• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młodzi do boomerów: Odczepcie się od polskiego rapu!

Ewa Palińska
16 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Młodzież skarży się na dwulicowość dorosłych, którzy z jednej strony wspierają ich pasję, płacąc za bilety na koncerty (pato)raperów i podpisując zgody na udział w nich, a potem zabraniają zabawy przy tym samym np. podczas balu ósmoklasisty. Młodzież skarży się na dwulicowość dorosłych, którzy z jednej strony wspierają ich pasję, płacąc za bilety na koncerty (pato)raperów i podpisując zgody na udział w nich, a potem zabraniają zabawy przy tym samym np. podczas balu ósmoklasisty.

Kizo, Young Leosia , Kuki, Bedoes , Oliwka Brazil , Mata aka Skute Bobo - to wykonawcy, których twórczość cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. Choć wielu rodziców nie wie, czego na co dzień słuchają ich pociechy, bądź przymyka na to oko, to na puszczanie tego rodzaju muzyki podczas oficjalnych imprez, jak np. nadchodzące bale ósmoklasisty, nie dają przyzwolenia. Młodzi słuchacze nie kryją oburzenia: - Fakt, że ktoś wysłucha jakiejś patopiosenki, nie oznacza, że będzie mieć nagłą "odklejkę" i zacznie używać k... jak przerywnika, popalając gibona - komentuje ten zakaz Kasia.



Rap i hip-hop w Trójmieście - Kalendarz imprez


Twórczość polskich raperów i patoraperów cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. To właśnie najmłodsze pokolenie słuchaczy najliczniej wypełnia kluby podczas koncertów swoich idoli i włącza się do śpiewania tekstów, które niejednokrotnie nie przeszłyby przez gardło nawet bardzo zepsutemu dorosłemu.

I choć rodzice na co dzień przymykają oko na to, że ich dzieci słuchają takiej muzyki, często nie dają przyzwolenia na to, aby towarzyszyła oficjalnym imprezom, jak np. bal ósmoklasisty. A młodzież chce się bawić przy muzyce, która "dobrze buja" i którą słuchają na co dzień. I jest już zmęczona tą nagonką na swoich idoli.

Przed pojawieniem się na scenie w B90 Teamu X te same dzieci były przez prowadzącego rozgrzewane m.in. piosenkami Kizo. Śpiewały je pełnym głosem, tekst znając bezbłędnie. Skąd? Z pewnością nie z kanału z bajkami, z którego chwilę temu wyrosły. Znały je dzięki temu, że rodzice wspierają ich pasję, pozwalają na kontakt z takim "kontentem" i finansują wyjścia na koncerty.

"Dajmy ludziom słuchać muzyki, która im się podoba"



Czy pozwolił(a)byś dziecku na zabawę podczas balu ósmoklasisty przy polskim (pato)rapie?

Piosenki o seksualnej rozwiązłości, ćpaniu, piciu alkoholu, okraszone wulgaryzmami, które dzieciom i młodzieży tak bardzo się podobają, poddawane są przez dorosłych systematycznej krytyce. Również na naszym portalu pojawiło się sporo artykułów krytykujących afirmację patologicznych zachowań. Nie spodobało się to naszemu 14-letniemu czytelnikowi, który stanął w obronie polskich twórców i swoich rówieśników, zachwyconych ich muzyką.

- Coraz częściej wyświetlają mi się artykuły (w tym z waszego serwisu), wypowiedzi i wywiady, których głównym motywem jest niechęć do polskiej muzyki (szczególnie rapu). Waszym głównym argumentem jest "nieodpowiednie" słownictwo używane w kawałkach, słaby wokal, prymitywne wykonanie itd. Zacznijmy od tego, że każdy słucha tego, co mu się podoba, i powinniśmy zająć się własnym życiem, a nie gustem muzycznym 12-letniego Bartka, który dla entuzjastów metalu czy innych gówien wydaje się "zły" - czytamy w mailu, jaki wysłał do nas 14-letni Patsoo (taką ksywką się podpisał), ósmoklasista w jednej z gdańskich podstawówek. - Nie ma czegoś takiego jak zły gust muzyczny. Każdy ma swoje wyjątkowe upodobania. Jakoś nie widzę, żeby ktokolwiek przyczepiał się do zagranicznych wykonawców (najlepszym przykładem będzie Eminem, którego ostatnio nawet próbowali "cancelować" na Twitterze, jednakże elitarni znawcy muzyki bez zdanej matury wybronili jego seksistowskie, rasistowskie i erotyczne wypowiedzi) i ich równie kontrowersyjnych tekstów.

Celebryci z YouTube'a, TikToka, Instagrama - idole dzieci i młodzieży



Rodzice wspierają dzieci w ich pasji, kupując bilety na koncerty i zabierając je na nie. Dlaczego zatem zabraniają dzieciom bawienia się przy tej muzyce podczas oficjalnych imprez? Nasz młody czytelnik nazywa to hipokryzją. Na zdj. publiczność podczas koncertu Young Leosi w B90. Rodzice wspierają dzieci w ich pasji, kupując bilety na koncerty i zabierając je na nie. Dlaczego zatem zabraniają dzieciom bawienia się przy tej muzyce podczas oficjalnych imprez? Nasz młody czytelnik nazywa to hipokryzją. Na zdj. publiczność podczas koncertu Young Leosi w B90.

"Chcę słuchać muzyki, którą rozumiem"



Zdaniem Sebastiana popularność polskiego rapu wynika m.in. z faktu, że jest dla młodych słuchaczy zrozumiały.

- Jako Polak, który zna jedynie ojczysty język, będę słuchać polskiej muzyki, którą jestem w stanie zrozumieć i poczuć - pisze Patsoo. - Na studniówkach, balach ósmoklasistów itd. powinny być puszczane popularne polskie kawałki od znanych raperów, aby cały event był zrozumiały dla wszystkich przebywających tam ludzi. Czemu mamy wspierać zagraniczną muzykę i gnębić ojczystą? To, że ktoś słucha muzyki Oliwki Brazil, nie świadczy o tym, że będzie "stawiać się tylko ze słodkimi patusami". Tak samo to, że ktoś słucha zagranicznego Brand Nubian, nie oznacza, że jest homofobem i pobiłby pierwszego lepszego geja na ulicy. Skąd w was ta hipokryzja? Czy idąc waszym tokiem rozumowania, Zdzisław Beksiński był psychopatą? No bo przecież "nikt normalny by czegoś takiego nie zrobił", "to musi być przejaw jakiejś choroby psychicznej". Dajmy ludziom słuchać muzyki, która im się podoba. Czy to aż takie trudne?

Playback i taneczny beat. Nowa definicja koncertu na Hip-hop Festivalu



Oliwka Brazil w Parlamencie:
"Wchodzi Big Mami zrobić Big money
Twoja suka patrzy w lustro widzi kasztany
Twoja suka ma dużo wspólnego z fiutami
Dupą zasłoniłam jej fake kryształy".

Słuchając patusów nie staniesz się patusem?



Ci, którzy dorastali na polskim rapie, zapewniają, że ich to nie zdemoralizowało.

- Fakt, że ktoś wysłucha jakiejś patopiosenki, nie oznacza, że będzie mieć nagłą odklejkę i zacznie używać k... jak przerywnika, popalając gibona - komentuje Kasia.
- Gdyby chodziło o moje dziecko, pozwoliłabym mu się bawić na balu ósmoklasisty, przy czym tylko by chciało - dodaje Sylwia. - Zresztą sama do niedawna słuchałam Reto i Słonia, i wyszłam na ludzi. To bal dzieciaków i niech sobie słuchają, czego chcą. Przecież i tak na co dzień to robią.
- Jeśli znam dzieciaka i wiem, że nie wyciąga z tego patusiarskich wartości i jest to dla niego tylko chwytliwa muzyka, to od razu bym się zgodził - dodaje Tomasz. - Ci, którzy mają inne zdanie, niech uczciwie zrobią rachunek sumienia i przyznają się, jakiego g... sami słuchają.
Zdecydowana większość rodziców jest jednak nieprzejednana.

- Ok, część dzieci będzie szczęśliwa, bo buja i jest vibe, ale część będzie zażenowana i zdegustowana - puentuje Karolina, mama ósmoklasistki. - Zapewniam, że dla dzieci, które nie są osłuchane z czymś takim albo zwyczajnie tym gardzą, wysłuchanie nawet kilku piosenek byłoby męczarnią. Tu nie chodzi wyłącznie o teksty - że są wulgarne, opowiadają o ćpaniu i bzykaniu. To po prostu samo w sobie jest złe - nie broni się ani tekstowo, ani muzycznie. I ten wieczny autotune, bo pseudogwiazdy nie potrafią śpiewać. Polskiemu rapowi na takich imprezach, jak bal ósmoklasisty, mówię stanowcze nie. Jeśli jakieś dzieci nie umieją się bez tego bawić, niech sobie zrobią silent disco i bawią się w słuchawkach. A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Opinie (227) ponad 10 zablokowanych

  • mi przekleństwa nie przeszkadzają tylko szowinizm, homofobia i patry-i**otyzm.

    • 6 5

  • czemu nie podano składu polskiego jury na Eurowizje? (3)

    bo chyba tego jury wcale nie było, wynik ogłosiła Ida na polecenie Kurskiego

    • 5 3

    • A ten Ochman był naprawdę taki beznadziejny? (1)

      • 2 0

      • Byl przecietny. Na pewno nie wybitny, ani zaden z niego kandydat do wygranej. Nie wnikam w to, ile Ukraincy punktow dali. Ten konkurs jest tak daremny, ze nie zasluguje na tyle rozglosu.

        • 4 0

    • co za różnica

      Ludzie-Słoneczniki i tak dali Wolsce 0 punktów. Za to w słonecznikowych sklepach pojawiła się tuszonka z wolskich darów.

      • 2 1

  • (1)

    Eh dla wszystkich narzekających. Kiedyś zacząłem marudzić w głowie na to, że młodzież słucha Gangu Albanii. Potem sobie pomyślałem, że ja przecież słuchałem Nagłego Ataku Spawacza... Wydaje mi się, że chodzi raczej o to co siedzi w głowie dziecka przed natrafieniem na muzykę i jak będzie na nią odporne. A czy źle na nie wpłynie "Dzieckiem o podłogę Hyc K*** bęc..." to zależy od rodzica raczej.

    • 4 5

    • Gang Albanii jest naście lvl wyżej od tego co tu usłyszałem...

      • 0 2

  • jakie to ma znaczenie czy rodzice pozwolą czy nie pozwolą słuchać?

    co za boomerski artykuł.
    Młodzież z powoleniem czy bez będzie słuchała tego co chce, będzie uprawiała seks i oglądała porno niezależnie od zakazów mamusi i tatusia. Jeszcze zajara zioło.
    Sami sobie przypomnijcie własną młodość o ile jesteście w stanie sobie przypomnieć.

    • 2 7

  • Niech każdy słucha czego chce (1)

    Ile można o tym samym...

    • 2 7

    • Głupotę i ignorancję trzeba tępić- tego jeszcze parenaście lat teumu uczono w szkole.

      • 2 0

  • Co to są boomerzy? (7)

    starszy pan pyta. Z kaszubskiego to nie jest...

    • 9 3

    • (2)

      Teoretycznie maruda z pokolenia baby boomerow, ktoremu wiecznie nic nie pasuje i "kiedys to bylo". W praktyce kazdy, kto nie rozumie dzisiejszej mlodziezy, jest boomerem. Nawet millenialsi.

      • 4 0

      • (1)

        Pokolenie "baby boom" to pojęcie zapożyczone ze Stanów i dotyczy osób urodzonych tam po II wojnie światowej, mniej więcej do połowy lat 60.

        Jaki ma to sens w polskiej rzeczywistości?

        • 8 0

        • Taki sam jak nastolatki robiace sie na Kardashianki.

          • 6 0

    • Przeciwieństwo (lepsze) tiktokerów.

      • 2 0

    • to kolejna kalka z angielskiego tumanów nie umiejących angielskiego

      • 5 0

    • starszy pan pyta.

      jeśli starszy, to niekoniecznie jesteś boomerem. Baby boom to wyż demograficzny lata 50/70/80 ub wieku u nas. Ja jestem z 60tych, niż, wychodzi jakaś Generacja X lub inna "patologia" ;D

      • 1 0

    • to jest emanacja własnego przegrywu

      nie mam normalnej roboty, nie stać mnie na chatę, wakacje, tyram na śmieciówcę za miskę ryżu - czyja to wina? no przecież nie moja - ja jestem genialny, mi się wszystko należy, tylko ci cholerni boomerzy i dziadersi wszystko zagarniają.

      • 4 0

  • Jakie te stereotypy bywają niestety prawdziwe

    "Skąd w was ta hipokryzja? Czy idąc waszym tokiem rozumowania, Zdzisław Beksiński był psychopatą? No bo przecież »nikt normalny by czegoś takiego nie zrobił«, »to musi być przejaw jakiejś choroby psychicznej«" - ekscytuje się Sebastian.

    Typowy Seba.

    • 7 0

  • Słuchając patologii stajesz się patologią

    Koło mojego domu kilka razy dziennie na rowerach pomykają kilkuletnie dzieciaki. Do bagażnika mają przyczepione głośniki, no i leci "szekspirowski język".
    Te same dzieciaki krzyczą do siebie "Poczekaj na mnie ty ch.... rąb...."

    • 8 0

  • Piękne słowa, aż serce rośnie :D (1)

    Twoja suka patrzy w lustro widzi kasztany
    Twoja suka ma dużo wspólnego z knutami

    • 6 0

    • Ej, z jakimi znowu "knutami"?
      Podpis pod zdjęciem brzmi inaczej :)

      • 0 0

  • Boomer to pewnie "eskimoski" neologizm, mający ośmieszyć starszych przed dawaniem dobrych rad młodszym

    Ciekawe, czy na rabinów w Izraelu też tak się woła ...

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Juwenalia Gdańskie 2024 (54 opinie)

(54 opinie)
75 - 290 zł

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Który alternatywny artysta z Trójmiasta jako pierwszy podpisał kontrakt płytowy ze słynną amerykańską wytwórnią płytową Sub Pop?