• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aptekarska precyzja. Riverside zamknął rozdział swojego 20-lecia

Patryk Gochniewski
23 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Riverside ma się bardzo dobrze. W Gdynia Arenie zespół wystąpił w ramach trasy podsumowującej 20 lat istnienia, chociaż - jak żartował sam wokalista - w tym roku to już 21. rocznica. Zapowiedział jednak, że na tym koniec i formacja będzie pisać kolejny rozdział swojej działalności. Po tym koncercie nie może dziwić, że Riverside to obecnie jeden z najważniejszych polskich muzycznych towarów eksportowych.Najbliższe koncerty rockowe w TrójmieścieCzy lubisz muzykę Riverside?

Nie ryzykowałbym ze stwierdzeniem, że Riverside to najważniejszy rodzimy zespół grający szeroko pojętego rocka progresywnego, ale na pewno - na ten moment - najbardziej rozpoznawalny. Tak u nas, jak i poza granicami. Warszawski skład regularnie koncertuje w całej Europie, ale trudno się temu dziwić - wielowymiarowe niemalże suity dopracowane są do perfekcji, a na żywo zyskują dodatkowego wigoru.

Pomyśleć, że mogło ich już nie być. W 2016 r. kariera zespołu nabrała właściwego tempa, ale wszystko zmąciła tragedia. Śmierć Piotra Grudzińskiego, gitarzysty. Zmarł nagle, co było jeszcze większym ciosem. Wówczas Riverside odwołał trasę i zawiesił działalność. Te decyzje były w pełni zrozumiałe, ale fani nie chcieli, aby ta historia skończyła się w taki sposób. Jak się okazało - muzycy również byli tego zdania.

Do współpracy zaproszono gitarzystę Macieja Mellera, który dziś jest już pełnoprawnym członkiem zespołu. Powstała płyta żałobna, która pozwoliła uporać się z tym wszystkim, co się wydarzyło, i Riverside mógł dalej ruszyć naprzód. Ruszyć, aby czarować swym brzmieniem.

Teraz, po tych dwóch dekadach, formacja będzie pisać kolejny rozdział. Na razie jednak kończy świętować urodziny. Jak to zwykle bywa na takich koncertach, zagrany materiał był bardzo przekrojowy. Nie zabrakło "Story of my Dream", "Towards the Blue Horizon" (zadedykowane Grudzińskiemu), "Escalator Shrine" czy "Egoist Hedonist". Te wszystkie utwory już na płytach są długie, ale na koncertach niektóre z nich wydłużane są jeszcze bardziej.

Imprezowe Trójmiasto w XXI wiekuZespół po prostu bawi się brzmieniem, formą i aranżacjami. Widać, że muzykom sprawia to wciąż wiele radości. Zaskakujące jest to, że na scenie niby nic się nie dzieje, a jednak nie sposób oderwać od niej wzroku. Publiczność pozostaje cały czas skupiona na Riverside. Jasne, wiele robi tu przesympatyczna postać wokalisty, Mariusza Dudy, który potrafi nawiązać bardzo miły, ciepły i luźny kontakt z widownią.

Ale to nie wszystko. Najważniejsza jest muzyka - absolutnie perfekcyjna, dopracowana co do nuty. Tu nie ma przypadku. Nawet jeśli coś jest improwizacją, to bezbłędną. Koncert warszawskiej formacji jawi się niczym spektakl - to opowieść złożona z około dziesięciu aktów, z których każdy opowiada inną historię. No i ta gra świateł - bajeczna. Może się wydawać, że ona jest obok, nie współgra z rytmem, jednak dodaje mnóstwo artyzmu oraz atmosfery do i tak przecież emocjonalnie naładowanego repertuaru muzycznego. Riverside praktycznie od początku cechuje aptekarska precyzja.

Alkohol odchodzi do lamusa?Jedyne, co mi nie grało, to miejsce. Gdynia Arena nie wypełniła się po brzegi. Ale może to i dobrze - przyszli ci, którzy chcieli i powinni tam być. Ci, którzy Riverside albo kochają bezgranicznie, albo po prostu cenią ich za kunszt i umiejętność zgrabnego poruszania się po meandrach rocka progresywnego. Niemniej - lepiej było wybrać mniejszą przestrzeń. Może Stary Maneż jak w 2017 r.? A może surowe Grizzly Drizzly? Na pewno odczucia z koncertu byłyby jeszcze lepsze.

Wydarzenia

Riverside 20 (3 opinie)

(3 opinie)
120 - 139 zł
ciężkie brzmienia

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ed Sheeran 2024 Gdańsk (6 opinii)

(6 opinii)
344 - 444 zł
pop

Koszykówka: TREFL Sopot - King Szczecin

39 - 59 zł
mecz

Strefa Trojmiasto.pl na Cudawiankach

w plenerze, gry

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku rozpoczęło swoją działalność Jumpcity w Gdyni?