Powstaje film o "Nikosiu". Premiera w 2022

Nikodem Skotarczak z Cezarym Pazurą podczas promocji filmu "Sztos", w którym gangster zagrał drobny epizod. Fabułę filmu Olafa Lubaszenki oparto o relacje prawdziwych cinkciarzy. Właśnie w taki sposób przestępczą karierę rozpoczynał jeden z największych bossów w Polsce.
Nikodem Skotarczak z Cezarym Pazurą podczas promocji filmu "Sztos", w którym gangster zagrał drobny epizod. Fabułę filmu Olafa Lubaszenki oparto o relacje prawdziwych cinkciarzy. Właśnie w taki sposób przestępczą karierę rozpoczynał jeden z największych bossów w Polsce. fot. Maciej Kosycarz/ KFP

Zapowiada się ofensywa polskich filmów i seriali na platformie Netflix. Wśród 11 tytułów przygotowywanych aktualnie na zlecenie streamingowego potentata jest także sequel ubiegłorocznego przeboju "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Tym razem reżyser Maciej Kawulski opowie o Nikodemie "Nikosiu" Skotarczaku, trójmiejskim przestępcy, który zasłynął przede wszystkim z kradzieży luksusowych aut z Niemiec. Premiera filmu w połowie 2022 roku.Skotarczak, którego przestępcza kariera obejmowała trzy dekady (od połowy lat 70. do lat 90.), z pewnością należał do najbarwniejszych postaci gangsterskiego półświatka nie tylko w Trójmieście. Do dziś przez wielu nazywany jest "ojcem chrzestnym" polskiej mafii. Zaczynał jako 19-latek "na bramce" w gdańskiej "Lucynce". Wkrótce potem pracował jako ochroniarz w słynnym gdyńskim "Maximie". W połowie lat 70. był już jednym z najlepiej zarabiających cinkciarzy w Trójmieście. Nielegalna wymiana walut stała się jedynie przyczynkiem do dużo bardziej dochodowego biznesu, jakim na początku lat 80. była kradzież luksusowych aut z Niemiec.

N jak Nikoś - ojciec chrzestny polskiej mafiiZa zachodnią granicą "Nikoś" szybko zyskał status jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców. Wpadł kilka lat później, ale w spektakularny sposób uciekł z zakładu karnego, przebierając się w ubrania brata, który przyszedł do Skotarczka z wizytą. Wymykał się również polskim organom ścigania. Na początku lat 90. zbiegł z policyjnego konwoju. Rok później trafił za kraty m.in. pod zarzutem posługiwania się fałszywym paszportem. Po wyjściu na wolność zaczął inwestować w legalne interesy. 24 kwietnia 1998 roku w agencji towarzyskiej "Las Vegas" przy ul. Chwarznieńskiej w Gdyni dwóch nieznanych sprawców oddało w kierunku Skotarczka sześć strzałów. Mężczyzna zginął na miejscu. Napastników i zleceniodawców zamachu nigdy nie ujawniono.

Trójmiejskie filmy, które czekają na premierę w 2021Historią "Nikosia" zainspirował się Maciej Kawulski. Do niedawna sprawny biznesmen i jeden z twórców organizacji KSW. Obecnie także filmowiec, który ma na swoim koncie kasowe przeboje: "Underdog""Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Szczególnie drugi z tych tytułów zyskał spore grono fanów oraz uznanie krytyków, czego potwierdzeniem był udział w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przygotowywany przez platformę Netflix film "Jak pokochałam gangstera" ma być sequelem ubiegłorocznego hitu, lecz zarazem opowie odrębną historię. Właśnie o "Nikosiu".

- "Nikoś" to chłopak z nieposkromionym apetytem na sukces, który specjalizuje się w nielegalnym imporcie samochodów do Polski. Jego życie to ciągła jazda bez trzymanki, a jego historia pokazuje, jak walczyć o siebie i ile trzeba poświęcić, by móc sobą pozostać. To opowieść o męskim świecie widzianym oczami kobiet - czytamy w komunikacie Netflixa.
"Nikosia" zagra Tomasz Włosok, który z Maciejem Kawulskim pracował przy obu jego projektach: "Underdogu" i "Jak zostałem gangsterem".
"Nikosia" zagra Tomasz Włosok, który z Maciejem Kawulskim pracował przy obu jego projektach: "Underdogu" i "Jak zostałem gangsterem". mat. prasowe/ Next Film
Właśnie kobiety - poza ryzykanckim stylem życia i używkami - były największą słabością trójmiejskiego gangstera. Był kilkukrotnie żonaty, po raz pierwszy już w wieku 22 lat. Jak wiele historii z prywatnego życia "Nikosia" zobaczymy na wielkim ekranie, przekonamy się prawdopodobnie w połowie 2022 roku. W rolę Skotarczaka wcieli się Tomasz Włosok, jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia w Polsce i odtwórca roli Waldena w "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Kreację Włosoka nagrodzono podczas ubiegłorocznego 45. FPFF w Gdyni statuetką za najlepszą męską rolę drugoplanową. Netflix na razie nie zdradza pozostałych castingowych wyborów.

Postać Nikodema Skotarczaka miłośnikom filmu jest już znana. W 1996 roku Wojciech Szumowski nakręcił dokumentalny obraz "Kraina złudzeń", w którym opowiedział historię trójmiejskiego bossa. Sylwetka "Nikosia" pojawiała się także epizodycznie w dokumentalnym serialu "Alfabet mafii". Skotarczak zagrał też osobiście w filmie fabularnym. W 1997 roku pojawił się na planie "Sztosu" Olafa Lubaszenki. Zagrał drobny epizod w scenie kręconej w kasynie - wita się z filmowym Erykiem, w którego wcielił się Jan Nowicki.

Quiz Trójmiasto w filmach znanych reżyserów. Które znasz? Średni wynik 64%

Trójmiasto w filmach znanych reżyserów. Które znasz?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane


wszystkie opinie (369)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Kazik
Kazik
rock / punk
mar 11
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Słoń
Słoń
hip-hop
lut 26
sobota, g. 19:30
Gdańsk, Parlament
IRA
IRA
rock / punk
mar 12
sobota, g. 17:00
Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdański poeta, nominowany w 2010 r. do Nagrody Nike to: