• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie Dawid Podsiadło. Najchętniej słuchani artyści według Spotify

Magda Mielke
1 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (82)

Serwis Spotify pokazał, kto jest najpopularniejszy w naszym kraju.

Popularna platforma streamingowa Spotify w lutym świętowała dziesięciolecie obecności na polskim rynku. Z tej okazji ogłosiła jubileuszowe podsumowanie najczęściej słuchanych utworów. Hitem dekady jest "Kiss cam" (Mata, Pedro, francis), a najczęściej słuchaliśmy Taco Hamingwaya.




Czy korzystasz z aplikacji Spotify?

Platforma Spotify rozpoczęła swoją przygodę w Polsce w lutym 2013 roku. Od samego początku marka prowadziła działania mające na celu wspieranie polskiej muzyki, artystów, a od pewnego czasu także lokalnych podcasterów.

Przez te 10 lat obecności w Polsce Spotify znacząco wpłynęło na kształtowanie gustów muzycznych Polaków i przyczyniało się do wzrostu popularności rodzimych artystów zarówno w naszym kraju, jak i za granicą.


Od rocka po hip-hop. Jak zmieniały się gusta Polaków?



W pierwszych latach działalności Spotify w Polsce (lata 2013-2017) najczęściej streamowanymi artystami w naszym kraju były zagraniczne gwiazdy. Punkt zwrotny nastąpił między 2017 a 2018 rokiem, kiedy to czterech z pięciu najczęściej streamowanych artystów na polskim Spotify stanowili rodzimi twórcy. W tym gronie znaleźli się: Taco Hemingway, Quebonafide, duet Taconafide oraz Dawid Podsiadło. Wówczas rozpoczął się prawdziwy "boom" na polską muzykę i liczba polskich piosenek na playlistach zwiększyła się z 9 do aż 43, i od tamtej pory sukcesywnie wzrasta.

Statystyki pokazują również, że gdy Spotify startował na polskim rynku, mieszkańcy naszego kraju kochali rocka. Dzisiaj częściej wybierają polski rap i polski trap.

- Od ponad 10 lat Spotify z powodzeniem wspiera lokalny rynek muzyczny i przyczynia się do wzrostu zainteresowania polską muzyką zarówno w kraju, jak i na całym świecie. Z fascynacją obserwowaliśmy wzrost popularności lokalnej muzyki, przejście od słuchania głównie międzynarodowych wykonawców oraz rocka do całkowitego oddania dla polskich artystów i naszego hip hopu - podsumowuje Mateusz Smółka, Spotify Music Team Lead na Europę Wschodnią.
Serwis pokazał, kto jest najpopularniejszy w naszym kraju. Serwis pokazał, kto jest najpopularniejszy w naszym kraju.

Polska muzyka za granicą



Z roku na rok popularność polskiej muzyki wzrasta, co skutkuje tym, że coraz więcej polskich artystów pojawia się na listach odtwarzań użytkowników Spotify za granicą. Przez 10 lat działania platformy na polskim rynku słuchalność utworów rodzimych twórców poza naszym krajem wzrosła o 700 proc. W samym 2022 polskie piosenki na Spotify zostały odtworzone na świecie aż 17 miliardów razy, co stanowi imponujący wynik w porównaniu z 179 milionami odtworzeń na koniec 2013 roku.

Najpopularniejsi artyści z Trójmiasta: to ich słuchała młodzież w 2022 roku Najpopularniejsi artyści z Trójmiasta: to ich słuchała młodzież w 2022 roku
Ten trend pokazuje, że konsumpcja lokalnej muzyki miała znaczący wpływ na listy przebojów. W pierwszym roku działalności Spotify w Polsce na liście przebojów Top 100 znajdowało się zaledwie pięć utworów lokalnych twórców. W 2022 roku liczba ta wzrosła do 76.

Na pierwszym miejscu zestawienia 10 najczęściej streamowanych utworów w Polsce od 2013 roku znalazł się utwór "Kiss cam" Maty, który odsłuchano już prawie 80 milionów razy, Na zdjęciu:  Mata na koncercie w Gdańska - sierpień 2022r. Na pierwszym miejscu zestawienia 10 najczęściej streamowanych utworów w Polsce od 2013 roku znalazł się utwór "Kiss cam" Maty, który odsłuchano już prawie 80 milionów razy, Na zdjęciu:  Mata na koncercie w Gdańska - sierpień 2022r.

Aż 9 raperów w Top 10 najbardziej streamowanych artystów



Ostatecznie w gronie 10 najczęściej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku do dziś znaleźli się wyłącznie polscy wykonawcy. Co ciekawe, na szczycie znaleźli się sami mężczyźni, a 9 z 10 artystów to raperzy. Podium najczęściej słuchanych artystów należy do Taco Hemingwaya, Maty oraz White'a 2115. Do pierwszej dziesiątki najbardziej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku z kobiet załapała się jedynie sanah.

Mata pozamiatał. Takiego koncertu stocznia jeszcze nie widziała Mata pozamiatał. Takiego koncertu stocznia jeszcze nie widziała
Wśród 10 najczęściej streamowanych utworów w Polsce od 2013 roku wszystkie poza jednym należą do polskich artystów. Polscy spotify'owi rekordziści to: "Kiss cam" Maty (utwór odsłuchano już prawie 80 milionów razy), "California" White'a 2115 (prawie 76 milionów odsłuchań) oraz "Disney" Kiza (ponad 62 miliony odsłuchań). I w tym zestawieniu znalazł się tylko jeden kobiecy akcent. To nagrana na spółkę z chłopakami piosenka "Bubbletea" autorstwa Quebonafide, Duita i Darii Zawiałow.

Zaś w pierwszej piątce najczęściej streamowanych polskich artystek ostatniej dekady znalazły się: sanah, Daria Zawiałow, Margaret, Young Leosia i Brodka.

Na szczycie zestawienia najczęściej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku znalazł się Taco Hemingway. Zdjęcie z koncertu na Open'er Festivalu w 2022 r. Na szczycie zestawienia najczęściej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku znalazł się Taco Hemingway. Zdjęcie z koncertu na Open'er Festivalu w 2022 r.

500 tysięcy razy Dawida Podsiadły



Podsumowanie przygotowane przez Spotify pokazuje także, że pierwszym polskim artystą, który w 2013 roku osiągnął pułap 500 tysięcy odtworzeń miesięcznie, był Dawid Podsiadło (artysta miał wtedy na koncie jedynie swoją debiutancką płytę "Comfort and Happiness").

Na pierwszy polskojęzyczny podcast na Spotify trzeba było czekać dwa lata, do 2015 roku. Dziś znajdziemy ich już blisko 20 tys. Rok do roku obserwujemy też prawie 30-procentowy wzrost liczby programów tworzonych przez polskich podcasterów. Również w 2015 roku odpalono pierwszy "Spotify Wrapped", czyli coroczne podsumowanie najchętniej słuchanych artystów i piosenek.

Miliony odtworzeń na Spotify. Ile na tym zarabiają trójmiejscy muzycy? Miliony odtworzeń na Spotify. Ile na tym zarabiają trójmiejscy muzycy?
10 najczęściej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku:

  1. Taco Hemingway
  2. Mata
  3. White 2115
  4. Bedoes 2115
  5. Quebonafide
  6. Lanek
  7. sanah
  8. Young Igi
  9. Malik Montana
  10. Żabson

Najczęściej streamowane utwory w Polsce od 2013 r.:

  1. Mata, Pedro, francis - Kiss cam
  2. White 2115 - California
  3. Kizo - Disney
  4. Mata, Trooh Hippi - Szafir
  5. Sobel - Impreza
  6. Quebonafide, Duit, Zawiałow - Bubbletea
  7. Smolasty, francis, Pedro, Tribbs - Duże Oczy
  8. Tymek, Big Scythe - Język ciała 9. Guzior, Favst - Blueberry
  9. The Weeknd - Blinding Lights

Opinie (82) ponad 10 zablokowanych

  • To jest przykre (3)

    Serwis muzyczny, a serwują g*wno. Mata, żapson czy bedoes to taki ściek taki jak te czarno-meksykańskie guano z usa, tylko u nas rzadziej się przekręcają na prochach.

    • 22 1

    • (1)

      w tym serwisie muzycznym słuchasz czego chcesz i to jest piękne, a jeśli pół świata lubi słuchać badziewia, to niech sobie słucha, mnie to nie przeszkadza (jeśli nie odpalają tego na full z głośniczka dżejbiel)

      • 10 0

      • Tak nie do końca, w darmowej wersji co jakiś czas reklamują właśnie jakieś guano całkowicie oderwane od tego czego słuchasz, np leci Kazik a jako reklama zaczyna się odtwarzać leosia czy inny wynalazek , tak się robi odtworzenia

        • 7 0

    • To akurat nie jest problem. Ba, być może dzięki temu, że serwują taką papę, mogą też proponować rzeczy kompletnie niszowe. I robią to, jest tam masa świetnej, mało popularnej muzyki.

      • 2 0

  • Ale się zestaliscie

    Gratulacje

    • 3 1

  • $$ (6)

    Taka kolej rzeczy. Późny kapitalizm monetyzuje wszystkie dziedziny życia. Sport, sztuka, sex. To są produkty, które mają przynosić zysk. Późny kapitalizm nie zostawia nic poza ciągłym poczuciem "mało mam. muszę mieć więcej". Nic innego w tym modelu się nie liczy, ponieważ to co nie ma wymiernej wartości... nie ma znaczenia.
    To spaczenie całych społeczeństw powoduje, że życie jest płaskie, tak jak płaska jest muzyka głównego nurtu/mainstreamu.

    • 19 1

    • (1)

      od tego masz rozum, by nie płynąć w mainstreamie

      • 9 1

      • tylko, że w parze idzie rosnąca ilość chorób psychicznych a także najbardziej niezbywalnej konsekwencji tychże: samobójstw. Mainstream zabija ludzi, dziennikarze mają krew na rękach

        • 3 2

    • (3)

      Dodam jeszcze tylko, że jestem rocznik 90'.
      Od zawsze byłem za wolnym rynkiem, ale dopiero od niedawna zauważam co robi mindset "ciągłego zysku" z ludźmi.
      Podkreślam, że nie chodzi o to , że "wolny rynek" jest zły, chodzi o pewne ekstremum do którego doszliśmy jako społeczeństwa.
      Powoli też zaczynam rozumieć wyznania niektórych o tym, że "za komuny było lepiej". Oczywiście nie chodzi o przywrócenie tego systemu(!), ale myślę, że po części to "lepiej" to było właśnie zycie, które nie było oddane wyłącznie pogonii za pieniądzem.
      Gdzie jest tu balans?

      • 11 0

      • Nie ma. Ludziom odpowiada ciągła konsumpcja, w tym konsumpcja rzeczy kompletnie zbędnych. Problem pojawia się, gdy zabraknie na konsumpcję środków. Wtedy następuje zderzenie ze ścianą, bo jak to tak, zejść z poziomem życia? Mały kryzys niektórych naprostuje, choć widzę, że idzie to bardzo opornie. Ludzie są absolutnie nieelastyczni. Przyzwyczajeni, że kupują, co chcą. Nieważne, potrzebne czy nie, chcą i już. Jeszcze nie widzą, że dobre czasy na razie się skończyły. A przecież to widać od dawna. Ja radykalnie ściąłem wydatki. Tylko komunikacja miejska, zakupy z głową, a nie "dziś mam ochotę na wołowinę z papryką". To w ogóle nie boli. No chyba, że ktoś ma potrzebę chwalenia się poziomem życia w mediach społecznościowych. Wtedy może i boli. Cudza głupota to nie mój problem.

        • 5 0

      • świetny komentarz

        ostatnio mam podobne przemyślenia

        • 2 0

      • nie ma żadnego wolnego rynku i nigdy go nie było

        po pierwsze, od razu by się zapadł w sobie, po drugie, ci, którzy na rynku działają, robią wszystko by ten rynek zniewolić i podporządkować (monopole, kartele, patenty, lobbing, walka ze związkami zawodowymi, wrogie przejęcia, przekupstwa, walka z mobilnością pracowników itd). Pozdrawiam

        • 5 1

  • No i co? (1)

    Nie ma przymusu. Każdy słucha tego co lubi.

    • 5 6

    • nie ma przymusu, ale są mechanizmy psychologiczne i takie artykuły zamiast walczyć z patologicznym mainstreamem tylko go podsycają.

      • 2 0

  • "kogo słuchamy" - ale kto, jacy "my"? Że Polacy? Wszyscy? (2)

    Ja np. nie korzystam ze streamingu, mam ponad 1000 płyt cd i słucham muzyki głównie z nich.
    Jest to rock (różne odmiany), alternatywa, poezja śpiewana a także klimaty typu Młynarski. Ostatnio jeszcze muzyka poważna, dzięki słuchaniu PR2 w pracy.
    Nie cierpię disko polo, rapu, hip hopu itp.

    • 46 8

    • Kogo to obchodzi ? (1)

      Co ty słuchasz twoja sprawa ,co to ludzi obchodzi ?

      • 4 12

      • Mnie obchodzi.

        • 1 0

  • Ja wolę posłuchać klasyki dobrej muzyki rockowej. (1)

    Pink Floyd, Genesis, Marillion, Iron Maiden, AC/DC, Led Zeppelin, Deep Purple, Rolling Stones, The Beatles. Queen.

    • 24 0

    • Polskie granie:

      TSA, Lady Pank, Republika, Oddział Zamknięty, Maanam, Perfect, Budka Suflera, Wilki. Kobranocka, Sztywny Pal Azji,...

      • 8 0

  • Rap?

    To nawet nie jest rap, to jest jakieś hiphopolo...

    • 16 0

  • Opinia wyróżniona

    (7)

    Moja 5 najczęściej słuchanych wykonawców na Spotify w 2022 wyszła dosyć ciekawa: Nine Inch Nails, Furia, Arcade Fire, Blenders i Ghost. Ale gdyby wliczyć płyty CD to zapewne na pierwszym miejscu byłby Tool.

    • 24 5

    • (2)

      Rzeczywiście specyficzny miks. Trochę nie rozumiem, skąd w tym gronie Blenders, ale co kto lubi ;)

      • 1 3

      • (1)

        Na fali ich powrotu na scenę musiałam sobie przypomnieć stare kawałki i leciały na okrągło przez jakiś czas

        • 2 1

        • Poszedłem na ich koncert na Polandrocku i muszę przyznać, że się wzruszyłem: muzyka na której wychowałem się. To samo na Sztywnym Palu Azji, ostatni raz słyszałem ich na żywo w Żaku który mieścił się wówczas przy Hucisku.

          • 4 0

    • Pozdrowienia za tego Toola! :) (1)

      U mnie Tool zawsze na pierwszym miejscu, niezależnie od tego czy streaming czy CD :) Co nie oznacza, że jest jedyny.

      • 4 1

      • U mnie w domu z CD, a w samochodzie ze starego mp3 ;), dlatego na Spotify był sporo niżej. Plus 2 koncerty w Krakowie zaliczone . Także pozdrawiam :)
        P.S. w sumie szkoda, że nie ma jakiegoś algorytmu który by razem zliczał wszystkie nośniki, bo na Spotify słuchałam głownie tego czego nie mam fizycznie

        • 1 1

    • (1)

      O nie spodziewałam się, że moja opinia zostanie wyróżniona, dziękuję. Zachęcam innych żeby pochwalili się swoją "piątką". Ciekawa jestem jaki gust mają mieszkańcy Trójmiasta.

      • 2 1

      • a u mnie + za Furię :)

        • 0 0

  • podsiadlo

    to artysta walki politycznej wykreowany przez lewackie media
    slaba muza slaby wokal ot wspolczesny muzyk/

    • 10 12

  • Czyli tej aplikacji uzywaja same dzieciaki

    • 12 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Strefa Trojmiasto.pl na Juwenaliach

w plenerze, gry

Juwenalia Gdańskie 2024 (52 opinie)

(52 opinie)
75 - 290 zł
Kup bilet

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (3 opinie)

(3 opinie)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Kiedy powinna odbyć się impreza andrzejkowa?