• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Noc Świętojańska 2023 - tradycje, data, obchody

kc
19 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (3)

Noc Świętojańska związana jest z przesileniem letnim. Powstała jako chrześcijańska odpowiedź na pogańskie obchody Nocy Kupały wypadającej w najkrótszą noc w ciągu roku. Zwyczaje propagowane przez kościół nie wyparły jednak słowiańskich wierzeń. Tradycje Nocy Świętojańskiej przeplatają się z pogańskimi obchodami Nocy Kupały.





IMPREZY I WYDARZENIA Noc Świętojańska 2023: imprezy, wydarzenia, koncerty

maj 12
Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."
Kup bilet
maj 17-18
Juwenalia Gdańskie 2024
Kup bilet


Obecnie Noc Świętojańska czy Noc Kupały to okazja do zabawy na świeżym powietrzu. W Trójmieście odbywają się wydarzenia plenerowe i nie tylko - koncerty, imprezy, zabawy dla dzieci.

Kiedy jest Noc Świętojańska 2023?



Noc Świętojańska (Sobótka) wypada w wigilię dnia św. Jana Chrzciciela, tzn. w nocy z 23 na 24 czerwca.

Noc Świętojańska - tradycje



Tradycje Nocy Świętojańskiej mają bogatą historię. Jednym z charakterystycznych elementów Nocy Świętojańskiej jest zapalenie ognisk, które symbolizuje moc ognia i światła, a także odstraszanie złych duchów. Ludzie gromadzą się wokół ognia, tańczą, śpiewają i bawią się przez całą noc. W niektórych regionach popularne są także rytuały związane z wodą, takie jak skoki lub rzucanie wianków do rzek, lub jezior.

W Polsce Noc Świętojańska jest szczególnie popularna i obchodzona w wielu miejscach, zarówno na wsiach, jak i w miastach. Coroczne obchody to liczne festyny, koncerty i pokazy sztucznych ogni. Noc Świętojańska ma również bogatą tradycję ludową i jest okazją do zachowania dziedzictwa kulturowego oraz integracji społeczności lokalnych.

Kiedy zaczyna się lato? Pierwszy dzień lata 2023 Kiedy zaczyna się lato? Pierwszy dzień lata 2023

Tradycje Nocy Świętojańskiej wiążą się z wigilią dnia św. Jana Chrzciciela - patrona jezior, rzek i pozostałych akwenów. Kościół wprowadził święto jak odpowiedź na pogańską Noc Kupały. Duchowni zachęcali do modlitwy w kościołach i kaplicach, gdzie odbywał się obrzęd święcenia wody, ale również ziół leczniczych np. dziurawca czy macierzanki.

Zabawy przy ognisku w Noc Świętojańską



Zabawy przy ognisku w Noc Świętojańską to zwyczaj, który przetrwał próbę czasu. Wciąż na terenie całego kraju w czerwcową noc odbywają się zabawy przy ogniskach w otoczeniu przyrody. Zgodnie z wierzeniami ogień ma moc oczyszczającą i chroniącą przed złymi intencjami, a kontakt z żywiołem zapewnia zdrowie, pomyślność, ale również dobry związek czy bogate żniwa.

Inny obyczaj wskazuje, że resztki drewna z ogniska zabrane do domu zapewniają ochronę przed czarami, chorobami czy piorunami.

Noc Świętojańska - kwiat paproci



Szukanie kwiatu paproci w Noc Świętojańską to jeden z najpopularniejszych zwyczajów. Zgodnie z legendą kwiat paproci pojawia się tylko raz w roku. Osoba, która znajdzie roślinę może liczyć na szczęście i pomyślność. Kwiat ukazuje się jednak wyłącznie poszukiwaczom z dobrym sercem.

Wianki na Noc Świętojańską



Wianki na Noc Świętojańską to kolejny punkt obowiązkowy. Zgodnie ze zwyczajem panny wykorzystują świeże zioła i kwiaty do plecenia wianków.

Wianki na Noc Świętojańską puszczane na wodę miały zapewnić powodzenie w uczuciach. Jeżeli został wyłowiony przez mężczyznę panna mogła spodziewać się, że szybko trafi na przyszłego męża. Do wianków na Noc Świętojańską dołączano świece albo palące się kawałki drewna. Złą wróżbą było utonięcie albo zaplątanie się wianka w wodne zarośla. Właścicielce wróżono staropanieństwo i kłopoty miłosne.

Wianek na miłość, zdrowie i bogactwo - dziś Noc Kupały Wianek na miłość, zdrowie i bogactwo - dziś Noc Kupały

Noc Kupały - najkrótsza noc w roku



Noc Kupały obchodzona jest w najkrótszą noc w roku. W 2023 roku jest to noc z 21 na 22 czerwca. Główne elementy obchodów to tradycyjne tańce, ogniska, skoki przez ognie, śpiewanie pieśni, wyścigi, rytuały związane z wodą oraz ozdabianie i puszczanie wianków na wodzie.

Pogańska Noc Kupały miała szczególne znaczenie dla panien i kawalerów, często nazywana jest słowiańskimi walentynkami. Większość tradycji Nocy Kupały wiąże się z przyrodą, a udział w zabawach miał pozwolić dowiedzieć się więcej o przyszłości i zapewnić zdrowie oraz pomyślność.

Tradycje Nocy Kupały były silnie zakorzenione w społecznościach na terenie kraju, a zwyczaje cieszyły się popularnością nawet po przyjęciu chrześcijańskiej wersji - Nocy Świętojańskiej.
kc

Opinie (3)

  • Które dziewczę umie teraz wianek zapleść? (1)

    Myślę jednak, że to wróci. Wrócimy jak stare dziady z emigracji, tyle że ten powrót będzie z emigracji w świat elektroniki, do przebywania z sobą. Gdzieś nastąpi przesilenie, tak jak przesileniu podlega dzień i noc.

    • 1 2

    • nic nie wróci, idziemy do przodu

      jak myślisz, że ktokolwiek wróci do tego co minęło to się mylisz, z jakiegoś powodu stare tradycje zostały porzucone, miejsce jest na nowe, mogą być podobne ale na pewno powrotu nie ma

      • 1 1

  • Polacy to dziwny naród zamiast szanować własne zwyczaje to małpują to co z zachodu noo boo . Niech się dokształcą i dowiedzą co się wyrabiało w noc kupały to co zachodnie to pikuś.

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
pop

Juwenalia Gdańskie 2024 (40 opinii)

(40 opinii)
75 - 290 zł

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku oficjalnie zostało otwarte gdańskie zoo?