• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Muzeum Narodowe w Gdańsku przejęte przez ministerstwo. W planach budowa nowego oddziału

Julia Rzepecka
2 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (128)
Muzeum Narodowe w Gdańsku jest największą instytucją kultury na Pomorzu i jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Muzeum Narodowe w Gdańsku jest największą instytucją kultury na Pomorzu i jednym z najstarszych muzeów w Polsce.

Muzeum Narodowe w Gdańsku zostało oficjalnie przejęte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiceminister Jarosław Sellin poinformował także o planach budowy nowego oddziału muzeum, którym miałby być skarbiec Bazyliki Mariackiej. Podczas konferencji w Pałacu Opatów przekazano także do zbiorów muzeum zaginiony wcześniej obraz "Kanał w Nowym Porcie" Arthura Bendrata, odzyskany i zwrócony przez trójmiejskiego kolekcjonera.



Muzea w Trójmieście



Co myślisz o przejęciu muzeum przez ministerstwo?

Organem prowadzącym Muzeum Narodowe w Gdańsku był dotychczas Urząd Marszałkowski w Gdańsku wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zmieniło się to 1 lutego - całe muzeum, a także wszystkie jego oddziały i zbiory formalnie zarządzane są już przez resort kultury.

Uchwałę w tej sprawie przyjął we wrześniu Sejmik Województwa Pomorskiego większością 22 głosów "za". Minister Jarosław Sellin na czwartkowej konferencji prasowej w Pałacu Opatów tłumaczył przejęcie muzeum m.in. chęcią uporządkowania dotychczasowego, niespójnego stanu.

- Kiedy w 1999 r. przeprowadzano reformę administracyjną, podjęto niezrozumiałą już wtedy dla mnie decyzję, żeby Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie i Poznaniu podlegały ministrowi kultury, natomiast muzea w Gdańsku, Wrocławiu czy w Lublinie przekazano marszałkom województw. Jeśli szukać jakiejś logiki w tej decyzji, to ja jej nie dostrzegam. Marszałkowie województw szybko się zorientowali, że skala odpowiedzialności, w tym finansowej, jest dużo większa niż może to udźwignąć budżet województwa. W tych wszystkich trzech miejscach poproszono o współprowadzenie i współorganizowanie tych muzeów przez ministerstwo.
Jedyny taki okaz w Polsce. Skorpion zatopiony w bursztynie Jedyny taki okaz w Polsce. Skorpion zatopiony w bursztynie

Podobnie jak we Wrocławiu i Lublinie, resort kultury zaproponował marszałkowi województwa pomorskiego przejęcie muzeum, co spotkało się z jego zrozumieniem.

- Marszałek przyjął nasze argumenty i zgodził się na przekazanie muzeum, za co chcę mu publicznie podziękować - mówił Sellin. - Mamy do czynienia z muzeum niezwykle ważnym, mającym niemal 150 letnią historię, mającym szereg oddziałów. Muzeum Narodowe w Gdańsku na pewno wymaga doinwestowania i chcemy się z tym wyzwaniem zmierzyć. Myślę, że renowacji wymagają zwłaszcza struktury zabytkowe.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku i jego zbiory, w tym "Sąd Ostateczny", są od 1 lutego zarządzane przez resort kultury.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku i jego zbiory, w tym "Sąd Ostateczny", są od 1 lutego zarządzane przez resort kultury.
  • Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.
  • "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga może trafić do nowego oddziału Muzeum Gdańska.
Pozytywnie na te kroki patrzy Jacek Friedrich, który od 2020 r. jest dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku i jak przypomniał Jarosław Sellin, jest powołany na to stanowisko na kolejne 7 lat.

- Nasza instytucja mieści się w pięknych, zabytkowych budynkach, jednak żaden z nich nie był wznoszony z myślą o tworzeniu w nim muzeum - mówił dr Jacek Friedrich. - Użytkowanie takich obiektów przez nowoczesne instytucje muzealne nie jest łatwe. Wiele z naszych zbiorów jest schowane w magazynach, marzymy więc o zrealizowaniu kolejnych, nowych inwestycji, by służyły szerokiej publiczności.
Rekord sprzedaży biletów w Muzeum Gdańska Rekord sprzedaży biletów w Muzeum Gdańska

W planach nowy oddział muzeum - skarbiec Bazyliki Mariackiej



Jak mówił wiceminister, Muzeum Narodowe w Gdańsku ma rangę nie tylko regionalną, ale ogólnopolską, a nawet międzynarodową - choćby ze względu na posiadanie w swoich zbiorach obrazu "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, jednego z najcenniejszych dzieł sztuki w Polsce. Wedle zapewnień, sławny tryptyk ma pozostać w Gdańsku. Może jednak zmienić swoje położenie - w planach jest utworzenie nowego oddziału muzeum, do którego obraz miałby być przeniesiony.

- Głośna jest dyskusja o tym, że warto, by zbudować nowy oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku w postaci skarbca Bazyliki Mariackiej - mówił Jarosław Sellin. - Taki plan jest poważnie dyskutowany pomiędzy ministerstwem oraz muzeum, ale także z marszałkiem województwa pomorskiego, prezydentem miasta Gdańska i Kościołem, w tym z proboszczem bazyliki. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby w przyszłości ten ambitny plan zrealizować. Natomiast "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, jako czołowe dzieło gdańskiego muzeum i jeden z najważniejszych obiektów sztuki ruchomej powinien być prezentowany właśnie w takiej przestrzeni, w skarbcu Bazyliki Mariackiej, gdzie ruch turystyczny jest większy, gdzie obraz ten przez setki lat się znajdował.
  • Andrzej Walas otrzymał dyplom za odzyskanie i zwrot zaginionego obrazu do muzeum.
  • Andrzej Walas otrzymał dyplom za odzyskanie i zwrot zaginionego obrazu do muzeum.
  • Andrzej Walas i odzyskany obraz.
  • Andrzej Walas
  • Obraz zwrócony do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Odzyskany obraz



Podczas konferencji poinformowano także o odzyskaniu przez muzeum zaginionego wcześniej obrazu pod tytułem "Kanał w Nowym Porcie" autorstwa Arthura Bendrata. Dzieło utracone w wyniku II wojny światowej, powróciło do zbiorów po 80 latach, a to za sprawą Andrzeja Walasa - prywatnego kolekcjonera zabytków z całego regionu.

- Otrzymałem informację, że w mieście kręci się człowiek oferujący sprzedaż obrazu za 30 tys. zł - mówił kolekcjoner. - Zainteresowałem się tą sprawą, umówiłem się na spotkanie, a kiedy zajrzałem na tył obrazu, okazało się, że jest to obraz opisany i opieczętowany przez sztab Muzeum Narodowego w Gdańsku. Poinformowałem właściciela, że obraz prawdopodobnie został skradziony z muzeum i najlepiej byłoby go tu z powrotem przekazać.
Przed II wojną światową w kolekcji Muzeum Miejskiego w Gdańsku znajdowało się kilka dzieł Arthura Bendrata. Obraz "Kanał w Nowym Porcie" zakupiono do zbiorów muzeum po Wielkiej Wystawie w Berlinie w 1907 roku, a do muzealnej kolekcji trafił rok później. W okresie II wojny światowej obraz zaginął wraz z drugim płótnem, przedstawiającym obserwatorium astronomiczne w Gdańsku.

Miliony za sztukę: najwyższe licytacje obrazów w Trójmieście Miliony za sztukę: najwyższe licytacje obrazów w Trójmieście

Muzeum Narodowe w Gdańsku jest największą instytucją kultury na Pomorzu i jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Należy do niego sześć oddziałów, które znajdują się nie tylko na terenie Gdańska, tak jak Zielona Brama czy oliwski Pałac Opatów, ale także w Będominie (Muzeum Hymnu Narodowego) czy w Waplewie (Muzeum Tradycji Szlacheckiej). To ogromny majątek w postaci zabytkowych budynków, działek, ale przede wszystkim samych zbiorów. Całość szacuje się na ok 36 mln zł. Najbardziej znanym dziełem w zbiorach muzeum jest tryptyk Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny", eksponowany w Oddziale Sztuki Dawnej przy ul. ToruńskiejMapka.

Miejsca

Opinie (128) 6 zablokowanych

  • Czyli oddajmy najcenniejszy zabytek Kościołowi. Taki jest plan i tyle.

    • 12 7

  • Większość z i tak nielicznych odwiedzających to muzeum idzie tam dla obrazu Memlinga. Gdy obraz wróci do kościoła, jedynymi gośćmi muzeum będą uczniowie na wycieczkach szkolnych.

    • 15 4

  • Muzeum muszą należeć do Polski czyli państwa . (3)

    Gdańsk nie spełnia tych warunków.

    • 8 15

    • Dokładnie tak. Pamiętam jak Dulkiewicz nadawała na Polski rząd w niemieckim radiu

      • 1 5

    • Bo PiS wykonczyl (1)

      Bo PiS wykonczyl finansowo i teraz zabiera

      • 0 1

      • Chyba łeb masz zryty po TVN?

        • 0 0

  • (4)

    Tylko patrzeć jak obrazy wylądują w willach PiS.

    • 20 8

    • W willach PiS obrazy pozostaną własnością Polski !!!!! (1)

      Bo zdrajcy z PO obrazy zniszczą lub przekażą Putinowi lub potomkom dla których walczył dziadek Donalda .

      • 2 10

      • Dokładnie tak. Gdyby taki Zdradek Sikorski miał duże ryzyko że odda Kacapom

        • 0 0

    • W willach ... (1)

      zakupionych przez fundacje za miliony złotych rozdanych przez pisowskie marionetki jak Czarnek.

      • 9 3

      • Marionetka to Rudy słup z Berlina , Zdradek S i reszta donosicieli

        Dlatego już nigdy nie można pozwolić na oddanie Polski slupom

        • 0 0

  • Jestem na tak i to zdecydowanie, bo mogłem sobie porównać oddziały naszego, Gdańskiego Muzeum Narodowego (1)

    Z wszystkimi trzema Muzeami Narodowymi podlegającymi pod Ministerstwo, a także 2 Muzeami Narodowymi podlegającymi pod marszałków województw, mianowicie: Szczecinem i Wrocławiem.

    Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie i Poznaniu to są naprawdę perełki, widać tam mnóstwo władowanych pieniędzy w remonty zabytkowych wnętrz oddziałów, a także modernizację wystaw, które nie odbiegają od tego, co mamy w Berlinie, Paryżu czy Amsterdamie.

    Muzeum Narodowe w Wrocławiu - nie odbiega zbytnio od ministerialnych, choć jest nierówno. O ile w gmachu głównym muzeum, dawnym budynku Zarządu Prowincji Śląskiej i oddziale - Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł jest bardzo dobrze jeśli o wystawy chodzi, to odstaje wyraźnie inny oddział - Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, które jest widocznie przestarzałe, niedoinwestowane i sam budynek Letniego pałacu biskupiego we Wrocławiu oraz park do niego przylegający potrzebują remontu i dopieszczenia. Do rotundy Panoramy Racławickiej nie mam uwag.

    Muzeum Narodowe w Szczecinie - generalnie nie różni się za bardzo od naszego czyli mogłoby być zdecydowanie lepiej, wyjątkiem jest nowoczesny budynek Centrum Dialogu Przełomy, gdzie wystawy zrobiono ciekawie. Nie byłem w skansenie parowozów w Gryficach, więc się nie wypowiadam.

    A nasze Muzeum Narodowe? No niestety wypada przy nich bardzo słabo. Niby jest nowa wystawa stała na Toruńskiej, ale to wszystko co się udało zrobić wraz z remontem siedziby.

    Nic się praktycznie ostatnio nie dzieje, szczególnie w Zielonej Bramie, gdzie jest przecież spora przestrzeń na wystawy czasowe, obecne wystawy czasowe w innych oddziałach są bardzo długie, czego kiedyś nie było, bo się częściej zmieniały. Oddziały w Będominie i Waplewie to mają ten problem, że są, gdzie są i tam poza wycieczkami szkolnymi mało kto przyjeżdża, a poza tym tam się czas zatrzymał w latach 90 albo i PRL.
    NOMUS to jest miś dla pani Szylak, która została słusznie zwolniona, bo zamiast kupić naprawdę wartościowych artystów

    • 6 8

    • ciąg dalszy

      współczesnych to pokupowała w większości byle jakie prace swoich znajomych.
      Oddział Etnograficzny i Pałac Opatów wymagają nowej aranżacji wystaw i remontu. Dawno się mówi o adaptacji znajdującej się też w Parku Oliwskim wozowni na potrzeby działalności Oddziału Etnograficznego, ale nic z tego nie wychodzi.

      Dużo obiecywałem sobie po przyjściu na stanowisko dyrektora muzeum Jacka Friedricha, który rozruszał Muzeum Miasta Gdyni, ale poza tą nową wystawą stałą i jedną godną uwagi wystawą czasową to nic na razie nie zrobił... Może to tylko kwestia funduszy, zobaczymy jak będzie.

      • 3 1

  • Przecież chodzi tylko o Memlinga

    Pewnie chcą przenieść go do Bazyliki Mariackiej. Bogdanowicz chciał go odzyskać,ale mu wytłumaczono, że Bazylika Mariacka nie może być podmiotem własności, a przed 1945 rokiem obraz należał do parafii ewangelickiej, Jak nie można tak to spróbujemy inaczej, będzie "oddział" muzeum w kościele.

    • 12 3

  • Bodowa i

    utrzymanie to miliony . To naszym władzom wychodzi najlepiej . Puste muzea utrzymywane i dotowane z naszych podatków.

    • 9 3

  • A co dalej ???

    Co będzie się działo z Budynkiem Dziedzictwa Zabytków przy ul.Świętej Trójcy które i tak już jest w opłakanym stanie i wymaga gruntownego remontu

    • 3 0

  • Bardzo dobrze!!!

    Samorząd uprawiałby w muzeum politykę a kasy i tak nie byłoby.
    Trzeba odbudować to muzeum tak jak w Warszawie, Krakowie.
    Czas na zmianę dyrektora, tu musi być ktoś kompetentny!!!!!!

    • 6 10

  • Nie było

    gorszego dyrektora niż Bonisławski. Jegomość do niczego się nie nadawał. Jedyne co potrafił, to bezradnie rozkładać z niemocy, ręce.

    • 4 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Whitney Houston pojawiła się na sopockiej scenie: