma pomysł na imprezę czy warsztaty, które mogą odbyć się w ogrodzie, przyjmiemy go z otwartymi ramionami i w miarę możliwości pomożemy w realizacji. Najłatwiej skontaktować się z nami przez facebookowy profil Ogród Społeczny Wrzeszcz.

Miejsca

Opinie (35) 3 zablokowane

  • Smart stupid

    Kolorowo tam

    • 0 0

  • Kiedy zachlane menele zaczną tam sikać i niszczyć?

    • 0 1

  • Podobno miałw być w Gdyni, ale nie ma nigdzie informacji ...

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wyprzedane Bilety, Bruno Mars, Depeche Mode i Open'er Obywatelski. O której edycji festiwalu mowa?