• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gry na telefon: pożeracze czasu czy ciekawa rozrywka?

Aleksandra Wrona
18 września 2023, godz. 12:30 
Opinie (42)
Gry mobilne popularne są nie tylko wśród młodych ludzi. Gry mobilne popularne są nie tylko wśród młodych ludzi.

Jedni sięgają po nie dla zabicia czasu, inni od lat budują w nich swoje imperia, a jeszcze dla innych to forma umysłowego treningu. Gry mobilne, bo o nich mowa, mają swoich miłośników zarówno wśród młodych, jak i nieco starszych użytkowników smartfonów.Mamy grają w... cukierkiCzy grasz w gry na telefonie?

Fenomen mam grających w Candy Crush Saga doczekał się serii memów i internetowych żartów. Wspomniana gra to nic innego, jak logiczna łamigłówka polegająca na przesuwaniu umieszczonych w rzędach kolorowych cukierków, tak aby w jednym rzędzie lub kolumnie znalazły się przynajmniej trzy pasujące kolorem słodycze. Oczywiście gra posiada szereg urozmaiceń i różnorodnych misji, jednak główny cel pozostaje taki sam.

Ta z pozoru prosta gierka stała się fenomenem, który każdego dnia przyciąga przed ekrany smartfonów miliony osób. Przyjemna, prosta, satysfakcjonująca... Candy Crush Saga cieszy się szczególną popularnością wśród kobiet w średnim wieku, stąd żarty o mamach, które krytykują dzieci za "gapienie się w telefon", a same zapamiętale "grają w kulki".


- Uwielbiam tego typu gry - mówi Marta. - To dla mnie szybki sposób na odrobinę relaksu. Zdobywanie kolejnych poziomów jest bardzo satysfakcjonujące. Nie uważam, żeby to była odmóżdżająca rozrywka, w końcu są to gry logiczne, więc trzeba trochę pomyśleć, żeby jak najlepiej ułożyć planszę.
- Od niedawna gram na telefonie i bardzo się wciągnęłam. Gra nazywa się Travel Town i polega na łączeniu ze sobą elementów i tworzeniu kolejnych. Później się je sprzedaje i zbiera punkty - tłumaczy Diana. - Czasami trzeba nad nią trochę pogłówkować, ale bardzo mnie to relaksuje.
Niektóre gry logiczne mogą być dobrym sposobem na ćwiczenia umysłowe.

- Kiedy moja babcia opanowała już obsługę smartfona, zainstalowałem jej kilka prostych gier typu: krzyżówki, sudoku, proste zagadki logiczne. Mówi, że gra w nie najczęściej w poczekalni do lekarza. Cieszę się, że jej się spodobały, bo w tym wieku to ważne, by ćwiczyć nie tylko ciało, ale też mózg - mówi Paweł.

Budowanie imperiumInny rodzaj gier, które potrafią wciągnąć nas bez reszty, to gry strategiczne. Najczęściej ich celem jest budowanie i rozbudowywanie jakiegoś obiektu, np. armii, wioski, farmy.

- Podczas studiów wciągnęłam się w grę, w której rozwijałam armię i budowałam dla niej wioskę. Zaczęło się niewinnie, ale później układałam plan dnia pod wydarzenia w grze - wspomina Malwina. - Wstąpiłam do klanu, namówiłam do gry moich przyjaciół, brałam udział w bitwach, które odbywały się w konkretnym przedziale czasowym. Przez to, że gra była na telefonie, łatwo było mi w każdej wolnej chwili do niej zajrzeć. Z perspektywy czasu widzę, że trochę straciłam nad tym kontrolę.
Gra Spy Guy Hidden Objects miała swoją premierę na początku września Gra Spy Guy Hidden Objects miała swoją premierę na początku września

Gry towarzyskieWielu moich rozmówców chętnie wybiera gry, w których za pomocą sieci można zmierzyć się z innymi graczami.

- Nie mam czasu grać na konsoli ani komputerze, choć jeszcze kilka lat temu robiłem to regularnie - telefon za to jest zawsze pod ręką i pozwala grać na przykład w autobusie. Na małym ekranie źle się jednak gra w rozbudowane, ambitne gry, więc od kiedy zacząłem grać w ten sposób, wybieram wyłącznie w karcianki - rozgrywka przeciwko innemu graczowi trwa tylko kilka minut i dobrze wypełnia czas - mówi Kuba.
- Ja lubię grać w Wyrazy - opowiada Dorota. - To coś podobnego do Scrabbli, w które można grać przez internet z innymi graczami. Fakt, że przeciwnikiem jest inna osoba, a nie komputer, sprawia, że gra jest bardziej ekscytująca.

Trójmiejskie gryWarto wspomnieć, że w Trójmieście również powstają gry mobilne. Na początku września premierę miała pierwsza gra mobilna oparta na planszówkowym bestsellerze, grze Spy Guy z bohaterami z serialu Rodzina Treflików. Do końca tego roku Trefl planuje wydać aż 6 mobilnych gier dostępnych w 12 wersjach językowych.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

ZOO Festiwal

49 - 79 zł
pokaz

The Legend of Rock Symphonic (4 opinie)

159 - 249 zł
rock / punk

Hauser - Rebel With a Cello Tour (16 opinii)

255 - 555 zł
muzyka poważna, rock / punk

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Pseudonim Stefana Chwina, gdańskiego pisarza to: