• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzień Wanny: pomysły na coś więcej niż kąpiel

Magdalena Raczek
7 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Wannowa randka? Czemu nie. Już w starożytnym Rzymie termy służyły nie tylko higienie, ale też były celem schadzek i rozrywek. Wannowa randka? Czemu nie. Już w starożytnym Rzymie termy służyły nie tylko higienie, ale też były celem schadzek i rozrywek.

Wanna. Zwyczajny, pospolity i powszechnie znany przedmiot codziennego użytku. Jak mówi definicja, wanna to duże, głębokie naczynie do kąpieli. Ale czy rzeczywiście jedynie takie jest jej zastosowanie? Wannowe spa, czytanie w wannie, randka w wannie, kąpanie psa, zabawa z dziećmi - a skoro o nich mowa, to i poród w wannie. A nawet wanna jako miejsce zbrodni... W kalendarzu świąt nietypowych na 7 października przypada Dzień Wanny. Z tej okazji proponujemy wam zabawę w skojarzenia - do czego poza myciem służyć może wanna?



Salony z armaturą łazienkową w Trójmieście




Wanna - do czego może służyć oprócz kąpieli?



Co wolisz: wannę czy prysznic?

Ludzkość zna kąpiele od zarania dziejów. Dawniej w wielu kulturach i religiach przywiązywano znaczącą wagę do czystości. Sam termin wanna pochodzi z łacińskiego "balneum", co dosłownie znaczy kąpiel i łaźnię. Pierwsza wanna w historii pojawiła się prawdopodobnie w okresie minojskim (XVI wiek p.n.e.) na Krecie, w pałacu w Knossos. Kształtem przypominała te, które znamy współcześnie. Jednak chyba największe zasługi w tym temacie należą się starożytnym Rzymianom, którzy rozpowszechnili kąpiele w termach (publicznych łaźniach), które dziś porównalibyśmy do spa. Wanny wtedy były marmurowymi lub srebrnymi, bogato zdobionymi, okrągłymi basenami.

Niestety wpływ kultury chrześcijańskiej przyczynił się do ograniczenia korzystania z kąpieli w myśl słów św. Hieronima, który głosił: kogo chrzest oczyścił, nie potrzebuje już żadnej innej kąpieli... Mimo fali epidemii, chorób i wszechobecnego brudu zmiana obyczajów nadeszła dopiero kilkaset lat później.

Wannowe spa, czyli relaks w wannie



Wanna i domowe spa to połączenie idealne, znane już od starożytności. Wanna i domowe spa to połączenie idealne, znane już od starożytności.
Chyba najbardziej powszechnym - i znanym już, jak widać z antyku - zastosowaniem wanny jest urządzenie w niej domowego spa. W końcu słowo "spa" to akronim łacińskiego "Sanus Per Aquam", czyli dosłownie "zdrowy przez wodę". Niewiele trzeba, by zrelaksować się we własnych czterech ścianach. Wystarczy wanna i ciepła woda, która zbawiennie działa na nerwy i na ciało. Jeśli dodamy do niej nieco naturalnych olejków eterycznych, kulę do kąpieli, sole, płatki kwiatów lub garść ziół czy inne ulubione dodatki, to zapewne kąpiel będzie jeszcze przyjemniejsza. A może kąpiel w mleku? Zabieg ten znany jest od starożytności, gdy wykonywała je żona Nerona - Poppea. W oślim mleku kąpały się również Kleopatra i George Sand.

Czytanie w wannie



Kąpiel w wannie gwarantuje wyciszenie i relaks, co w ducie z lekturą stanowi niepowtarzalne przeżycie. Kąpiel w wannie gwarantuje wyciszenie i relaks, co w ducie z lekturą stanowi niepowtarzalne przeżycie.
Również można to zaliczyć do relaksu, choć w nieco innym stylu - mowa tu o czytaniu w wannie. Wanna to jedno z ulubionych miejsc do lektury wielu osób, m.in Dylana Thomasa. "Poezja nie jest w życiu najważniejsza. Dużo bardziej wolę leżeć w wannie z książką Agaty Christie i jeść cukierki" - miał kiedyś powiedzieć ten walijski poeta. Czytać dziś możemy na różne sposoby: klasycznie (książki, gazety, magazyny) albo bardziej nowocześnie - na czytniku (są już takie wodoodporne) lub słuchając audiobooków. A że leżenie w wannie gwarantuje wyciszenie i relaks, to w ducie z lekturą stanowią niepowtarzalne przeżycie.

Fotel, kanapa czy wanna? Gdzie najbardziej lubimy czytać? Fotel, kanapa czy wanna? Gdzie najbardziej lubimy czytać?

Wannowa randka, czyli w wannie w duecie



Kto powiedział, że wanna to urządzenie jednoosobowe? Już w starożytnym Rzymie termy służyły nie tylko higienie, ale też w celach schadzek i rozrywek z "łaziebnymi" dziewczętami. Z kolei w wiekach średnich w wielu miejskich łaźniach zażywano kąpieli koedukacyjnie, bez podziału na płeć, a rozrywką panów było obserwowanie kapiących się kobiet.

Randka, wspólna kąpiel i erotyczne doznania są zatem znane wannom nie od dziś. Warto do tego zapalić świece i włączyć nastrojową muzykę. Kąpanie się we dwójkę to nie tylko oszczędność wody, ale i wspólny relaks oraz chwile bliskości. Może także stanowić doskonałą grę wstępną.

Psia kąpiel, czyli pupil w wannie



Często wanna zamienia się w punkt kąpielowy dla naszego pupila... Często wanna zamienia się w punkt kąpielowy dla naszego pupila...
Niejeden posiadacz czworonoga przerabiał ten dylemat: kąpać zwierzaka w wannie czy nie? Nie każdy jednak dysponuje ogrodem i ma możliwość umycia psa w innym miejscu niż domowa łazienka. Często zatem nasza wanna zamienia się w punkt kąpielowy dla pupila. Pół biedy, gdy mamy małego psa lubiącego wodę. Wyobraźcie sobie berneńczyka lub labradora w tej sytuacji. Pamiętajmy przy tym, że choć psa można kąpać, to nie powinno się robić tego zbyt często i nigdy nie wolno zmuszać zwierzęcia do kąpieli.

Kąpiel z dziećmi, czyli zabawa w wannie



Dużo piany - dzieciaki ją uwielbiają! Dużo piany - dzieciaki ją uwielbiają!
Choć kąpiele rodziców z małymi dziećmi wciąż wzbudzają kontrowersje, to nic nie stoi na przeszkodzie, by to wypróbować, jeśli jest na to zgoda i chęć obu stron. Pluskanie, chlapanie, zabawa pianą, wspólne wygłupy czy minizabiegi kosmetyczne to tylko wybrane możliwości na wspólny czas w wannie. Pamiętajcie jednak, że w większości przypadków między 7. a 10. rokiem życia u dziecka pojawia się potrzeba intymności i budowania granic. W tym czasie dziecko nie będzie już skore do zabaw w wannie z rodzicami.

Wanna jako miejsce narodzin, czyli poród w wodzie



Woda jest środowiskiem naturalnym dla człowieka i od dawna, w wielu kulturach, była obecna w przebiegu porodu. Woda jest środowiskiem naturalnym dla człowieka i od dawna, w wielu kulturach, była obecna w przebiegu porodu.
A skoro już o dzieciach mowa, to trudno byłoby nie wspomnieć tutaj o coraz popularniejszym zjawisku, jakim jest rodzenie w wodzie. Taki poród zwykle odbywa się właśnie w niektórych szpitalach w specjalnej wannie wyściełanej folią zapewniającą ochronę bakteriologiczną albo w domowej wannie. Woda jest środowiskiem bliskim człowiekowi - od dawna i w wielu kulturach była obecna w przebiegu porodu. Również dziś wiele kobiet decyduje się na poród w wodzie lub spędzenie jego części w zanurzeniu. Wanna staje się wtedy prywatną, bezpieczną przestrzenią rodzącej.

Dzień Wanny: do czego jeszcze może służyć wanna?



***
Na wielu obrazach malarze umieszczali wanny. Jednym z takich dzieł jest słynny obraz "Śmierć Marata" francuskiego malarza Jacques`a-Louis`a Davida. Na wielu obrazach malarze umieszczali wanny. Jednym z takich dzieł jest słynny obraz "Śmierć Marata" francuskiego malarza Jacques`a-Louis`a Davida.
Wanny towarzyszą nam od pradziejów. Podobno Archimedes właśnie w wannie dokonał swojego epokowego odkrycia. Wiele obrazów w historii malarstwa przedstawia ten popularny, zwykły, choć niezwykły przedmiot. Jednym z takich dzieł jest słynny obraz "Śmierć Marata" francuskiego malarza Jacques`a-Louis`a Davida z 1793 roku. Artysta ukazał zamordowanego przyjaciela w wannie, która przypomina antyczny sarkofag, choć historycy nie mają pewności, czy faktycznie doszło do zabójstwa podczas kąpieli. Obok wanny stoi drewniana skrzynia, a na niej znajdują się kałamarz i gęsie pióro, symbole pracy dziennikarskiej. Marat miał bowiem w zwyczaju również pracować w wannie... To tylko wybrane przykłady.

A wam do czego służy wanna? Podzielcie się tym z nami w komentarzach.

Opinie (107) ponad 20 zablokowanych

  • Co do (2)

    młodości i kąpieli w kozim mleku. To nie tak. Bo dopóki bzykasz, to jesteś młody. A jak nie bzykasz - nawet w wannie - to już po młodości.

    • 11 7

    • Jurny Stefan już nie taki młody przecież...

      • 0 0

    • Racja

      Święte slowa

      • 0 0

  • Na zdjęciu (2)

    są dwa psy w wannie. Już wyobrażam sobie, jaki to musi być smród. Za żadne skarby po tych psach nie weszłabym do takiej wanny.

    • 26 12

    • A jeszcze nakasztanić może jak mu ciepła woda poluzuje zwieracze.

      • 12 4

    • Dlatego wannę się regularnie myje

      A nie podejście, że wanna to się sama wyczyści w czasie kąpieli z pianką

      • 3 0

  • Autorka powiela bzdury (4)

    o braku higieny w wiekach średnich wynikających jakoby z chrześcijaństwa. Ludzie myli się całkiem często i zdawali sobie sprawę z konieczności zachowania higieny. To zakon templariuszy, a więc hardkorowi chrześcijanie przywieźli ulepszoną recepturę mydła do Europy. Prawdziwy brud i smród zaczął się później. Ludwik XIV, Wersal bez cały w fekaliach, zawszone peruki i pogarda dla czystości wśród wyższych sfer.

    • 27 3

    • No, nie do końca (3)

      Taki Święty Hieronim nauczał, że ten, kogo chrzest oczyścił, nie musi się kąpać raz drugi.
      Izabela Kastylijska publicznie się chwaliła, że kąpie się raz do roku itp, itd.
      Nie przeginajmy zatem w ŻADNĄ stronę

      • 9 3

      • (2)

        Nie wiem na ile cytaty są prawdziwe ale święty Hieronim to nie średniowiecze tylko IV wiek, a Izabela Kastylijska zmarła w 1500 którymś więc też raczej renesans niż średniowiecze. Prawdę napisał poprzednik że pod względem higieny Średniowiecze stało.wysoko i przede wszystkim znacznie wyżej niż np. Oświecenie. Problemem było np. odprowadzanie nieczystości z miast (choć i z tym sobie radzono, wychodki czyscił gość od brudnej roboty czyli kat) ale na pewno nie brak kąpieli.

        • 2 1

        • W Polsce się myli, a na Zachodzie mie - bo tam mieli ostrą dżumę (1)

          I uważali, że to od wody

          • 4 1

          • mhm, chyba gdy deszcz padał.

            • 0 0

  • (1)

    Zdjęcie główne to ja i moja dziewczyna.
    Pozdro dla niej

    • 10 6

    • Brawo Ty!

      • 3 1

  • To jakas hipokryzja ostatnie lata media krzyczały by wszyscy zamienili wanne na prysznic! Szkalowano wrecz tych co chciel iwanne (1)

    jakie to nie ekologiczne marnowanie wody a teraz jestszcz brak oszczednosci

    • 11 2

    • Bo ekologia jest dla bjedaków.
      Bogaci mają to w d.... i wciskają biedocie takie bzdety

      • 9 0

  • Opinia wyróżniona

    (10)

    do czego może służyć wanna?
    - do trzymania karpia
    - do przechowywania węgla
    - do udeptywania kapusty do kiszenia
    - do zbierania deszczówki w ogrodzie
    ;)

    • 112 5

    • do gotowanie dla dużej rodziny ;)

      • 23 0

    • (2)

      Przede wszystkim w wannie łatwiej umyć rower - w kabinie trzeba się konkretnie nagimnastykować,

      • 25 2

      • (1)

        Oj, misiu, zależy jaką kto ma kabinę, mi się rower mieści, a mam trekinga na kołach 28" :)

        • 2 5

        • Ja tylko koła

          myję. Ale mam 29

          • 2 2

    • sałatkę jarzynową trzymam na Wielkanoc

      • 15 1

    • Do puszczania na wodę... gumowej kaczuszki!

      • 12 0

    • Do spania.

      • 9 0

    • Wanna

      Do pojenia krów na polu:)

      • 11 0

    • Do puszczania podwodnych bąków

      • 12 0

    • do mycia opon i kiszenia kimchi

      • 0 0

  • Prysznic (1)

    Dla mnie tylko prysznic ! Szybko , czysto , bez siedzenia w swoim brudzie !

    • 10 9

    • Glupis.

      W wannie można sobie popierdziec i patrzeć na bąbelki.

      • 3 2

  • Ja tam zamierzam przed zimą nałapać prądu do wanny

    Może się przydać jak elektrownie nie będą miały czym palić.

    • 18 4

  • To bardzo (1)

    nieładnie, że wykasowała Pani zapis z tłustą d**ą w wannie.

    • 12 5

    • Nieładnie jest pisać o tlustych d*pach

      • 5 1

  • Zawsze myślałem, ze wanna o której

    mowa, służy do kąpieli, czyli utrzymania higieny osobistej. Dziś, w dobie braków wody, wanna to przeżytek, obiektywnie rzecz biorąc. Prysznic, mydło, konto w banku i możemy gonić Europę.

    • 2 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W 1979 roku zespół Boney M na festiwalu w Sopocie zaśpiewali zakazaną piosenkę. O jaki utwór chodzi?