• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ile podrożało wyjście do kina w ciągu roku?

Alicja Olkowska
25 sierpnia 2023, godz. 11:00 
Opinie (85)
Jedno wyjście do kina z przekąskami jest droższe o ponad 10 zł niż rok temu. Jedno wyjście do kina z przekąskami jest droższe o ponad 10 zł niż rok temu.

Wszystko wskazuje na to, że znowu zaczęliśmy chodzić do kin. Po pandemicznej przerwie Polacy nie tak chętnie jak kiedyś uczęszczali do multipleksów: zdecydowanie woleli oglądać filmy w domu na platformach streamingowych. To się jednak zmienia i ostatnie tygodnie pokazały, że chętnie spędzamy w kinie czas wolny. A ile średnio kosztuje nas ta przyjemność?Jak często chodzisz do kina?

Tegoroczne lato odczarowało kinowe sale. W końcu tłumnie ruszyliśmy do kin, by oglądać wyczekiwane premiery. Nie powinno to dziwić: dystrybutorzy wypuścili hity, o których mówiliśmy od miesięcy. "Barbie" czy "Oppenheimer" rozbiły bank i udowodniły, że kinomani wciąż chcą oglądać filmy na wielkim ekranie, muszą mieć jednak dobry powód, aby kupić bilet.

Pytanie tylko: za ile?10 zł więcej za jedno wyjście do kina z przekąskami


Jak kształtowały się ceny w porównaniu z ubiegłym rokiem? Cóż, tanio nie było i wciąż nie jest. Najnowszy raport o cenach biletów, przekąsek i napojów w kinach opracował PanParagon, czyli aplikacja do wyszukiwania promocji oraz przechowywania paragonów w formie elektronicznej. Anonimowe dane, jakie wprowadzane są do systemu, to źródło informacji m.in. o cenach produktów czy trendach zakupowych polskich konsumentów.

- Duże w ostatnim czasie premiery filmów skłoniły nas do analizy cen biletów i przekąsek w dwóch najpopularniejszych sieciach kinowych w Polsce. W badaniu porównaliśmy 2022 i 2023 rok, uwzględniając miesiące od kwietnia do lipca - informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.
Wydatki Polaków w kinach: porównanie cen 2022 i 2023 Wydatki Polaków w kinach: porównanie cen 2022 i 2023
W okresie od kwietnia do lipca 2022 r. za bilet płaciliśmy ok. 21 zł 75 gr, natomiast w analogicznym czasie w bieżącym roku średnia cena za bilet wynosiła już 24 zł 52 gr, a więc różnica wyniosła ok. 2 zł 77 gr na bilecie.

Mocno podrożały też przekąski. W tym roku za duże opakowanie nachosów płaciliśmy średnio o ponad 3 zł więcej niż w 2022 r. O ok. 2 zł 28 gr droższy był również duży popcorn, a średnio o 2 zł 13 gr więcej zapłaciliśmy za duży napój.

Fotel vip w kinie. Ile w Trójmieście trzeba za to dopłacić? Fotel vip w kinie. Ile w Trójmieście trzeba za to dopłacić?

- Jak widać, każda z przebadanych przez nas pozycji podrożała. Sumując wszystkie ujęte w analizie produkty, płaciliśmy średnio ponad 10 zł więcej niż w 2022 r. - dodaje Antonina Grzelak. - Warto mieć jeszcze na uwadze, że każde kino ma inną politykę cenową. Stawki za bilety mogą zmieniać się względem dnia tygodnia, technologii filmu czy też wybranej przez nas strefy miejsc na sali. To z kolei może wpłynąć na wzrost lub obniżenie kosztów jednego wyjścia na seans. Z pewnością opłaca się śledzić oferty promocyjne pobliskich kin, by oszczędzać.

Jak kupić taniej bilety do kina?W kinach sieci Helios warto kupować bilety wcześniej. Jeśli kupimy 4 dni wcześniej, to zapłacimy 19,90 zł, a nie 29,90 zł w dniu seansu. Jeszcze mniej zapłacimy za bilety na wtorkowe projekcje: w Heliosie wtedy wszystkie wejściówki kosztują 16,90 zł.

Dokładnie tę samą kwotę wydamy w Multikinie w Gdańsku, i to niezależnie od dnia tygodnia, ale pod warunkiem, że wybierzemy miejsca najbliżej ekranu ("Super Promo"). Im dalej od niego, tym cena bardziej rośnie: 17,90 zł ("Promo"), 22,90 zł ("Standard") i wspomniane 27,90 zł ("VIP"). W sopockim Multikinie bilety oznaczone "Promo" i "Standard" są nieco droższe (odpowiednio 19,90 zł i 23,90 zł).

"Superśrody" w swojej ofercie posiada natomiast Cinema1. Tego dnia za bilety w dwóch tańszych strefach zapłacimy 16,90 i 21,90 zł. Nie zmienia się natomiast koszt najdroższych miejsc na kinowej sali. To wciąż wydatek 27,90 zł.

Więcej informacji o cenach biletów i sposobach na tanie oglądanie znajdziecie tutaj:

Widzowie mają swoje Widzowie mają swoje "patenty" na tanie bilety

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy (37 opinii)

w plenerze, street food, jarmark

KIDS Station - Concert & Fun / Edycja Świąteczna (10 opinii)

96 - 198 zł
Kup bilet
muzyka filmowa, warsztaty, kiermasz, gry

OMD (4 opinie)

200 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W trakcie Open'era na swoim jedynym koncercie w Polsce wystąpił zespół: