• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wrażliwa pianistka stworzyła muzykę do zagranicznego filmu

Tomasz Zacharczuk
9 kwietnia 2024, godz. 07:00 
Opinie (17)

Hania Rani coraz śmielej wkracza do świata międzynarodowego kina. Nagrodzona w tym roku Paszportem Polityki i dwoma Fryderykami gdańszczanka skomponowała ścieżkę dźwiękową do francuskiego filmu "Rosalie", który do polskich kin wejdzie już w najbliższy piątek, 12 kwietnia. To kolejny zagraniczny projekt w portfolio trójmiejskiej pianistki, która ma już na koncie soundtrack do australijskiego serialu "Wszystkie kwiaty Alice Hart" z Sigourney Weaver w roli głównej."Rosalie" w reżyserii Stéphanie Di Giusto przenosi nas do Francji lat 70. XIX wieku. Główną bohaterką filmu jest tytułowa dziewczyna - inna niż wszystkie. Jej ciało i twarz pokrywają bowiem włosy. Rosalie przez całe dotychczasowe życie pilnie strzeże swego sekretu i próbuje dopasować się do otoczenia. Gdy kobieta wychodzi za mąż za Abla, zadłużonego właściciela baru, który bierze z nią ślub jedynie dla posagu, utrzymanie w tajemnicy wstydliwej przypadłości staje się praktycznie niemożliwe. Rosalie, nie tylko w oczach małżonka, ale całej społeczności, będzie zmuszona udowodnić swoją kobiecość.Film Stéphanie Di Giusto to opowieść o akceptacji, miłości i wolności. A także o cenie, którą trzeba zapłacić za życie zgodnie z własnymi przekonaniami i marzeniami. "Rosalie" jest drugim pełnometrażowym obrazem w dorobku francuskiej reżyserki, która swoje najnowsze dzieło po raz pierwszy pokazała publiczności podczas ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Cannes. I to właśnie tamtejsza widownia miała okazję jako pierwsza zapoznać się nie tylko z opowieścią Di Giusto, ale też muzyką Hani Rani. Urodzona w Trójmieście kompozytorka, pianistka i wokalistka jest autorką ścieżki dźwiękowej do "Rosalie".

"Rosalie" to francuski film, do którego muzykę napisała gdańszczanka Hania Rani. Produkcję będzie można obejrzeć w wybranych trójmiejskich kinach już od piątku, 12 kwietnia. "Rosalie" to francuski film, do którego muzykę napisała gdańszczanka Hania Rani. Produkcję będzie można obejrzeć w wybranych trójmiejskich kinach już od piątku, 12 kwietnia.

Hania Rani to niejedyny polski akcent w "Rosalie"Twórczość absolwentki Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku można określić jako minimalistyczną i kameralną, ale jednocześnie niezwykle nastrojową i kontemplacyjną. Usłyszymy w jej utworach przede wszystkim dużo pianina i kontrabasu, choć w ostatnim czasie Hania Rani chętnie śpiewa oraz sięga po muzykę elektroniczną i nieco odważniejsze beaty. Tych na ścieżce do "Rosalie" raczej nie usłyszymy. Zwiastun filmu sugeruje, że gdańska kompozytorka, tworząc oprawę muzyczną do francuskiej produkcji, korzystała głównie z partii fortepianowych. Jej pracę już doceniono za granicą, czego efektem była nagroda za muzykę do "Rosalie" na festiwalu we francuskim Angoulême.

IMPREZY I WYDARZENIA Najbliższe koncerty w Trójmieście

14. NDI Sopot Classic
cze 29-7.07
14. NDI Sopot Classic
Kup bilet
lip 15-24
Chopin nad wodami Motławy
Kup bilet


To niejedyny polski akcent w filmie Di Giusto. W tytułową postać wciela się bowiem mająca polskie korzenie Nadia Tereszkiewicz. Młoda aktorka urodziła się we Francji, a jej rodzicami są Polak i Finka. Reżyserka "Rosalie" ma najwyraźniej słabość do artystek z polskim rodowodem, bo w jej debiutanckim obrazie, "Tancerce", główną rolę zagrała Soko (a właściwie Stéphanie Sokolinski), czyli piosenkarka i aktorka, której rodzicami są Polak i Francuzka.

Hania Rani to laureatka Paszportu Polityki za 2023 roku i zdobywczyni dwóch tegorocznych Fryderyków. Jej muzykę rzadko można usłyszeć w polskich rozgłośniach. Za granicą wyprzedaje niemal wszystkie koncerty. Tutaj podczas ubiegłorocznego występu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Hania Rani to laureatka Paszportu Polityki za 2023 roku i zdobywczyni dwóch tegorocznych Fryderyków. Jej muzykę rzadko można usłyszeć w polskich rozgłośniach. Za granicą wyprzedaje niemal wszystkie koncerty. Tutaj podczas ubiegłorocznego występu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

To kolejny film w dorobku Hani RaniDla Hani Rani "Rosalie" to już drugi tak duży projekt filmowy, w którym bierze udział. W ubiegłym roku na platformie Prime mogliśmy oglądać australijski serial "Wszystkie kwiaty Alice Hart", do którego muzykę stworzyła właśnie gdańska pianistka. 7-odcinkowa seria zdobyła spore uznanie nie tylko wśród widzów, ale także krytyków. Gwiazdą produkcji była znana głównie z serii "Obcy" trzykrotnie nominowana do Oscara Sigourney Weaver.

Urzekający koncert Hani Rani w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Urzekający koncert Hani Rani w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Muzyka filmowa stanowi coraz ważniejszą część dorobku Hani Rani. Gdańszczanka w 2020 r. odebrała nagrodę indywidualną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za ścieżkę dźwiękową do filmu "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego. Stworzyła też muzykę do "Śubuka" Jacka Lusińskiego. Jej kompozycje wykorzystano także w "Innych ludziach" Aleksandry Terpińskiej oraz "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Wydaje się, że tych filmowych przedsięwzięć będzie tylko przybywać w kolejnych latach, a samą Hanię Rani już dziś można śmiało zaliczać do czołówki trójmiejskich kompozytorów muzyki filmowej obok Mikołaja Trzaski i Łukasza "L.U.C." Rostkowskiego.

Hania Rani ma już na koncie muzykę do takich filmów, jak "Śubuk" i "Jak najdalej stąd" oraz do serialu "Wszystkie kwiaty Alice Hart". Hania Rani ma już na koncie muzykę do takich filmów, jak "Śubuk" i "Jak najdalej stąd" oraz do serialu "Wszystkie kwiaty Alice Hart".

Polskie rozgłośnie (prawie) jej nie grają, za granicą wyprzedaje koncertyGdańska pianistka może mówić o znakomitym otwarciu 2024 r. W styczniu nagrodzono ją Paszportem Polityki w kategorii "muzyka popularna". W marcu jej bogata kolekcja nagród powiększyła się o dwa Fryderyki. Hania Rani została artystką roku, pokonując m.in. Darię Zawiałow, Kaśkę Sochacką czy Sanah, oraz kompozytorką roku. W tej drugiej kategorii w polu pokonanych zostawiła m.in. Andrzeja Smolika czy Vito Bambino. To niezwykłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę fakt, że muzykę Hani Rani rzadko można usłyszeć w polskich rozgłośniach.

Wcale nie tak duża rozpoznawalność wśród rodzimych słuchaczy nie przeszkadza gdańszczance w osiąganiu sukcesu za granicą. Hania Rani bez większego problemu wyprzedała koncerty w Wiedniu, Berlinie, Paryżu, Nowym Jorku, Los Angeles czy w Japonii. Obecnie wciąż jest w trasie promującej wydany w ubiegłym roku trzeci solowy album zatytułowany "Ghosts".

Film

Rosalie (3 opinie)

(3 opinie)
biograficzny, dramat

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (17)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ed Sheeran 2024 Gdańsk (6 opinii)

(6 opinii)
344 - 444 zł
pop

Koszykówka: TREFL Sopot - King Szczecin

39 - 59 zł
mecz

Strefa Trojmiasto.pl na Cudawiankach

w plenerze, gry

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym utworze zespół Kult wspomina Trójmiasto?