• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kalendarze, notatniki, planery. Ręczne zapiski wciąż popularne

Magda Mielke
4 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (36)
Prowadzenie terminarza, pisanie dziennika, sporządzanie notatek dotyczących swojego życia może okazać się niezwykle twórczym, a nawet terapeutycznym zajęciem. Prowadzenie terminarza, pisanie dziennika, sporządzanie notatek dotyczących swojego życia może okazać się niezwykle twórczym, a nawet terapeutycznym zajęciem.

Pozwalają zorganizować pracę, są powiernikami najskrytszych myśli, a często także cieszą oko. W dobie cyfrowych rozwiązań tradycyjne notatniki, planery, kalendarze czy pamiętniki wciąż są bardzo popularne i przez wielu uważane za najlepsze narzędzie organizacji. Dlaczego, w jaki sposób i z jaką regularnością korzystamy z papierowych notatników i kalendarzy?



Koncerty, spektakle, spotkania, warsztaty - Kalendarz wydarzeń


Czy prowadzisz notatnik/kalendarz?

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej z okazji 100. urodzin poetki. To idealny pretekst, aby w nadchodzącym czasie więcej obcować ze słowem pisanym, i doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o zaletach sporządzania ręcznych notatek. Prowadzenie terminarza, pisanie dziennika, sporządzanie notatek dotyczących swojego życia może okazać się niezwykle twórczym, a nawet terapeutycznym zajęciem.

Tradycyjne kalendarze - "pamięć podręczna" i pomoc w pracy



Początek roku sprzyja planowaniu. Nie tylko czynimy postanowienia noworoczne, ale też staramy się zmienić marzenia w realne do osiągnięcia cele czy snujemy plany wyjazdowe. W formie zapisków przemyślenia te zostają z nami na dłużej. Papierowy kalendarz daje wiele możliwości - pozwala zapanować nad swoim czasem, zebrać w jednym miejscu wszystkie zapiski na temat codziennych obowiązków, urodzin bliskich osób, wizyt u lekarza czy deadline'ów ważnych projektów. Przygotowanie rozpiski na najbliższe dni, tygodnie czy miesiące sprzyja wprowadzaniu harmonii do codzienności i sprawia, że stajemy się bardziej zorganizowani.

Dla wielu osób papierowy kalendarz jest wciąż niezbędnym narzędziem do pracy. Dla wielu osób papierowy kalendarz jest wciąż niezbędnym narzędziem do pracy.
- Używam kalendarza do pracy - jako notatnika i przypominacza: co, gdzie, kiedy, o której. Raczej nie spisuję tam złotych myśli. Kiedyś - za czasów licealno-studyjnych, miałam z siostrą zwyczaj palenia starych kalendarzy na koniec roku, żeby to, co stare, odeszło z dymem - mówi Aleksandra.
- Używam notatnika, odkąd byłam nastolatką. Inwestuję w droższe kalendarze, żeby były ładne i solidne. Zapisuję tam ważne terminy i plany, a także codzienne listy "to do". Zapisywanie, a potem odhaczanie punktów daje mi komfort, że jest namacalny dowód, że coś w danym tygodniu/miesiącu zrobiłam i posunęłam się do przodu - mówi Paulina. - Wspomnienia zapisuję zdawkowo, bez opisywania, np. "Wakacje Kreta", "Wesele Kasi" (od tego moim zdaniem jest pamiętnik, jeżeli ktoś lubi prowadzić). Mam tylko dylemat, czy potem te kalendarze wyrzucać, czy zostawiać...
- Notowanie wszystkich rzeczy, które muszę zrobić, daje mi możliwość skupienia się na tym, co w danym momencie jest najważniejsze. I skutecznie ratuje mnie przed wieczornym poczuciem zmarnowanego dnia, albo zarywaniem nocy na nadrobienie zaległości. Nie ma całej tej gonitwy myśli i paniki, że z czymś się nie wyrobię, albo że zapomnę o jakimś ważnym zadaniu. Dzięki notowaniu działam szybciej i bardziej efektywnie - mówi Natalia.
7 postanowień noworocznych, których (prawdopodobnie) nie dotrzymasz 7 postanowień noworocznych, których (prawdopodobnie) nie dotrzymasz
Choć obecnie mamy do wyboru dziesiątki aplikacji i innych elektronicznych narzędzi umożliwiających planowanie zajęć, kontrolowanie czasu czy zapisywanie ważnych dat, sporo z nas wciąż wybiera tradycyjne, sprawdzone rozwiązania.

- Nie wyobrażam sobie życia bez papierowego kalendarza. Nigdy nie przerzuciłabym się na elektroniczny, jednak co papier to papier. W pracy bez papierowego kalendarza byłabym jak bez ręki - zapisuję, co mam do ogarnięcia służbowo danego dnia, wpisuję też rzeczy "do przodu", żeby o nich nie zapomnieć. W domu również mam papierowy kalendarz, ale taki na ścianę - i tam zapisuję plany prywatne, typu kino, impreza urodzinowa kumpeli, wyjazd - mówi Ewelina.
Co czeka nas w 2023 roku? Przepowiednie i wróżby dla mieszkańców Trójmiasta Co czeka nas w 2023 roku? Przepowiednie i wróżby dla mieszkańców Trójmiasta
Niektórzy dają się oczarować nowoczesnym rozwiązaniom lub łączą je ze standardowymi.

- Od zawsze mam wewnętrzny opór przed używaniem terminarzy. Firmowe egzemplarze trzymam nietknięte w korpo-biurku. Jedyna tego rodzaju publikacja, którą wspominam z nostalgią, to "Kalendarz szalonego małolata", w którym zaczytywałem się w latach 90. - mówi Michał. - Jestem osobnikiem, który prędzej zapisze coś w elektronicznym notatniku, kalendarzu ściennym, zawiesi na lodówce/monitorze karteczkę bądź zapiski te upycha do portfela.
- Z kalendarza papierowego przerzuciłam się na elektroniczny po to, aby móc dzielić go z mężem. Odkąd mamy dziecko, taka organizacja czasu okazała się niezbędna, bo nie możemy wychodzić z domu w tym samym czasie - mówi Ola.

Notatniki i dzienniki wieloletnie - zapis chwil



Prowadzenie codziennych zapisków nie musi wiązać się tylko z pilnowaniem terminów czy planowaniem rzeczy do zrobienia. Podobne w formie co kalendarze są dzienniki czy notatniki, ale zapisywane w nich informacje jednak sporo się różnią od tych w terminarzu. Tego typu notatniki służą notowaniu wspomnień i najważniejszych dla piszącego informacji. Prowadzone na bieżąco stanowią świetną pamiątkę i pomoc w wprowadzaniu porządku do codziennego życia, choć nie tak sztywno, jak w przypadku kalendarza.

- Lubię zapisywać najważniejsze zdarzenia i przemyślenia z danego dnia. Często wracam do starych kalendarzy i wspominam to, co robiłam rok czy dwa lata temu. Problem jest tylko z regularnością. Żyjemy w takim biegu, że często dopiero pod koniec tygodnia otwieram notes i uzupełniam puste kartki z całego tygodnia - dzieli się pani Katarzyna.
Dlaczego warto pisać pamiętnik? Dlaczego warto pisać pamiętnik?
Sporą popularnością cieszą się też dzienniki wieloletnie. To narzędzie służące rozwojowi, którego założeniem jest zapisywanie krótkiego przemyślenia o każdym dniu lub odpowiadanie każdego dnia na jedno pytanie. Do tych samych pytań wraca się po roku, dwóch, trzech i czterech latach, co pozwala obserwować, jak na przestrzeni lat zmieniają się nasze przemyślenia, priorytety czy zainteresowania albo wręcz przeciwnie - można dostrzec, co jest pewną stałą w naszym życiu i nie zmienia się mimo upływu czasu.

- Od lat prowadzę dzienniki - najpierw prowadziłam tzw. dziennik pięcioletni, w którym zapisywałam krótkie notatki o każdym dniu, ale zauważyłam że jest trochę nudny, bo jednak nie zawsze dzieje się coś ekscytującego. Zmieniłam go na dziennik z pytaniami i codziennie zapisuję odpowiedź na inne pytanie. Za pięć lat będę mogła sprawdzić, jak zmieniło się moje myślenie - dodaje Ola.

Oprawa ma znaczenie



Ładna okładka i dobry papier to podstawa przy wyborze notatnika. W przypadku kalendarza równie ważny jest układ dni. Na rynku wybór jest spory, od dziennych, przez tygodniowe z wieloma różnymi wariantami, aż po miesięczne. Nie ma uniwersalnego układu, który będzie odpowiadał każdemu, dlatego warto zastanowić się, czego potrzebujemy.

Sklepy papiernicze


Dostępne na rynku notatniki są nie tylko funkcjonalne, ale i pięknie wydane. Fani klasyki znajdą wiele eleganckich egzemplarzy, coraz szerszy jest też wybór kalendarzy tematycznych, np. podróżniczych, astronomicznych, botanicznych, dla aktywnych czy dla fanów konkretnych seriali. Poza ciekawą szatą graficzną wzbogacone są one rysunkami, zdjęciami, cytatami czy innymi krótkimi tekstami. Niektóre z nich nawet bardziej przypominają książki niż kalendarze. Zawierają pytania czy zadania, które każą zastanowić się nad różnymi aspektami życia.

- Wiele kalendarzy czy notatników jest tak pięknie wydanych, że nie chce się z nimi rozstawać. Moje serce szczególnie skradają te ręcznie wykonane, dopieszczone w każdym calu - mówi Agnieszka.
Zbiór kalendarzy pani Iwony. Zbiór kalendarzy pani Iwony.
Jak już znajdzie się idealne dla siebie wydanie, ciężko się z nim rozstać. Tak jak pani Iwona, która od lat jest wierna kalendarzom Trojmiasto.pl.

- Od 11 lat, odkąd zaczęłam pracę w agencji reklamowej, korzystam z kalendarzy książkowych z Trojmiasto.pl. To był pierwszy kalendarz podarowany nam przez portal i potem korzystanie z nich stało się kwestią przyzwyczajenia. Używam ich do zapisywania informacji, które trzeba pamiętać, oraz - jako że zajmuję się finansami - zapisuję składki zus, podatki i vat w określonych dniach ich płatności. Mam cały zbiór kalendarzy od 2011 r. zapisany od pierwszego do ostatniego dnia roku. W postaci elektronicznej też mam zapiski - co prawda mam 66 lat, ale trudno o mnie powiedzieć, że jestem "starej daty", ogarniam większość aplikacji i kont internetowych. Wychodzę jednak z założenia, że co zapisane to zapisane i żadna awaria tego nie wykreśli - mówi pani Iwona.

Regularność



Podobnie jak w przypadku postanowień noworocznych, tak z czasem zapominamy o kalendarzu. Skrupulatnie prowadzone przez pierwsze dni roku zapiski z czasem zaczynają lądować na pojedynczych kartkach, a sam notatnik trafia na dno szuflady.

- Korzystam z kalendarzy, mam ich mnóstwo i kuszą mnie różne ciekawe wydawnicze propozycje, ale mój zapał do prowadzenia kalendarza papierowego kończy się bardzo szybko. Prowadzę również coś w rodzaju pamiętnika, niestety z regularnością jest podobnie, ale na szczęście mogę do niego wracać kiedy mi się podoba, nie muszę codziennie. W pamiętniku zapisuję ważne wspomnienia, jest też dla mnie rodzajem "zamykania" różnych spraw w życiu - kiedy trzeba jakiś etap pożegnać, spisuję go dokładnie w pamiętniku i stawiając ostatnią kropkę, ruszam dalej - mówi Ania.
- Gdy idzie nowy rok, uwielbiam wybierać kalendarz, ale w połowie roku już o nim zapominam i leży gdzieś taki już pusty, ale początek zawsze jest obiecujący - dodaje Karolina.
- Nic tak nie wzmaga systematyczności, jak prowadzenie kalendarza, więc mam i staram się zapisywać tam najważniejsze wydarzenia kolejnych dni każdego kolejnego roku. Z utrzymywaniem akurat tego postanowienia jest trudno, bowiem wymaga skrupulatności i zwykle w lutym przerywam uzupełnianie, zostawiając kartki na specjalne okazje. W tym roku też zacząłem i może tym razem będzie inaczej - mówi Patryk.
Postanowienia noworoczne są przereklamowane. Zmiana to proces Postanowienia noworoczne są przereklamowane. Zmiana to proces
Są jednak tacy, którzy wytrwale i regularnie zapisują wszystkie strony notatnika. Jak to robią?

- Co pomaga mi wytrwać w pisaniu? Nawyk. Trzymam długopis i dziennik koło łóżka i zawsze piszę w nim tuż przed pójściem spać - dodaje Ola.
- Prowadzę notatnik od kilkunastu lat, ale zapełnione mam w nim zaledwie kilkadziesiąt stron. Potrafię zapisywać coś kilka dni z rzędu, a potem mieć miesiące, a nawet lata przerwy. Po prostu zapisuję wspomnienia z najważniejszych momentów życia - czy to trudny czas w pracy, rozstanie, czy nowa miłość. Co jakiś czas wracam do tych zapisków i doceniam, w jakim momencie życia teraz jestem - mówi Tomek.

Opinie (36) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

  • Taki Kalendarz jak na zdjęciu to chciałbym miec (2)

    • 7 7

    • Nie,tylko nie taki mały i nie z trojmiasto. (1)

      Wiadomości słabe. Artykuły ciekawe. Raporty masakryczne. Opinie wszelakie na poziomie psychicznych jednostek chorobowych. Ogłoszenia z zawyżonymi cenami (auta,nieruchomości i inne produkty,usługi niekompetentne,towarzyskie nieistniejące) Za dużo niechcianych reklam i sponsoringu. 1 tekst na 250 przeczytanych coś wnosi a to jak dla mnie pozostawia niechęć do obcowania z trójmiasto.

      • 2 3

      • Właśnie tylko okładka mnie przekonala

        Piękne motywy z Trójmiasto. Pl

        • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Ja używam (8)

    Dane z komórki lub komputera można wyczyścić, choćby przypadkowo. Odręczny zapis zostaje. Kilka razy już mnie to uratowało lub przypomniało o czymś

    • 74 5

    • Tak, a papier można zgubić, może się spalić, itd. (4)

      Nie ma sensu to co mówisz.

      • 10 29

      • Opinia wyróżniona

        (2)

        z innej strony, zapis odreczny sprawia, ze w mozgu wytwarzany jest lepszy slad pamieciowy.

        • 73 0

        • Inny ślad niż piórem po ekranie? (1)

          • 2 14

          • inny bo jest też coś takiego jak pamięć ruchowa, możesz potem podpisywać rzeczy bez patrzenia albo inny przykład, ludziom po amnezji dają kawałek papieru, żeby się podpisał, może nie znac imienia i nazwiska a papier podpisać "z pamięci"

            • 9 0

      • może wykuwa na kamiennych tablicach

        • 10 3

    • (2)

      Odręczny zapis można zniszczyć lub zgubić. Dane w komputerze zostają. Jak się korzysta z chmury albo sensownego backupu. To co masz w chmurze masz zawsze przy sobie a jak sprawdzisz coś w kalendarzu, który zostawiłeś w domu?

      • 3 12

      • A jak wyłączą prąd na dłużej to masz problem

        • 2 0

      • A potem dmuchnie wiaterek i chmurkę rozwieje.

        • 0 0

  • Najbardziej żal mi, że nie ma już kalendarza rezerwiscy i zwykłego zdzieraka dla majsterkowicza. (4)

    • 5 7

    • (3)

      Zdzierane są przecież do kupienia.

      • 8 0

      • Tak, są. (2)

        Familijny, jakieś tam kuchenne, albo ezoteryczne...
        Nic dla prawdziwego mężczyzny, majsterkowicza.

        • 4 0

        • (1)

          Prawdziwy mężczyzna majsterkowicz sam robi swoje kalendarze.

          • 4 1

          • Wiesz, to jest tak jak z gotowaniem.

            Jak samemu się gotuje, to zawsze mniej smakuje.

            • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Piszę, zapisuję kalendarze, notesy, bruliony- mam tak od kiedy nauczyłam się pisać, piszę także listy na papierze do przyjaciół (1)

    Dzieci będą miały co wyrzucać po mojej śmierci :)

    • 34 8

    • fajna jest ta blondyna na zdjęciu

      • 2 5

  • Z miesiąc

    szukałem kalendarza w formacie B-2, ale było tylko badziewie. Więc sobie odpuściłem i kalendarza nie mam.

    • 2 6

  • Gdzie można kupić taki kalendarz trójmiasto.pl ?

    • 7 4

  • Uwielbiam kalendarze papierowe

    Wszystkie codzienne notatki też zapisuję na papierze, w moim przypadku najlepiej się to sprawdza: odrywam oczy od kolejnego ekranu, więcej zapamiętuję. To pewnie kwestia osoby, ale ja bywam chaotyczna i łatwiej mi z zapiskami na kartkach, mogę dorysować strzałki między notatkami gdy trzeba i jakoś idzie mi to łatwiej niż w aplikacjach. Jedyny wyjątek to lista zakupów, tu od niedawna mam apkę i jestem zadowolona.

    • 15 0

  • Duże notatniki z kalendarzem. np. Scania.

    Najlepiej A4 darmowe-reklamowe z firm.

    • 4 0

  • Oczywiście , że kalendarz papierowy jest najlepszy stoi na biurku i w każdej chwili mogę zerknąć na terminy .

    • 13 0

  • Ja używam i wcale się tego nie wstydzę.

    Ostatnio pytałem pracownika o ważnego klienta a ten zaczął nerwowo w telefonie coś grzebać. Poszedłem do biura, otworzyłem kalendarz i już wiedziałem to na czym mi zależało a resztę sprawdziłem w CRM. Rozumiem że nowoczesność itd, bo to ułatwia pracę ale jak jakiemuś młodemu wydaje się, że może całą pracę biurową zmieścić w telefonie, to się grubo myli. Później niczego nie może znaleść a co gorsza, ci młodzi coraz częściej pokazują klientom oferty w telefonie! Słabo się robi, szczególnie że wielu bez telefonu już do toalety trafić nie potrafi! Dodam, ze te praktyki są coraz częściej widywane w salonach samochodowych a to jest mało profesjonalne!

    • 26 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Juwenalia Gdańskie 2024 (53 opinie)

(53 opinie)
75 - 290 zł
Kup bilet

Strefa Trojmiasto.pl na Juwenaliach (2 opinie)

(2 opinie)
w plenerze, gry

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile metrów ma przeszklony tunel z rekinami?