• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wielka parada otworzyła 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku

Mateusz Groen
13 czerwca 2024, godz. 22:15 
Opinie (80)

Na Ulicy Długiej o godz. 19 zrobiło się gwarnie za sprawą parady. Pojawiły się postacie z legend, a także z dawnych epok oraz wielu zagranicznych gości. W czwartkowy wieczór odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy. Po 27 latach Gdańsk ponownie gości międzynarodowy zjazd Nowej Hanzy. Od 13 do 16 czerwca miasto odwiedzi ok. 100 delegacji z 13 krajów Europy, tworząc wielokulturowy tygiel. Teraz przed nami wiele darmowych miejskich imprez, m.in Bakalie czy Jarmark Hanzeatycki.
44. Międzynarodowy Zjazd HanzyCzy twoim zdaniem Zjazd Hanzy w Gdańsku to ważne wydarzenie dla miasta?

Hanza, historyczny związek miast handlowych, znacząco wpłynęła na rozwój Gdańska. Pierwotna Hanza rozpadła się w XVII wieku, ale w 1980 r. w holenderskim Zwolle odbyło się pierwsze spotkanie Nowej Hanzy, w którym uczestniczyły 43 miasta.

Nowa Hanza według założeń ma prezentować przeszłość i współczesność miast Hanzy, wspierać inicjatywy kulturalne, turystyczne i gospodarcze, dbać o dorobek kulturalny miast oraz integrować osoby z niepełnosprawnościami. A po 27 latach Gdańsk ponownie został gospodarzem międzynarodowego zjazdu miast Nowej Hanzy.

Wielka Parada, koncerty i jarmark. Rusza Międzynarodowy Zjazd Hanzy Wielka Parada, koncerty i jarmark. Rusza Międzynarodowy Zjazd Hanzy

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku będzie platformą dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra. Na to wydarzenie zaproszeni zostali zarówno goście odwiedzający Gdańsk, jak i jego mieszkańcy.

Wielka parada i ceremonia otwarciaSzykowało się na deszcz, ale na szczęście to były tylko ciemne chmury, zza których w późniejszym czasie pięknie wyszło zachodzące słońce. Niecodzienna uroczystość, na którą Gdańsk wyczekiwał od 27 lat, rozpoczęła się o godz. 19:30. Momentem inaugurującym była parada. Na jej czele stanęły dwie z ośmiu symbolicznych postaci gdańskich alegorii - Wolność i Sława - prowadząc za sobą żołnierzy Garnizonu Gdańskiego, dawnych strażników miejskich bram oraz gdańskich werblistów. A tuż za nimi kroczyły poprzebierane postacie. Wśród nich Neptun, któremu w paradzie towarzyszył cały wodny dwór - nimfy wodne, syreny i koniki morskie. Pojawiły się też postacie znane z ulic dawnego hanzeatyckiego Gdańska, takie jak bogaci mieszczanie, straganiarki, kupcy i rzemieślnicy.Od Złotej Bramy tłum przyozdobionych w ludowe stroje i bardziej "morskie" kreacje gości z dumą i w rytmach muzyki ruszył w kierunku fontanny Neptuna. Wielka parada była bardzo ważną częścią, ponieważ pokazywała jedność, mimo to była naprawdę czymś fascynującym. Każde miasto, które reprezentowały grupy, wysłało zupełnie inną delegację. Od osób młodych, przez dorosłych, aż po seniorów.

 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
 • Ceremonia Otwarcia Międzynarodowych Dni Hanzy
Od wielkich grup, przez zespoły ludowe i ubranych w stroje z rekonstrukcji, aż po zwyczajnie i szczerze uśmiechniętych ludzi.
Bariery językowe nie istniały podczas parady. Wiele osób robiło sobie wspólnie zdjęcia czy podejmowało próby integracji między delegacjami. Pojawiło się wiele osób, które specjalnie pojawiły się na ten punkt wieczoru.

"Zmiana zaczyna się tutaj"Trasa parady wiodła do fontanny Neptuna, ponieważ to właśnie tam zlokalizowana była scena, na której chwilę po godz. 20 odbyła się oficjalna Ceremonia Otwarcia zjazdu Nowej Hanzy. Wydarzenie było prowadzone w językach: polskim, angielskim i niemieckim.

Uczestników powitali przewodniczący Związku Hanzy, burmistrz Lubeki Jan Lindenau oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, którzy w swoich przemówieniach podkreślili, że Hanza, to nie relikt przeszłości, a siła napędowa przyszłości. Przypomnieli również motto tegorocznego zjazdu "Zmiana zaczyna się tutaj", które uargumentowali historią oraz tym, co dzieje się obecnie na świecie.

Przekazanie darów od burmistrza na ręce prezydent miasta Gdańsk:

Po oficjalnej części mieliśmy okazję usłyszeć Wojtek Mazolewski Quintet. Zespół pod przewodnictwem Wojciecha Mazolewskiego, gdańskiego basisty i kontrabasisty jazzowego. Tak minęła część inauguracyjna, a jest to wprowadzenie do dalszych wydarzeń zjazdu.

Co będzie się działo w najbliższych dniach?IMPREZY I WYDARZENIA Wydarzenia, na które można się wybrać w ramach zlotu Hanzy

Wystawa "Mamy wiatr do żeglowania..."

25 zł
wystawa

W ramach zjazdu Hanzy odbędzie się wiele imprez i wydarzeń, które warto odwiedzić. Jednym z głównych punktów programu będą panele dyskusyjne. Dodatkowo na Targu Węglowym odbędzie się Jarmark Hanzeatycki,, pojawi się też edycja Bakalie x Hanza, gdzie będzie można zakupić coś od pomorskich marek i projektantów.

Wydarzenia

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku (1 opinia)

(1 opinia)
jazz, jarmark, parada, uroczystość oficjalna

Bakalie letnie z Hanzą

kiermasz

Jarmark Hanzeatycki (2 opinie)

(2 opinie)
w plenerze, jarmark

Ceremonia Otwarcia z występem: Wojtek Mazolewski Quintet

jazz, uroczystość oficjalna

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (80)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark św. Dominika (28 opinii)

(28 opinii)
jarmark

II Baltic Opera Festival 2024 (1 opinia)

(1 opinia)
33 - 280 zł
opera / operetka, festiwal teatralny

28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

70 - 120 zł
Kup bilet
festiwal teatralny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie w Gdańsku znajduje się mural poświęcony pamięci Zbigniewa Wodeckiego?