• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Po co się tak oszpecać?!" Ogolona głowa u kobiety

Magda Mielke
23 kwietnia 2024, godz. 10:10 
Opinie (309)
Ogolona głowa u kobiety wciąż wzbudza duże emocje. Ogolona głowa u kobiety wciąż wzbudza duże emocje.

W czasach, gdy otaczają nas ludzie z tatuażami na twarzy, kolczykami w nosie czy włosami pofarbowanymi na różowo i niebiesko, wydawałoby się, że w kwestiach wyglądu nie ma już nic, co mogłoby szokować. Różnego typu "eksperymenty" z własnym wizerunkiem mogą się podobać lub nie, lecz nikogo nie powinny dziwić. Tymczasem okazuje się, że nic nie wzbudza takich emocji jak... łysa głowa u kobiety.
Co sądzisz o łysej głowie u kobiety?

Dziś wiele się mówi o akceptacji swojego ciała. Głównym przesłaniem ruchu body positive jest pozytywne podejście do cielesności bez względu na niedoskonałości sylwetki. To odpowiedź na wyidealizowane standardy związane z atrakcyjnością, które u wielu osób wywołują frustrację. Zwykle o body positive myśli się w kontekście wyglądu naszej sylwetki i masy ciała, tymczasem takim ciałopozytywnym manifestem dla wielu kobiet staje się ogolenie głowy.

Dziewczynki od najmłodszych lat uczą się, że atrybutem kobiety są długie włosy - przynajmniej tej młodej i pięknej. Wystarczy przytoczyć choćby Kopciuszka, Roszpunkę, Śpiącą Królewnę, Małą Syrenkę, Pocahontas, Elsę czy nawet Meridę Waleczną. Długie włosy od zawsze uważane są za symbol kobiecości. Takie ich postrzeganie wynika w naszej kulturze zarówno z Biblii, jak i tradycji słowiańskiej. Dawniej włosy były symbolem statusu. Wierzono też, że w kobiecych włosach ukrywa się "kosmiczna moc". Długie włosy miały być także oznaką dobrego zdrowia i płodności. Od wieków stanowiły niezwykle silny bodziec erotyczny.

- Na aplikacji randkowej spotkałam się z opinią, że kobieta powinna mieć długie włosy. Co to znaczy "powinna" i kto te reguły ustala? Kto decyduje, co jest seksowne, a co nie? - pyta Agnieszka, która od kilku lat nosi krótkie włosy.

Dlaczego kobiety decydują się na ogolenie głowy?Mimo że w kanonach piękna wiele się zmieniło, na kobiety, które decydują się ogolić głowę, niekiedy nadal patrzy się, jakby "miały problem". W książkach i filmach bohaterki sięgają po nożyczki najczęściej wtedy, gdy chcą upodobnić się do mężczyzn lub coś zamanifestować.

Jeśli łysa kobieta nie jest chora ani nie udaje mężczyzny, to pewnie należy do subkultury albo manifestuje bunt. Już w samej nazwie krótkiej fryzury - "na chłopaka" - widać stereotypowe myślenie na temat płci i wyglądu. Wiele osób uważa, że kobiety w ten sposób "oszpecają się" na własne życzenie - w końcu jak można z własnej woli rezygnować z wizytówki kobiecości, jaką są długie włosy.

  • Katarzyna Figura ogoliła włosy i przefarbowała je na niebiesko. W ten sposób zamanifestowała chęć zerwania z wizerunkiem seksbomby.
  • Łysa głowa była znakiem rozpoznawczym m.in. Sinéad O'Connor. Zdjęcie z koncertu podczas festiwalu Globaltica w Kolibkach w 2008 r.
  • Ogolona głowa to jeden ze znaków rozpoznawczych Magdaleny Gorzelańczyk, aktorki Teatru Wybrzeże.
W historii nie brakuje przykładów, gdy krótkie włosy stawały się symbolem wolności. Britney Spears ogoliła swoją głowę w kulminacyjnym momencie załamania nerwowego w 2007 r. Łysa głowa stała się także znakiem rozpoznawczym zmarłej w ubiegłym roku Sinéad O'Connor. Piosenkarka ogoliła głowę w odpowiedzi na prośby menedżerów, którzy próbowali ją nakłonić do noszenia krótszych spódniczek i zapuszczania włosów tak, aby wyglądała bardziej kobieco. Grace Jones, ikona muzyki pop lat 80., przyznała w jednym z wywiadów, że ogolenie głowy było dla niej tak wyzwalającym doznaniem, że doprowadziło ją do pierwszego w życiu orgazmu. Ogolić głowę i zerwać w ten sposób z łatką seksbomby postanowiła też Katarzyna Figura.

Powody, dla których kobiety decydują się na ogolenie głowy, mogą być różnorodne i osobiste. Nie mówimy tu o sytuacjach, gdy kogoś zmusza do tego stan zdrowia - przechodzi chemioterapię czy cierpi na jakąś chorobę związaną z łysieniem. Dla niektórych jest to faktycznie wyraz buntu przeciwko konwencjonalnym kanonom piękna narzucanym przez społeczeństwo, dla innych może to być manifestacja tożsamości płciowej czy orientacji seksualnej, a także wyraz solidarności z osobami chorymi na raka.

Czasem jednak powód jest znacznie bardziej prozaiczny - kobiety po prostu preferują prostotę i wygodę takiej fryzury. Ogolenie głowy może być dla kobiety również wyrazem odwagi i pewności siebie.

Trendy na wiosnę 2024. Najmodniejsze kolory, fasony i dodatki Trendy na wiosnę 2024. Najmodniejsze kolory, fasony i dodatki
- Już od jakiegoś czasu golę się na łyso. Gdy pierwszy raz to zrobiłam, chciałam poczuć, jak to jest uwolnić się od układania fryzur. I tak mi już zostało. Mam gdzieś opinie innych. Kobiecość to nie są długie włosy, kobiecość jest we mnie, a nie w moich włosach, makijażu, sukience czy szpilkach - podkreśla Sylwia. - Najbardziej w tym wszystkim zdziwiło mnie jednak to, jak ważne dla dziewczyn są włosy. Dostawałam mnóstwo wiadomości, że to, co zrobiłam, jest "odważne", i pytań, czy mąż nie miał nic przeciwko temu - przyznaje.
- Jakiś czas temu zdiagnozowano u mnie depresję. Straciłam zainteresowanie wieloma rzeczami, przestałam przykładać wagę do wyglądu - najchętniej cały czas chodziłam w jednym dresie, a żeby wejść pod prysznic i umyć głowę, musiałam się zmuszać. O zgoleniu sobie głowy myślałam od dłuższego czasu, ale miałam trochę obaw. W końcu, gdy i tak siedziałam głównie w domu, stwierdziłam, że najwyższa pora to zrobić. Jak będzie źle, to przecież i tak praktycznie nikt mnie nie widuje. To był impuls - przyznaje Martyna. - Okazało się, że tak naprawdę najwięcej odwagi wymagało zrobienie pierwszego ruchu maszynką, a noszenie tej fryzury było jedną z najbardziej wyzwalających rzeczy, jakie zrobiłam - mówi.
"To jedna z najbardziej wyzwalających rzeczy, jakie zrobiłam" - przyznają dziewczyny, które zgoliły głowę. "To jedna z najbardziej wyzwalających rzeczy, jakie zrobiłam" - przyznają dziewczyny, które zgoliły głowę.

Jak społeczeństwo odbiera łyse kobiety?Mimo coraz większej różnorodności na ulicach i wzrastającej świadomości tolerancji ogolona głowa lub fryzura "na jeża" u kobiety wciąż wzbudza duże emocje. Kobiety, które zdecydowały się na taki krok, często muszą mierzyć się ze skojarzeniami, jakie u innych wywołuje ta fryzura.

- Nie lubię nudy i bardzo często zmieniam coś w swoim wyglądzie. Miałam już krótkie fryzury, grzywkę, boba, farbowałam się na niebiesko i różowo, teraz postanowiłam ogolić się na łyso. Super się czuję w nowej fryzurze. Jest praktyczna i stylowa, wreszcie wszystkie moje kolczyki są wyeksponowane i nie tracę czasu na suszenie - opowiada Monika. - Zdziwiły mnie jednak reakcje obcych ludzi, którzy czuli potrzebę oznajmienia mi, co sądzą. Po pierwsze, co komu do tego. Rozumiem, że od mamy czy jakiejś ciotki usłyszę komentarz, ale od obcych ludzi?! Pracuję w bibliotece, więc mam regularny kontakt z różnymi ludźmi. Od stałej klientki usłyszałam, że po co ja się tak oszpeciłam, że jak z Auschwitz wyglądam.

Wiele osób wciąż utożsamia tę fryzurę z chorobą, szczególnie z nowotworem i chemioterapią, co może prowadzić do zaskakujących, a także bolesnych reakcji.

- Gdy pierwszy raz ogoliłam głowę, nastawiłam się, że ludzie będą zwracać uwagę, będą reakcje i różne komentarze. Znajomi mieli skrajne opinie: jednym się podobało, mówili, że podziwiają moją odwagę, inni mówili, że wcześniej było lepiej, ale fajnie, że się wreszcie zdecydowałam (długo nosiłam się z zamiarem zmiany fryzury). Najbardziej zdziwiłam się jednak, gdy przyszłam do pracy i przez cały dzień nikt nie skomentował tej zmiany. Wcześniej wystarczyło, że trochę rozjaśniłam kolor, a współpracownicy zauważali, że byłam u fryzjera. Wszystko wyjaśniło się pod koniec dnia, gdy podeszła do mnie HR-ka i zapytała, czy wszystko w porządku, jak się czuję i żebym dała znać, gdy będę czegoś potrzebować. Okazało się, że ludzie pomyśleli, że mam raka, i stąd taka drastyczna zmiana - mówi Kasia.
- W tej fryzurze poczułam się lepiej sama ze sobą, a ta nowa dla mnie pewność siebie przyciągała mężczyzn. Pierwszy raz w życiu spotkałam się z tyloma komplementami - przyznaje Agnieszka. - W tej fryzurze poczułam się lepiej sama ze sobą, a ta nowa dla mnie pewność siebie przyciągała mężczyzn. Pierwszy raz w życiu spotkałam się z tyloma komplementami - przyznaje Agnieszka.
Nie brakuje też pozytywnych reakcji otoczenia.

- Choć jestem hetero, liczyłam się z tym, że ścinając się na łyso, będę brana za lesbijkę. Tak już niestety w Polsce jest, że łysa baba znaczy chłopczyca. Ja akurat po ogoleniu głowy zaczęłam czuć się bardziej kobieco, wcześniej zwykle związywałam włosy w kucyk i nie przywiązywałam takiej wagi do make-upu. Pozbycie się włosów bardzo odsłoniło twarz i sprawiło, że zaczęłam częściej się malować, używać kolorowych cieni, szminki itp. I muszę przyznać, że zaczęłam być częściej podrywana przez mężczyzn. W tej fryzurze poczułam się lepiej sama ze sobą, a ta nowa dla mnie pewność siebie przyciągała mężczyzn, bo dostawałam różne propozycje i pytania, co było dla mnie bardzo miłe. Pierwszy raz w życiu spotkałam się z tyloma komplementami - mówi Agnieszka.
Normalni mężczyźni w reklamach. Czy to przełom? Normalni mężczyźni w reklamach. Czy to przełom?
Są różne przyczyny, dla których kobiety decydują się na ogolenie głowy. Czasem mierzą się z chorobą i nie mają wyjścia, czasem chcą udowodnić coś sobie albo zamanifestować otoczeniu, czasem szukają drastycznej zmiany, a czasem taka fryzura jest po prostu wygodna. Niezależnie od powodu łysa głowa - czy to damska, czy męska - nie powinna być poddawana społecznym ocenom. W końcu to tylko fryzura.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (309)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Alicja Walczak z Gdańska: