• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co w trójmiejskiej muzyce piszczy? Nowości płytowe

Jakub Knera
9 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

W Trójmieście pojawiło się ostatnio sporo ciekawych i poszukujących płyt, które są wydawane poza głównym obiegiem i czasem trudno gdziekolwiek znaleźć o nich informacje. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.



Trupwzsypie, "Ukryte życie pantofelka"

Mimo dziwnej nazwy, solowy album Dawida Adrjanczyka - dawnego muzyka grupy Kolonia Postęp - jest bardzo ciekawym wydawnictwem. "Intymne życie pantofelka" to osiem utworów, opartych o brzmienie syntezatorów, ambientowe sample, dźwiękowe plamy czy elementy muzyki konkretnej oraz hałaśliwe zgrzyty i sprzężenia. W dużej mierze można ją odebrać jako ścieżkę dźwiękową do starych filmów przyrodniczych, zwłaszcza z fantastycznym fragmentem głosu z offu odnośnie tytułowego pantofelka. Ale z drugiej strony mamy też dialogi z filmu obyczajowego, które, w połączeniu z tytułami rozszyfrowującymi treść, pokazują, jak wiele można tu odnieść do życia człowieka. Pozornie brzmi to śmiesznie, ale po wsłuchaniu się w takie utwory, jak "Sytuacja komunikacyjna" czy "Człowiek podobny do nikogo" ciężko nie mieć takiego wrażenia.

Arszyn & Orkiestra, "Orkiestra"

Nowe dzieło Krzysztofa Topolskiego, który występuje jako Arszyn, to efekt warsztatów Zewnątrz/Wewnątrz, które odbyły się w ubiegłym roku w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Wzięła w nich udział grupa niepełnosprawnych osób, w większości niewidomych i z dysfunkcją wzroku. Ciężko nazwać ten krążek albumem z muzyką, bo bliżej mu do nagrań terenowych, swego rodzaju dźwiękowego pamiętnika, który unaocznia nam, jak w społeczeństwie funkcjonują osoby niewidome. Z jednej strony słyszymy codzienne odgłosy - hałas, kroki, maszyny, rozmowy, a z drugiej bardziej osobiste dźwięki: naśladowanie dźwięków, szepty czy odgłosy zegarków lub telefonów, które na głos odczytują godzinę albo wiadomości. Coś podobnego powstało pięć lat temu jako "Niewidzialna mapa Wrocławia", jednak tam był to przewodnik po mieście, tu bardziej jest to przewodnik po portretach osób, który słucha się ciekawiej, także dzięki krótkiej, raptem ponad dwudziestominutowej formie.

Fight!Suzan, "Viper's Eye An Open Wound"

"Viper's Eye An Open Wound" to debiutancki krążek Filipa Szałaska, skądinąd kąśliwego recenzenta muzycznego. Bardziej niż tradycyjny album jest to zbiór nagrań i szkiców, które powstawały przez niemal trzy lata. Okładka dobrze oddaje nastrój tego wydawnictwa - to kolaże o bardzo letnim klimacie, powstałe w wyniku połączenia sampli, kilku zagrań na gitarze i swobodnych wokaliz. W tle przewija się pianino, nagrania terenowe czy new-ageowskie wpływy. Trudno dociec, co jest tutaj przetworzonym materiałem, a co autor stworzył samodzielnie, ale chyba nie to jest najważniejsze. Największą uwagę przykuwa budowany stopniowo wakacyjny nastrój, trochę leniwy, nieskładny, snujący się powoli, bez szczegółowo utkanej dramaturgii. Na leniwe popołudnie albo środek lata to muzyka idealna, ale ten zestaw luźno zarysowanych szkiców znika w pamięci szybko, jak przygodna letnia historia, a przecież po wakacjach zawsze oczekuje się więcej.

Sam-Sveerg, "Am Sveerg"

Materiałem zupełnie odstającym od powyższych jest płyta Mieervug Sveerga - jedna długa, czterdziestominutowa sesja. Sveerg zaprosił szereg muzyków - m.in. Jacka Mazurkiewicza, Jerzego Mazzolla czy Pawła Osickiego - z którymi stworzył ogromne improwizowane nagranie. Muzyczna opowieść rozwija się od spokojnego wstępu i stopniowo narasta, zbierając coraz więcej dźwięków. W zasadzie nie osiąga swoistego apogeum, tylko po kolei przechodzi przez różne wątki i tematy, które potem stopniowo przekształca na nowe. To fuzja elementów jazzu, muzyki improwizowanej i elektroniki. Dodatkowej aury temu materiałowi dodaje jego tajemniczość, niby wymyślone instrumenty, którymi posługują się muzycy i spisany manifest samego twórcy, wskazujący na postmodernistyczne przemieszanie gatunków i inspiracji. Nie łatwo przez tę muzykę przebrnąć, ale najlepiej słuchać jej w całości jak koncertu - Sam-Sveerg bez wątpienia jest tajemniczym zjawiskiem.

Większość z powyższych albumów można w internecie ściągnąć za darmo. Płyta Trupwzsypie znajduje się na stronie labelu Pitupitu Recordz, natomiast albumy Fight!Suzan i Mieervug Sverg można znaleźć na witrynie Nasiono Records. Ponadto w środę, 16 lutego Trupwzsypie zagra koncert we wrzeszczańskiej Cafe Fikcja.

Wydarzenia

Opinie (10) 1 zablokowana

  • muzyka

    Brawa dla Sveerga.Wreszcie wydana płyta.

    • 5 6

  • jak nie ma melodii, to już nie muzyka

    Dobrze jest sprawdzić tego Trupa (z sypu z Zaspy) na żywo. 16.II cafe Fikcja. Trup na żywo - brzmi ciekawie. Arszyn na żywo - wiadomo - gold-paper-bag (patrz Metropolia OKEY) - urywa jaja. Sveerg i jego świąteczny koncert, na który doszli sami twardziele, to było prawdziwe piekło. Jestem już innym człowiekiem od tamtej akcji. Złym znaczy. Sam Mieervug każe upuszczać sobie krwi i jej smakować - wtedy wyostrzają się zmysły i ta muzyka, jeśli to jeszcze jest muzyka, dociera głębiej. Szałasek - niestety - na żywo nie występuje, a szkoda, bo to jedyna ludzka, w sensie: zawiera śladowe ilości melodii, propozycja z powyższych.

    Bo mój kolega mawiał: jak nie ma melodii, to już nie muzyka.

    • 14 5

  • Spoko plytki!

    ale gdzie AMS? Ich plyta zdecydownie namiesza na rockowej scenie w PL, a moze i dalej? Ja trzymam kciuki:P

    • 7 4

  • ....Płyta Trupwzsypie "Ukryte życie pantofelka" znajduje się na stronie labelu Pitupitu Recordz...

    haha

    Jak sie nie ma rozgłosu ani dobrej muzyki to trzeba się ratować dziwnymi nazwami

    Niech "muzycy" najlepiej jeszcze się rozbiorą i nas...ją na siebie nawzajem to rozgłos przyjdzie szybciej :)

    • 5 11

  • hmmm

    nawet coś tam z tego przesłuchałem - sukcesu nie wróżę :D

    Chyba za stary już jestem i zbyt wiele ambitnych a zapomnianych pochodów awangardy sie przed mymi oczami i uszami przetoczyło.

    Narkotyków od dawna już nie zażywam a wiec i ostani powód by czegoś tego słuchać upadł.

    • 10 4

  • sveerg

    czekamy na kolejny koncert. pewnie, ze sie nie oplaca.
    ale co z tego. -
    energetycznie rozwala i prowadzi do destabilizacji umyslowej . wrzyna
    sie pod skore
    przestrzenia glebia harmonia dzwiekow.
    nie zapomne ci tego, marian

    • 5 2

  • Panie red. Knera w dalszym ciągu nie wysila się Pan.
    Niech pan poszuka trochę, jest naprawdę dużo więcej ciekawych i niedocenianych artystów w 3mieście.

    Fight!Suzan - przepraszam bardzo ale rzępolić na gitarze i szeptać każdy potrafi kto miał jakąś styczność z instrumentami.

    W Pana propozycjach niestety zero interesujących i przyciągających uwagę rzeczy.

    • 6 3

  • Są płyty poszukujące i poszukiwane

    Wolę te drugie

    • 2 2

  • Przesluchałem propozycje, kilka rzeczy już znałem

    Nic szczególnego, chyba że ktoś się bawi w hipsterke

    • 4 4

  • odnośnie SAM-SVEERGA cd

    poszukajcie na VIMEO

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku odbył się pamiętny występ Mandaryny w trakcie festiwalu w Sopocie?