• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kawiarnia w Gdyni pełna tańczących ludzi

Alicja Olkowska
15 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (97)
Swing i blues w Konsulacie Kultury. Uczestnicy potańcówki. Swing i blues w Konsulacie Kultury. Uczestnicy potańcówki.

Potańcówki z muzyką z lat 20. i 40. mają dziś sens? Jeszcze jak! Udowodniła to piątkowa impreza taneczna w kawiarni gdyńskiego Konsulatu Kultury, która przyciągnęła miłośników bluesa, swingu, jazzu i charlestona. To było trzecie takie spotkanie zorganizowane przez Gdyńskie Centrum Kultury oraz szkołę tańca Harlem Beats i - jak można się spodziewać - nie ostatnie, bo zainteresowanie nim było spore.
Powoli robi się z tego tradycja: fani tańca co kilka tygodni spotykają się w Konsulacie Kultury, by przez kilka godzin bawić się przy swingujących rytmach. Co ważne, to wydarzenie też dla tych, którzy dopiero stawiają taneczne kroki i po prostu chcą inaczej spędzić wieczór.

Potańcówki z muzyką lat 20. i 40. w Gdyni- Jeżeli lubisz szalony jazz lub klimatyczny blues lat 20. i 40. i chcesz przenieść się tam wraz z nami, przyjdź, zobacz albo po prostu wyskocz na parkiet i tańcz! Potrzebujesz pomocy, aby postawić pierwsze kroki? Nic nie szkodzi - pomożemy ci w tym 30-minutową lekcją tańca w parach - reklamowali swoje wydarzenie organizatorzy.
Rzeczywiście, w piątek wieczorem widać było zaprawionych w tańcu uczestników, ale znalazły się też osoby, które nie od razu czuły się tak swobodnie. Z czasem jednak ośmielały się coraz bardziej.

- Przyszłam tu z ciekawości. W sumie lata temu chodziłam na kurs tańca nowoczesnego i niewiele już z niego pamiętam, jednak ciągnie mnie do takiej aktywności. A jak tu trafiłam? Uwielbiam muzykę zespołu Postmodern Jukebox, który ma cudowne swingujące kawałki, i tak po nitce do kłębka trafiłam na potańcówkę w Konsulacie (śmiech). Na razie się rozkręcam, ale planuję dziś zatańczyć: sama albo z kimś - powiedziała mi znajoma, którą tego dnia spotkałam w Konsulacie. Na początku tylko obserwowała uczestników, by niedługo później wraz innymi cieszyć się tańcem.


Blues, swing, jazz i charleston w Konsulacie KulturyZanim jednak uczestnicy wspólnie zaczęli się bawić, wzięli udział w otwartym godzinnym wykładzie o historii tańców afroamerykańskich (to była nowość, zorganizowano go tu pierwszy raz), zaś ci, którzy lubią uczyć się nowych rzeczy, trenowali podczas otwartej lekcji charlestona w parach, tańca z lat 20. i 30. Jednak to trzygodzinna potańcówka była głównym punktem wieczoru i to ona wywołała najwięcej emocji.

To był niecodzienny i przyjemny widok, gdy przestrzeń Kawiarni Kulturalnej, która przecież na co dzień nie organizuje takich wydarzeń, zapełniła się ludźmi połączonymi wspólną pasją, muzyką i zabawą. Samo miejsce także zdało egzamin, zwłaszcza... drewniany parkiet.

- Czujemy się tu świetnie, to miejsce nas nie zawiodło i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Parkiet jest idealny do tańca: drewniany, nie za śliski, "miękki". Nic, tylko tańczyć! - mówili organizatorzy ze szkoły Harlem Beats.

Kiedy kolejna potańcówka w Gdyni?Kolejna potańcówka już za miesiąc, a informacji o niej szukajcie wkrótce w naszym Kalendarzu imprez. Wstęp na wszystkie wydarzenia z cyklu są darmowe.

Wydarzenia

Swing i Blues w Konsulacie Kultury Vol. 3

dancing, wykład

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (97)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Męskie Granie 2024 (10 opinii)

(10 opinii)
rock / punk, pop

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Globaltica

180 zł
Kup bilet
folk / reggae / world, festiwal muzyczny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Z jakiej okazji w 2018 roku harcerze otrzymali od prezydenta symboliczne klucze do Gdańska?