• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zajawka na ekstremalne filmy

ms
24 marca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Miłośnicy rowerów, wspinaczki, jazdy na deskach i wszelkiego rodzaju miejskich sportów zawładną w weekend centrum handlowym Manhattan we Wrzeszczu. Powód: 3 Festiwal Sportów Extremalnych Zajawka, czyli 36 filmów konkursowych i mnóstwo wydarzeń towarzyszących.

Dwóch chłopaków stoi opartych o barierkę. Mrużą oczy od słońca, stoją bez ruchu i wydawałoby się bez celu. Podchodzi do nich trzeci, wyciąga rękę i pokazuje zegarek. Bez słowa, jak na komendę wszyscy trzej zrywają się do biegu - szalonego, pełnego akrobacji biegu przez miasto. Tak zaczyna się "Czasem" Mateusza Webera i Macieja Krajewskiego, jeden z filmów nadesłanych na konkurs, będący głównym elementem tegorocznej Zajawki. Z 36 produkcji zakwalifikowanych do festiwalu większość poświęcona jest rowerom, ale są także kajaki, deski śnieżne i na kółkach, rolki, spadochrony, wspinaczka i jeszcze inne. Dla każdego coś miłego.

Ci, których oczy rozbolą od sześciu godzin oglądania filmów będą mogli odreagować w najwłaściwszy dla tego festiwalu sposób. W sobotę odbędą się m.in. spotkanie z Markiem Kamińskim i Wojciechem Ostrowskim, poświęcone kręceniu filmów na ekstremalnych wyprawach. Yach Paszkiewicz poprowadzi krótki wykład o realizacji i montażu takich filmów, a Igor Tracz, mistrz Europy w wyścigach psich zaprzęgów opowie o tym spektakularnym, a stosunkowo mało znanym w Polsce sporcie. Najodważniejsi będą mogli zjechać na linie z wieżowca stojącego tuż przy Manhattanie na dach centrum handlowego.

W niedzielę w Manhattanie m.in. będzie można się powspinać na ściankę, przejść po moście linowym i pojeździć poduszkowcem. Wieczorem rozdanie nagród zwycięzcom festiwalu.

poprzednia edycja zajawki odbyła się raptem kilka miesięcy temu. Organizatorzy twierdzą, że ich ambicją jest organizacja dwóch Zajawek rocznie. - Dobrze byłoby organizować dwie Zajawaki rocznie - jedną jesienią, zaraz po wakacjach i drugą wiosną, po feriach zimowych. Dzięki temu mogłyby w nich brać udział filmy, które byłyby tworzenie wtedy, gdy młodzi ludzie mają na to najwięcej czasu - przekonuje Magda Kunicka-Paszkiewicz, spiritus movens festiwali filmów sportów extremalnych Zajawka.
ms

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (5)

  • hm

    nie wiem jak z zimową zajawką, ale jeśli chodzi o letnia, która miałąby być poswiecona filmom robionym latem, to imo powinna byc robiona najwczesniej późną jesienią... pierwsza zajawka była dzięki temu bdb (15 stycznia 2005), bo ludzie nie odkładają sprzętu zaraz po zakończeniu wakacji, tylko jeżdza i kreca jeszcze jesienia (sczegolnie rower)...no i jeszcze trzeba to kiedys zmontować (dla mnie to kwesita paru tygodni)... dlatego moze tym razem bedzie lepiej niz we wrzesniu... ogolnie oprocz terminu mozna sie jeszcze przyczepic do promocji, co szczegolnie widac po after party, na ktorym zwykle jest z*******a stypa. fajnie by bylo, gdyby to sie zmienilo, ale co z tym robic... (...).

    • 0 0

  • hmm

    Bieg, ktory przedstawil autor to Le Parkour.
    Le Parkour to rozwijająca się dyscyplina sportów ekstremalnych.

    Pomysłodawcami i założycielami pierwszej grupy Le Parkour o nazwie Yamakasi byli Sebastien Foucan oraz David Belle, który posiadał rodzinne tradycje uprawiania gimnastyki rekreacyjnej. Zwykła gimnastyka szybko go znudziła i dlatego dla urozmaicenia biegał po lasach, pokonywał, wspinał się na i przeskakiwał rozmaite naturalne przeszkody napotykane na drodze. Po przeprowadzce rodziny do Paryża, David Belle, ze względu na trudności z dostępem do wolnego terenu, zastąpił naturalne przeszkody sztucznymi, "stworzonymi ręką człowieka": drzewa budynkami, krzaki murkami, itp.

    W ten sposób zrodził się pomysł le Parkour, "sztuki poruszania", mający być jego własnym manifestem wolności. Pomysł urzeczywistnił w 1988 tworząc w Lisses (na przedmieściach Paryża) wraz z siedmioma przyjaciółmi grupę Yamakasi. Po nakręceniu filmu nastąpił rozłam pomiędzy Yamakasi a Bell'em.

    Głównie dzięki braku kosztów sprzętu dyscyplina ta zaczęła rozwijać się, szybko zyskując popularność na całym świecie. Wymagane jest tylko wygodne ubranie i buty sportowe, miejscem uprawiania jest po prostu "miejska dżungla". Przeszkodą może być wszystko: ławka, schody, barierka, pomnik, estakada. Wymaga dużej sprawności fizycznej (salta, wielometrowe skoki) oraz niemałej odwagi i odporności na lęk wysokości ze względu na wykonywanie wielu ewolucji wysoko nad poziomem gruntu.

    Pozdrawiam zainteresowanych:)

    • 0 0

  • no z takim patronem jak powyżej artykułu to się fajnie na rowerze przemieszcza; )

    • 0 0

  • gdzie moge nauczyc sie parkour ??

    czy moze ktos z was wie gdzie w gdansku ktos uczy parkour???pisac na mailla...thx:D

    • 0 0

  • parkouru nikt nie uczy, sam musisz się nauczyć:) sprawdź kiedy są ustawki na http://www.3miasto-Parkour.prv.pl

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Open'er Festival 2024 (33 opinie)

(33 opinie)
495 - 1099 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, rock / punk, pop

Ed Sheeran 2024 Gdańsk (8 opinii)

(8 opinii)
344 - 444 zł
pop

14. Międzynarodowy Festiwal NDI Sopot Classic

69-239 zł
Kup bilet
muzyka poważna, festiwal muzyczny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Dokończ piosenkę: Kochana Mamo, gdy będę duży, to Ci przywiozę...?