• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziewczyny do wizualek!

Jakub Knera
30 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wizualizacje to dla dziewczyn bułka z masłem

Występ audiowizualny Agaty Królak (VJ Hertzshmertz) i Stendka. M.in. takich wizualizacji będzie można nauczyć się podczas warsztatów.


Tworzenie wizualizacji, które ostatnio coraz częściej uzupełniają występy muzyków, wcale nie jest takie trudne. O tym, jak je zrobić i zaprezentować publiczności będzie można dowiedzieć się na warsztatach "Video!" organizowanych przez Fundację Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi". O sztuce wizualizacji rozmawiamy z Agatą Królak (VJ Hertzshmertz), która poprowadzi warsztaty razem z Michałem Magdzińskim (VJ Tusto).



Agata Królak aka VJ Hertschmertz: - Dla mnie tworzenie wizualizacji to przede wszystkim miksowanie obrazów na żywo. Agata Królak aka VJ Hertschmertz: - Dla mnie tworzenie wizualizacji to przede wszystkim miksowanie obrazów na żywo.
Jakub Knera: Czy robienie wizualizacji jest trudne?

Agata Królak*: Nie, nie jest. Ważne jest, żeby w minimalnym chociaż stopniu znać się na muzyce, na rytmie, linii melodycznej. Niekoniecznie trzeba znać wielu wykonawców, ale chociażby orientować się, czym jest linia melodyczna czy rytmiczna - to pomaga przy przygotowywaniu obrazów i dopasowaniu ich do dźwięków.

Do jakiej muzyki wizualizacje robi się najłatwiej?

Na pewno łatwiej robi się wizualizacje do szybkiej muzyki, o żywym, wyróżniającym się rytmie, niż do tej spokojnej. O wiele łatwiej jest tworzyć obrazy np. do muzyki house, która jest stosunkowo prosta w konstrukcji, niż np. do materiałów, które tworzymy razem ze gdańskim artystą, Stendkiem. Kiedy z nim gram, muszę być ciągle skoncentrowana na tym, jak muzyka się rozwija i zmienia. Jeśli rytm jest jednolity, łatwiej robić wizualizacje. W przypadku zmian tempa, na bieżąco trzeba dopasowywać obraz do muzyki.

Wielu osobom wydaje się, że te puszczane w trakcie koncertu filmy to gotowy i odtwarzany z komputera materiał. Wiele prac tworzy się na żywo?

Dla mnie tworzenie wizualizacji to przede wszystkim miksowanie obrazów na żywo. Ale tak naprawdę nawet, jeśli podczas koncertu odtwarza się np. stary film, to już mamy do czynienia z wizualizacją. Najciekawiej jest prezentować swój materiał, nie myśląc wcześniej, z jaką muzyką zostanie zaprezentowany. Dla VJ'a to trochę ryzyko, ale efekt może być niesamowity. To istotne przede wszystkim w wizualizacjach opartych na found-fotage, czyli wykorzystujących fragmenty klipów czy reklam. Z drugiej strony, wizualizacje można samplować jak muzykę. Ja często staram się dzielić moje loopy na różne części, ilustrujące konkretne instrumenty. Wtedy te obrazy dodają muzyce dodatkowych efektów w konkretnych momentach i potęgują jej nastrój.

Jak zacząć przygodę z wizualizacjami?

Sposobów na wizualizacje jest wiele i to jest w nich najciekawsze. Najprostsza metoda to nagrać jakiś materiał wideo albo wykorzystać stworzone wcześniej materiały. Potem można go edytować, zmontować i załadować do konkretnego programu do tworzenia wizualizacji, aby tam przeplatać go z innymi filmami czy elementami wizualizacji. Najpopularniejszym oprogramowaniem jest Resolume i jego nowa wersja Resolume Avenue, ale są też inne programy, jak Arkaos czy Modul8 lub dostępny za darmo Flxer.

Jak będą wyglądały warsztaty vj-skie, które poprowadzisz razem z Michałem Magdzińskim?

Przede wszystkim będą to warsztaty tylko dla dziewczyn. Tak wymyśliła Fundacja "Się zrobi", która je organizuje, ale moim zdaniem to świetny pomysł, bo zarówno branża muzyczna jak i vj-ska są zdominowane przez mężczyzn. A przecież coraz więcej świetnych wizualizacji przygotowują dziewczyny.

Będziecie od podstaw pokazywać, jak stworzyć wizualizacje, a potem uczestniczki przygotują swoje obrazy?

Warsztaty są podzielone na kilka części. Najpierw będziemy pokazywać materiały znanych postaci sceny vj-skiej i masę wideoklipów. Nauczymy, jak można wykorzystać materiał filmowy i jak można robić animacje - od poklatkowej po camerę obscurę. Potem zapoznamy uczestniczki warsztatów z obsługą programów do montowania filmów i pokażemy, jak gotowe sekwencje łączyć w programach do tworzenia wizualizacji. Na końcu dziewczyny przygotują swój materiał, który pokażą podczas koncertów takich zespołów, jak eM, Kiev Office, Radio Bagdad czy Stendek.

Warsztaty "Video!" będą się odbywać w soboty 1, 8, 22 października oraz 5, 19, 26 listopada 2011 w Domu Kultury LWSM Morena w Gdańsku, ul. Nałkowskiej 3. Zapisywać mogą się dziewczęta w wieku 15-19 lat mailowo (fundacja@siezrobi.org) lub telefoniczne (723 822 245, 723 822 248). Warsztaty są bezpłatne. Zobacz więcej informacji.


*Agata Królak jest artystką wizualną z Gdańska, w czerwcu uzyskała dyplom na tutejszej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Przygotowuje książki, koszulki (prowadzi sklep t-shirt.kiosk.pl) oraz tworzy wizualizacje pod pseudonimem VJ Hertzshmertz, które często można zobaczyć m.in. w klubie Buffet. Strona internetowa artystki. Agatę Królak razem ze Stendekiem będzie można zobaczyć 9 września na koncercie w Teatrze w Oknie.

Miejsca

Opinie (43) 7 zablokowanych

  • ojej (2)

    co sie stało tej pani na buzi?

    • 2 1

    • Strzeliła sobie wizualkę.

      • 2 0

    • alternatywny i oryginalny makijaż nadający tej pani wyglądu osoby kreatywnej i subtelnie dowcipnej

      • 0 1

  • fajnie

    a czy jak kończę 15 lat w lutym, to mogę się załapać??

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Juwenalia Gdańskie 2024 (40 opinii)

(40 opinii)
75 - 290 zł
Kup bilet

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Baltic Games to festiwal: