• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Gdańsku powstanie Akademickie Centrum Muzyki

Ewa Palińska
21 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (44)
  • Wstępna koncepcja Akademickiego Centrum Muzyki w Gdańsku.
  • Wstępna koncepcja Akademickiego Centrum Muzyki w Gdańsku.
  • Wstępna koncepcja Akademickiego Centrum Muzyki w Gdańsku.

Nowoczesna sala koncertowa, większa liczba sal dydaktycznych, nowe powierzchnie dla biblioteki, wydawnictwa i archiwum - to jedne z licznych korzyści, jakie przyniesie uczelni mające powstać Akademickie Centrum Muzyki. Obecnie na terenie kampusu trwają sondażowe prace archeologiczne, po których ukończeniu będzie można rozpisać konkurs na opracowanie projektu budowy. Koszt szacuje się na 135 mln zł.



Czy byłe(a)ś kiedykolwiek na koncercie odbywającym się na terenie Akademii Muzycznej w Gdańsku?

Aktualna baza lokalowa w kampusie Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku to spełniające funkcje dydaktyczne budynki A i B, mieszczące się w gmachu dawnego Gimnazjum Królewskiego (tzw. budynek czerwonyMapka) i w byłych Koszarach Piechoty (tzw. budynek żółtyMapka).

Na terenie uczelni znajduje się także Dom Studencki "Sonata", Dom Muzyka oraz dobudowana w 2008 r. sala koncertowa, która niestety nie spełnia wszystkich warunków, aby zapewnić artystom komfort pracy - brakuje odpowiednich kulis, garderób, miejsca dla orkiestry i choćby kurtyny.


Akademickie Centrum Muzyki podniesie komfort kształcenia i umożliwi poszerzenie oferty dydaktycznej. Częściej będą się też mogły odbywać koncerty dla mieszkańców Trójmiasta. Akademickie Centrum Muzyki podniesie komfort kształcenia i umożliwi poszerzenie oferty dydaktycznej. Częściej będą się też mogły odbywać koncerty dla mieszkańców Trójmiasta.

Baza dydaktyczna spora, ale nie wystarczająca



Wszystkie te obiekty nie zapewniają w stopniu wystarczającym miejsca na właściwe kształcenie studentów oraz bezpieczne przechowywanie zbiorów bibliotecznych.

- Dynamiczny rozwój nowych kierunków kształcenia studentów, a w szczególności na Wydziale Wokalno-Aktorskim (musical I i II stopnia) oraz na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu wymusza potrzebę inwestycyjną w zakresie większej liczby sal dydaktycznych, a także budowę profesjonalnej sali teatralnej z widownią do 400 osób i z kanałem dla orkiestry - mówi Bogdan Theisebach, kanclerz gdańskiej aMuz. - W projektowanym kompleksie akademickim zakładamy również wybudowanie powierzchni na potrzeby biblioteki, wydawnictwa i archiwum Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Konkursy w Trojmiasto.pl - do wygrania m.in. bilety na koncerty


Wstępna koncepcja Akademickiego Centrum Muzyki Wstępna koncepcja Akademickiego Centrum Muzyki

Prace nad Akademickim Centrum Muzyki nabierają tempa



O planach budowy Akademickiego Centrum Muzyki mówiło się na uczelni od dość dawna. Aby jednak inwestycja doszła do skutku, musiały być spełnione określone warunki.

Pierwszym etapem realizacji budowy ACM było doprowadzenie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tak się stało 29 stycznia 2019 r., kiedy to, po wielu latach starań, uchwałą Rady Miasta Gdańska zmieniono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, którego podstawą było opracowanie koncepcji budowy Akademickiego Centrum Muzyki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Konieczne było też uzyskanie pozwolenia od Wojewódzkiego Pomorskiego Konserwatora Zabytków na przeprowadzenie badań archeologicznych na terenie kampusu Akademii, wpisanego do rejestru zabytków. Tę zgodę, po długim czasie oczekiwania, udało się uzyskać, dzięki czemu mogły ruszyć prace związane z wyłonieniem wykonawcy na przeprowadzenie badań sondażowych archeologicznych.

Potrzebne jest również rozpisanie konkursu na opracowanie projektu budowlanego wraz z opracowaniem kompleksowej dokumentacji kosztorysowej i wykonawczej oraz, już jako ostatni, czwarty etap, przedsięwzięcia, uzyskanie pozwolenia na budowę i rozpoczęcie prac.


Budynek czerwony - dawne Gimnazjum Królewskie. Budynek czerwony - dawne Gimnazjum Królewskie.

W nowym Centrum Muzyki będzie jeszcze więcej koncertów



Zdaniem kanclerza Akademii Muzycznej w Gdańsku realizacja zakładanej inwestycji i zwiększenie liczby sal ćwiczeniowo-dydaktycznych zwiększy dostęp do edukacji artystycznej i rozwoju kulturalnego uczelni. Znacznie poprawi też warunki świadczenia usług dydaktycznych.

- Na przestrzeni ostatnich lat 2015-2019 zauważalny jest wzrost liczby odbywanych koncertów symfonicznych, kameralnych, przedstawień operowych i musicali oraz koncertów jazzowych - mówi Bogdan Theisebach. - W 2015 r. odbyło się 35 koncertów, w 2016 r. - 39, w 2017 r. - 48, a w 2018 r. było 106 koncertów. Rok później było ich już 149.
Dzięki zrealizowaniu tej inwestycji studenci będą mieli możliwość bardziej profesjonalnego przygotowania się do przyszłego, zawodowego życia artystycznego. Szacuje się, że nowe sale ćwiczeniowo-dydaktyczne pozwolą na swobodne odbywanie prób dodatkowo dla około 120 studentów dziennie.

- Finalizacja inwestycji w części dotyczącej powierzchni dla biblioteki, wydawnictwa i archiwum znacznie poprawi warunki pracy kadry oraz zwiększy bezpieczeństwo gromadzonych i przechowywanych zbiorów - kończy kanclerz aMuz.

Miejsca

Opinie (44) 4 zablokowane

  • No tak, córka kanclerza na jazzie (czy już po?), rektor wokalista, to się pieniądze na wydział wokalny znajdują. A co z pozostałymi?

    • 14 0

  • ojej, a taki piękny parking tam jest. Co teraz zrobią z tymi wszystkimi składowanymi w centrum miasta samochodami? XD

    • 11 5

  • to samo pisali jak budowali salę koncertową

    teraz okazuje się mała i bez podstawowych urządzeń

    • 9 1

  • Czy naprawdę potrzeba kształcić tylu muzyków? (2)

    W Polsce pewnie z 30% ludzi słucha tylko disco polo i niczego więcej nie chce. Do filharmonii statystyczny Polak chodzi raz na 40 lat, a może i rzadziej. Czy nie warto przeznaczyć środki na kształcenie specjalistów, na których jest większy popyt.

    • 8 6

    • (1)

      Zgadzam się, jako muzyk i absolwent tej uczelni. Poziom, przynajmniej na niektórych kierunkach obniża się, obniżanie są wymagania egzaminów wstępnych. Przyjmowani są studenci po to, by zapewnić etaty wykładowcom. Muzycy to są specjaliści i właśnie dlatego wymagania powinny rosnąć, powinno się przyjmować mniej studentów ale za to oferować możliwie najwyższy poziom nauczania. To są zbyt drogie studia żeby robić je hobbystycznie. One powinny być dla najzdolniejszych, wybranych. Jak ktoś chce się realizować artystycznie dla siebie, to może robić sobie kursy, albo edukację artystyczną lub kulturoznawstwo na UG czy inne takie. Nie jest do tego konieczny tytuł magistra Akademii Muzycznej. No ale gdyby wprowadzono takie zmiany, trzeba by zwolnić część kadry, a wiadomo jak jest...

      • 10 2

      • Jak nie wiesz czym są "cultural studies", to się może lepiej nie wypowiadaj na ten temat.

        I nie dziw się potem, że twój zawód czy uczelnia nie są traktowane poważnie. Bo postępujesz w ten sam sposób.

        • 1 2

  • służba zdrowia tonie (6)

    ludzie dają na jakąś tam orkiestre z której jak zwykle nic nie wynika,do lekarza się dostać to cud,ale na mniej wazne sprawy zawsze miliony sa.nie rozumiem tego kraju.w niemczech nie ma orkiestry bo by tam nikt na to nie pozwolił,służba zdrowia działa bez problemu,nikt nie żebrze o znieczulenie,przychodnie przyjmuja od ręki.a w polsce sylwestry marzen przed telewizorem i muszle koncertowe.

    • 6 4

    • Bzdury piszesz czlowiecze. (1)

      Skoro taki dobrobyt w Niemczech to droga wolna nikt na pasku ciebie tu nie trzyma.
      Jakim trzeba byc....aby ciagle pluc na wlasne gniazdo.

      • 0 5

      • "czy ten ptak gniazdo kala, co je kala,

        czy ten co o tym mówić nie pozwala?"

        • 3 0

    • (1)

      no jednak sylwester marzeń, a sala koncertowa dla uczelni muzycznej to dwa różne bieguny

      • 0 2

      • Chyba jednak nie, biorąc pod uwagę, że w filharmonii nawet Krawczyk występował.

        Zdarzają się też w zespołach discopolowych i różnych chałturach absolwenci akademii.

        • 1 0

    • (1)

      Po pierwsze to nie mamy "służby zdrowia", tylko System Ochrony Zdrowia. Po drugie zarówno kultura jak i zdrowie wymagają nie tylko dofinansowania ale i głębokiej przebudowy systemowej i to nie jest takie proste że jak nie dasz muzykom, to nagle kolejki do lekarzy znikną. To dużo bardziej złożony problem i takie uproszczenia są zwyczajnie krzywdzące. A sylwester marzeń i muszle koncertowe to jeszcze cos innego, nie ma to nic wspólnego ze szkolnictwem artystycznym.

      • 1 0

      • Sylwester marzeń ma bardzo wiele ze szkolnictwem artystycznym.

        Jedną z gwiazd sylwestra marzeń 2022 była Justyna Steczkowska, czyli współpracowniczka absolwenta gdańskiej Akademii Muzycznej, Leszka Możdżera. Nawet On musi chałturzyć.

        • 1 0

  • ja tam furę parkuję

    twarde NIE dla jakiegoś centrum muzyki , jak ktoś chce muzyki to niech sobie radio włączy

    • 0 4

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Juwenalia Gdańskie 2024 (54 opinie)

(54 opinie)
75 - 290 zł

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Juwenalia to: