• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powstał film o falowcu z Przymorza

Tomasz Zacharczuk
10 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 

Najpierw była realistyczno-magiczna powieść "Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej, teraz w oparciu o książkę powstał telewizyjny spektakl "Falowiec" Jakuba Pączka. W sieci zadebiutował właśnie oficjalny zwiastun produkcji, której gwiazdą jest Janusz Chabior. Ceniony aktor wcielił się w postać Inżyniera - projektanta gdańskiego falowca, który przechadzając się po budynku, odkrywa nowoczesną historię Polski.



Falowce. Historia narodzin


"Zakrzywiając przestrzeń, zakrzywiłeś czas" słyszy od jednego z lokatorów tytułowego falowca Inżynier grany przez Janusza Chabiora. Główny bohater, będący jednocześnie projektantem słynnego budynku, podczas urlopu wyrusza z nudów w przechadzkę po krętych ścieżkach betonowego labiryntu. Ze zdumieniem odkrywa, że w falowcu czas zatrzymuje się nieregularnie. Inżynier odbywa więc podróż w czasie, którą rozpoczyna w 1975 roku, a następnie staje się świadkiem przełomowych wydarzeń z historii Polski ostatniego 40-lecia. Poza tym poznaje dylematy mieszkańców falowca, ich nieprawdopodobne historie i nieustanne narzekania na stan techniczny budynku.

Głównym bohaterem "Falowca" jest Inżynier (Janusz Chabior), projektant gigantycznego bloku. Osamotniony przez żonę, która zabrała obie córki do Niemiec Zachodnich, zaczyna wędrówkę po zakamarkach dzieła swojego życia. Odkrywa, że może w ten sposób przenosić się w czasie. Głównym bohaterem "Falowca" jest Inżynier (Janusz Chabior), projektant gigantycznego bloku. Osamotniony przez żonę, która zabrała obie córki do Niemiec Zachodnich, zaczyna wędrówkę po zakamarkach dzieła swojego życia. Odkrywa, że może w ten sposób przenosić się w czasie.
Spektakl wyreżyserowany przez Jakuba Pączka (w 2017r. ze swoim pełnometrażowym debiutem, "Reakcją łańcuchową", znalazł się w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) oparty jest na powieści Moniki Milewskiej. Eseistka, dramaturg, a na co dzień adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego w ubiegłym roku wydała powieść, której akcja rozgrywa się w jednym z najdłuższych budynków w Europie. Magiczny realizm wymieszany z satyrą posłużył pisarce do pokazania nie tylko najnowszej historii Gdańska i Przymorza, ale całego kraju.

Filmowy "Falowiec" powstał na potrzeby projektu "Teatroteka" realizowanego przez Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do młodych lub niedawno debiutujących filmowców. W tegorocznym programie znalazło się łącznie 10 spektakli, które rywalizowały o nagrody III Festiwalu Teatroteki. "Falowiec" przed kilkoma dniami zgarnął Nagrodę Dziennikarzy, a Monikę Milewską nagrodzono za tekst dramatyczny, doceniając jej "pełne poczucia humoru spojrzenie na historię".

Falowce. Jak się w nich mieszka



Telewizyjny spektakl Jakuba Pączka powstał w oparciu o prozę Moniki Milewskiej, autorki powieści "Latawiec z betonu", wydanej w ubiegłym roku. Telewizyjny spektakl Jakuba Pączka powstał w oparciu o prozę Moniki Milewskiej, autorki powieści "Latawiec z betonu", wydanej w ubiegłym roku.
Największą gwiazdą 42-minutowej produkcji jest Janusz Chabior, aktor doskonale kojarzony z takich produkcji jak "Służby specjalne", "Drogówka", "Botoks" czy seriali: "Komisarz Alex", "Odwróceni" i "Ślepnąć od świateł". Na planie serialu Krzysztofa Skoniecznego zagrał zresztą wspólnie z Martą Malikowską (serialowa "Pazina"), która pojawia się także w "Falowcu". W obsadzie ponadto również znani z małego i wielkiego ekranu: Łukasz Simlat, Andrzej Mastalerz czy Mariusz Jakus. Telewizyjny spektakl nakręcono w 2018 roku.

W obsadzie "Falowca", poza Januszem Chabiorem, można też znaleźć Martę Malikowską, Łukasza Simlata czy Andrzeja Mastalerza. Film zdobył już pierwsze nagrody, a zwiastun właśnie zadebiutował w sieci. W obsadzie "Falowca", poza Januszem Chabiorem, można też znaleźć Martę Malikowską, Łukasza Simlata czy Andrzeja Mastalerza. Film zdobył już pierwsze nagrody, a zwiastun właśnie zadebiutował w sieci.
Filmowy "Falowiec", na początku marca, mogli na razie podziwiać tylko widzowie warszawskiego festiwalu "Teatroteka". W oczekiwaniu na gdańskie pokazy spektaklu można już zapoznać się z oficjalnym zwiastunem produkcji.

Opinie (374) ponad 10 zablokowanych

  • Rok temu autorka książki udzieliła mi wywiadu. Były tam informacje na ów temat, zdjęcia autorki, zdjęcia (1)

    tego falowca, ale Trójmiasto nie wydrukowało. Szkoda, bo był ciekawy.

    • 5 1

    • rok temu

      było spotkanie z autorką w Sopotece. Byłam na nim. Bardzo fajne. Przyszło też sporo mieszkańców falowca byłych i obecnych. Oni wszyscy kochają ten budynek :-)
      Sama autorka nie mieszka w falowcu tylko mieszkała obok.

      • 2 0

  • Zróbcie film o barakach ze starego Chełmu. (1)

    ..Śliczne'' poobozowe baraczki, zgnite i rozpadające się, ale na uboczu więc problemu ..nie ma''. A ludzie mają tam mieszkać.

    • 1 1

    • Nikt im nie każe, mogą mieszkać gdzie indziej..

      • 1 0

  • masakra

    zlikwidujcie w koncu tego kaszalota

    • 0 5

  • menele

    starch tam chodzic pod tym blokiem mozna wychaczyc garnkiem telewizorem i skoczkiem

    • 4 2

  • świetnie.

    • 1 1

  • falowiec

    tez tam mieszkalem,a teraz jak do rodzicow przyjezdzam to lezka w oku sie kreci.ciasne ale wlasne.wszystko jest pod nosem,tramwaje aurobusy a i do plazy rzut beretem,czego chciec wiecej

    • 6 0

  • Iwona

    co się czepiacie Falowca! mieszkałam w nim i było świetnie. Falowiec to historia Gdańska i jest jak pomnik !!!

    • 4 1

  • hejterom zal d*pe sciska ze nie stac ich na te mieszkania w falowcu.O ich dzioplach nikt nie napisze !

    bo większość to takie same betonowe klocki jeden obok drugiego kilka metrów od siebie z widokiem na ono lub sciane sąsiada:) bez drogi dojazdowej za obwodnicą bo tam najtaniej.Nad morze raz w miesiacu jak sie jak urlop dostanie:) ,albo jak dziecko wypłacze na plac zabaw :)

    • 1 1

  • falowiec (1)

    przynajmniej codziennie od rana do wieczora a także nocą mam bieżący widok na morze he he, na Oliwę, na Sopot i na niebo, całe połacie nieba widać, a z niektórych bloków w tym kraju widać tylko śmietnik i okna sąsiadów he he i świeże powietrze jest ha ha
    a film ani o falowcu ani kręcony w falowcu

    • 5 1

    • ja też mieszkam w falowcu

      chyba pierwszym, bo na Piastowskiej. Od 30 lat i nie zamieniłabym się na żadne inne miejsce.
      Wszędzie blisko, nie tylko parków i plaży, ale do dworca w Oliwie, Parku, czy Katedry też dość często pieszo chodzę. I co ciekawe: tylu tu plujących na falowce, a ja mam wrażenie, że wszyscy chcą tu mieszkać. Kilka razy w tygodniu znajduję w skrzynce na listy ogłoszenia chętnych do zakupu tu mieszkania, albo wynajmu na długi okres.

      • 0 0

  • Mieszkałam na Obrońców 17 lat,

    całe dzieciństwo tam spędziłam i dobrze się bawiłam. Wtedy jeszcze galerie nie były zamurowane pośrodku i pozamykane. Można było cały dzień tam się ganiać z kumpelami i kumplami i nigdy się nie nudziło (przez 4 klatki oczywiście, nie przez cały falowiec). Można było zakraść się na 11. piętro i siedzieć tam godzinami. Gdy zepsuła się winda w którejś klatce, szło się do następnej i przechodziło do domu galeriami (galerie to jakby nieoddzielane ścianami balkony od strony drzwi wejściowych).
    Może to moloch, ale teraz mieszkam na Żabiance i z chęcią wróciłabym do mojego falowca. Winda tam zatrzymuje się na każdym piętrze, a nie jak tu na co drugim półpiętrze. Mieszkanie ma okna z dwóch stron bloku, więc w upalne lato można sobie zrobić fajny przeciąg, a tu - mieszkanie z oknami z jednej strony bloku... I - jak już ktoś wcześniej pisał - z falowca wszędzie blisko, a te widoki... - z 7. piętra... bajka (szczególnie latem, wieczorami).

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Nagrodą w Konkursie Piosenki Polskiej podczas festiwalu piosenki w Sopocie był: