• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielkanoc: te mniej atrakcyjne święta?

Magda Mielke
8 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (89)
Choć Wielkanoc i Boże Narodzenie mają podobny rodzinny wymiar, większość z nas woli te zimowe święta. Czyżby powodem było to, że Wielkanoc jest dla nas bardziej wymagająca? Choć Wielkanoc i Boże Narodzenie mają podobny rodzinny wymiar, większość z nas woli te zimowe święta. Czyżby powodem było to, że Wielkanoc jest dla nas bardziej wymagająca?

Wielkanoc to największa uroczystość w roku liturgicznym. Chrześcijanie nie mają ważniejszego święta. Tyle, jeśli chodzi o Kościół. A jak się to ma do naszego codziennego, domowego życia?



Wydarzenia i imprezy w świąteczny weekend 8-10.04 w Trójmieście

Które święta są dla ciebie ważniejsze?

Religijnie sprawa jest jasna - Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. Mam jednak nieodparte wrażenie, że nie będę w mniejszości, stwierdzając, że to Boże Narodzenie jest bardziej lubianym świętem, do którego podchodzimy z dużo większym zaangażowaniem.

Abstrahuję tutaj od spraw wiary. Oczywiście, dla praktykujących chrześcijan Wielkanoc i poprzedzające ją uroczystości Triduum Paschalnego stanowią bardzo ważny czas. Kolokwialnie mówiąc, w Kościele sporo się dzieje, znacznie więcej niż w przypadku świąt Bożego Narodzenia (i odwrotnie proporcjonalnie do przygotowań w naszych domach). Jednak mam wrażenie, że w przypadku Bożego Narodzenia sprawy mają się inaczej - świętują wszyscy, niezależnie od tego, czy są wierzący/praktykujący, czy nie. Tu najważniejsza jest tradycja i rodzinny wymiar świąt.

Nie wydają więcej na święta, bo ich nie obchodzą Nie wydają więcej na święta, bo ich nie obchodzą

Zacznijmy od tego, że okres bożonarodzeniowy trwa dłużej. Już na początku grudnia wiele osób dekoruje swoje mieszkania, zawiesza wielkie skarpety, kupuje, a nawet samodzielnie przygotowuje kalendarze adwentowe. Pieczemy pierniki, oglądamy świąteczne komedie romantyczne i pakujemy prezenty w kolorowy papier. Choinkę przystrajają wszyscy - wierzący i niewierzący. Palmy, bazie i kolorowe jajeczka nie mają takiej siły przebicia.

Mimo że religijnie sprawa jest jasna, to dyskusja o wyższości świąt - Wielkanoc czy Boże Narodzenie - jest stałym elementem naszej codzienności. Na zdjęciu: święcenie pokarmów w kościele pw. św. Ignacego Loyoli na Oruni. Mimo że religijnie sprawa jest jasna, to dyskusja o wyższości świąt - Wielkanoc czy Boże Narodzenie - jest stałym elementem naszej codzienności. Na zdjęciu: święcenie pokarmów w kościele pw. św. Ignacego Loyoli na Oruni.
Byłam niedawno świadkiem rozmowy dwóch klientek w jednej z gdańskich kwiaciarni. Panie zastanawiały się, czy kupić kompozycje kwiatowe w doniczkach z zającami i kurczakami. "Takie ładne, ale święta zaraz miną i co ja z tym potem zrobię, gdzie trzymać te wszystkie ozdoby? Wezmę lepiej hiacynty w zwykłej, białej doniczce to będzie zawsze pasowało". Podobne dylematy znacznie rzadziej pojawiają się, gdy kupujemy kolejne opakowanie bombek, poszewki w renifery czy kubki z Mikołajem.

Koncert, kino, wystawa, zoo. Co robić w święta? Koncert, kino, wystawa, zoo. Co robić w święta?
Podobnie jest z prezentami. Na Boże Narodzenie obdarowują się wszyscy - okazji dostarczają nie tylko same święta, ale i mikołajki. Wielkanocne podarunki są raczej zarezerwowane dla dzieci. To im organizuje się szukanie czekoladowych jajek w ogródku. Jeśli obdarowują się dorośli, to prezenty te są zwykle skromniejsze niż na Boże Narodzenie.

Takie zabawy na ulicach w lany poniedziałek widać bardzo rzadko.


Takie zabawy na ulicach w lany poniedziałek widać bardzo rzadko.
Mam też wrażenie, że inne jest podejście do spędzania świątecznych dni. Przynajmniej w gronie młodych ludzi, którzy nie mają potrzeby sztywnego trzymania się tradycji, przygotowywania typowych świątecznych potraw czy mycia okien. Coraz więcej osób stawia na odpoczynek, odpuszcza wielkie przygotowania, sprzątanie czy gotowanie i chce świąteczny czas po prostu miło spędzić i odetchnąć.

Nikogo już nie dziwi, a przynajmniej nie oburza, że w trakcie świąt odbywają się imprezy taneczne w klubach, są otwarte kina czy siłownie. Znajomi organizują w Wielką Sobotę domówkę. Wcześniej impreza planowana była na piątek, ale stwierdzili, że nawet dla nich - ateistów wychowanych w katolickich domach - to trochę za dużo.

5 powodów, dlaczego wolę Wielkanoc od Bożego Narodzenia 5 powodów, dlaczego wolę Wielkanoc od Bożego Narodzenia
Spora część moich znajomych pochodzących z innych części Polski postanowiła zostać na Wielkanoc w domach, nie jechać do rodziny. Powód? "Na te dwa dni to się nie opłaca. Dłużej się będzie jechało, niż będzie na miejscu, to tylko śniadanie, można je samemu w domu zjeść". Święta Bożego Narodzenia, choć często wcale nie wiążą się z większą liczbą wolnych dni, nie powodują u nich takich decyzji.


Dlaczego tak się dzieje, w czym Wielkanoc jest "gorsza" od Bożego Narodzenia? Jedna kwestia to komercjalizacja Bożego Narodzenia. Trendy marketingowe czy handlowe spowodowały, że wiele zwyczajów ze sfery sacrum mocno się "rozciągnęło" i traktowanych jest jako świeckie, rodzinne zwyczaje np. ubieranie choinki, łamanie opłatkiem czy śpiewanie kolęd. Tradycyjne symbole, np. wizerunek Świętego Mikołaja czy Gwiazda Betlejemska, zyskały nową, przyjemniejszą dla oka estetykę, a przedświąteczne tradycje opierają się bardziej na świeckich zwyczajach (w niektórych przypadkach naśladowanych z amerykańskich komedii romantycznych) niż na religijnych obrzędach i rytuałach.

Jednak Wielkanoc ma przecież swoje - nie mniej liczne - tradycje. Jednak sporo z nich, z dzisiejszego punktu widzenia, wygląda dziwacznie, brutalnie i śmiesznie. Kolorowe palmy zdobione baziami i kwiatami z bibuły nie są tak atrakcyjną ozdobą mieszkań jak elegancko przystrojona choinka. Uczestniczenie w misterium męki Pańskiej wymaga więcej zaangażowania niż pójście na pasterkę. Nawet dostarczający niegdyś sporo zabawy śmigus-dyngus obchodzony jest dziś już raczej symbolicznie (chociaż to i dobrze, bo zwyczaj ten przybierał często bardzo przemocową formę). Może tylko malowanie pisanek jest podobną atrakcją co pieczenie pierników.

Nie ma śmigusa-dyngusa, bo nie ma dzieci na podwórkach Nie ma śmigusa-dyngusa, bo nie ma dzieci na podwórkach
Drugą kwestią jest to, że święta Bożego Narodzenia mniej od nas wymagają. Nawet gdy poprzestajemy wyłącznie na ich zewnętrznej oprawie, wiemy, że przeżyjemy dobry czas i nie potrzebujemy do tego pogłębionej wiary. Pod tym względem zimowe święta są mniej inwazyjne. To przepiękna tradycja, pełna ciepła, słodyczy i miłości. Przy tych świętach, Wielkanoc wydaje się atakować nasze sumienia. Wydaje się, że warunkiem koniecznym do dobrego przeżycia wiosennych świąt jest głęboka wiara.

Nic więc dziwnego, że część z wielkanocnych tradycji powoli umiera. Choć pieczemy mazurki, kupujemy czekoladowe jajka i celebrujemy śniadanie wielkanocne, nie ma w tych świętach tyle magii, radości i ciepła rodzinnego domu, co w Bożym Narodzeniu.

Quiz Wielkanocne tradycje Średni wynik 55%

Wielkanocne tradycje

Rozpocznij quiz

Opinie (89) ponad 10 zablokowanych

  • Liczy się wolne a nie zabobony

    Jw

    • 8 11

  • Byłem dzisiaj święcić pokarmy. (4)

    Dziwne, ale nie zauważyłem w żadnym koszyczku niczego z tak ostatnio zachwalanego robactwa.
    Same jajka, wędliny, chleb, chrzan i inne zdrowe produkty.

    • 10 6

    • Bo same pislamisty byly

      Robaki swiecili w innych godzinach, jak podaje TVP

      • 3 1

    • Można samemu w domu... (2)

      Woda święcona nie ma terminu ważności. Raz poświęcona będzie święta na wieki wieków (in saecula saeculorum).
      Jedynym możliwym do wyobrażenia sobie sposobem, w jaki zwykła woda nabiera cechy świętości jest kontakt fizyczny niepoświęcona cząsteczka wody wchodząc w kontakt z molekułą poświęconą, sama staje się poświęcona.

      Zatem po rozcieńczeniu świętość powiększonej porcji wody święconej zostaje zachowana w 100%. Świętość nowej wody święconej także zostaje zachowana na wieczność.

      Poświęcone cząsteczki wody wchodzą w kontakt z cząsteczkami pary wodnej w powietrzu i następuje transmisja świętości.
      Poświęcone cząstki pary wodnej wchodzą w cykl hydrologiczny, czyli naturalny obieg wody na Ziemi.
      Ilość poświęconych cząsteczek wody zwiększa się coraz szybciej, bo coraz więcej cząstek bierze udział w transmisji świętości.
      Skutek cała woda na planecie Ziemia jest poświęcona.

      • 3 2

      • Zasada działania podobna do "leków homeopatycznych" (1)

        Kropelka do wanny i jest wanna leku.

        • 6 1

        • Dobre :)

          • 4 1

  • Każda religia z ponad 4 tysięcy wymyślonych przez ludzi to tylko biznes, stworzony przez grupki cwaniaków dla naiwnych mas, (3)

    Biznes zresztą idealny, bo dojone owieczki nie mają możliwości reklamacji.

    A np. po naszych biskupach widać że oni w żadnego boga, piekło, niebo itp nie wierzą. Dla nich liczy się tylko ziemskie tu i teraz, "złote, a skromne". No i najważniejsze aby uniknąć ziemskiej sprawiedliwości.

    • 28 25

    • Nie wszystkie tak wyrachowane jak katolicyzm jednak ;)

      • 8 3

    • Jakie to wygodne ja nie bo oni. (1)

      Albo: to wszystko dla kasy. Pokaż mi takiego co dla zwiększenia kasy innych oddaje swoje życie. A takich świętych są całe rzesze.

      • 1 4

      • Masz to na myśli? Czy tylko Jezusa w tamtych czasach ukrzyżowano?

        Bóg umarł na krzyżu i złożył ofiarę samemu sobie, żeby przebłagać samego siebie za grzechy ludzi, których sam stworzył i o których od początku wiedział, że będą grzeszyli.

        • 3 1

  • (1)

    Zezem: o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia

    • 2 0

    • Profesor Jan Tadeusz Stanisławski

      • 2 0

  • Święta Zmartwychwstania Pańskiego (1)

    Dla mnie te święta są o wiele ważniejsze i bardziej atrakcyjne. Również dlatego że nie ma tej pompy, tych ciężarówek z colą, reklam wciskajacych mi jakieś badziewia, jakiejś bzdurnej "magii". Dla mnie te święta to rodzina, spacer, wiosna, zmiana na lepsze. O aspektach religijnych nie będę mówił, bo wszystkie strony i tak już mają swoje zdanie, po co powtarzać w kółko to samo.

    • 11 6

    • spacer, wiosna, zmiana na lepsze.

      To tak :)

      • 4 1

  • Wszystkim zgorzkniałym chrystofobom: (7)

    Wesołego Alleluja!

    • 12 10

    • Jak tam idzie przestrzeganie 10 przykazań Bożych? (6)

      Bo z tego co widać to sam kler ma z tym problem.... nie wspominając o prawakach z wytartymi kolanami

      • 12 5

      • Pamiętaj ty za cudze nie będziesz sądzony (5)

        Niewierzący też przed Bogiem stanie.

        • 2 7

        • (2)

          Ty jesteś za to wierzący więc odpowiedz na pytanie, jak tam przestrzeganie 10 przykazań? Myslisz, że dostaniesz ulgi bo wierzysz, ale masz tak naprawdę tą wiarę i przykazania w du.e? Ja chociaż sam siebie nie oszukuję.

          • 7 1

          • Wystarczy wyspowiadać się i nie ma grzechu (1)

            • 5 1

            • Bardzo wygodny mechanizm... a przy okazji sukiennik wie wszystko o wszystkich :)

              • 2 1

        • A szatanista przed Szatanem

          • 3 0

        • Ktorym? Twoim, Moim, ich? Przed jednym? Kilkoma?

          • 1 0

  • Gdyby nie Judasz nie było by długiego weekendu (3)

    Dzięęękuuuuujjjjeeeeeeemmmmyyyyy!

    • 6 6

    • większej bzdury dawno nie czytałem! (2)

      a może ty usiłowałeś być zabawny???

      • 1 4

      • Ale co? Nie prawda? (1)

        • 3 0

        • To jest prawda.

          Tylko tragedia wiecznego potępienia Judasza nie jest powodem do drwiny. Tak samo jak śmierć każdego

          • 1 1

  • (6)

    Niewierzacy powinni pracowac w swieta Bozego Narodzenia i swieta Zmartchwychwstania Panskiego. Niech sobie swietuja juneteen albo inne tego typu woke-bzdury. Jeszcze buciorami probuja zadeptac istote tych Swiat i piekne polski tradycje.

    • 13 24

    • (2)

      I to jest katolicyzm po Polsku z pogardą bo ktoś inaczej myśli i ma inne poglądy.

      • 13 4

      • (1)

        Poczytaj Stary Testament.

        • 3 2

        • Jazda bez trzymanki....

          Kamieniowanie wlasnych dzieci... itd.

          • 4 0

    • Święta ukradzione innym ludom.

      • 10 2

    • A wierzacy kiedy powinni pracowac?

      Trafisz do szpitala w swieta... i lekarz nie wierzacy... nie boisz sie?

      • 3 0

    • oho, tradycjonalista się przestraszył obco brzmiących słówek

      nie bój się, kościółek sam sobie depcze te święta, zresztą ukradzione od innych wyznań

      • 3 0

  • Mniej atrakcyjne? Po co ta prowokacja

    • 3 1

  • Sameś jegomościu

    zabobon.

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Juwenalia Gdańskie 2024 (54 opinie)

(54 opinie)
75 - 290 zł

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Od lat Gdynia jest gospodarzem jednego z największych festiwali muzycznych w kraju Open’er Festival. Gdzie odbyła się pierwsza edycja imprezy?