• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niecodzienny pochód w centrum Sopotu

Alicja Olkowska
3 czerwca 2023, godz. 21:05 
Opinie (32)

Sopocka Limoniada na Monciaku i ul. Haffnera.

Barwny pochód w drugą rocznicę śmierci prof. Jerzego Limona przeszedł głównymi ulicami Sopotu.

W sobotę, chwilę po godz. 17 ruszył Monciakiem w kierunku ul. Haffnera kolorowy, głośny i bardzo nietypowy pochód. Przewodzili mu bohaterowie powieści prof. Jerzego Limona oraz słynne postaci z dzieł Szekspira. Powodem tego niecodziennego happeningu była niedawna druga rocznica śmierci wspomnianego profesora i jednocześnie założyciela oraz dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Sopocką Limoniadą bliscy Jerzego Limona, przyjaciele i byli współpracownicy upamiętnili jego dokonania i mniej znany, choć istotny związek z Sopotem.
Pomysłodawca i dyrektor GTS, promotor literatury angielskiej, wykładowca uniwersytecki i pisarz. Jerzy Limon w czasie swojej wieloletniej działalności kulturalno-artystycznej wniósł wiele do trójmiejskiej sztuki. Nie bez powodu lokalne środowisko artystyczne wciąż o nim pamięta. W drugą rocznicę śmierci profesora zorganizowano Sopocką Limoniadę, dwudniowe obchody honorujące jego życie i pracę.

Prof. Limon był tak zżyty z Gdańskiem i swoim największym projektem, czyli Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, że wielu kojarzy go głównie z tym miastem. A przecież spędził tu dzieciństwo, w kamienicy przy ul. Haffnera 53Mapka.

Choć Sopocka Limoniada rozpoczęła się w piątek spotkaniem zorganizowanym w Sopotece i poświęconym pierwszej powieści powieści Jerzego Limona "Munchhauseniada", to jednak w sobotę odbyła się najbardziej widowiskowa część obchodów. Po godz. 17 głównymi ulicami przeszedł pochód artystyczno-teatralny, zorganizowany przez Alicję Grucę, z którą prof. Limon współpracował m.in. w legendarnym klubie
Sfinks.

Na Limoniadę przybyły postaci przewijające się przez sopockie książki profesora, ale też bohaterowie dzieł Williama Szekspira, m.in. Lady Makbet, Ofelia i Hamlet i to ich najszybciej rozpoznawali zaskoczeni przechodnie. Ba! Pojawił się nawet sam mistrz ze Stratfordu!

Nie wszyscy jednak wiedzieli skąd takie wydarzenie i pytali siebie nawzajem, kręcąc jednocześnie filmiki komórką, "co tu się dzieje?". Nawet jeśli nie otrzymywali odpowiedzi, to i tak chętnie przyglądali się artystom, zwłaszcza że było to głośne, efektowne i nieco groteskowe towarzystwo.


Oprócz aktorów w pochodzie wzięli także udział przyjaciele profesora, byli współpracownicy i przedstawiciele uniwersyteccy, którzy na tę specjalną okazję założyli togi. Część uczestników trzymała w dłoni czerwoną różę, symbol św. Jerzego, jeden z głównych symboli Anglii, a więc kraju, którego literaturę prof. Limon tak szczególnie sobie ukochał.

Kolorowy pochód ostatecznie zatrzymał się pod rodzinnym domem dyrektora GTS. Przemarsz zakończyły przemowy bliskich Jerzego Limona oraz uroczyste odsłonięcie poświęconej mu tablicy pamiątkowej.

Wydarzenia

Sopocka Limoniada - barwny pochód artystyczno-teatralny (1 opinia)

jazz, spotkanie, pokaz

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (32)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

ZOO Festiwal

49 - 79 zł
pokaz

The Legend of Rock Symphonic (4 opinie)

159 - 249 zł
rock / punk

Hauser - Rebel With a Cello Tour (16 opinii)

255 - 555 zł
muzyka poważna, rock / punk

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Podczas koncertu Lady Gagi w Ergo Arenie w 2010 roku setki widzów wyjęły kartki i uniosły je do góry. Co na nich było?