• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miejsca przyjazne społeczności LGBT w Trójmieście

Julia Rzepecka
30 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Tęczowa flaga została zaprojektowana pod koniec lat 70. XX wieku jako symbol dumy i ruchu na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Tęczowa flaga została zaprojektowana pod koniec lat 70. XX wieku jako symbol dumy i ruchu na rzecz równouprawnienia osób LGBT.

Dziś ostatni dzień czerwca, miesiąca, który określony został w wielu krajach na całym świecie jako Pride Month, czyli czas solidaryzowania się z osobami ze środowiska LGBT+. Przy tej okazji szukamy trójmiejskich miejsc, które są przyjazne tej społeczności: restauracji, kawiarni czy lokali rozrywkowych.



Sprawdź nowe lokale w Trójmieście



Czy wiesz, gdzie w twoim mieście znajdują się miejsca przyjazne społeczności LGBT?

Pride Month, lub w tłumaczeniu po prostu: miesiąc dumy, ma swoje źródło w wydarzeniach z 1969 roku, gdy w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w klubie Stonewall w dzielnicy Greenwich Village w Nowym Jorku, doszło do zamieszek i demonstracji osób ze społeczności LGBT przeciwko nalotom policji.

W tamtym czasie policyjne naloty były rutynową procedurą, jednak nie przebiegały łagodnie. Osoby odwiedzające lokale mniejszości seksualnych traktowano brutalnie, dochodziło do aresztowań pod zarzutem "nieprzyzwoitości". Spisane nazwiska drukowano w gazetach. Kierowano się zasadami, według których gejom nie wolno było podawać alkoholu w lokalu, mężczyzna nie mógł tańczyć z mężczyzną, a każda kobieta i każdy mężczyzna musieli nosić przynajmniej trzy części garderoby, które reprezentowały biologiczną płeć.

Czytaj też: Branża koncertowa elastyczna wobec obostrzeń. Zaszczepieni podnoszą frekwencję

28 czerwca 1969 roku doszło do zamieszek, a starcia z policją trwały do rana. Również w kolejnych dniach wybuchały protesty. Te wydarzenia podziałały mobilizująco na całą społeczność. Kilka dni po zamieszkach na placu Waszyngtona zorganizowano pierwszy wiec "Gay Power". Stonewall stało się symbolem wolności, równości, tolerancji i wspólnoty. Działania na rzecz równego traktowania wszystkich ludzi, niezależnie od ich orientacji seksualnej, nadal trwają. Sprawdzamy, gdzie w Trójmieście znajdują się miejsca i lokale, w których każdy może czuć się mile widziany.

100cznia czy Ulica Elektryków - tych miejsc nikomu nie trzeba już przedstawiać. Oba odwiedzają tłumy, a wśród nich spotkać można młodych i starych, w nocy ortodoksyjnych imprezowiczów, w ciągu dnia rodziny z dziećmi. Bez wątpienia są to miejsca otwarte i przyjazne dla każdego. To także ulubiona lokalizacja trójmiejskich artystów, studentów ASP oraz wszystkich osób związanych ze światem sztuki. 100cznia jest zazwyczaj także ostatnim punktem na trasie Trójmiejskiego Marszu Równości.

Czerwiec został mianowany miesiącem dumy, czyli inaczej Pride Month. To wtedy odbywają się manifestacje i marsze równości. Czerwiec został mianowany miesiącem dumy, czyli inaczej Pride Month. To wtedy odbywają się manifestacje i marsze równości.
Kolejnym miejscem, o którym warto wspomnieć, jest Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, która dawniej rzeczywiście była łaźnią, gdzie od lat 60. spotykali się mężczyźni. To tam, razem z Kampanią Przeciw Homofobii, została zorganizowana wystawa "Niech nas zobaczą". Była to jedna z pierwszych, jeśli nie zupełnie pierwsza akcja, która pokazała na ulicach zdjęcia homoseksualnych par.

CSW Łaźnia cały czas pozostaje miejscem otwartym dla społeczności LGBT oraz artystów, którzy w swojej twórczości poruszają ten temat. W 2011 roku na Jaskółczej można było również zobaczyć cykl obrazów słynnej pary brytyjskich artystów Gilberta & George'a, a kilka miesięcy później zrealizowano tam projekt Szafa Gdańska, czyli wystawę składającą się z dzieł sztuki, ale także pamiątek obrazujących życie codzienne tęczowej społeczności.

W centrum Gdańska również Kawiarnia w Starym Kadrze, Pub Red Light, hotel PURO czy Restauracja Ritz to miejsca identyfikujące się jako przyjazne osobom LGBT+. Będąc we Wrzeszczu, także znajdziemy takie lokale. Jest to między innymi klub Ziemia, znajdujący się przy al. Grunwaldzkiej. W ciągu dnia można tam napić się kawy, herbaty czy drinków, wieczorami rozkręcają się imprezy.

- Tworząc klub Ziemia, od samego początku staraliśmy się zbudować miejsce otwarte i tolerancyjne. Jest to wpisane nawet w nasz statut, jako zasady PLUR, czyli peace, love, unity, respect - mówi Krystian Wołowski, manager. - Oznacza to, że nie ma u nas miejsca na przemoc, jakąkolwiek dyskryminację, czy to ze względu na płeć, kolor skóry czy poglądy. Przez ponad dwa lata przeprowadzane były u nas cotygodniowe wykłady SexEd, podczas których wielokrotnie była podejmowana tematyka orientacji seksualnej. Do tego typu wydarzeń jeszcze będziemy na pewno wracali. Dla nas wspieranie środowiska LGBT jest oczywistością. Fakt, że o podstawowe prawa człowieka dla wszystkich nadal trzeba walczyć, jest dla nas skandaliczny.
Nie można zapomnieć o Dolnym Wrzeszczu, a dokładnie ulicy Wajdeloty. Zlokalizowane są tam takie miejsca jak Avocado Vegan Bistro czy Fukafe, a także House of Seitan. Nieco dalej znajduje się również Krowarzywa.

- Nie kategoryzujemy naszych gości i wszyscy są u nas mile widziani, bez względu na płeć, orientację, pochodzenie, religię czy dietę. W lokalu nie narzucamy się zarówno weganizmem, jak i innymi istotnymi dla nas kwestiami. Chcemy, żeby nasi goście czuli się dzięki temu dobrze - mówi Agnieszka Sierac, właścicielka kawiarni roślinnej Fukafe.
  • Na Trójmiejskiej mapie gastronomiczno-rozrywkowej nie brakuje miejsc przyjazdnych społeczności LGBT+.
  • Na Trójmiejskiej mapie gastronomiczno-rozrywkowej nie brakuje miejsc przyjazdnych społeczności LGBT+.
  • Na Trójmiejskiej mapie gastronomiczno-rozrywkowej nie brakuje miejsc przyjazdnych społeczności LGBT+.
  • Na Trójmiejskiej mapie gastronomiczno-rozrywkowej nie brakuje miejsc przyjazdnych społeczności LGBT+.
Poszukując podobnych kawiarni czy restauracji w innych częściach Gdańska, warto zatrzymać się w Kuchni Roślinnej Faloviec na Przymorzu. Zjeść tam można zupy, dania główne, lunch, spróbować kawy, piwa regionalnego czy deseru. Jednak nie tylko o menu tam chodzi.

- Tworzenie miejsca przyjaznego osobom LGBTQ to milowy krok do otwartego społeczeństwa opartego na wolności, tolerancji i wzajemnym zrozumieniu - mówi Daniel JaroćFalovca. - To pokazanie, że orientacja seksualna nie ma znaczenia. Można podzielić ludzi, ale tylko na złych lub dobrych. Jesteśmy otwarci dla osób, które w innych miejscach czują się dyskryminowane, obgadywane czy też, o zgrozo, wypraszane z lokali. Liczy się fajna atmosfera, zadowolenie naszego gościa i poczucie bezpieczeństwa w naszej restauracji. Nasi goście często do nas wracają, a nawet są naszymi stałymi klientami. Było kilka aktów przemocy, które nas dotknęły, jednak się nie poddajemy i nadal stoimy po "tęczowej stronie mocy" - mówi.
Wybierając się do Sopotu, należy zacząć od klubu, który został stworzony z myślą o społeczności LGBT+, czyli HAH (którego nazwa pochodzi od słów "heaven and hell"). Obecnie HAH to już sieć klubów, które znajdują się także we Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. Sopocki klub w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Mówiąc o tym mieście, nie sposób nie wspomnieć także o klubie Sfinks700, który przez lata skupiał artystów i twórców najróżniejszych środowisk, podobnie jak legendarny klub SPATiF. Do listy dołączyć można też Dwie Zmiany, restaurację Cały GawełStację Sopot.

W Gdyni skromniej, ale też coś się znajdzie. Są to bistro Śródmieście, a także Biały Kot - kocia kawiarnia przy ul. Władysława IV. To wyjątkowy lokal, w którym mieszkają koty swobodnie przechadzające się w kawiarni, przysiadające się do klientów. Koty można obserwować, a jeśli ma się szczęście - również pogłaskać.

Jakie jeszcze miejsca przyjazne społeczności LGBT+ warto wspomnieć? Czekamy na polecenia w komentarzach.

Marsz Równości 2018 w Gdańsku:

Miejsca

Opinie (705) ponad 200 zablokowanych

  • Opinia wyróżniona

    Prawdziwa tolerancja (22)

    Tak na prawde uwazam(moje prywatne zdanie w tej sprawie) ze prawdziwa tolerancja bedzie wtedy, gdy pod takim artykulem bedzie malo komentarzy, na znak ze po prostu problemu nie ma i wszyscy sie akceptuja
    Howgh

    • 283 160

    • Taka mała różnica (2)

      Tolerancja to nie akceptacja ! To że kogoś toleruje nie oznacza, że akceptuję jego postawę. A obecnie LGBTy domagają się by wszyscy ich kochali. Są już kraje w których wsadza się do więzienia osoby które cytują Biblię we fragmentach związanych z homoseksualizmem.

      • 53 22

      • Dopóki swoją nieakceptację chowasz dla siebie i się z nią nie obnosisz, nie ma problemu. (1)

        A, czekaj, ten komentarz już pokazał że to nieprawda...

        • 16 19

        • xxx

          A dlaczego Ty nie tolerujesz jego nieakceptacji?

          • 0 0

    • Mylisz tolerancję z afirmacją wpojoną propagandą. (2)

      • 27 6

      • Chodzi Ci o "miłość do kraju i konserwatywnych wartości"?

        Idealnie pasuje do afirmacji wpojonej propagandą.

        • 13 15

      • To, że w szkołach uczą o nazizmie i komunizmie na lekcji historii nie oznacza, że ktoś propaguje nazizm.

        Tak samo to, że pary homoseksualne czy heteroseksualne idą publicznie trzymając się za rękę nie oznacza, że to propagują.

        • 7 13

    • (9)

      tolerancja ok dla osób które nie obnosza się ze swoją odmiennościa , a ci co robią z tego szoł i się z tym obnoszą i nachalnie wciskają innym na siłe swoją odmienność to zwykłe oszołomy i tego tolerować nie trzeba

      • 27 13

      • Czyli mogę przestać tolerować kościół, kibiców, polityków i koła gospodyń wiejskich? (8)

        • 9 7

        • (6)

          możesz nie tolerować księzy i ich karygodnego postępowania , kościół to wspólnota a nie wypaczeni księża, kiboli owszem a nie kibiców , polityków owszem bo to zwykłe kanalie a co do koła gospodyń - zalkezy co ci zrobiły :)

          • 13 1

          • (5)

            Kibice, księża, politycy, a nawet Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze obnoszą się ze swoją odmiennością i nachalnie wciskają ją innym.

            Czy tylko jaśnie przedmówca może decydować kto jest dobry a kto zły?

            • 6 14

            • A ktoś ci broni ich nietolerowac? (3)

              Albo ktoś Cię zmusza żeby ich tolerować?

              • 8 0

              • Tak, kodeks karny. (1)

                • 1 2

              • bzdura, ja nie toleruję polityków

                jakoś nikt mi nic za to nie zrobił. Nawet szedłem kiedyś na wiecu z tabliczką "nienawidzę polityków"

                • 5 0

              • czym innym jest brak indywidualnej tolerancji w jakiejś sprawie a czym innym jest tworzenie przez biznes/administrację (z braku tolerancji) stref wolnych od np dzieci, lgbt, kobiet, mężczyzn, żydów, czy czarnoskórych. To już jest niestety ostracyzm społeczny popierany przez prawo i jest to niebezpieczne. Jeśli ustalasz prawo czy prowadzisz biznesu powinieneś być neutralny i otwarty na mniejszości czy dane grupy społeczne dla dobra społeczeństwa właśnie

                • 1 2

            • chyba czegoś nie rozumiesz albo na siłę generalizujesz , pasję i zainteresowania mieszasz z uwarunkowaniami naturalnymi ? zaraz stwioerdzisz że jamnik obnosi się ze swoimi uszami bo ma większe niż York ... obnoszenie się znaczy publiczne nachalne manifestowanie swojej inności , taki Marlin Manson na ulicy by zwrócić na siebie uwagę - to jest obsceniczność ...ponadto znam wiele osób od wielu wielu lat będących innej orientacji seksulanej , ludzie na poziomie , i nie uwieżysz - onie też uważają że robienie cyrku z tego to nic dobrego bo to jest prywatna sprawa kazdego , i dopuki ktos komu na tyum nie zależało nie rozdmuchał tego do poziomu jaki mamy i nie zrobił z tego parodii i posmiewiska , było wszystko ok...porozmawiaj z ludźmi na poziomie a nie płatnymi prowokatorami czy zwykłymi zakompleksionymi krzykaczami

              • 11 1

        • Możesz

          • 0 0

    • (5)

      Bo nie ma zadnego problemu. W zasadzie to nie bylo bo przez nachalne wciskanie ideologii lgbt wszedzie gdzie sie da zaczeto zle postrzegac to srodowisko. Dzialacze lgbt wyrzadzili tym ludziom niedzwiedzia przysluge.

      • 14 7

      • Nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT. (4)

        A wciskaniem tego zmyślonego terminu zajęła się TVP, po tym jak poprzedni Wróg Narodu(tm), czyli imigranci okazali się normalnymi ludźmi.

        • 10 21

        • poczytaj o marksistach (3)

          to może skumasz o co tutaj chodzi... LGBT to ideologia a to że ktoś tego nie rozumie, to niczego nie zmieni !

          • 20 7

          • Co mają marksiści do rzeczy? (2)

            "Ideologia LGBT" ma tyle samo sensu co "ideologia leworęcznych".

            • 8 10

            • zgadza się, ma tyle samo sensu bo LGBT to wytwór wyobraźni. Stąd nazywa się go ideologią. (1)

              Płcie mamy dwie. Jeśli ktoś uważa że ma inną to jest chory psychicznie. Niegroźnie, ale jednak. Napoleonem też ma prawo się czuć i w dzisiejszych czasach nikt go za to w kaftan nie ubierze. A jakie są negatywne efekty ideologii LGBT? Np. to że transseksualny sztangista Laurel Hubbard konkuruje w tym sporcie z kobietami niszcząc tę dyscyplinę. I to jest tylko wisienka na torcie.

              • 11 2

              • nie dwie a trzy można tak to ująć bo jest jeszcze hermaafrodytyzm, rodzisz się z damskimi i męskimi narządami płciowymi

                i nie jest to choroba psychiczna ale cecha wrodzona, z wikipedii: "Hermafrodytyzm, inaczej obojnactwo, dwupłciowość, obupłciowość, androgynia zjawisko występowania w ciele jednego osobnika jednocześnie męskich i żeńskich gruczołów rozrodczych albo występowanie w jego ciele gruczołu obojnaczego wytwarzającego jaja i plemniki"

                • 1 1

  • A to som nieprzyjazne? (1)

    • 42 5

    • Tam, gdzie chodzom łyse karki z Karynamy.

      • 1 5

  • Dziwne pojęcie "miejsce przyjazne LGBT+". O ile miejsce przyjazne dzieciom wymaga jakichś dostosowań typu niskie meble czy plac zabaw to taka "przyjazność" w tym wypadku co ma oznaczać? Mnie naprawdę nie obchodzi czy ci dwaj co piją obok przy barze pójdą później ze sobą do łóżka. I naprawdę wszystko mi jedno czy para obściskująca się obok jest jednopłciowa czy nie, byle by z czułościami nie przesadzali, bo to jest średnio estetyczne w jakimkolwiek wykonaniu. I czy są ubrani tęczowo czy cali na biało lub czarno też mi nie robi.

    • 96 3

  • Co to znaczy przyjazna w tym przypadku, bo nie kumam?! (1)

    To w pozostałych knajpach dwóch facetów nie nie naje czy o co chodzi? Czy jak lubie spać nago to muszą być knajpy przyjazne dla śpiących nago?!

    • 108 5

    • Zrób o tym transparent, łaź po mieście i narzekaj na nietolerancję :)

      • 22 1

  • Dzielenie społeczeństwa (5)

    Właśnie przez takie artykuły następuje podział społeczeństwa. Podzielone społeczeństwo to słabszy kraj oraz to rodzi nienawiść do drugiego człowieka. Wszyscy jesteśmy równy, ale każdy z osobna jest w pełni odpowiedzialny za swoje czyny na tym jak i na tamtym świecie.

    • 88 5

    • (4)

      Nie ma czegoś takiego jak 'tamten świat'

      • 2 4

      • Odpowiedzialność (2)

        Ja wiem, że niektórzy by tak chcieli "hulaj dusza, piekła nie ma" ale niestety przyjdzie nam każdemu zapłacić za wszystkie złe rzeczy, które wyrządziliśmy...

        • 0 3

        • (1)

          Mylisz się. Wiara w tamten świat nie chroni jakoś ludzi przed popełnianiem przestępstw i świństw. Co widać na przykładzie hierarchów i funkcjonariuszy kościoła katolickiego na przykład.

          • 5 2

          • Ostateczne rozliczenie

            Tak jak napisałem, bez wyjątku, każdy z nas z osobna jest odpowiedzialny za swe czyny i nie ważne jaką funkcję pełnił na Zemii (no mercy). Będziemy rozliczeni co do joty za dobre jak i za złe uczynki

            • 0 1

      • Przekonasz się że jest.

        • 0 1

  • Niech oni też nam dadzą żyć, a nie na każdym kroku nachalna propaganda jak im jest źle.

    • 92 7

  • Haha (4)

    I oni mówią że są prześladowani czy raczej nas prześladują coraz bardziej? Chodza wymalowani, poubiernia a czasem wręcz z gołymi tył... I płaczą że im ciężko. To co mają mówić Azjaci, Afrykańczycy którzy doznają, głodu, niewolnictwa ze strony tych wielkich korporacji co często mają w hasłach Pride i logo tęczy. Odmożdzanie społeczeństwa za wielka kase....czysty marksizm kulturowy. Tam byli pokrzywdzeni robotnicy i co? Polepszyło im się życie za komuny?

    • 128 15

    • (2)

      Wąsaty, spocony Janusz może łazić bez koszulki po mieście (a nawet SKMką jechać- parę dni temu ktoś tu zdjęcie wstawił), a Krul do sklepu iść w slipach, byle byliby hetero, nie? Wtedy nie czujesz się prześladowany.

      • 5 11

      • Spokojnie

        Nie myl braku wychowania, zwykłego prostactwa, braku kultury, czy elementarnych zasad wychowania, które to w każdym społeczeństwie występują z propagandą.
        Wąsaty Janusz jest głupi, ale nie urządza parad promujących swoją głupotę.

        • 17 4

      • Haha

        No tak straszny widok. Wolałbym widzieć faceta z wąsem i brodą który stwierdza że jest transeksulna lesbijka mastbinarnej prezencji....to brzmi już lepiej i oczywiście trzeba takiego gościa tolerować choćby wpuszczając go do WC dla kobiet bo to przecież homofobia hahahhaha

        • 15 2

    • Gdzie widziałeś te gołe tyłki? Nie oglądasz przypadkiem za dużo gejowskiego porno?

      • 1 1

  • Czemu ma służyć publikowanie takiej listy? (2)

    Przecież mogą ją wykorzystać Prawdziwi Polacy z Białegostoku.

    • 20 60

    • (1)

      Jak jakiś przypał wybije w takiej knajpie szyby, to będzie wreszczie pretekst, żeby trąbić na cały świat o "polskich homofobicznych przesladowaniach".
      Vide opowieści Biedronia w Parlamencie Europejskim. Wskazał w końcu knajpę w której go nie chcieli, czy podkulił ogon?

      • 15 3

      • Podkulił,bo łgał jak ten prowokator z tymi tablicami przy drogach,tacy to kochający inaczej.

        • 9 1

  • A nastepny artykul miejsca dla zaszczepionych..

    idioci

    • 79 2

  • Mnie to nie obchodzi, ALE

    Zawsze jakieś ale, co? Jesteśmy tolerancyjni, byleby wszyscy byli jak spod sztancy. Nie chodzi o to, co kto robi w sypialni. Chodzi o to, co nam jako większości hetero, należy się z automatu na wyłączność, więc mamy klapki na oczach. Jeśli ktoś jest dyskryminowany, powinien głośno dopominać się o swoje prawa. U pielęgniarek i nauczycieli wam to nie przeszkadza, ale u LGBT+ już owszem?

    • 15 63

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Juwenalia Gdańskie 2024 (40 opinii)

(40 opinii)
75 - 290 zł
Kup bilet

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

GAK świętował w 2017 r. swoje: