Marta Nowicka-Gawior: w rytmie orientu

Bez tańca nie wyobraża sobie życia. Z powodzeniem przerodziła pasję w biznes, zakładając szkołę Artorient.
Bez tańca nie wyobraża sobie życia. Z powodzeniem przerodziła pasję w biznes, zakładając szkołę Artorient. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/ FemmePhoto.pl

Jest taka jak taniec, któremu poświęciła całe życie. Z uśmiechem na ustach podróżuje od Trójmiasta, poprzez Turcję, aż do Maroko. W rytmie orientalnej muzyki, potrząsając biodrami. Poznajcie Martę Nowicką-Gawior - instruktorkę tańca orientalnego, srebrną medalistkę Pucharu Świata Bellydance 2011 oraz właścicielkę szkoły Artorient.Urodziła się w Chojnicach, a już chwilę później zamieszkała w Gdańsku. Była spokojnym dzieckiem. Od najmłodszych lat interesowała się językami obcymi. Sport nie istniał w jej życiu, do czasu, aż odkryła rytmikę. Od siódmego roku życia uczęszczała już na zajęcia taneczne, a trzy lata później tańczyła w Dziecięcym Teatrze Tańca na scenie Opery Bałtyckiej. Z miłości tańczy od siódmego roku życia, a z zawodu - od dwudziestego. I jak to w życiu często bywa, na zajęcia tańca orientalnego trafiła... przypadkiem.

Jeżeli biznes, to tylko z pasją

Na studiach postawiła wszystko na jedną kartę. Założyła szkołę tańca Artorient zobacz na mapie Gdyni, którą z powodzeniem prowadzi do dziś. Nie było planu "B", ale gdyby z tańcem się nie udało, pracowałaby przy językach obcych. Wcześniej zdarzało jej się udzielać korepetycji z języka francuskiego. Poza tym, nie zdążyła zasmakować innej pracy niż własna działalność. Mimo młodego wieku i braku doświadczenia, założyła własną firmę.

- Bardzo się bałam. Korzystałam z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, żeby zminimalizować ryzyko. A kapitał? Wbrew pozorom nie potrzeba wiele. Czasami ważniejszy jest pomysł, pracowitość i determinacja - mówi Marta Nowicka-Gawior.
Dzisiaj ma to, czego chciała. Pracę od świtu do nocy. Często w nienormowanych godzinach, a także w weekendy i święta. Gdy przebywa w Trójmieście, jej dzień kończy się po godz. 22. Gdy wyjeżdża na kontakt, czasoprzestrzeń nie istnieje. Do godzin poświęconych tańcu, doliczyć trzeba jeszcze te na zdalne prowadzenie firmy. Wszystko wiąże się z olbrzymim stresem i często wycieńczeniem organizmu, ale biznes prowadzony z pasją rekompensuje jej wszystkie niedogodności. Kocha to, co robi i nic więcej jej nie potrzeba.

- Czasami odczuwam zmęczenie psychiczne, ale wystarczą mi dwa dni odpoczynku. Gdy pojawia się zmęczenie fizyczne, organizuję tydzień urlopu. Organizm regeneruję także podczas świąt. A gdy nie mam czasu na urlop, idę na siłownie albo na spacer - mówi.

Ważna część ciała, którą nie jest brzuch

Taniec brzucha to nie tylko zmysłowe potrząsanie biodrami. Aby uzyskać płynność ruchów należy opanować ciężką technikę. Dokładnie tak, jak w balecie. Tancerka może wydawać się lekka i zwiewna, ale za tym wszystkim stoi ogromny trud pracy, siła mięśni i precyzja. Aby wyglądać pięknie i zmysłowo, najpierw trzeba spędzić setki godzin na treningach i wylać z siebie hektolitry potu. Gracja przychodzi z czasem.

- Kobieta w tańcu jest zmysłowa i nie ma w tym nic złego. Nie polega on jednak na pokazywaniu swojej zmysłowości, tylko na umiejętności interpretacji muzyki. Jeden z moich arabskich nauczycieli powtarzał, że w tańcu brzucha jedna część ciała jest najważniejsza. I nie jest nią brzuch, lecz ucho - dodaje.
Kolejny mylny pogląd dotyczy pracy ciała. Myślimy, że w tańcu brzucha pracuje się głównie brzuchem, a tak naprawdę poruszamy całym ciałem. Wpływa to korzystanie na naszą sylwetkę, rzeźbiąc nie tylko, jak błędnie myślimy - talię i ramiona. Ponadto, taniec brzucha odciąża napięcia w ciele i uelastycznia mięśnie.

- Panie na zajęciach stają się pewne siebie i odkrywają grację ruchu, o którą nie podejrzewały siebie wcześniej. Nabierają też dystansu do siebie, bo przecież nie zawsze chodzi o perfekcję. Czasami przychodzą nawet mężczyźni - mówi Nowicka.
Ani płeć, ani wiek, ani waga, ani nawet narodowość nie mają znaczenia. Tańczyć może każdy. Niektórym nauka idzie szybciej, innym wolniej, ale ostatecznie każdy ma szansę poruszać się z gracją w rytm muzyki. Zdarza się, że ktoś ma muzykę we krwi, ale bez techniki ciężko opanować sztukę tego tańca i osiągnąć sukces.

Podróże - piękny dodatek do pracy

Chociaż nigdy o tym nie marzyła, zwiedziła wiele odległych miejsc na świecie. Jak przyznaje, to jedna z najlepszych stron jej pracy, ponieważ może poznawać kraje nie jako turystka, ale żyć przez chwilę życiem ludzi odmiennych kulturowo. Ze wszystkimi zaletami, ale i niedogodnościami, co bywa trudne, ale również niezwykle inspirujące. Brzmi fantastycznie, ale nie zawsze jest kolorowo. Dni są tak bardzo wypełnione pracą, że czasami dopiero po miesiącu pobytu może zobaczyć to, co znajduje się poza hotelem. Jest to jednak warte zachodu.

W pierwszą daleką podróż udała się do Turcji. Była studentką. Zamieszkała w akademiku w Ankarze. Nie było łatwo - odmienna kultura i nieznany język. Mało kto mówił tam po angielsku. Nawet jej współlokatorka mówiła wyłącznie po turecku. Porozumiewały się bez słów, pokazując odpowiednie słowa w słowniku. To właśnie wtedy, w Turcji, po raz pierwszy zdała sobie sprawę, jak bardzo mylne są stereotypy mówiące o mentalności tych ludzi.

- Chociażby kuchnia turecka, która większości kojarzy się z kebabem. To tak jakby powiedzieć, że kluczowym daniem kuchni polskiej jest kanapka z serem - podkreśla.
Poza Europą i Turcją, odwiedziła również Indie oraz Maroko. Jak podkreśla, w każdej kulturze poznała bardzo rodzinnych, spokojnych, wrażliwych na sztukę i taniec ludzi. Ponadto, nigdy nie wpadła w tarapaty. Wystarczy być miłym, otwartym i szanować zwyczaje kraju w którym się przebywa. A te mogą być różne. Jej ulubionym przykładem jest brak papieru toaletowego w Indiach. Hindusi go nie używają, ale w nawet najbardziej prowizorycznej toalecie jest woda do podmywania. Po prostu inny system.

- Podróże nauczyły mnie, że gdy człowiek chce, to poradzi sobie w każdej sytuacji. Otworzyły oczy: zarówno na piękno i złożoność świata, jak i na własne położenie. Dzięki nim często zaczynam doceniać spokojną Europę - podsumowuje.

Opinie (18) 4 zablokowane

 • 100%

  Tańczyłbym ;)

  • 23 2

 • co tu będę dużo pisać - (2)

  wziąłbym ją na najwyższe obroty na parkiecie

  • 9 13

  • kup sobie BmW to sobie przedłużysz, a wtedy pogadamy

   • 3 4

  • Chyba śnisz...

   • 1 0

 • To ciekawe - 10 lat temu pracowala w elduende w Sopocie

  • 11 1

 • Zrobić coś z niczego

  Dla mnie świetny przykład osoby, która ciężką pracą i konsekwencją stworzyła coś naprawdę wyjątkowego.

  • 15 6

 • ile zarabiacie?

  I na jakim stanowisku?

  • 2 2

 • Artykuł sponsorowany :) (3)

  Przeciez to nie jest jedyna tancerka tanca brzuca w Tromiescie... Sa inne, niektore lepsze od tej. Dlaczego o nich nie piszecie?

  • 4 19

  • Niewatpliwie sie do nich zaliczasz I tylko nikt o Tobie pobrecita nie slyszal... Taki los okrutny :P

   • 7 0

  • Nie trać ducha! Może kiedyś o tobie też napiszą!

   • 5 0

  • Do carmen

   No ciekawa jestem kto . Czyżby zazdrość?

   • 3 0

 • Ale niuńka!!!

  Zdrowa laleczka:)))

  • 2 0

 • Zwinna bestyjka.

  • 0 0

 • Byłam kiedyś na jej zajęciach (1)

  I niestety, nie porwała mnie swoją osobowością. Nie uśmiechała się, była wiecznie jakby 'obrażona'. Zajęcia były przez 3 miesiące i nie było to jednorazowe zachowanie. Nie poszłabym do niej na kolejne lekcje.
  Ale mimo wszystko, życzę powodzenia:)

  • 5 11

  • U nas na zajęciach byla fajna atmosfera i na prawdę dalo się czegoś nauczyć a z tym w różnych szkołach różnie bywa😊 Jak chcesz żeby instruktor się głównie uśmiechał to może wybierz się na zumbe😉

   • 5 0

 • pasja

  Świetna tancerka z pasją

  • 6 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kazik
Kazik
rock / punk
mar 11
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Słoń
Słoń
hip-hop
lut 26
sobota, g. 19:30
Gdańsk, Parlament
IRA
IRA
rock / punk
mar 12
sobota, g. 17:00
Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Imprezowa ulica, w bliskim sąsiedztwie klubu B90, na której tętni nocne życie, skupiająca przedsięwziecia artystyczne, muzyczne, a także rekreacyjne nazywa się: