• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

5 najpopularniejszych postanowień noworocznych. Jak wcielić je w życie?

Aleksandra Wrona
27 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Styczeń to miesiąc, w którym na siłowniach pojawiają się tłumy. Wszystko to za sprawą noworocznych postanowień. Styczeń to miesiąc, w którym na siłowniach pojawiają się tłumy. Wszystko to za sprawą noworocznych postanowień.

"Od nowego roku zacznę więcej ćwiczyć, zdrowiej jeść, czytać książki...". Kto z nas tego nie zna? Noworoczne postanowienia łatwo przychodzą i równie łatwo odchodzą w zapomnienie. Zmiana codziennych nawyków nie jest łatwa, szczególnie kiedy budzimy się zmęczeni sylwestrowym szaleństwem. W takim razie czy w ogóle jest sens je robić? A jeśli tak, to w jaki sposób się za nie zabrać, żeby w tym roku miały szansę powodzenia? O rady poprosiłam trójmiejskich ekspertów.



Przechodzę na dietę



"Przechodzę na dietę", "schudnę", "zacznę się lepiej odżywiać" to jedno z najpopularniejszych noworocznych postanowień. Viola Urban, która w naszym portalu odpowiada za cykl "Okiem Dietetyka", uważa, że wcale nie musi być skazane na niepowodzenie.

Czy dotrzymałeś swoich ubiegłorocznych postanowień?

- Trzeba tylko podejść do tematu inaczej niż za każdym razem, kiedy nic z tego nie wychodziło. Przede wszystkim blokuje nas świadomość, że większość noworocznych postanowień nigdy nie zostaje zrealizowana. Powinniśmy zatem przestać się z tym stwierdzeniem utożsamiać. Pozwolenie sobie na możliwość porażki argumentowanej faktem, że większości się nie udaje, do niczego dobrego nie prowadzi. Sugeruję zatem nie zaczynać postanowienia o odchudzaniu od pierwszego stycznia, tylko od razu. Pierwszy dzień nowego roku to dosyć niefortunny czas na wdrażanie pozytywnych nawyków żywieniowych. Tego dnia często jesteśmy po mocno zakrapianej alkoholem imprezie, a w lodówce zazwyczaj mamy jeszcze jedzenie ze świąt. Niedotrzymanie postanowienia już pierwszego dnia powoduje duże wyrzuty sumienia i odstąpienie od postanowienia - mówi Viola Urban.
Jak w takim razie zabrać się za realizacje postanowienia?

- Bardzo ważne jest też to, aby postanowienie było konkretnie skonstruowane i zapisane! Jedno ze znanych mi badań mówi, że zapisanie celu na kartce podnosi prawdopodobieństwo jego realizacji o ponad 40 proc. Warto zatem poświecić w swoim notesie lub kalendarzu jedną stronę, która będzie nam o nich przypominać. Kolejnym istotnym czynnikiem jest doprecyzowanie. Nie piszmy zatem "schudnę w 2018" czy "będę się zdrowo odżywiać", ale operujmy konkretami np. "w 2018 ograniczę jedzenie słodyczy do 2 porcji tygodniowo", "w 2018 wzmocnię nawyk picia wody - będę pić codziennie 1,5l wody mineralnej" albo "w 2018 roku schudnę 4 kilogramy - zrobię to ograniczając jedzenie niezdrowych rzeczy i ćwicząc co najmniej 2 razy w tygodniu". No i przede wszystkim cel musi być twój, a nie osób z twojego otoczenia. Jeśli dobrze czujesz się w swoim ciele, na próżno pisać postanowienie zmian. Cel musi płynąc z potrzeby zmiany, a nie konieczności wymyślenia nowych postanowień z okazji zmiany daty.

Zacznę ćwiczyć



- Powiedzenie "od nowego roku zacznę regularnie ćwiczyć", myślę że padło z niejednych ust. Aczkolwiek z doświadczenia wiem, że od słowa do czynu jest jeszcze duży krok. W mojej pracy zauważyłem, że z początkiem roku faktycznie ludzie jakby bardziej się ożywiają. Styczeń to najczęściej okres "gorącego telefonu" i spotkań. Praktycznie do połowy lutego odbywam najwięcej rozmów czy konsultacji. Jednak tylko nieliczni faktycznie decydują się na regularne treningi, z czego tylko 25 proc. zostaje na dłużej. Dla mnie marzec to okres, w którym najwięcej osób faktycznie decyduje się na regularne ćwiczenia. Wydaje mi się, że jest to powiązane z tym, iż za oknem widać zbliżające się lato - mówi Grzegorz Niecko, trener personalny z Trener Bardzo Osobisty.
Jak zabrać się za to postanowienie?

- Tak naprawdę każdy moment jest dobry, aby zacząć ćwiczyć. Jednak nie ma co się oszukiwać, trenować trzeba cały rok, a nie tylko kila miesięcy w roku. Uważam, że każdy powinien dbać o swoje ciało regularnie i nie powinno się do tego specjalnie motywować. Czy przy braniu prysznica lub myciu zębów ktoś musi nad nami stać i o tym przypominać? Chodzi tu przede wszystkim o nasze zdrowie, wygląd jest efektem ubocznym. Wystarczy spojrzeć na wyniki badań pokazujące szereg pozytywnych aspektów związanych z systematycznym wysiłkiem.

Jeżeli jednak już się decydujemy na wyzwanie "nowy rok - nowy ja", to przede wszystkim radzę, aby poszukać towarzystwa - wzajemnie się motywować oraz mieć z kim uczęszczać na treningi. Niestety, sam zakup karnetu na siłownię często nie wystarczy, aby się zmotywować. Dużo trudniej jest odmówić drugiej osobie niż samemu sobie. Polecam też kontakt z specjalistą. Oprócz towarzystwa i motywacji, zadba przede wszystkim o prawidłowe wykonywanie ćwiczeń czy indywidualne podejście w programowaniu treningu.

52 książki rocznie to spore wyzwanie, dlatego na początek warto spróbować czytać chociaż jedną miesięcznie, żeby złapać bakcyla. 52 książki rocznie to spore wyzwanie, dlatego na początek warto spróbować czytać chociaż jedną miesięcznie, żeby złapać bakcyla.

Będę czytać więcej książek



- Postanowienia noworoczne mają to do siebie, że motywują nas na chwilę. Nawet jeśli tak jest, to oczywiście nie ma w tym nic złego. Być może właśnie zainspiruje nas to do częstszego czytania i odwiedzania bibliotek. Akcję, którą bardzo wspieramy i której dopingujemy już od kilku lat, jest np. 52 Book Challenge PL. Marcin Gnat, organizator tego wydarzenia, co roku motywuje każdego, kto bierze udział w wydarzeniu facebookowym do przeczytania jednej książki w tygodniu. Dzięki temu, że należy się do większej społeczności (w 2017 roku wydarzeniem było zainteresowanych ponad 6 tysięcy internautów), to łatwiej też o dyscyplinę i wzajemne motywowanie się. Poza tym w grupie można wymieniać się poglądami na temat przeczytanych książek, czytać recenzje, wymieniać się książkami i wzajemnie się inspirować.

Uważam, że tego typu przedsięwzięcia, nawet jeśli nie doprowadzą do realizacji ambitnego planu przeczytania 52. książek w rok, to jednak pokazują, że postanowienia noworoczne mogą być przyjemne, rozwijające i motywujące np. do częstszego czytania książek. A ten cel, sam w sobie, jest ważny nie tylko na przełomie roku. W każdej chwili przecież można dołączyć do tego typu wydarzeń i nawet w końcówce roku odkryć inspirującą książkę, która okaże się przełomowa w naszym postrzeganiu świata - mówi Przemysław Czaja, Kierownik Działu Promocji Literatury oraz Działu Marketingu i Public Relations z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Będę lepiej zorganizowany



- "Bycie lepiej zorganizowanym" wydaje się doskonałym pomysłem, niestety bardzo często należy do kategorii wiecznych postanowień, stawianych sobie rok po roku, ale bez widocznych postępów. Źródłem trudności jest zwykle nadmierna ogólność, która powoduje, że właściwie nie bardzo wiadomo od czego zacząć to całe organizowanie się. Dlatego na początek odpowiedzmy sobie na pytanie: po czym poznam, że jestem lepiej zorganizowana/y? Co będzie dla mnie najbardziej zauważalnym tego przejawem? Być może poprawa uwidoczni się w braku spóźnień lub ograniczeniem czasu na "ciągłe szukanie dokumentów, których nie ma tam, gdzie być powinny", albo pamiętaniem o ważnych spotkaniach i terminach? Jeśli wymieniliśmy kilka rzeczy, a tak zwykle jest, wybierzmy z listy tę, która jest możliwa do wdrożenia i jednocześnie zrobi największą różnicę - radzi Mirosław Brejwo, psycholog efektywności
Jakie ma rady dla osób, które powzięły sobie to postanowienie?

- Nie próbujmy ulepszać wszystkiego na raz, bo szybko się zniechęcimy. Skoncentrujmy się na tym, co w danym momencie jest dla nas najważniejsze, a gdy osiągniemy zadowalający poziom, zaplanujemy kolejną zmianę. Dalej powinniśmy ustalić, jak osiągniemy zakładany efekt. Zwykle jest to połączenie jednorazowych zadań i właściwego nawyku. Na przykład: jeśli nie chcemy już gubić dokumentów, warto zaplanować czas na uporządkowanie tych, które mamy, ale również wprowadzić nawyk każdorazowego odkładania dokumentów na miejsce. Jeśli chcemy panować nad swoim czasem, warto ustalić, gdzie chcemy zapisywać rzeczy do zrobienia np. kalendarz, telefon i spisać wszystko, co jest do zrobienia, a następnie wprowadzić nawyk codziennego przeglądania i aktualizowania tej listy. Zwróćmy też uwagę na przeszkody, które mogą się pojawić i przygotujmy sposób działania w takiej sytuacji, choćby gdy będziemy bardzo zmęczeni i trudno nam będzie wykrzesać z siebie energię do odłożenia dokumentów na półkę. Bycie zorganizowanym może brzmieć groźnie, dlatego warto pamiętać, że często zauważalną różnicę dają małe, ale właściwe zmiany - mówi Mirosław Brejwo.
W byciu lepiej zorganizowanym pomogą notatniki, plannery i kalendarze. Mamy ich naprawdę duży wybór. W byciu lepiej zorganizowanym pomogą notatniki, plannery i kalendarze. Mamy ich naprawdę duży wybór.

Zaoszczędzę pieniądze



- Każda okazja, żeby zmieniać swoje życie na lepsze jest dobra - mówi Wiesław Baryła, psycholog społeczny z SWPS w Sopocie. - Postanowienie o oszczędzaniu jest dobre, ale w dwójnasób trudne. Po pierwsze, jak pokazują liczne badania, dotrzymywanie postanowień noworocznych nie jest łatwe, po drugie szczególnie trudno jest oszczędzać, gdy nie robi się tego w sposób systematyczny i zorganizowany. Bieżąca konsumpcja jest w stanie zniweczyć nawet najlepsze chęci, dlatego warto skorzystać z produktów bankowych proponowanych przez dobre banki. Warto dodać, że inwestowanie w produkty obiecujące możliwość dużego zysku, ale obarczone ryzykiem dużych strat, trudno jest nazwać oszczędzaniem. Warto też zapowiedzieć swoim bliskim, że w tym roku oszczędza się na jakiś cel. Scedowanie części kontroli na innych działa na dwa sposoby: po pierwsze odczujemy wstyd, kiedy nam się nie uda, po drugie mogą pomóc nam wytrwać w chwili słabości.
Postanowienia noworoczne nie są łatwą sprawą, co nie oznacza, że trzeba z nich rezygnować. Warto posłuchać rad ekspertów i pomyśleć nie tylko o tym, co chce się osiągnąć, ale też w jaki sposób.

A jakie wy macie patenty na noworoczne postanowienia?

Miejsca

Opinie (62) 4 zablokowane

  • Tylko idioci ze słaba wola robią postanowienia.

    To tylko pretekst by nic ostatecznie nie zmieniać.

    • 1 1

  • Roksana

    Najpopularniejsze to chyba, że zacznę chodzić na siłownie i przejdę na dietę. Ja też mam takie postanowienia. Już w sumie karnet wkupiłam na siłownię, a od wtorku będę dostawała pudełkową dietę lightdiet. No zobaczymy ile wytrzymam :)

    • 0 0

  • zdrowy tryb życia

    Ja obiecuję sobie, że będę się zdrowiej odżywiać i w ogóle prowadzić zdrowszy tryb życia, pierwszy krok już zrobiłam, kupiłam sobie w zdrowie-dom jonizator do wody i przerzucam się na wodę alkaliczną

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Juwenalia Gdańskie 2024 (40 opinii)

(40 opinii)
75 - 290 zł
Kup bilet

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Adam Nergal Darski był jurorem w: