• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najciekawsze przesądy wielkanocne

Mateusz Groen
8 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (73)
Dziedzictwo lokalnego folkloru wciąż jest żywe. Dziedzictwo lokalnego folkloru wciąż jest żywe.

Przesądy, wierzenia oraz tradycje mimo lat dalej są kultywowane podczas Świąt Wielkanocnych. Wśród wielu rodzin niektóre przesądy wciąż są żywe, choć coraz częściej mamy do czynienia z zapominaniem tradycji. Jakie ciekawostki, przesądy i tradycje dotyczące Wielkanocy warto znać?





Dziedzictwo lokalnego folkloru wciąż żywe



Czy praktykujesz jakieś przesądy lub wierzenia wielkanocne?

Wierzenia i przesądy praktykowane podczas świąt są obszernym tematem do badań. Niektóre zwyczaje są np. pamiątką po dawnych wierzeniach ludowych. Jakie zostały z nami do dziś?

Religia chrześcijańska wchłonęła część obrzędów i symboli dawnych religii, wraz z nimi trafił do niej zając, który był popularnym symbolem już w czasach pogańskich (m.in. u Słowian i Celtów). W symbolice religijnej oznacza obecnie grzesznika lub człowieka, który czerpie siłę z nauki Chrystusa, jednak w czasach pogańskich podczas przedwiośnia obchodzone były Jare Gody, podczas których pokazujące się w tym czasie zające miały symbolizować odradzającą się przyrodę. Co ciekawe, to właśnie w zająca zamieniała się bogini wiosny, świtu i płodności - Eostre (wyznawana na terenach anglosaskich i starogermańskich). Właśnie od jej imienia powstała nazwa Wielkanoc (ang. Easter, niem. Ostern).

Wielkanoc 2024 - kiedy? Wielkanoc 2024 - kiedy?

Pisankom przypisywano magiczną moc. Pisankom przypisywano magiczną moc.

Jajka: ważny element świąt



Jajko wielkanocne ma również bogatą i wielowiekową tradycję. Dla Słowian jajo miało szczególnie ważne znaczenie. W ich wierzeniach Bóg narodził się z jaja, a sam świat ma również taki kształt. Słowianie na znak tego robili pisanki, które ozdabiali symbolami, które odnosiły się do przyrody. Taki zwyczaj obecnie symbolizuje początek nowego życia.

Zwyczaj malowania jajek ma swoją legendę, która dotyczy Marii Magdaleny. To ona pierwsza zobaczyła zmartwychwstałego Jezusa. Oznajmiając tę nowinę apostołom, wręczała im czerwone pisanki, które zamieniły się w ptaki. Stały się one czerwone, ponieważ Maria pozostawiła pod krzyżem jajka, które od krwi Jezusa zabarwiły się na ten kolor.

IMPREZY I WYDARZENIA Wydarzenia w Trójmieście

maj 17-18
Juwenalia Gdańskie 2024
Kup bilet

Mycie twarzy wodą po gotowaniu jajek, by być pięknym



Co ciekawe, dawniej zwyczaj malowania jaj przeznaczony był wyłącznie dla kobiet, a mężczyźni nie mogli wejść do pomieszczenia, w którym zdobiono jajka, bo mogliby rzucić urok na pisanki. Można ten urok było zniwelować, spluwając lub rzucając garść soli. Zwracano również uwagę, by na stole była parzysta liczba jaj. Miało to wróżyć pannom szybkie wyjście za mąż.

Istniał również test wielkanocny z pisankami na trwałość związku. Para brała po jednej pisance, kładła na stole i nią kręciła. Jeśli pisanki zbliżyły się do siebie, to oznaczało, że związek będzie długi i szczęśliwy. Jeśli jednak pisanki oddaliły się, to znak, że związek nie przetrwa próby czasu. Istniały jeszcze inne miłosne "zaklęcia", by zdobyć upragnioną miłość. Jeśli panna chciała wzbudzić zainteresowanie u potencjalnego oblubieńca, musiała skorupkę od pisanki potrzeć o część ciała, którą chciała uwieść mężczyznę, po czym rozgnieść skorupkę i dosypać mu niewielką ilość do jedzenia.

Koncert, kino, wystawa, zoo. Co robić w święta? Koncert, kino, wystawa, zoo. Co robić w święta?
Święconka, jajka i pisanki to ważne elementy wierzeń ludowych. Święconka, jajka i pisanki to ważne elementy wierzeń ludowych.
Aby zatroszczyć się o zdrowie, należało zjeść jajko z dużą ilością chrzanu, co miało gwarantować "wypalenie wszystkich grzechów" i zapewnienia roku bez chorób. Znany do dziś zwyczaj zasiadania do stołu wielkanocnego należy rozpocząć od dzielenia się jajkiem. Ma to na celu zapewnić domownikom zdrowie, umocnić więzy i relacje rodzinne.

Można było wykorzystać również wodę po gotowaniu jajek do święconki. Używano jej do mycia twarzy, ponieważ miała zapewnić urodę. Umyć twarz trzeba było w Wielką Sobotę. Magiczna woda miała nadać cerze gładkość czy też usunąć piegi. Woda z potłuczonymi skorupkami po święconych jajkach miała również niwelować ból zębów. Skorupki można było też rozrzucić na podwórku lub ogrodzie - miały zapewnić dobre zbiory. Skorupki przydawały się również do odpędzania mrówek. Jeśli pojawiały się w domu, to po wielkanocnym śniadaniu należało zakopać skorupki po jajkach koło domostwa.

Dawne przesądy: święconka, palma i lany poniedziałek



Dawniej ważnym elementem obchodów Wielkiego Piątku było pieczenie chleba. Miało to sprawić, że w nadciągającym roku nigdy go nie zabraknie w domu. Duże znaczenie miała również palma wielkanocna, którą należało przechowywać w domu do kolejnych świąt, a po roku spalić. Miała pomagać podczas burzy, ponieważ ustawiano ją w oknie jako talizman ochronny.

Palma powinna tradycyjnie zawierać gałązki wierzby z "baziami". To właśnie one mogły posłużyć później domownikom, ponieważ miały pomagać na ból gardła i przeziębienie, kiedy się je zjadło, odrywając kawałek z poświęconej palmy. Palma wielkanocna miała służyć do "obrysowania" domowników, by te osoby były zdrowe na kolejny rok - zwyczaj ten dalej jest praktykowany w niektórych domach.

Dziedzictwo lokalnego folkloru wciąż jest żywe. Dziedzictwo lokalnego folkloru wciąż jest żywe.
Święconka również była bardzo ważna. W dawnych czasach resztki jedzenia z koszyczka podawano zwierzętom, aby były zdrowe. Kiedyś, zanim weszło się do domu ze święconką, trzeba było trzy razy go obejść. Miało to zapewnić dobrostan na kolejny rok. Woda w Wielkanoc miała też olbrzymie znaczenie. Jeśli podczas świąt skropiło się nią dom, zapewniało się tym samym ochronę przed nieszczęściami. Istnieją również wierzenia, że kiedy podczas rezurekcji dzwony w kościele biły, to woda w stawach i jeziorach zyskiwała magiczną moc uzdrawiania. Miało to się dziać na przełomie Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku. Wiele osób czerpało wtedy wodę i wykorzystywało ją, wierząc w nadzwyczajne moce.

Woda kojarzyć się nam może również z lanym poniedziałkiem, zwanym też śmigusem-dyngusem. To wtedy wszystkie dziewczyny, które zostały oblane wodą, miały mieć pomyślność w miłości. Mężczyźni starali się oblać jak największą liczbę dziewcząt, ponieważ właśnie to miało im zapewnić pomyślny rok miłosny.

Opinie (73) ponad 10 zablokowanych

  • Wielkanoc to tylko długi weekend (5)

    Technika się rozwija, ludzie są mądrzejsi.

    • 14 22

    • Pewnie, popieram w 100%! Łóżeczko, telefonik, netfliks, jakoś zejdzie do wieczora. W poniedziałek powtórka i hej!

      • 3 11

    • Trochę kultury by Ci nie zaszkodziło... (2)

      • 7 3

      • Kultura według PISoidów (1)

        to disco polo... w repertuarze Opery Wrocławskiej :-(

        • 7 10

        • Obsesja na punkcie pis?

          • 0 0

    • mądrzejsi inaczej

      • 3 1

  • Nie przesądy, tylko praktycznym trzeba być (1)

    Na szybach nie widać smug, kiedy szyb nie umyjesz! Polecam ten patent :)

    • 21 3

    • Polecam umyć okna na wiosnę. Więcej światła w domu, świat na zewnątrz taki jakby ładniejszy. Każdemu domownikowi jest po prostu milej. A jak mojej rodzinie jest milej to ja jako ojciec czuję się nieco lepiej. Czyli same plusy, tylko głupi, nieporadny albo leniwy by nie umył. To proste, łatwo to zrobić, wystarczy chcieć to nie jest neurochirurgia.

      • 0 0

  • Jeden wierzył w gusła

    aż mu d... uschła. Wesołych świąt!

    • 14 1

  • Co to są "czasy pogańskie"?! A może wiara słowiańska była bliższa prawdy od tej żydowskiej, watykańskiej? (9)

    A na pewno nie była tak agresywna i mordercza! Słowianie nie prowadzili wojen krzyżowych, nie palili nikogo na stosie, nie straszyli nikogo wiecznym potępieniem za cudze winy, nie wyłudzali cudzych majątków pod pretekstem wykupienia się od kary, nie budowali fortec z kamienia a przede wszystkim nie gwałcili dzieci!!! Słowiańskie wierzyli, że człowiek jest nierozerwalnym elementem natury i żyje w całkowitej symbiozie z nią. I do tych wierzeń się stosowali!!!

    • 37 9

    • Tak. Słowianie to byli jak chcesz sugerować tacy hipisi z przed tysiąca lat (7)

      Żyli w pokoju. Wąchali kwiatki i tańczyli w noc świętojańską. :)
      Piastowie zbudowali swoje królestwo na podboju ziem granicznych plemion. Przede wszystkim zastopowali apetyt plemion germańskich na ziemie leżące dzisiaj w granicach Polski.
      A co do gwałcenia dzieci, to poczytaj o wyspie Epsztajna.

      • 5 4

      • Tak. Mniej więcej to bym sugerował. Na pewno nasi przodkowie nie byli do końca tacy "święci". Ale Słowianie byli raczej pokojowi (4)

        Kościół katolicki przez 1000 lat dbał o to żeby niszczyć kulturę słowiańską. Obecnie można już znaleźć trochę prawdziwych informacji w oficjalnych publikacjach naukowych. W przystępnej formie można znaleźć np. tu: wiaraprzyrodzona.wordpress'com/category/cywilizacja-slowianska/ ( zmień apostrof na kropkę - automat nie puszcza linków). A jeżeli chodzi o Epsztajna to nie bardzo Ciebie rozumiem. To był jeden zboczeniec w USA. Co to ma wspólnego z 2-ma tysiącami lat gwałtów i morderstw na dzieciach? I do tego Epsztajna skazano w przeciwieństwie do czarnej mafi gdzie ten proceder trwa do dziś i tylko przybiera na sile!

        • 4 5

        • Co miał jeden zboczeniec... ? Co ty piszesz za głupoty? (2)

          Ten zboczeniec miał przedsiębiorstwo z którego usług korzystała dzisiejsza śnmietanka polityczna. Pedifilia przybiera dzisiaj na sile, to prawda, ale w środowiskach lewicowych.
          A co do Słowian? Przyjęcie wiary katolickiej, lub prawosławnej pozwoliło Słowianom utworzyć państwa, które przetrwały do dzisiaj we współczesnej Europie. W przypadku Hiszpanii, wiara katolicka pozwoliła na wyparcie Islamu z półwyspu Iberyjskiego. Ziem, które nigdy nie należały do wyznawców Allacha.

          • 4 6

          • Czy masz już tak wyprany mózg czy należysz do tej czarnej mafii pedofili??? (1)

            Przyjęcie poddaństwa watykanowi to 1000-letnie pasmo wyzysku mordów i gwałtów na Słowianach a nie budowa państwowości. W Polsce charakterystyczne jest sprowadzenie zakonu krzyżackiego i wojna 13-letnia a w Hiszpanii święta inkwizycja, która spaliła dziesiątki tysięcy ludzi na stosie żeby zawładnąć narodem! I nie słuchaj tego radia ma-ryja to może będzie jakaś nadzieja dla Ciebie!

            • 6 5

            • Chłopie nie unoś się tak, bo ci żyłka pęknie

              Jak Mieszko przyjął chrzest nic się nie zmieniło. Dalej był księciem, razem ze swoim dworem i drużyną. Razem ze swoimi poddanymi. Dzięki temu, że Polska stała się chrześcijańska dołączyliśmy do Europy i zabezpieczyliśmy się przed najazdami Germanów. No może nie do końca, ale zawsze w ostatecznym rozrachunku wszystkie królestwa i państwa powstawały na skutek wygranych wojen.

              Też uważam, że sprowadzenie zakonu krzyżackiego było błędem. Jednak w ostatecznym rozrachunku wielki mistrz krzyżacki złożył hołd pruski przed katolickim królem Polski, Zygmuntem Starym. Tylko wtedy już dawno nie było plemion słowiańskich, więc nie bardzo rozumiem ten argument.

              Co do inkwizycji i płonących stosów to polecam zapoznanie się z mapą, gdzie te stosy płonęły. Płonęły w państwach protestanckich. Dlatego do dzisiaj wiedźmy można spotkać w filmach z USA, czy Wielkiej Brytanii. W Polsce są Zaduszki i wspomnienie zmarłych.

              Tak na marginesie. O mnie się nie martw. Umiem ocenić i historię i czas obecny. Nie należę ani do czarnej mafii, ani do tęczowych miłośników dzieci.

              • 3 3

        • "mafi"- odróżnianie kiedy jest jedno, a keidy dwa i to jest peirwsza klasa szkoły podstawowej.

          • 2 1

      • Piastowie sami byli germanami (1)

        zbadano ich genotyp niedawno przynajmniej piastów śląskich . A walczyli głównie ze slowiańskimi Wieletami i Pomorzanami.

        • 2 3

        • Gdzie Śląsk, a gdzie Pomorze?

          Chciałbym przeczytać rozwinięcie tej teorii. :)

          • 1 0

    • Oczywiście, że Słowianie byli pokojowo nastawieni do świata i przyrody.

      Świadczą o tym relacje podróżników, którzy odwiedzali naszych przodków. Wprowadzenie chrześcijaństwa wywróciło wszystko do góry nogami, a przede wszystkim pozbawiło nas decydowania o naszych sprawach w naszym własnym kraju. I do dzisiaj to trwa.

      • 5 2

  • Kolejny anty Polski tekst? W kazdym kraju na swiecie kultywuje suie tradycje tak jest na całym swiecie!! (1)

    Przeciwnie niz w Polsce dba sie o jej zachowanie !!!

    • 17 14

    • Patrioto, powinieneś wiedzieć

      jak się pisze antypolski.

      • 5 5

  • Zabobony, wróżby, przesądy zabronione przez Boga. (2)

    • 8 9

    • To triumf pogaństwa nad katolicyzmem :-)

      • 4 2

    • nie przez Boga

      tylko przez kato-taliban! To okultyzm według KK

      • 4 1

  • Z tymi przesądami (12)

    to ściema. Na pewno wiadomo, że jeśli ktoś nie chodzi do kościoła, to będzie się smarzył w piekle

    • 2 14

    • (1)

      Ale tylko chrześcijanie bo tak to sobie wymyślili

      • 8 2

      • Nie tylko. Dokszłałć się!

        • 2 1

    • Smażyć

      w piekle będą się smażyć analfabeci

      • 8 0

    • W Biblii nie ma (2)

      ani słowa o piekle.

      • 8 0

      • Nie wiem którą czytałeś bo na pewno nie nowy testament!

        • 0 1

      • Ogień piekielny

        Nie powtarzaj fejków jak małpka tylko weź Biblię do ręki i przeczytaj. Jest pełno fragmentów o piekle

        • 0 1

    • Najwybitniejsi (2)

      artyści wierzyli w Boga i tworzyli natchnieni wiarą w Boga. A tu znaleźli się mędrkowie, którzy mają wszystko w du**e. No i g*wno po nich zostanie.

      • 2 5

      • g*wno zostaje po wszystkich...

        szczegóły opowiem ci w drugim życiu - ty będziesz szczurem a ja kotem

        • 5 1

      • artyści w innych częściach świata niby też?

        egipscy, indonezyjscy, hinduscy, chińcy, japońscy, itd.
        nie wierzyli i nie wierzą, a tworzyli i tworzą piękne dzieła sztuki

        • 0 0

    • Piekło to stan umysłu... (1)

      twojego :-(

      • 4 1

      • Twój oświecony i wolny stan umysłu kiedyś się skończy.

        • 1 2

    • nikt się nie będzie "smarzył" - chyba tylko nieuki

      Sensowni ludzie smażą - ale sobie obiadki

      • 0 0

  • Moja natura jest pogańska... (2)

    nie wybiję zębów bliźniemu za to, że jadł mięso w wielki piątek

    • 11 4

    • Wczoraj wszyscy w domu jedli mięso na obiad.
      Do tego wędliny na śniadanie i kolację.

      • 7 2

    • moja też...

      • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Juwenalia Gdańskie 2024 (53 opinie)

(53 opinie)
75 - 290 zł

Strefa Trojmiasto.pl na Juwenaliach (1 opinia)

(1 opinia)
w plenerze, gry

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Na jakim instrumencie gra znany trójmiejski artysta Leszek Możdżer?