• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trudna sztuka odpoczynku. Co robimy, żeby się zrelaksować?

Aleksandra Wrona
8 listopada 2023, godz. 10:00 
Opinie (65)
Serial, książki, a może smartfon? Nie każda forma odpoczynku relaksuje nas w równym stopniu. Serial, książki, a może smartfon? Nie każda forma odpoczynku relaksuje nas w równym stopniu.

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż odpoczywanie. No właśnie, wydawać. Niemalże co roku czytamy o tym, że według statystyk Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. A przecież oprócz pracy zawodowej mamy też inne obowiązki. Czy w tym wszystkim udaje nam się znaleźć czas na odpoczynek? A jeśli tak, to jak go wykorzystujemy?



Jaki typ odpoczynku preferujesz?

- Czasu na odpoczywanie jest zawsze za mało - śmieje się Marta, 32-latka z Sopotu. - Wydaje mi się jednak, że jesienią i zimą łatwiej znaleźć czas na zwyczajne leniuchowanie. Wieczory są dłuższe, a energii jakoś mniej, więc kiedy robi się ciemno, częściej odpuszczam sprzątanie czy załatwianie mniej ważnych spraw na rzecz leżenia pod kocem i oglądania seriali.

Nie liczy się ilość, a jakość odpoczynku



Żyjemy w czasach, kiedy tempo życia jest zawrotne, a praca potrafi angażować nas niemal 24 godziny na dobę. Telefon pełen maili jest zawsze pod ręką, powiadomienia z aplikacji pojawiają się bez ustanku, a listy zadań zdają się nie mieć końca. I choć psychologowie biją na alarm, że odpoczynek jest równie ważny jak praca, trudno nam wziąć te przestrogi na poważnie. A to właśnie jesienią, kiedy grozi nam sezonowy spadek nastroju, powinniśmy uważniej przyjrzeć się swoim planom i znaleźć czas na regenerację. W ramach inspiracji zapytaliśmy mieszkańców Trójmiasta, co relaksuje ich najbardziej.

IMPREZY I WYDARZENIA Chcesz wyjść z domu, ale nie wiesz gdzie? Sprawdź te imprezy

maj 12
Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."
Kup bilet
maj 17-18
Juwenalia Gdańskie 2024
Kup bilet

- Wydawało mi się, że nie mam czasu na odpoczynek - mówi Joasia, mieszkanka Gdyni. - Jednak odkąd mój telefon zaczął zliczać czas, który spędzam w różnych aplikacjach, okazało się, że w social mediach potrafię spędzić nawet 3 godziny dziennie, a przecież wcale nie czuję się po tym bardziej wypoczęta. Od tamtej pory staram się odpoczywać bardziej świadomie - słuchać podcastów, czytać książki, robić krótkie medytacje.
Podobne doświadczenia ze świadomym odpoczywaniem ma Wojtek, który kilka miesięcy temu postanowił zmienić swoje nawyki.

- Dla mnie odpoczynek równoznaczny był z oglądaniem seriali. Zaczęło się to podczas pandemii, kiedy moje dotychczasowe rozrywki stały się nieosiągalne i zostało to ze mną na dużo dłużej. Moi znajomi śmiali się, że nie ma serialu, o którym nie można ze mną pogadać. Rzeczywiście, gdy wychodził nowy sezon czegoś, co oglądałem, zarywałem noc, żeby obejrzeć całość. Niestety mimo dużej dawki "odpoczynku" zaczęło mi się sypać zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Teraz staram się więcej ruszać i spotykać z ludźmi - mówi Wojtek.

Aktywny odpoczynek? Czemu nie!



Choć aktywność i odpoczynek to dla niektórych pojęcia sprzeczne, istnieje wiele dowodów na to, że sport potrafi pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i poczucie odprężenia.

- Może to wydawać się dziwne, ale nie ma dla mnie lepszego odpoczynku niż trening - mówi Łukasz z Gdańska. - Wybieram różne dyscypliny sportu, w zależności od tego, jak czuję się danego dnia. Gdy mam jakieś zmartwienie lub duży stres, najczęściej idę go "wybiegać", gdy potrzebuję wyciszenia, wychodzę wieczorem na basen, z przyjaciółmi spotykam się na tenisie lub siatkówce. Wszystko to robię amatorsko, ale sprawia mi to dużo frajdy.

Aktywny odpoczynek preferuje też Kasia z Gdańska, która angażuje w niego całą rodzinę.

- Nie ma dla mnie większej udręki niż weekend bez żadnych planów - śmieje się Kasia. - Mam dwie pełne energii córki, więc siedzenie w domu skutkuje jedynie frustracją i bałaganem. Uwielbiam wyszukiwać dla nas różne atrakcje - marsze na orientację, zawody, festyny, bale przebierańców, warsztaty dla rodzin. Praktycznie co weekend robimy razem coś fajnego. Często wstęp na te wydarzenia jest darmowy. Pod tym względem uwielbiam mieszkać w mieście.
Rodzinny spacer to prosty, przyjemny, a przede wszystkim darmowy sposób na efektywne odpoczywanie. Rodzinny spacer to prosty, przyjemny, a przede wszystkim darmowy sposób na efektywne odpoczywanie.

Kreatywnie lub w milczeniu



Sposobem na odpoczynek mogą być zajęcia artystyczne.

- Przyznam szczerze, że trudno odpoczywa mi się w domu, zawsze widzę coś do zrobienia albo posprzątania. Siadam na kanapie i za chwilę podrywam się do kolejnego zadania. Właśnie dlatego zapisałam się na zajęcia z ceramiki. Nie mam wielkiego talentu, ale to, że mogę te dwie godziny w tygodniu podłubać w glinie, bardzo mnie relaksuje. No i nikt w połowie zajęć nie woła: "Mamo, jestem głodny" - śmieje się Weronika z Gdyni.

Niektórzy spokoju i wytchnienia szukają w medytacji, jodze lub mindfulnessie. Takich zajęć w Trójmieście odbywa się bardzo dużo.

- Na mindfulness trafiłam zupełnym przypadkiem, ale bardzo pozytywnie zmienił moje życie. Nauczyłam się odpoczywać w trakcie zwyczajnych czynności, takich jak gotowanie, spacery czy proste prace domowe. Myślę, że kluczem do prawdziwego odpoczynku nie jest to, co robimy, a to, czy potrafimy przerwać w naszej głowie gonitwę myśli i podążanie za niekończącą się listą zadań - mówi Ola z Gdańska.
Sposobów na odpoczynek jest wiele, warto poszukać takiego, który sprawia nam najwięcej przyjemności. Jesień jest ku temu doskonałą okazją.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (65)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Przy jakiej ulicy w Gdyni znajduje się jedyny w Trójmieście Klub Bluesowy?