• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Za młodzi na emeryturę, za starzy na TikToka

wro
21 lutego 2024, godz. 15:00 
Opinie (84)
Z wiekiem zmieniają nam się nie tylko miejsca i pory spotkań, ale też poruszane na nich tematy. Z wiekiem zmieniają nam się nie tylko miejsca i pory spotkań, ale też poruszane na nich tematy.

"Czasem mam wrażenie, jakbym wczoraj poszła na imprezę, wróciła późno, położyła się spać i obudziła dziesięć lat później ze zmarszczkami na czole i umówioną wizytą u kardiologa" - powiedziała do mnie ostatnio koleżanka, z którą spotkałam się na kawę. Na kawę, bo obie czujemy, że imprezowe czasy już dawno za nami. I obie nie możemy się nadziwić temu, kiedy to zleciało...Niektórzy wciąż imprezują. Kluby i dyskoteki dla 40-latków w Trójmieście Niektórzy wciąż imprezują. Kluby i dyskoteki dla 40-latków w Trójmieście

Czy masz wrażenie, że im jesteś starszy(a), tym czas leci ci szybciej?

Upływający czas to temat, który często pojawia się w rozmowach z moimi znajomymi. Wszyscy koło trzydziestki i wszyscy tak samo zaskoczeni upływającym czasem, który daje o sobie znać w najmniej spodziewanych momentach.

- Nagle uświadomiłam sobie, że w kalendarzu mam więcej wizyt lekarskich niż spotkań towarzyskich - śmieje się Joanna. - Na szczęście nie jest to związane z żadną poważną chorobą, po prostu z wiekiem coraz więcej rzeczy zaczęło mi dokuczać, większą wagę przykładam też do profilaktyki. W rozmowach ze znajomymi także poruszamy nowe tematy, takie jak insulinooporność, nadciśnienie, problemy z tarczycą. Sama nie wiem, czy kiedyś tego nie mieliśmy, czy nie dokuczało nam na tyle, żeby zacząć się badać...

Wizyty u lekarzy to jedna z niechybnych oznak upływającego czasu. Są jednak mniej dokuczliwe aspekty, które wskazują moi rozmówcy.

- W pewnym momencie zauważyłam, że wolę ubrać się cieplej niż modniej - mówi Karolina. - Zawsze byłam zakręcona na punkcie trendów i starałam się nadążać za modą, ale od pewnego czasu komfort, a już szczególnie ten cieplny, stał się dla mnie bardzo ważny. Nie chcę wpaść w narrację, że "w moim wieku czegoś nie wypada", ale rzeczywiście świadomie rezygnuję z niektórych stylizacji, które wybiera młodzież.
- Nagle uświadomiłem sobie, jak ważny jest dla mnie sen - mówi Mateusz. - Wcześniej bez problemu zarywałem nocki na spotkania ze znajomymi, granie w gry czy seriale. Teraz w moim słowniku pojawiło się nowe pojęcie - "higiena snu". Dbam o to, żeby odpowiednio wcześnie położyć się do łóżka, mam swoją ulubioną poduszkę i kołdrę obciążeniową. Myślę, że znajomi sprzed lat byliby zaskoczeni, widząc jak o 22:30 grzecznie kładę się do łóżka.
Cieplej zamiast modniej - z wiekiem priorytety się zmieniają. Cieplej zamiast modniej - z wiekiem priorytety się zmieniają.
Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jakie "babcine" hobby wybierają współcześni trzydziestolatkowie. Okazuje się, że wraz z upływem czasu zmieniają się nie tylko nasze hobby, ale też zainteresowania.

- Nagle zorientowałem się, że jak równy z równym prowadzę z moim ojcem wielogodzinne dysputy o polityce - mówi Krzysiek. - To, co jeszcze kilka lat temu wydawało mi się zupełnie nudne, teraz potrafi poruszyć mnie do żywego.
- Chyba już pogodziłam się z faktem, że "nie nadążam" - mówi Marcelina. - Mam dziesięć lat młodszą siostrę i to boleśnie uświadamia mi upływ czasu. Nie znam klubów, do których chodzi, nie kojarzę gwiazd, o których mi opowiada, nie używam jej ulubionych aplikacji, a nawet nie rozumiem niektórych słów.
"A ty znów, ceniony dawniej za nadmiar fantazji, nagle kupiłeś kombi (...) Po co ci taki bagażnik? Ty ostatnio nie piłaś, chociaż się kalendarz imprez spiętrzył, on pił, więc odwoziłaś go tym kombi wprost do waszego M3. Ja nie rozumiałem przyczyn tych spraw nietypowych, aż ocknąłem się o świcie, leżąc pod stołem, po malowniczym pępkowym" - śpiewa raper Łona w piosence "Nie mam pojęcia". Tego typu "ocknięcie" to doświadczenie wielu osób, które mimo upływu czasu nie spieszyły się z zakładaniem rodziny.

"Babcine" hobby współczesnych trzydziestolatków
- Mnie najbardziej rusza to, jak zmienił się tryb życia moich znajomych. Kiedyś znalezienie ekipy na wspólny wyjazd na festiwal nie było żadnym problemem. Teraz prawie każdy ma pracę, dziecko, psa. Oczywiście nie mam nikomu za złe, że założył rodzinę, ale wiele znajomości nie przetrwało tej próby - mówi Magda. - Czasem też myślę o tym, że w pokoleniu mojej mamy większość jej trzydziestoletnich koleżanek miała już kilkuletnie dzieci. Może to my "odkładamy dorosłość na później", a potem dziwimy się, że mimo wszystko nadchodzi?
wro

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (84)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (11 opinii)

(11 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Francuz, ojciec chrzestny muzyki elektronicznej, który kilkukrotnie wystąpił w Trójmieście, to: