• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Kiedyś to były czasy, nie to co teraz". Sprawdź, czy nie jesteś boomerem

Julia Rzepecka
27 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Sonda: Kto to jest "boomer"?

"Czego słucha ta dzisiejsza młodzież, to można w ogóle nazwać muzyką?", "chodzą poubierani jak przebierańcy", "kiedyś to było, nie to co teraz" - na takie hasła nastolatki mają tylko jedną, acz ciętą ripostę: "ok, boomer". Tym zwrotem młodzi ludzie wytykają wiek i światopogląd rozmówcy, urodzonego zwykle w latach 50. lub 60. ubiegłego stulecia w powojennym pokoleniu "baby boomers". Ale słowo to z czasem nabrało szerszego znaczenia, a zjawisko ewoluowało. Sprawdźcie zatem, kim jest boomer, bloomer, doomer i zoomer.



Rozrywka w Trójmieście



Czy czujesz się "boomerem"?

Różnica międzypokoleniowa zawsze jest źródłem spięć i nieporozumień, jednak chyba nigdy wcześniej nie powiększała się aż tak szybko. Życie, które prowadzą dziś osoby będące w wieku 40, 50 i 60 lat, jest zupełnie inne od tego, które znają nastolatki i dwudziestolatkowie.

Dzieje się tak w największej mierze za sprawą internetu. W wirtualnym świecie młodzi ludzie mogą dziś się poznawać, rozmawiać, umawiać na randki, publikować zdjęcia, teksty, oceniać się, porównywać, komentować, robić zakupy, sprzedawać przedmioty, zarządzać finansami, grać w gry, odkrywać muzykę, filmy czy seriale, a niedawno za sprawą pandemii koronawirusa również uczyć się i brać udział w lekcjach online. Młodzi ludzie wykształcili osobny język i system zachowań w internecie.

Czytaj też: "Łacina XXI wieku", czyli język współczesnej młodzieży

Nic dziwnego, że dla ich rodziców, którzy pierwszy telefon mieli w dłoni, już będąc dorosłymi, świat ten jest trudny do zrozumienia, a często też ciężki do zaakceptowania. Część dorosłych stara się nadążać za młodymi, głównie za sprawą swoich własnych pociech, niektórzy nawet mają swoje profile na TikToku czy Instagramie. Duża część korzysta także z Facebooka czy YouTube'a. Jest jednak również wielki procent osób, które nie chcą poznawać świata młodych ludzi. Nie byłoby pewnie w tym nic złego, gdyby nie fakt, że nie wysilając się, by poczynić choćby próbę zrozumienia nowego pokolenia, nie odmawiają sobie jednocześnie wątpliwej przyjemności ich krytykowania.

Na takie narzekanie nastolatki odpowiadają krótkim stwierdzeniem: "ok, boomer". Ta odpowiedź nie zakłada nawet wejścia w polemikę z dorosłymi. Młodzi wiedzą już, że w miażdżącej liczbie przypadków jałowa dyskusja nie przyniesie rezultatu. Starsi nie słuchają, powtarzając wciąż te same frazesy, które po latach stają się karykaturalnie nieaktualne.

Jedną z największych kości niezgody między dorosłymi a nastolatkami jest ilość czasu spędzanego podczas korzystania z telefonów, które młodym towarzyszą teraz już wszędzie. Na zdjęciu: publiczność podczas koncertu Måneskin na Open'er Park w 2021 roku. Jedną z największych kości niezgody między dorosłymi a nastolatkami jest ilość czasu spędzanego podczas korzystania z telefonów, które młodym towarzyszą teraz już wszędzie. Na zdjęciu: publiczność podczas koncertu Måneskin na Open'er Park w 2021 roku.
Dorośli są także często niekonsekwentni, co podważa ich autorytet. Narzekają, że młodzi nie wyprowadzają się od rodziców, chociaż sami dostali mieszkania za niewielkie pieniądze, wyśmiewają zmiany klimatu, bo "lato było chłodne". Twierdzą też, że wszystko osiągnęli swoją ciężką pracą, nie zauważając okoliczności lub warunków ekonomicznych, które im w tym pomogły. Brak dystansu do siebie, monopol na nieomylność i bagatelizowanie realnych problemów młodych ludzi sprawiają, że nastolatki nie widzą nawet miejsca na dialog.

Boomer, czyli kto?



Skąd wzięło się jednak określenie "boomer"? Słowo najpopularniejsze jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, gdzie mianem "baby boomers" określa się osoby urodzone po II wojnie światowej, między rokiem 1945 a 1965. To pokolenie, najliczniejsze w historii Ameryki, dorastało w czasach powojennego wzrostu gospodarczego. W Polsce do tej grupy można częściowo zaliczyć także osoby, których młodość i kariera przypadły na okres transformacji ustrojowej w latach 90. Polskim odpowiednikiem boomera może być "dziaders".

Co jeszcze charakteryzuje typowego boomera? Nadgorliwe korzystanie z mediów społecznościowych, publikowanie bez ograniczeń szczegółowych zdjęć i filmów ze wszystkich rodzinnych spotkań (które kompromitują młodych w oczach rówieśników), ale przede wszystkim niekończące się kłótnie w komentarzach na tematy światopoglądowe. Nie można zapomnieć o kolorowych, kiczowatych obrazkach i GIF-ach z życzeniami miłego dnia czy "smacznej kawusi". Hasło to doczekało się już własnej strony na Facebooku i stało się memem, przetworzonym tysiące razy, włączając w to także twarze polityków.

  • Młodzi ludzie często wyśmiewają zachowanie starszych osób w internecie. Życzenia "smacznej kawusi" stały się memem i doczekały się własnej strony na Facebooku.
  • Młodzi ludzie często wyśmiewają zachowanie starszych osób w internecie. Życzenia "smacznej kawusi" stały się memem i doczekały się własnej strony na Facebooku.
  • Młodzi ludzie często wyśmiewają zachowanie starszych osób w internecie. Życzenia "smacznej kawusi" stały się memem i doczekały się własnej strony na Facebooku.

Doomer, bloomer i każdy inny ...oomer



Jak się okazuje, termin "boomer" ma kolejne odmiany określające daną grupę społeczną, system wartości czy sposób podejścia do życia. Jedną z nich jest doomer, czyli młody człowiek, którego cechuje skrajny nihilizm. Samo słowo pochodzi od angielskiego "doom", które można tłumaczyć jako "zagłada", "fatum". Doomerowi sen z powiek spędzają problemy późnego kapitalizmu, takie jak na przykład praca na umowach śmieciowych lub problem z jej znalezieniem, świadomość, że na własne, nawet mikroskopijne mieszkanie, nie będzie go stać bez trzydziestoletniego kredytu, a także wizja katastrofy ekologicznej. Takie osoby często izolują się społecznie, jednocześnie porównując się wciąż z nieco lepiej radzącymi sobie rówieśnikami w social mediach. W dorosłym życiu mają trudności z wchodzeniem w relacje czy opanowaniem emocji, a problemy zagłuszają używkami.

Na drugim biegunie znajduje się bloomer. Taka osoba zdaje sobie sprawę z wymienionych wcześniej problemów, ale do życia podchodzi pozytywnie, szukając sobie własnych w nim sensów. Może być to natura, zwierzęta, sztuka. Zdarza się, że to kolejny etap rozwoju, a doomer przekształca się w bloomera, który rezygnuje z używek, przetworzonego jedzenia, chce dbać o bliskich i relacje wokół siebie, wierzy, że da się zmienić świat na lepsze.

Jest także jeszcze zoomer, czyli przedstawiciel pokolenia urodzonego po 2000 roku, nazwanego pokoleniem Z. To osoby, które wychowują się ze smartfonem w dłoni oraz wszechobecnym dostępem do internetu. Są doskonale obeznane z nowymi technologiami, których używają do poznawania świata. Świetnie rozumieją też aplikacje cyfrowe. Zoomerzy uchodzą na osoby świadome zmian, które niesie automatyzacja. Szukają pracy, która umożliwi im rozwój.

Różnice między pokoleniami były, są i będą. Starsi mają swoje racje, a młodzi swoje. Łatwo jest wzajemnie się zaszufladkować, młodych ludzi szybko skrytykować, a pouczenia i wspomnienia starszych wyśmiać i wykpić. A gdybyśmy chociaż raz spróbowali ze sobą porozmawiać, a nawet - zaryzykuję szokującą propozycję - spróbowali postawić się w sytuacji drugiej osoby? Być może okazałoby się, że "boomer" to starsza osoba, która tęskni po prostu za swoją młodością, a młodzi ludzie mają prawo szukać, próbować, a nawet popełniać błędy.

Opinie (157) ponad 10 zablokowanych

  • Guma do żucia

    • 4 0

  • Wrzucanie do jednego worka 40+, którzy często lepiej znajdują się w sieci w porównaniu do młodych (a również nazywani są boomerami) i osób najczęściej 60+, które to właśnie wrzucają obrazki typu smacznej kawusi to jakaś masakra.

    • 24 0

  • Opinia wyróżniona

    Pozytywny Dziaders (1)

    Porozumienie międzypokoleniowe nie polega na tym, że starsi mają próbować ogarnąć klimaty młodszych. Ani na odwrót. Żyjemy na jednej Ziemi niejako "na mijankę", tylko przez krótki czas razem - więc tym bardziej starajmy się uczyć od siebie nawzajem. Protekcjonalne zgredy i bezczelna g*wniarzeria są siebie warci, jeżeli na tych drugich patrzą z nieuzasadnioną wyższością, maskującą fakt, że jest im trudno zrozumieć ludzi patrzących na ten sam świat inaczej. Boomerzy i zoomerzy: nie obrażajmy się i nie powtarzajmy cudzych stereotypów, tylko róbmy swoje - a najlepiej we współpracy. ;)

    • 48 0

    • I pamiętajcie kochani

      Krytyka to nie hejt! Nie dajmy się zastraszyć i stłamsić nowomowie.

      • 7 1

  • To prawda, że internet powoduje zmiany w mózgu. Kiedyś młody człowiek chciał być strażakiem, policjantem, (2)

    inżynierem, żołnierzem, lekarzem a dzisiaj.... UTuberem, influenserem, tik-tokierem i tego typu baranem. NIestety łby mają zaorane. Szkoda. Chociaż prawdę mówiąc, jest jeszcze trochę młodych z ambicjami, ale ich jest mało.

    • 25 5

    • Racja, ale to kwestia ogolnie tego co promowane. Gdy powstala telewizja to dzieciaki chcialy byc aktorami zamiast strazakami.

      • 1 0

    • Jeśli dla ciebie media społecznościowe to tylko panienki albo gry i promowanie herbatki odchudzającej to owszem

      Ale ja tam śledzę na instagramie czy youtube fotografów, podróżników (takich co nie jeżdżą do kurortów), sportowców, muzyków czy publicystów i ręczę, że tam jest nieprzebrana ilość pozytywnej wiedzy i wartościowych treści. Tylko trzeba przestać gapić się w te panienki. Youtuberzy o których ja mówię to kompetentni specjaliści w swoich dziedzinach i można się wiele dowiedzieć.

      • 2 3

  • Ale głupi tekst powtarzanie.

    • 1 1

  • Opinia wyróżniona

    Zapomnial wol jak cieleciem byl

    I tyle, po prostu nowa nazwa na to, czlowiek sie stazeje, nie tworza sie nowe sciezki neuronowe, czym za mlodu nasiakl itd...
    To jest spoko dopoki taki ktos nie mysli ze pozjadal wszystkie rozumy swiata, bo moze i to czego sie nauczyl 20-30 lat temu mialo sens, dzisiaj juz nie musi, zmiana to jedyna stala rzecz we wszechswiecie, pisze to jako osoba ktora zaczyna zauwazac ze te zmiany zaczynaja jakby szybciej sie robic, ale to po prostu ja zwalniam, swiat sie zmienia tak samo

    • 8 4

  • (2)

    Gumbusy nazywają boomerami osoby, które zwracają im uwagę na nieuctwo i analfabetyzm, więc to z gimbusami jest problem.

    • 24 4

    • gimby pogadaja za 20 lat (1)

      i powiedza, boomerzy mieliscie racje .. hahaha...

      • 3 2

      • Gimby już mają minimum 20lat.

        • 1 0

  • taaak ci wszyscy dzisiejsi małolaci to super są. Zaradni, ambitni, inteligentni, godni zaufania, komunikatywni. Każdy kto prowadzi rekrutację wśród dwudziesto paro latków na pewno potwierdzi ! Popatrzcie na młode osoby pracujące w knajpach- a to jest kwiat tego pokolenia- który w ogóle pomyślał o tym żeby popracować :)

    • 14 2

  • Różnice pokoleniowe. (1)

    Sprawa się znacząco uprości razem z wyginięciem gatunku ludzkiego. Mam nadzieję że to już wkrótce.

    • 4 2

    • Depresję można opanować.

      Zgłoś się do specjalisty. Miłego dnia:)

      • 1 1

  • Opinia wyróżniona

    wielokrotnie dałem się złapać w pułapkę myślenia że moje pokolenie czyli 40-latków (2)

    jest mądrzejsze, sprawniejsze, wytrwalsze itd. niż obecne 2 razy młodszych, ale już jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że przecież specyfiki danego pokolenia nie można oceniać miarą osoby, która z tego pokolenia się nie wywodzi, nie rozumie go, wyznaje inne idee oraz była wychowywana w zupełnie innym otoczeniu ( a nawet ustroju politycznym ). To pokolenie też jakoś przetrwa, będą kolejne, które będą stanowić zagadkę dla obecnego. Przemiany społeczne to proces nieustanny, kierunki tych przemian mogą być różne. Historia jednak nie tak rzadko lubi się powtarzać i może jeszcze np. przyjść pokolenie podobne do mojego w światopoglądzie. Tak czy inaczej gdybym miał teraz 20 lat to też bym powiedział sobie 40-letniemu, ok boomer albo po prostu spadaj na drzewo lub pal gumę

    • 9 5

    • Nawet nie probuj tego zrozumiec

      bo to jest zbyt skomplikowane i odemnie sie na pewno nie dowiesz hahaha..

      • 1 0

    • "pokolenie czyli 40-latków (1) jest mądrzejsze, sprawniejsze, wytrwalsze itd."

      no bo jest :)

      • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się gdańsko-sopocki klub, w którym odbywają się dyskoteki w klimacie weselnym?