• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie Dawid Podsiadło. Najchętniej słuchani artyści według Spotify

Magda Mielke
1 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (82)

Serwis Spotify pokazał, kto jest najpopularniejszy w naszym kraju.

Popularna platforma streamingowa Spotify w lutym świętowała dziesięciolecie obecności na polskim rynku. Z tej okazji ogłosiła jubileuszowe podsumowanie najczęściej słuchanych utworów. Hitem dekady jest "Kiss cam" (Mata, Pedro, francis), a najczęściej słuchaliśmy Taco Hamingwaya.




Czy korzystasz z aplikacji Spotify?

Platforma Spotify rozpoczęła swoją przygodę w Polsce w lutym 2013 roku. Od samego początku marka prowadziła działania mające na celu wspieranie polskiej muzyki, artystów, a od pewnego czasu także lokalnych podcasterów.

Przez te 10 lat obecności w Polsce Spotify znacząco wpłynęło na kształtowanie gustów muzycznych Polaków i przyczyniało się do wzrostu popularności rodzimych artystów zarówno w naszym kraju, jak i za granicą.


Od rocka po hip-hop. Jak zmieniały się gusta Polaków?



W pierwszych latach działalności Spotify w Polsce (lata 2013-2017) najczęściej streamowanymi artystami w naszym kraju były zagraniczne gwiazdy. Punkt zwrotny nastąpił między 2017 a 2018 rokiem, kiedy to czterech z pięciu najczęściej streamowanych artystów na polskim Spotify stanowili rodzimi twórcy. W tym gronie znaleźli się: Taco Hemingway, Quebonafide, duet Taconafide oraz Dawid Podsiadło. Wówczas rozpoczął się prawdziwy "boom" na polską muzykę i liczba polskich piosenek na playlistach zwiększyła się z 9 do aż 43, i od tamtej pory sukcesywnie wzrasta.

Statystyki pokazują również, że gdy Spotify startował na polskim rynku, mieszkańcy naszego kraju kochali rocka. Dzisiaj częściej wybierają polski rap i polski trap.

- Od ponad 10 lat Spotify z powodzeniem wspiera lokalny rynek muzyczny i przyczynia się do wzrostu zainteresowania polską muzyką zarówno w kraju, jak i na całym świecie. Z fascynacją obserwowaliśmy wzrost popularności lokalnej muzyki, przejście od słuchania głównie międzynarodowych wykonawców oraz rocka do całkowitego oddania dla polskich artystów i naszego hip hopu - podsumowuje Mateusz Smółka, Spotify Music Team Lead na Europę Wschodnią.
Serwis pokazał, kto jest najpopularniejszy w naszym kraju. Serwis pokazał, kto jest najpopularniejszy w naszym kraju.

Polska muzyka za granicą



Z roku na rok popularność polskiej muzyki wzrasta, co skutkuje tym, że coraz więcej polskich artystów pojawia się na listach odtwarzań użytkowników Spotify za granicą. Przez 10 lat działania platformy na polskim rynku słuchalność utworów rodzimych twórców poza naszym krajem wzrosła o 700 proc. W samym 2022 polskie piosenki na Spotify zostały odtworzone na świecie aż 17 miliardów razy, co stanowi imponujący wynik w porównaniu z 179 milionami odtworzeń na koniec 2013 roku.

Najpopularniejsi artyści z Trójmiasta: to ich słuchała młodzież w 2022 roku Najpopularniejsi artyści z Trójmiasta: to ich słuchała młodzież w 2022 roku
Ten trend pokazuje, że konsumpcja lokalnej muzyki miała znaczący wpływ na listy przebojów. W pierwszym roku działalności Spotify w Polsce na liście przebojów Top 100 znajdowało się zaledwie pięć utworów lokalnych twórców. W 2022 roku liczba ta wzrosła do 76.

Na pierwszym miejscu zestawienia 10 najczęściej streamowanych utworów w Polsce od 2013 roku znalazł się utwór "Kiss cam" Maty, który odsłuchano już prawie 80 milionów razy, Na zdjęciu:  Mata na koncercie w Gdańska - sierpień 2022r. Na pierwszym miejscu zestawienia 10 najczęściej streamowanych utworów w Polsce od 2013 roku znalazł się utwór "Kiss cam" Maty, który odsłuchano już prawie 80 milionów razy, Na zdjęciu:  Mata na koncercie w Gdańska - sierpień 2022r.

Aż 9 raperów w Top 10 najbardziej streamowanych artystów



Ostatecznie w gronie 10 najczęściej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku do dziś znaleźli się wyłącznie polscy wykonawcy. Co ciekawe, na szczycie znaleźli się sami mężczyźni, a 9 z 10 artystów to raperzy. Podium najczęściej słuchanych artystów należy do Taco Hemingwaya, Maty oraz White'a 2115. Do pierwszej dziesiątki najbardziej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku z kobiet załapała się jedynie sanah.

Mata pozamiatał. Takiego koncertu stocznia jeszcze nie widziała Mata pozamiatał. Takiego koncertu stocznia jeszcze nie widziała
Wśród 10 najczęściej streamowanych utworów w Polsce od 2013 roku wszystkie poza jednym należą do polskich artystów. Polscy spotify'owi rekordziści to: "Kiss cam" Maty (utwór odsłuchano już prawie 80 milionów razy), "California" White'a 2115 (prawie 76 milionów odsłuchań) oraz "Disney" Kiza (ponad 62 miliony odsłuchań). I w tym zestawieniu znalazł się tylko jeden kobiecy akcent. To nagrana na spółkę z chłopakami piosenka "Bubbletea" autorstwa Quebonafide, Duita i Darii Zawiałow.

Zaś w pierwszej piątce najczęściej streamowanych polskich artystek ostatniej dekady znalazły się: sanah, Daria Zawiałow, Margaret, Young Leosia i Brodka.

Na szczycie zestawienia najczęściej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku znalazł się Taco Hemingway. Zdjęcie z koncertu na Open'er Festivalu w 2022 r. Na szczycie zestawienia najczęściej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku znalazł się Taco Hemingway. Zdjęcie z koncertu na Open'er Festivalu w 2022 r.

500 tysięcy razy Dawida Podsiadły



Podsumowanie przygotowane przez Spotify pokazuje także, że pierwszym polskim artystą, który w 2013 roku osiągnął pułap 500 tysięcy odtworzeń miesięcznie, był Dawid Podsiadło (artysta miał wtedy na koncie jedynie swoją debiutancką płytę "Comfort and Happiness").

Na pierwszy polskojęzyczny podcast na Spotify trzeba było czekać dwa lata, do 2015 roku. Dziś znajdziemy ich już blisko 20 tys. Rok do roku obserwujemy też prawie 30-procentowy wzrost liczby programów tworzonych przez polskich podcasterów. Również w 2015 roku odpalono pierwszy "Spotify Wrapped", czyli coroczne podsumowanie najchętniej słuchanych artystów i piosenek.

Miliony odtworzeń na Spotify. Ile na tym zarabiają trójmiejscy muzycy? Miliony odtworzeń na Spotify. Ile na tym zarabiają trójmiejscy muzycy?
10 najczęściej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku:

  1. Taco Hemingway
  2. Mata
  3. White 2115
  4. Bedoes 2115
  5. Quebonafide
  6. Lanek
  7. sanah
  8. Young Igi
  9. Malik Montana
  10. Żabson

Najczęściej streamowane utwory w Polsce od 2013 r.:

  1. Mata, Pedro, francis - Kiss cam
  2. White 2115 - California
  3. Kizo - Disney
  4. Mata, Trooh Hippi - Szafir
  5. Sobel - Impreza
  6. Quebonafide, Duit, Zawiałow - Bubbletea
  7. Smolasty, francis, Pedro, Tribbs - Duże Oczy
  8. Tymek, Big Scythe - Język ciała 9. Guzior, Favst - Blueberry
  9. The Weeknd - Blinding Lights

Opinie (82) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Swiat sie.konczy

    Co to za ludzie. Jaka muzyka.

    • 58 3

  • (6)

    Wiem, że mi się dostanie za to co napisze, ale przepraszam was, nie mogłem się powstrzymać:)
    Po pierwsze, artykuł sponsorowany, reklamujący jakaś tam platformę powinno się właściwie oznaczyć. Po drugie, artykuły o muzyce(nawet popularnej) powinni pisać wyspecjalizowani dziennikarze, bo takie rankingi bardziej przypominają wręcz drogowskazy na temat tego co ludzie z wymaganiami powinni omijać. Po trzecie, rapsy to nie rap, ich tworcy nie są raperami(bo nawet rapować nie potrafią, a być takim beztalenciem jest już bardzo ciężko być). Po czwarte, coraz bardziej uważam, że golokosteczkowcy, Julki i dzieciarnia(adresaci takich artykułów) powinni mieć oddzielna stronę dla siebie, np. Trójmiasto-kids.pl, bo trójmiasto coraz bardziej przypomina mi Pudełek.pl...

    • 82 9

    • Zgadzam się w pełni

      • 19 2

    • Qq (2)

      U nas na siłę ludzi się katuje jakąś muzyką a potem się piwie że najczęściej słuchani a to absurd jakich mało. Dobra muzyka to była kiedyś teraz to czasem komedia a po drugie u nas co drugi dzieciak lub pannica nazywana jest zaraz gwiazdą i potem woda sodowa do głowy.

      • 14 2

      • Dobra muzyka jest i teraz. (1)

        Po prostu pokolenie PRL nie potrafi do niej dotrzeć jeżeli nie na płycie jak wół wystawionej w oknie sklepu...

        • 4 13

        • nie wiem czy jestem pokolenie PRL, bo rocznik 80 a stałe łącze mam od 96

          więc online całe życie. I na pewno nie jestem jedyny. Poza tym, kupowanie płyt zawsze było w Polsce luksusem, zawsze, tak jest i teraz. Co do muzyki - oczywiście że ona jest i będzie, jednak jest coraz mniej dużych zespołów i koncertów na żywo, a co za tym idzie, spada też profesjonalizm.

          • 8 1

    • Pięknie powiedziane. Trojmiasto-mata (co chceta :)

      • 14 1

    • ale tak jest - bo w dzisiejszych czasach - kiedy muzyka powinna wciąż być być sztuką (niezależnie od gustów czy stylów) - jest makdonaldem

      a co można wymagać od makdonalda? - szybko i tanio

      problem polega na tym - że ludzie tego chcą i TYLKO tego chcą - a to znaczy, że jesteśmy przegrani

      • 11 0

  • Opinia wyróżniona

    (8)

    To jest aż straszne, albo miłośnicy disco-polo (od 30-stki w górę, ale zdarzają się też młodsi) albo miłośnicy rapsów (od lat nastu, najczęściej z tego wyrastają, gdy pojawią się dzieci i praca). Tu wiadomo same rapsy, bo platforma dla dzieciaków. Niestety, gust muzyczny idzie w parze z ogólną inteligencją, w tym także inteligencją emocjonalną, a z tym jest coraz gorzej. Ci co podniecają się hotelami miłości, śledzą jakieś glonojady i napakowanych przegrywów na insta, słuchają takiego chłamu. No, do tego dochodzi jeszcze sanah dla pretensjonalnych dziewuszek, ale to już inna kategoria słuchaczy.

    • 118 24

    • Rapsy (1)

      Odnosnie hip-hopu to chcialbym zanaczyc ze jest czesc wartosciowych utworow ktore mowia o otaczjacym swiece i jego problemach. Nie ma tak ze sa tylko k...y i ch...e w tekscie. Nie wiem tylko jaka maja czesc rynku.

      • 6 10

      • Tak, zresztą ten cały Taco też jest kilka poziomów wyżej niż jakieś żałosne żabsony czy uj wie co tam;) Niemniej jednak najlepiej sprzedają się tylko k...y i ch..u w tekście, a do wartościowych utworów bananowa młodzież z sianem w głowie nie zagląda

        • 12 5

    • A kim ty jesteś ? (1)

      Każdy ma inny gust i słucha co mu się podoba ,nie ważne czy disco polo czy co ,jak jesteś tak sfrustrowany że każdy ma słuchać to co ty , to przeprowadź się na bezludną wyspę i rozbitków edukuj.

      • 5 12

      • O to właśnie się rozchodzi, że gust większość jest mało wybredny, delikatnie mówiąc.

        • 3 0

    • (3)

      Pełna zgoda co to sh*t hopu i wiosko polo. Ale żeby odrazu pisać, że Spotify to platforma dla dzieciaków? Ja np dobijam 50ki i słucham prawie codziennie, głównie rock i inne metale szlachetne..

      • 10 7

      • (2)

        Ale jesteś wyjątkiem. Ja nie mam Spotify, moja druga połowa nie ma Spotify, nasze rodzeństwo i nasi rodzice nie mają Spotify, ale nasze dzieciaki już tak. Na szczęście nie słuchają takiego chłamu, a przynajmniej mam taką nadzieję.

        • 3 2

        • To raczej indywidualne. Ja nie mam, a moj starszy brat ma i uzywa.

          • 1 0

        • to raczej ty jesteś pod miotłą. To skąd bierzesz muzykę? Rozumiem płyty/winyle czy cokolwiek ale niektórym poprostu szkoda czasu żeby co piosenkę lub co płyte wstawać i zmieniać na inną. Spotify ma sto razy lepszy algorytm niż youtube. i Żadnych reklam!

          • 2 2

  • (2)

    W muzyce jest przymusowy narzut degenarcji z Angloświata. Promowanie sexu, narkotyków, alkoholu, dominacji kobiet nad mężczyznami, promocja singli, prymitywne układy taneczne jak u małp. Jestem ateistą

    • 20 8

    • jak widać incelowatość nie ma religii

      • 3 7

    • Jak rozpoznac ateiste? Sam ci o tym powie.

      • 0 1

  • Opinia wyróżniona

    Najchętniej słuchane (5)

    Zawsze były śmieciowe rzeczy. A zwłaszcza w PL. Usiasiusia, kręcenie zadkiem, hopsia hops,

    • 52 4

    • Powiedział, co wiedział... (4)

      Śmieciowe? Chyba nie jesteś na bieżąco z tym, co jest aktualnie top trendy na świecie. Tam to jest dopiero padaka.
      W Polsce jest wielu bardzo dobrych artystów, tylko problem polega na tym, że popularne rozgłośnie radiowe nie chcą ich promować. Zamiast Zetki czy RMF FM proponuję włączyć sobie np. Trójkę.

      • 2 9

      • (2)

        Trójkę? Hahahha

        • 7 2

        • a co? Słuchasz, że cię to bawi? (1)

          Typowy stereotyp: odszedł Mann i jemu podobni to znaczy, że grają teraz tam padakę.
          No to powiem ci, że bardzo często puszczają m.in. Podsiadłę, Przybyszową, Kozidrakową, Zawiałową, Zalewskiego czy raz nawet Bryndala i jego "tęczę".

          • 1 2

          • Czyli puszczają kiepskie granie. Wszystko się zgadza. Nie rozumiem w ogóle, po co mówić tu o radiu? Radia młodzi ludzie nie słuchają. To, co tam puszczają, nie ma żadnego znaczenia.

            • 6 0

      • nie Trójka lecz trujka, od zatruwania umysłow

        Trójki już nie ma; PIS ją zlikwidował

        • 5 2

  • Artyści...wolne żarty... Chyba reklama banku

    Artyści to Kilar Skolimowski Beksiński i im podobni. No nawet czasem Kazik czy Nosowska ale to z listy...darujcie sobie

    • 39 2

  • I dlatego tak łatwo zrozumieć, skąd bierze się tylu i**otów wśród rodaków (1)

    • 36 1

    • nie tylko rodaków ojkusie

      • 0 0

  • Nic nowego, gust większości słuchaczy mieści się w granicach od bardzo złego do fatalnego. Żabson to ten, co to nim w mediach społecznościowych wytarła podłogę była gwiazda filmów dla dorosłych?

    • 19 0

  • Ani moi artyści...Ani moja Polska...

    • 20 0

  • Szkoda że nie ma podanego wieku słuchaczy. (1)

    • 27 1

    • 14-19

      • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku powstał słynny gdyński klub Ucho?