• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Improwizacja solo to jak występowanie nago na scenie

Borys Kossakowski
2 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Audrey Chen to amerykańska performerka o chińskich korzeniach, która w swojej muzyce łączy brzmienie wiolonczeli, głosu i elektroniki analogowej. Wystąpi w Plamie w sobotę. Audrey Chen to amerykańska performerka o chińskich korzeniach, która w swojej muzyce łączy brzmienie wiolonczeli, głosu i elektroniki analogowej. Wystąpi w Plamie w sobotę.

Jeśli nagle wszystko się wali - trzeba improwizować. Są tacy, którzy w ogóle nie lubią planować i idą na żywioł. Improwizacja to nie tylko sposób na wykonywanie muzyki np. jazzowej. To także sposób na życie - otwarte na konfrontację z nieznanym. Mistrzowie improwizacji będą gościć na koncertach w klubie Plama od czwartku do soboty w ramach festiwalu Supersam.



Zdzisław Piernik przerabia tubę dodając do niej elementy trąbki czy saksofonu. Zagra w piątek. Zdzisław Piernik przerabia tubę dodając do niej elementy trąbki czy saksofonu. Zagra w piątek.
Klarnecista Jerzy Mazzoll jest odpowiedzialny za program Supersamu. Klarnecista Jerzy Mazzoll jest odpowiedzialny za program Supersamu.

Improwizuję

Nikt nie lubi, jak mu się usuwa grunt pod nogami, kiedy plan się wali i trzeba od ręki wykombinować "plan b". Improwizacja to bycie tu i teraz, twarzą w twarz z wydarzeniami, co bywa bardzo trudne. W sytuacjach krytycznych, paradoksalnie, radzą sobie ludzie, którzy na co dzień nie idą na żywioł, ale skrupulatnie przygotowują się do poszczególnych zadań.

Supersam, który potrwa w klubie Plama zobacz na mapie Gdańska od czwartku do soboty, 4-6 października, to nie tyle festiwal, ale forum muzyczno-dyskusyjne. Będzie można posłuchać dźwięków, ale także wziąć udział w debacie. Spotkanie zainauguruje wykład Sławomira Janickiego pt. "Jak założyć klub, w którym można grać na kontrabasie solo (i jak to się robi)?".

- Nie oddzielam swojego życia od muzyki - mówi Sławomir Janicki, współzałożyciel klubu Mózg i kontrabasista. - Tak samo nie oddzielałbym improwizacji od planowania. Na improwizację możemy sobie pozwolić wtedy, kiedy stoimy mocno na ziemi i mamy sprawy muzyczne i emocjonalne w głowie poukładane. Tak samo w życiu - trzeba się porządnie przygotować, żeby móc na bieżąco odważnie reagować na nadchodzące wydarzenia.

Każdy dzień Supersamu będzie się składał z prelekcji połączonej z prezentacją dźwiękową, koncertu oraz forum. Wykłady będą prowadzić: wspomniany już Sławomir Janicki, Oleg Dziewanowski - trójmiejski muzyk, który ma na koncie współpracę z samym Karlheinzem Stockhausenem oraz Suavas Levy, lider zespołu Prząśniczki, który opowie o swojej fascynacji Frankiem Zappą. Każdy z nich zaprezentuje się także jako muzyk, dając mini-koncert solowy.

- Koncert solo to niezwykle trudne przeżycie - mówi Jerzy Mazzoll, odpowiedzialny za program Supersamu. - Rzadko który muzyk się na to decyduje, a jeśli już to robi, to też niezbyt często. To jak zdobywanie Mount Everestu. To jak występowanie nago, ziszczenie koszmaru wielu z nas. A jednocześnie brutalna konfrontacja z prawdą o sobie.

Pełnowymiarowe koncerty solo zagrają trzej artyści: w czwartek Olga Szwajgier, w piątek Zdzisław Piernik z Polski oraz Audrey Chen z USA w sobotę. Warto zwrócić uwagę na obecność aż dwóch kobiet w tym programie. Płeć piękna należy do mniejszości w muzyce improwizowanej. A będą to panie nad wyraz wyjątkowe. Olga Szwajgier to śpiewaczka i pedagog PWST w Krakowie. Ćwiczeniami własnego pomysłu rozszerzyła skalę głosu z czterech do sześciu oktaw, pracując nad tym przez kilka lat. Występuje i naucza na całym świecie, a w swoim dorobku artystycznym posiada kilkaset prawykonań światowych i polskich. Śpiewa m.in. utwory Ivesa, Stockhausena, Risseta, Pendereckiego, Stachowskiego, Łuciuka, Lutosławskiego, Mozarta, Bacha. Potrafi wydawać z siebie dźwięki absolutnie zadziwiające i każdy wokalista powinien się udać na spotkanie z nią.

Druga z kobiet, Audrey Chen to amerykańska performerka o chińskich korzeniach. W swojej muzyce łączy brzmienie wiolonczeli, głosu i elektroniki analogowej. Łączy dźwięk, ruch oraz elementy wizualno-rzeźbiarskie. Występuje solo, z tancerzami i muzykami, m.in. z Elliottem Sharpem, Matsem Gustafssonem czy Michaelem Zerang. Natomiast Zdzisław Piernik to artysta, który w sposób niespotykany przebudował tubę. Rozbudował ją o elementy trąbki, puzonu, saksofonu i fagotu. Z zamkniętymi oczami trudno rozpoznać, na jakim gra instrumencie. Współpracował z wieloma kompozytorami, którzy chętnie dedykowali mu swoje dzieła (m.in. Wojciech Kilar, Krzysztof Knittel, Krzysztof Penderecki).

- Całe życie to improwizacja - mówi Jerzy Mazzoll. - Choć raczej wolę porządek, niż chaos. Muzyka zawsze miała w sobie ogromny ładunek wolności i z tej wolności korzystam.

Bilety na każdy dzień festiwalu Supersam kosztują 20 zł.

Wydarzenia

SuperSam - Forum Mistrzów Improwizacji Solowej

20 zł
festiwal muzyczny

Miejsca

  • Plama Gdańsk, Pilotów 11

Opinie (4) 1 zablokowana

  • Saksofonista Jerzy Mazzoll ???

    nie ma za co :)

    • 1 1

  • Gratuluję portalowi dziś motta Che Guewary (1)

    Nie ma to jak dawać motto komunistycznego mordercy.

    • 2 5

    • a prawackiego mordercy bys zaakceptowal?

      • 0 0

  • Mazzoll

    Mazzoll- prawdziwy talent!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Juwenalia Gdańskie 2024 (40 opinii)

(40 opinii)
75 - 290 zł
Kup bilet

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki utwór zaśpiewał Krzysztof Krawczyk podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Operze Leśnej w Sopocie, po którym nastąpił przełom w jego solowej karierze?