• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sztuka ulicy w ramkach

Weronika Korbal
24 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trójwymiarowy skateboarding
Wystawa Riama burzy stereotpy związane z graffiti,  zamknięte w hasłach - ściana - wandalizm - brak  walorów estetycznych. Wystawa Riama burzy stereotpy związane z graffiti,  zamknięte w hasłach - ściana - wandalizm - brak  walorów estetycznych.

Sztuka ulicy wkracza na klubowe salony, a wszystko za sprawą młodego gdańskiego Klubu Apartament, który ma większe aspiracje niż tylko być miejscem weekendowej hedonistycznej rozrywki. Od zeszłej soboty w klubie można oglądać prace osadzone w stylistyce sztuki ulicy autorstwa gdańskiego artysty o pseudonimie Riam.



Apartament w lutym zainaugurował cykl wystaw poświęconych sztuce ulicy, a obecna ekspozycja jest drugą z kolei. Prezentuje ona prace gdańskiego artysty z kręgu graffiti - Riama - związanego z załogą USH, działającego na terenie całego kraju, jak również zagranicą. Riam tworzy od 1996 roku, a wśród jego pasji poza szeroko pojętym graffiti i komiksem znajduje się grafika we wszystkich przejawach, w tym komercyjnych, którą uprawia na co dzień. Techniki, jakimi się posługuje, to między innymi spray, szablon i marker. Każdą z nich stosuje w pracach prezentowanych w Apartamencie.

Jest to prezentacja specyficzna, bowiem pokazuje inne oblicze street artu, który poprzez swoje wejście w tradycyjną przestrzeń wystawienniczą oraz użyte środki ekspozycji ulega uszlachetnieniu. I choć nadal operuje językiem charakterystycznym dla tego, który znamy z ulicy, to czerpie również z innych konwencji i przez to bliżej mu do tak zwanej "sztuki wysokiej". Co to oznacza? Na hasło graffiti większość czytelników z pewnością reaguje typowym skojarzeniem graffiti -ściana - wandalizm, a co się z tym łączy - brak walorów estetycznych.

Wystawa w Apartamencie burzy ten stereotyp, chociaż znajdziemy na niej także prace, które można nazwać esencją graffiti. W tym nurcie znajdą się na pewno wielkie kompozycje malowane czarną farbą na jednej ze ścian klubu na pierwszym piętrze, będące graficznymi obrazami stworzonymi ze zmultiplikowanych podpisów artysty w klimacie tagów, ulicznych logotypów.

Podobny odbiór mają także banery zawieszone przy wejściu do klubu i na głównej sali, które ozdobione są identycznie jak wspomniana ściana, ale już ich użycie zapowiada innowacyjne podejście do tematu. Również grafiki wykonane na spodzie deskorolek mieszczą się w typowym zakresie działań artystów sztuki ulicy .

Kolejne prace jednak coraz bardziej zacierają granice pomiędzy tradycyjnie kojarzonymi dziedzinami plastycznymi - na najzwyklejszych blejtramach obitych płótnem, na których spodziewalibyśmy się jakiegoś miłego pejzażyku, widnieją komiksowo - plakatowe sceny w duchu b-movie z lat pięćdziesiątych, gdzie na przemian bohaterami są zielone zombie i szalone roboty. Wszystko to wygenerowane przy pomocy szablonu, metalicznych sprayów i zwykłych farb, i co najważniejsze, przy użyciu zabiegów specyficznych dla prac w większej skali i w naturalnym "streetowym" otoczeniu. Pomniejszone napisy, lecz rysowane z rozmachem charakterystycznym dla dużych przestrzeni, nawarstwianie kolejnych płaszczyzn farby, czy zacieki, które sprawiają wrażenie przypadkowo powstałych w deszczu, wszystko to odsyła do naturalnych efektów powstałych przy tworzeniu graffiti.

Riam przekracza tradycyjne bariery pomiędzy stylistykami, bawi się, eksperymentuje z formą i widać w tym lekkość i zabawę. I dobrze, bo tylko dzięki takim artystom możliwy jest rozwój i przecieranie nowych szlaków. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że ci, którzy do tej pory mieli jedynie negatywne zdanie na temat działalności trójmiejskich writerów, zmienią swoje opinie pod wpływem tej ekspozycji.

Wydarzenia

Opinie (3) 1 zablokowana

  • nikogo tutaj juz chyba sztuka nie interesuje :(((((

    • 6 0

  • Sztuka ulicy

    Jej miejsce jest na ulicy a nie w galerii, gdzie stado rozegzaltowanych panius będzie sadzić ą i ę. Poza tym wiekszość graffiti to zwykłe gówno, mający jednak walor na tle szarych sypiących się murów...

    • 3 3

  • W obecnych czasach grafiti podobnie jak złuszczająca się farba i zardzewiała krata to sztuka!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z głównych aktorów serialu “Prawo Agaty” pochodzi z Trójmiasta?