• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Film o właścicielu baru Ha-Noi we Wrzeszczu. Premiera wkrótce

Magda Mielke
27 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
13 października o godz. 17:00 w ECS-ie będzie miała miejsce premiera krótkometrażowego filmu dokumentalnego osadzonego w Gdańsku-Wrzeszczu - "Pan Hanoi" w reż. Wojciecha Godka. Film opowiada o wietnamskim imigrancie, który prowadzi swój malutki bar na rynku we Wrzeszczu. W ramach premiery odbędzie się spotkanie z twórcami i bohaterem filmu. 13 października o godz. 17:00 w ECS-ie będzie miała miejsce premiera krótkometrażowego filmu dokumentalnego osadzonego w Gdańsku-Wrzeszczu - "Pan Hanoi" w reż. Wojciecha Godka. Film opowiada o wietnamskim imigrancie, który prowadzi swój malutki bar na rynku we Wrzeszczu. W ramach premiery odbędzie się spotkanie z twórcami i bohaterem filmu.

Ponad 70-letni wietnamski imigrant i weteran wojenny od kilkunastu lat prowadzi na wrzeszczańskim rynku mały bar Ha-NoiMapka. Przez siedem dni w tygodniu sam gotuje, robi zakupy i sprząta, a potrawy zbierają świetne recenzje. Zarówno lokal, jak i jego właściciel cieszą się ogromną sympatią mieszkańców, o czym najlepiej świadczy błyskawicznie zorganizowana pomoc na remont. Losom Chinha Do Xuana poświęcony jest krótkometrażowy dokument Rafała Wojczala i Wojciecha Godka "Pan Hanoi". Premiera filmu i spotkanie z twórcami i bohaterem odbędzie się 13 października o godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności, w ramach festiwalu All About Freedom.



Wydarzenia filmowe w Trójmieście


Czy kojarzysz bar Ha-Noi?

Losy właściciela wietnamskiej restauracji w Gdańsku-Wrzeszczu, któremu w pandemii z pomocą przyszli okoliczni mieszkańcy, szerząc modę na sajgonki, to temat krótkometrażowego filmu dokumentalnego "Pan Hanoi" w reż. Wojciecha Godka, który swoją premierę będzie miał na All About Freedom Festival.

Wietnamski bar we Wrzeszczu



Chinh Do Xuan opowiada w filmie o tym, jak znalazł się w Polsce. W 1986 r. przyjechał na stypendium do Ośrodka Kształcenia Cudzoziemców w Gdańsku i już tu został. Przez długi czas był pracownikiem socjalnym, zajmował się także importem. Co ciekawe, z wykształcenia jest wietnamistą, a kucharskiego fachu nauczył się od ojca.

  • Ha-Noi to bar z kuchnią azjatycką we Wrzeszczu prowadzony od początku istnienia przez Chinha Do Xuana.
  • Ha-Noi to bar z kuchnią azjatycką we Wrzeszczu prowadzony od początku istnienia przez Chinha Do Xuana.
Będąc świadkiem polskiej transformacji, pochodzący z komunistycznego Wietnamu mężczyzna postanawia założyć własny biznes - bar serwujący kilka dań kuchni wietnamskiej. Ha-noi powstaje na targowisku przy ul. Wyspiańskiego we WrzeszczuMapka (mieści się tu do dziś). Dużym atutem filmu są archiwalne materiały przedstawiające Wrzeszcz w tych latach. Wrzeszczański "rynek", choć znajduje się bardzo blisko głównej ulicy, dziś jest już miejscem nieco zapomnianym.

Nie to co jedzenie serwowane w barze Ha-Noi. Tutejsze sajgonki wspominają w filmie m.in. malarz graffiti Piotr "Tuse" Jaworski, designerka Megi Malinowska, bloger Szymon Suchar, a także inni stali klienci. Dobrych opinii o daniach przygotowywanych przez Xuana nie brakuje też w internecie. To nie samo jedzenie skradło serca klientów, ale także właściciel. Przez lata zdobył nie tylko rzeszę stałych klientów, ale z wieloma z nich zawarł również bliskie przyjaźnie.

Chinh Do Xuan pracuje w barze Ha-Noi przez siedem dni w tygodniu. Wszystko robi zupełnie sam: sam gotuje i sprząta, sam robi zakupy. Codziennie przynosi do lokalu ciężkie siatki półproduktów, z których - co wcale nie takie oczywiste w dzisiejszych czasach - wszystko, co się da, przyrządza od zera, łącznie z dostępnymi w menu sosami.

Lokale nie wytrzymują. Upadają kolejne znane miejsca Lokale nie wytrzymują. Upadają kolejne znane miejsca

- Bar Hanoi stanowi część wrzeszczańskiego krajobrazu od lat. Jednak do nakręcenia dokumentu zainspirowała nas akcja pomocy panu Chinhowi zorganizowana przez facebookową grupę Gdzie Zjeść w Trójmieście - wyjaśnia Rafał Wojczal, producent, operator i montażysta filmu.
  • Chinh Do Xuan w barze Ha-Noi wszystko robi zupełnie sam: sam gotuje i sprząta, sam robi zakupy i obsługuje gości.
  • Chinh Do Xuan w barze Ha-Noi wszystko robi zupełnie sam: sam gotuje i sprząta, sam robi zakupy i obsługuje gości.
  • Zachwalane sajgonki.

Ciemne chmury nad Ha-Noi



Pod koniec 2020 r. pandemia i liczne obostrzenia dla branży gastronomicznej przyczyniły się do sporych spustoszeń w wielu lokalach i przedsiębiorstwach. Z problemami mierzył się też Chinh Do Xuan. Właściciel baru stanął przed widmem bankructwa.

Jedna z zaniepokojonych klientek poinformowała o tym na facebookowej grupie z restauracyjnymi poleceniami. Szybko podchwyciła to administratorka grupy Klaudia Sroczyńska, znana z bloga Dusiowa Kuchnia, i zachęciła członków grupy do zamawiania jedzenia we wrzeszczańskim barze, co wywołało lawinę zainteresowania i pomocy. Przed lokalem ustawiały się długie kolejki, a posiłki wyprzedawały się na kilka godzin przed zamknięciem. W ciągu zaledwie czterech dni udało się uzbierać potrzebną na remont kwotę 10 tys. złotych. Pomagali klienci, ale solidarność okazała też trójmiejska gastronomia.

Więcej o akcji pomocowej dla Ha-Noi przeczytasz w naszym artykule:

"Nie tylko ja mam ciężko". Właściciel baru Ha-Noi we Wrzeszczu podaje dobro dalej

Od żołnierza do kucharza



Ważnym aspektem filmu jest też przeszłość Chinh Do Xuana. Ogromny wpływ na życie mężczyzny miała wojna amerykańsko-wietnamska. Bohater dzieli się na ekranie wspomnieniami z tego czasu - najpierw ucznia i studenta, potem żołnierza. Wojna pozostawiła go nie tylko ze statusem inwalidy - omal nie stracił ręki, lecz przede wszystkim ze strasznymi wspomnieniami.

- Film jest aktualny także ze względu na obecne wydarzenia geopolityczne i postać bohatera - weterana wojennego. Jest też dowodem na to, jak solidarni potrafią być mieszkańcy Trójmiasta, oraz wskazówką, że tu można zbudować nowe życie - dodaje Wojczal.
  • Sajgonki z Ha-Noi wspominają w filmie m.in. malarz graffiti Piotr "Tuse" Jaworski i inni klienci.
  • Sajgonki z Ha-Noi wspominają w filmie m.in. malarz graffiti Piotr "Tuse" Jaworski i inni klienci.

"Pan Hanoi" - premiera filmu na AAFF



"Pan Hanoi" znalazł się w sekcji "Wobec człowieka" tegorocznego All About Freedom Festival. Cykl jest festiwalową nowością i składa się z trzech krótkometrażowych projekcji prezentujących sylwetki osób, których wybory życiowe konfrontują z pytaniami o granice - tożsamości, płci, stereotypu. To jednocześnie opowieści o odwadze, odnajdywaniu siebie i formowaniu. Każda z projekcji jest pretekstem do spotkania z człowiekiem - bohaterką, bohaterem, reżyserką, twórcą. Premierowy pokaz "Pana Hanoi" oraz spotkanie z twórcami i bohaterem filmu odbędzie się 13 października o godz. 17Europejskim Centrum Solidarności. Obowiązuje wstęp wolny - należy pobrać bezpłatny bilet (online lub w kasie).

Film jest finalistą Polish International Film Festival w kategorii Best Film About Sights of Poland. Powstał w ramach Stypendium Kulturalnego w ramach środków Miasta Gdańska.

Restauracje w Trójmieście - polecają nasi czytelnicy


Rafał Wojczal - producent i operator z 10-letnim stażem, fotoreporter, laureat Yachów, laureat Gdańsk Press Photo, trzykrotnie nominowany do Grand Press Photo, wielokrotny beneficjent stypendiów kulturalnych Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego, juror All About Freedom Festival, z Miastem Gdańsk współpracuje od wielu lat na polach kreatywnych, wraz z pozostałymi członkami zespołu muzycznego Trupa Trupa tworzy pozytywny wizerunek miasta na arenie międzynarodowej.

Wojciech Godek - absolwent Brighton Film School (obecnie Screen and Film School), producent i reżyser, laureat nagrody TTA 2018. Swoją przygodę ze sztuką zaczął w latach 80. w Teatrze Wybrzeże, występując w spektaklu "Stąd do Ameryki" autorstwa Władysława Zawistowskiego. Występował w teatrze, teatrze telewizji, filmach i serialach. Obecnie zajmuje się tworzeniem nowych mediów.

Twórcy wspólnie od dziewięciu lat tworzą filmy opowiadające o historii Gdańska, które można zobaczyć na wystawach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Wydarzenia

All About Freedom Festival

16 zł
projekcje filmowe, spotkanie

Premiera filmu "Pan Hanoi" i spotkanie z bohaterem i twórcami (1 opinia)

(1 opinia)
projekcje filmowe, spotkanie

Miejsca

Zobacz także

Opinie (64) ponad 20 zablokowanych

  • (2)

    Choć raz historia o tym że lokal który funkcjonował kawał czasu, teraz się nie zamyka z dnia na dzień. Takich historii teraz potrzeba. Baru nie znam ale myślę że się wybiorę. Chętnie także wybiorę się na film.

    • 15 1

    • miłego spaceru (1)

      Pójdziesz raz i już nie wrócisz, a później będziesz się zastanawiał, skąd tyle pozytywnych komentarzy. Podpowiem- negatywne są usuwane :D :D :D

      • 6 3

      • Podobnie jak pod tym art.

        • 0 0

  • to nie ma smaku :/

    kto się zachwyca, ten nie ma porównania

    • 8 11

  • (2)

    To nie kryzys doprowadzi lokal do zamknięcia, tylko sanepid.

    • 10 2

    • Aż dziwo

      Że do dzisiaj funkcjonuje.Wysoka temperatura podczas przygotowywania posiłków robi swoje.

      • 1 1

    • Nie sanepid tylko syf, jaki tam panował na zapleczu i wszędzie wokół.

      • 4 0

  • nie kumam (2)

    Skoro jedzenie jest tam tak wyjątkowe, wszyscy się zachwycają, przychodzą codziennie z całymi rodzinami... to skąd te problemy?

    • 11 1

    • Do nie kumam

      Ty masz problem.

      • 0 1

    • Problemy były wcześniej, bo mało kto o tym miejscu wiedział. Ja sama mijając go na co dzień nie czułam się zachęcona z zewnątrz. Przy akcji covidowej jak wiele innych osób się odważyłam i zachwycona już zostałam. Teraz z tego co wiem nie ma już takich problemów, a przynajmniej nie z brakiem klientów

      • 0 0

  • Coś tu nie gra mili Państwo.

    O co chodzi w ogóle?

    • 8 1

  • Dlaczego dokument z Polski to musi mieć tak przygnebiające zdjęcia?

    Ciemne, zimne dołujące kolory... brakuje jeszcze kruka na gałęzi xD

    • 6 0

  • Moja Rodzina uwielbia potrawy Pana Hanoi!

    Czy film będzie można później obejrzeć np. na YouTube?

    Ogromne brawa dla Twórców, żałuje, ze nie mogę być na premierze.

    Olbrzymie pozdrowienia dla Naszego Polskiego Wietnamczyka - sto lat i jeden dzień dłużej :)

    • 5 3

  • (1)

    Niesmacznie i brudno.
    Mam też wątpliwości co do pochodzenia produktów.
    To tylko moja opinia, inni mogą mieć inne zdanie...

    • 7 3

    • Czerwona małpa

      Inni mają wątpliwości co do twojej szczerości,każdy podstawiony wypisuje brednie na kogoś z zazdrości.

      • 0 2

  • jadłem na kilka razy ale....

    ale syf tam panujacy skutecznie mnie odstraszał. Zreszta taki tradycyjny jak w wietnamie i Kambodzy nie pomijając Tajlandii

    • 8 2

  • podobno netflix bedzie kręcił serial o tej budce z wrzeszcza

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak długo trwa Jarmark św. Dominika?