• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oryginalne tablice z postulatami Sierpnia '80 mogą zniknąć z ECS

Ewelina Oleksy, Maciej Korolczuk
4 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Milion złotych na remont fontanny przy ECS
Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego chce, by ECS oddał oryginalne tablice z postulatami. W zamian placówce proponowana jest ich bardzo dobra kopia. Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego chce, by ECS oddał oryginalne tablice z postulatami. W zamian placówce proponowana jest ich bardzo dobra kopia.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku chce odzyskać od Europejskiego Centrum Solidarności oryginał legendarnych tablic, na których widnieje 21 postulatów strajkujących w Sierpniu '80. Docelowo trafić mają one pod skrzydła Instytutu Dziedzictwa Solidarności, czyli placówki powołanej przez rząd i "Solidarność".



Najlepsze miejsce na eksponowanie tablic z postulatami Sierpnia '80 to:

Oryginalne tablice, na których robotnicy strajkujący w Sierpniu 1980 roku spisali swoje postulaty, od pięciu lat prezentowane są w ramach stałej wystawy w Europejskim Centrum Solidarności. Niebawem jednak mogą stamtąd zniknąć, bo o ich zwrot wystąpił właściciel, którym jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - poinformowała Gazeta Wyborcza Trójmiasto.

Jak informuje Magdalena Mistat, pełnomocnik dyrektora ECS, pismo od dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w sprawie zwrotu tablic z postulatami wpłynęło do placówki 20 listopada.

- Prawnicy przygotowują jego ekspertyzę i odpowiedź - mówi Mistat. Zapowiada, że na dniach instytucja szerzej odniesie się do sprawy.

Historia tablic z postulatami Sierpnia '80



Tablice z postulatami powstały w sierpniu 1980 roku. Strajkujący spisali na nich 21 żądań, których spełnienia domagali się od rządu. Fizycznie zrobili to Arkadiusz RybickiMaciej Grzywaczewski.

Po podpisaniu porozumień i zakończeniu strajków tablice trafiły do siedziby "Solidarności" w Gdańsku. W 1981 roku przewieziono je do ówczesnego Centralnego Muzeum Morskiego. Miały być częścią wystawy poświęconej powstaniu "Solidarności". W tym czasie pracownicy muzeum wykonali kopie tablic. Gdy po wprowadzeniu stanu wojennego SB chciało zabrać tablice, pracownicy muzeum wydali im duplikat, a oryginał schowali.

W 2003 roku tablice zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W 2010 roku, gdy ważyło się czy tablice trafią na wystawę do ECS, ówczesny dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego, Jerzy Litwin mówił:

- Mam nadzieję, że pozwolą nam zachować tablice. W końcu to my je uratowaliśmy.
Historia tablice z 21 postulatami Sierpnia '80 w Muzeum Morskim

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron



Teraz tablice z postulatami mają być częścią większej wystawy, jaką Narodowe Muzeum Morskie planuje otworzyć już od początku 2019 roku. Dzisiejszy dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, Robert Domżał (w międzyczasie zmieniło nazwę) argumentuje podobnie, jak jego poprzednik niemal 10 lat temu.

- Migracja eksponatów muzealnych to rzecz normalna - podkreśla Robert Domżał. - Zabytki krążą po różnych wystawach, są wypożyczane czy przekazywane w depozyt. Po to istnieją, by być eksponowane w różnych przestrzeniach, przez różne podmioty. Tworzymy ekspozycję, której najważniejszą częścią mają być tablice z postulatami stoczniowców, dlatego w połowie listopada zwróciliśmy się do władz ECS z prośbą o ich zwrot. Na razie nie znamy stanowiska drugiej strony. Nasza propozycja to w praktyce rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - dodaje dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.
Dyrektor NMM podkreśla, że tablice są najważniejszym eksponatem należącym do placówki i apeluje, by w żądaniu ich zwrotu nie doszukiwać się kontekstu politycznego (NMM podlega pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którym władze ECS są skonfliktowane).

Tablice trafią do Instytutu Dziedzictwa Solidarności?



Gazeta Wyborcza Trójmiasto informuje, że tablice z postulatami Sierpnia '80 mają trafić docelowo pod skrzydła Instytutu Dziedzictwa Solidarności, a dokładniej do historycznej sali BHP.

IDS to placówka powołana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz NSZZ "Solidarność" 31 sierpnia tego roku, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. To odpowiedź polityków PiS i kierownictwa NSZZ "S" na działalność ECS - instytucji, którą przedstawiciele rządu w ostatnim czasie wielokrotnie krytykowali. To też konsekwencja trwających od lat nieporozumień między ECS, a władzami "S", które dystansują się publicznie wobec działalności ECS.

Miesiąc temu w sali BHP powoływano radę IDS, w której zasiadło 21 osób w nawiązaniu właśnie do 21 postulatów spisanych na tablicach.

- W Instytucie będziemy przedstawiać prawdziwą historię "Solidarności", a ECS niech robi, co chce - mówił wówczas Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ministerstwo proponuje wymianę oryginału na kopię



Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomina, że ECS otrzymało tablice w depozyt na mocy umowy z Narodowym Muzeum Morskim z 2014 roku.

- Muzeum zaproponowało rozwiązanie umowy depozytu, które umożliwiłoby zwrot tablic za porozumieniem stron. W przypadku braku takiego porozumienia, zgodnie z zawartą umową, po uprzednim jej wypowiedzeniu przez Narodowe Muzeum Morskie, obowiązywać będzie półroczny okres wypowiedzenia. Zwrot tablic nie musi wiązać się z uszczupleniem wystawy stałej ECS, instytucja może na wystawie prezentować ich bardzo dobrą kopię, obecnie prezentowaną w Sali BHP - podkreśla Centrum Informacyjne MKiDN - Powrót tablic do Sali BHP, w której nastąpiło podpisanie porozumień z władzą komunistyczną w sposób naturalny i komplementarny połączy te dwa ważne dla Polaków symbole.
Jednocześnie resort potwierdza, że docelowo opiekę merytoryczną nad tablicami oraz działaniami programowo-historycznymi prezentowanymi w Sali BHP sprawować będzie utworzony 31 sierpnia 2019 roku Instytut Dziedzictwa Solidarności.

Miejsca

Opinie (256) ponad 100 zablokowanych

  • Jeszcze czego !!! Decyzja należy do wykonawców, w razie braku do rodziny!!!

    • 3 3

  • Popieram (1)

    A czy muzeum morskie wie w jakim stanie są tablice? Czy muzeum wie o tragicznym nowym systemie utrzymania mikroklimatu w gablocie, który nie jest wydajny i dopuszcza, że wilgotność w gablocie przekracza ponad 90%? Ile razy były sytuacje, w których tablice napuchly bo system nie działał prawidłowo? ECS niszczy ten zabytek, jak najszybciej im go zabrać!

    • 11 8

    • Ty jakiś psychiczny jesteś?

      • 2 3

  • Aram Rybicki przewraca się w grobie! (1)

    Mali, zakompleksieni ludzie wykorzystują swoją chwilową władzę próbując napisać historię od nowa "po swojemu".

    Jak mocno byście nie próbowali to wam się nie uda - my będziemy pamiętać!

    Nigdy nie dorośniecie do pięt takim ludziom jak Autorzy tych tablic...

    • 13 11

    • chwilowa?

      to juz 21 lat hucpy a ecs robi cyrk z solidarnosci.

      Oby nikt juz nie dorosl tak zeby sie zeszmacic jak budyniowcy ze swym ego w miescie Solidarnosci.

      • 5 3

  • nie chcę się tu kłócić z POPIS-em, ale ok, jak zabierają, to niech zabierają

    ale nie do Morskiego. Niech pójdzie, ale nie do lamusa tylko do tej nowej siedziby Solidarności Gwiazdy i Sellina. Dziś tej siedziby nie ma, więc zwrot jest absurdalny i po złośliwości.

    • 5 2

  • "Dyrektor NMM podkreśla, że tablice są najważniejszym eksponatem należącym do placówki"

    to nie chcę wiedzieć, jak wyglądają te mniej ważne...

    • 7 0

  • Robi się aferę z niczego tak naprawdę. To jest depozyt NMM w ECS i tak się robi w muzeach

    Że często oddaje się w depozyt zabytki z jednego muzeum do innego, albo od prywatnej osoby oddaje się zabytek w depozyt na czas nieokreślony, bo nie ma się możliwości jego należytego eksponowania lub przechowywania, nie pasuje do reszty zbiorów muzealnych, a jest zbyt cenny by leżeć w magazynie czy po prostu chce się, żeby był pokazywany.
    Ale po latach czasem, gdy np. muzeum, którego zabytek jest własnością podejmie decyzję o opracowaniu nowej wystawy stałej, albo powstanie nowy oddział i będzie miejsce dla tego zabytku zgodnie z koncepcją wystawy, to się właśnie występuje o wycofanie depozytu i oddanie zabytku.

    Dokładnie tak jest tutaj, NMM dostało Salę BHP jako kolejny oddział i podjęło taką decyzję, zapewne dlatego, że będą chcieli jako nowy zarządzający budynkiem (podkreślam, bo ten cały instytut to jest tylko użytkujący budynek sali BHP odrębny podmiot) zmienić wystawę.

    • 7 4

  • co?

    zapewne na krótko tylko do edycji...

    • 0 1

  • (1)

    Sprawa jest prosta.
    Zakazać dobijania do brzegu motławy stateczku przewożącego ludzi do muzeum.
    Ogrodzić Żuraw ze względu na prace archeologiczne, długie, szczegółowe tak na wiele lat.
    Zamknąć most na Ołowiankę bo przejście pieszo grozi zawaleniem i pilnować aby mysz się nie prześlizgała.
    Wyciąć w pień wszelkie inne możliwości dotarcia do CMM.
    Taki absurd na wieczór ;)

    • 2 7

    • Mowa nienawiści?

      • 1 0

  • Po co wam tablice jak wystarczy rydwan kosztem mieszkancow miasta?

    serio ola poloz lache i cieszcie sie egzotyka waszych chorych umyslów w ecs.

    • 10 5

  • Lokalna władza w Gdańsku tworzy swoją wersję historii

    Według niej tylko dzisiejsi Kodowcy i Peowcy tworzyli opozycję w latach 80-siątych

    • 7 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Który polski artysta odpowiada za organizację festiwalu Brasswood?