• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Narcyzi są wśród nas. Jak się bronić?

Mateusz Groen
30 stycznia 2024, godz. 11:25 
Opinie (130)
O narcyzach jest głośno ostatnio w sieci. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O narcyzach jest głośno ostatnio w sieci. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Narcyzm - na czym polega? W ostatnich miesiącach internetowi eksperci i wszelkiej maści "specjaliści" zaczęli głośno mówić na temat osobowości narcystycznej. Czy tego chcemy, czy nie, narcyzi są wśród nas, ale czy rzeczywiście jest ich tak wielu?




Narcyzm - czym właściwie jest?



Czy miałe(a)ś do czynienia z narcyzem?

Osobowość narcystyczna to jeden z wielu typów osobowości, jednak można ją nazwać "celebrytką" wśród typów osobowości, bo nawet osoba, która nie ma wiedzy na ten temat, o "narcyzie" kilka zdań będzie potrafiła powiedzieć.

Każdy człowiek ma pewien typ osobowości oraz swoją indywidualność, która pod wpływem niekorzystnych okoliczności może przeistoczyć się w zaburzenie osobowości, w tym właśnie m.in. w osobowość narcystyczną. Jest to zaburzenie charakteryzujące się nadmiernym poczuciem własnej wartości, potrzebą podziwu i uwagi, brakiem empatii oraz wrażliwości na krytykę.

Amerykański system klasyfikacji psychiatrycznej DSM (który jest uznawany przez psychologów) definiuje osobowość narcystyczną jako utrwalony wzorzec poczucia własnej wielkości, potrzeby podziwu ze strony innych i braku empatii, który pojawia się we wczesnej dorosłości.



Narcyzm - jak go zdiagnozować?



Aby móc zdiagnozować ten typ zaburzenia osobowości, trzeba spełnić kilka kryteriów, jak: jednostka ma wyolbrzymione poczucie własnej wartości (wyolbrzymia swoje osiągnięcia i talenty, oczekuje uznania własnej wyższości, niewspółmiernie do rzeczywistych dokonań), pochłaniają ją fantazje dotyczące własnych "wybitnych" zdolności, urody czy miłości, przekonana jest o własnej wyjątkowości, wymaga przesadnego podziwu, potrafi manipulować innymi, wpędzać w poczucie winy oraz szantażować.

Wykorzystuje też innych do osiągnięcia własnych celów, niechętnie rozpoznaje cudze uczucia i potrzeby oraz nie jest skłonna z nimi się identyfikować. Dodatkowo taka osoba często zazdrości innym lub uważa, że inni jej zazdroszczą i swoją postawą okazuje arogancję i wyniosłość. Dobrze się czuje rywalizując, lubi walkę o najwyższe miejsce w hierarchii i potrzebuje współzawodnictwa.



Dlaczego tak głośno ostatnio o narcyzach?



Na łamach Instagrama, Tiktoka i w innych przestrzeniach internetu można się natknąć na materiały, które poruszają temat osobowości narcystycznej. Wśród ich autorów znajdziemy wielu prawdziwych ekspertów np. osoby, które ukończyły studia z zakresu nauk społecznych i które za pomocą mediów chcą w przystępny sposób edukować internautów. Sporą pracę w tym temacie wykonała też popularna w sieci stylistyka Karolina Domaradzka, która choć nie ma wykształcenia psychologicznego, to według wielu mogłaby napisać doktorat z wiedzy o narcyzach.

Jednak natknąć się możemy również często na osoby, które same uznały lub przeżyły "przebudzenie świadomości" i chcą edukować dalej lub po prostu czują, że takie materiały mają obecnie duże zasięgi. Ten zacieśniony obraz i wiedza wybiórcza na dany temat bez odniesienia się do innych procesów psychologicznych mogą być dla nas niebezpieczne, dlatego warto uważać na to, kogo słuchamy w internecie.


Plaga wątpliwych ekspertów w internecie. Komu ufać, by nie zrobić sobie krzywdy? Plaga wątpliwych ekspertów w internecie. Komu ufać, by nie zrobić sobie krzywdy?

Czy narcyzm to wynik dzisiejszych czasów?



Zdaniem niektórych specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym wiele cech współczesnego świata sprzyja występowaniu narcystycznych cech osobowości. Duży wpływ na kształtowanie tego typu osobowości mają wpływ: globalizacja, szybkie tempo życia, koncentracja na tym, co zewnętrzne, promowanie cech świadczących o sukcesie, a przy tym odejście od ugruntowanych dawniej norm przez kulturę i tradycję, które niejako stopowały nadmierne wychodzenie przed szereg.

Dodatkowo obecnie bardzo ważnym aspektem jest pierwsze wrażenie i to, jak wypadniemy, aniżeli to, co skrywamy w środku.

@niebezpieczne_zwiazki Osobowość narcystyczna kształtuje się w rodzinie, gdzie ani mama, ani tata nie zaspokajają żadnych potrzeb dziecka. #narcyz #podcast #dziecko dźwięk oryginalny - Podcast nieBEZPIECZNE ZWIĄZKI

Plaga narcyzów w sieci?



Poszerzanie wiedzy na tematy samoświadomości i naszej psychiki jest coraz większe. To dobrze, że ludzie chcą być świadomymi, jednak trzeba uważać, by nie nazywać "każdego", kto np. mówi dużo o sobie i jest próżny, narcyzem. To ostatnio częsty widok np. pod tekstami o znanych ludziach. Nagle według piszących komentarze w plotkarskich mediach co druga gwiazda to narcyz. A to już nadużycie.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (130)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwszy gdański występ Jeana-Michela Jarre'a był zatytułowany "Przestrzeń wolności" i odbył się w 2005 roku z okazji 25-lecia Sierpnia na: